bipolar bozukluk ve sosyal fobi

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..
Kullanıcı avatarı
speak41

bipolar bozukluk ve sosyal fobi

Mesaj gönderen speak41 »

Merhabalar

bundan 1 sene öncesinde sosyal fobik olduğumu zannediyordum. Söylenen tüm belirtiler bende vardı, yabancılarla tanışmadaki değersizlik hissi, topluluk önündeki kaygılar, yüksek sesle konuşma, başkasının yanında kişisel performans gösterilen şeyler vs.. vs..

sonra doktora gittim 2-3 seans sonunda doktorum daha önce birkaç kez duyduğum bipolar bozukluk teşhisi koydu. Antipsikotik ilaçlar kullanmaya başladım, önce depresyonum düzeldi sonra da sosyal kaygılarımın %80 inden arındım.

Bunu neden yazdım ? Birincisi bazı belirtileri taşısanızda kendinizi profesyonel bir göz gibi değerlendiremezsiniz. Ben eğer sosyal fobili olduğuma inanıp antidepresan kullanmaya başlasaydım, bir mani atağı geçirme olasılığım olacaktı. Bu nedenle bilinçsiz ilaç kullanımı çok zararlı sonuçlar doğurabilir.
enjoy the silence
Kullanıcı avatarı
yasminn

Mesaj gönderen yasminn »

ne ılacı kullandın
Kullanıcı avatarı
speak41

Mesaj gönderen speak41 »

şu anda rexapin, seroquel ve efexor xr kullanıyorum.
enjoy the silence
Kullanıcı avatarı
yasminn

Mesaj gönderen yasminn »

yorumlarında tamamen haklısın ılaclar herkezde aynı etkıyı dogurmayabılır veya bızım sandımızdan farklı bır sorunumuz olabılır mutlaka uzmn destegı alınmalıdır.bu arada manık depresıf gecırıyomussun yanı anlattıkların bende olan durumlar doktor nerden anladı bunun bır bıbolar bozukluk oldugunu bazı durumlarda depresıf sosyal fobılı ; bazı durumlarda da cok mutlu kendıne ozguvenı tam yerınde duramayan bırımısın
Kullanıcı avatarı
speak41

Mesaj gönderen speak41 »

bipolar bozukluğunda kendi içinde çeşitleri var, hızlı döngülü, mevsimsel döngülü gibi. Bazı kişilerde depresyon belirgin olur bazılarında mani. Benimki gün içinde değişiyordu, sabah çok depresifken akşam çok iyi oluyordum.

Ama tedavisi olmayan birşey değil. Tedaviye güzel cevap veriyor. Benim depresyonum daha belirgindi. Böyle çok kendine güvenli mani yaşadığımı hatırlamıyorum, daha hafifi olan hipomani yaşadım.
enjoy the silence
Kullanıcı avatarı
yasminn

Mesaj gönderen yasminn »

bende bazen kendıme asırı gvenıyorum bazen kayboluyor bendede olabılırmı yanı sflı oldugumu bılıyorum bazen esr olmuyor cok ıyıym bazen ortaya cıkıyor
Kullanıcı avatarı
speak41

Mesaj gönderen speak41 »

dediğin bipolar bozukluğu andırmıyor değil fakat bir doktora gözükmekte fayda var. Ama bilirsin insanlarda seçici algı vardır. Sen sosyal fobinin özelliklerini biliyorsun, birkaç belirtisini görünce kendini sosyaf fobik diye adlandırıyorsun, aynısı bipolar içinde geçerli, bende gidiş geliş var deyip bipolarımda diyebilirsin.

Doktorların bizim burada konuştuğumuzdan farklı olarak tanımlı bütün hastalıkları ve belirtilerini bilirler ve sendeki belirtileri objektif olarak değerlendirebilirler.

Ama kendi başına şunu yapabilirsin; kendine bir çizelge hazırlarsın, her gün veya gün içinde birkaç defa mizacını (duygusal durumunu) not edersin, iyiyim, çok kötüyüm, çok iyiyim diye. Bununla birlikte doktora gidersen çok yararlı olur. Doktorlarda tedavi sırasında bu yolu kullanıyorlar. Bu çizelge aylık da olabilir, ataklar aylık da olabilir. her neyse sonuçta profesyonel yardım şart.
enjoy the silence
Kullanıcı avatarı
yasminn

Mesaj gönderen yasminn »

evet haklısın dogu soyluyosun doktora gıdıyorum bu arada sf teshısı koydu ama ınıs cıkısları soylememısıtım
erkan7

Mesaj gönderen erkan7 »

hmm bende de bipolar bozukluk olabilir. duygusal durumum bazen çok dengesiz oluyor gün içinde bile sürekli değiştiğim zamanlar oluyor.fakat genel olarak sf nin belirtilerini taşıyan bir yapıya sahibim.arada sırada özgüvenim geliyor kendimi mutlu hissediyorum içimden insanlarla konuşmak geliyor (zorlama değil içten gelen bir şey) ama ertesi gün veya 1-2 saat sonra yine sf li kimliğime bürünüyorum.
Kullanıcı avatarı
yasminn

Mesaj gönderen yasminn »

aynen yaaa
OverTheRainbow

Mesaj gönderen OverTheRainbow »

Bu hastalıkların birçoğu birbiriyle bağlantılı oluyor zaten.Sf olan birinde depresyon da olabiliyor,okb de ortaya çıkabiliyor,ya da panik atağa döndürebiliyor -nitekim ben de böyle oldu- bu yüzden teşhisin çok doğru bir şekilde konması gerek..Bunun da devlet hastanelerinde 3 dk lık bir şikayet dinlemesi ile çözüleceğini sanmıyorum ve şu an Türkiyede bir çok insanın boşu boşuna aslında hiç gerek duymayacağı ilaçları içtiğini düşünüyorum..Psikiyatri alanındaki hizmetlerin çok etkili verilmesi gerek,çünkü ruh sağlığı insanı çok etkiliyor.

Seçtiğiniz doktorları iyi seçin arkadaşlar..
pastelboya

Re: bipolar bozukluk ve sosyal fobi

Mesaj gönderen pastelboya »

speak41 yazdı:Merhabalar

bundan 1 sene öncesinde sosyal fobik olduğumu zannediyordum. Söylenen tüm belirtiler bende vardı, yabancılarla tanışmadaki değersizlik hissi, topluluk önündeki kaygılar, yüksek sesle konuşma, başkasının yanında kişisel performans gösterilen şeyler vs.. vs..

sonra doktora gittim 2-3 seans sonunda doktorum daha önce birkaç kez duyduğum bipolar bozukluk teşhisi koydu. Antipsikotik ilaçlar kullanmaya başladım, önce depresyonum düzeldi sonra da sosyal kaygılarımın %80 inden arındım.

Bunu neden yazdım ? Birincisi bazı belirtileri taşısanızda kendinizi profesyonel bir göz gibi değerlendiremezsiniz. Ben eğer sosyal fobili olduğuma inanıp antidepresan kullanmaya başlasaydım, bir mani atağı geçirme olasılığım olacaktı. Bu nedenle bilinçsiz ilaç kullanımı çok zararlı sonuçlar doğurabilir.

arkadaşım ilginç bir şekilde snein yaşadıklarının aynısını yaşadım hatta aynı ilacı almışız (seroquel) ama ben bırakmak durumunda kaldım çok ağır yan etki dolayısıyla ama ne s.f. kalmıştı ne de bi şey. bırakınca her şey geri döndü. şimdi duygudurum düzenleyici kullanıyorum ama antidepresan da eklenmesi gerekiyor çünkü depresif ataklardan kurtulamıyorum. atak geçirdiğimde s.f üzerime çullanıyor. ama azalan bir şiddette.
pastelboya

Mesaj gönderen pastelboya »

ayrıca çok iyi bir noktaya dikkat çekmişsin. eğer işinin uzmanı bir doktora gidilmezse doğru teşhis konulamıyor ve antidepresan verip yolluyor doktor ama bu sefer de mani dönemine giriliyor ve iyileşmek daha da zor oluyor. ben bu süreci yaşadım ve yıllarım acı çekmekle geçti.

doğru teşhis çok önemli.
Kullanıcı avatarı
speak41

Mesaj gönderen speak41 »

yaşadıklarına gerçekten üzüldüm, ayrıca bipolar bozukluk gibi bir hastalığı çeken ve doktora gitmeyi akıl edemeyen, kendini bu yüzden alkole uyuşturucuya vuran birçok insan vardır tahmin ediyorum.

benim doktorum beni fazla uğraştırmadı, 2. ya da 3. seansta teşhisi koydu ve bana bir kitapçık verdi bipolar bozuklukla ilgili. hastalığım konusunda bilgilenmemi istedi. geçmiş olsun tekar.
enjoy the silence
efexor20

Mesaj gönderen efexor20 »

evet aslında sosyal fobililerin %45 inde aynı zamanda bipolar 2 rahatsızlığıda var. kimi sf li bunu hissediyor kimi ise farketmiyor. çünkü bipolar 2 bipolar 1 e göre kendini çok belirgin şekilde hissettiren bir durum değil. bipolar 2 de depresyon dönemi daha uzundur ve mani dönemi olmaz sadece hipomani olur. oda daha hafiftir.

ama şahsen ömür boyu hipomani ruh haliyle yaşamayı tercih ederim. keşke öyle bir ilaç olsa ve içince sürekli hipomanik dolaşsam.