Kişisel gelişim kitapları neden okunmamalıdır?

Beğendiğiniz ya da okumayı düşündüğünüz kitaplar hakkındaki düşünceleriniz..
morlavanta

Kişisel gelişim kitapları neden okunmamalıdır?

Mesaj gönderen morlavanta »

1.Kişisel gelişim kitabı sosyal fobiyiçözmüyor...Sadece geçicibir rahatlama sağlar.
2.Tek başına yapılan bir aktivitedir.
3.Kitabı yazanlar bile kitaptakileri her zaman uygulayamamktan şikayetçidirler.
4.Bu kitabı okuduğunuz için bilinçaltına "ben sorunluyum" mesajını gönderirsiniz.
5.Toplum içinde başkalarına "ben sorunluyum" mesajı gider.
Kullanıcı avatarı
otto_rino

Mesaj gönderen otto_rino »

ben sorunluyum
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

Fazla kişisel gelişim kitabı okumasam da katkılarını inkar edemem. Belki o kitabın yazarıyla kendimizi kıyaslama hatasına düşüyoruzdur. Yani bak bu adam neler anlatmış;ben daha neler başarmışım ? gibisinden... Eyleme geçmeden sadece kişisel gelişim kitabı okunarak iyileşilmez gibi bir görüşe katılırım fakat kişisel gelişim eserleri okunmamalıdır gibi genellemelere katılmam. Zaten böyle kitapların satış rakamlarına bakmak lazım.
morlavanta

evet, satış rakamları yüksek işte o sebeple dünyada kişisel gelişim bir sektör, ve hepsinde genelde aynı şeyler yazıyor ve sosyal fobiyi çözmede kalıcı bir etkisi yok, sadece birileri para kazanıyor.
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

Ya senin ihtiyacın olan bilişsel terapi almak. Bunu da ancak işinde uzman psikolog/psikiyatr kişilerden alabilirsin. Sorunlarımıza çıkış yolu bulabilme adına okuyoruz fakat aradığımız şeyleri bulamıyoruz. O anlamda kişisel gelişim kitapları beklentilerimizi karşılamıyor olabilir. Sosyal fobiyle alakalı Yıldız Burkovik'in kitabından başka ne var ?
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

Senin ihtiyacın olan böyle kitaplar.

Resim
morlavanta

benim hiçbir şeye ihtiyacım yok
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

Sırf senin için eklemedim zaten.
Kullanıcı avatarı
ice_tea

Mesaj gönderen ice_tea »

ben elime kişisel gelişim kitabları aldğım zaman yazarlarının nasıl birilsi olduğunu düşünürüm o kadar şeyler anlatırlarki herşey yapıla bilir herşey normal sonra da eee diyorum o zaman bu kitapların yazarları hayatta herşeyi başarmış insanlar olması gerekir diyorum her yerde birinci gelen çok zerngin olmaları gibi her işde çok başarılı olmalı diyorum ama oyle olmadıklarını biliyorumm
Kullanıcı avatarı
beyaban85

Mesaj gönderen beyaban85 »

çoğu kişisel gelişim kitabı malesef insanı tabiri caizse "gaza getirmekten" başka birşey yapmıyor.ancak içlerinde gerçekten samimi şekilde "maddi kaygılar" olmaksızın yazılanlarda var.bunları seçip okumak gerekiyor,gerçekten uzun vadeli çözümler sunan gelip-geçici çözümler ve hayaller sunmayan şeyler okursak faydalı olabiliyor. mesela muhammed bozdağın düşün ve başar kitabı okuduğumda çok hoşuma gitmişti.
piyasada hem dünyada hem ülkemizde ünlü kişlere rehberlik etmiş insanların kitapları yayınlanıyor.zaten rehberlik ettikleri kişiler ünlü,işini bilen, kariyer yapmış ve belli problemleri aşmış kişiler oluyor ve bunlara sadece mesleki yönlendirmeler ve küçük tavsiyeler yetiyor.ancak bize hayat felsefesini şekillendirecek kalıcı çözümler üretecek hayata bağlanmak için üretici tavsiyeler sunacak bilgiler gerekiyor.pratik çözümler gerekiyor.işte bu yüzden bu insanlar çoğunlukla "bize" hitap eden kitaplar yazamıyor...
morlavanta

beyaban85 yazdı:çoğu kişisel gelişim kitabı malesef insanı tabiri caizse "gaza getirmekten" başka birşey yapmıyor.ancak içlerinde gerçekten samimi şekilde "maddi kaygılar" olmaksızın yazılanlarda var.bunları seçip okumak gerekiyor,gerçekten uzun vadeli çözümler sunan gelip-geçici çözümler ve hayaller sunmayan şeyler okursak faydalı olabiliyor. mesela muhammed bozdağın düşün ve başar kitabı okuduğumda çok hoşuma gitmişti.
piyasada hem dünyada hem ülkemizde ünlü kişlere rehberlik etmiş insanların kitapları yayınlanıyor.zaten rehberlik ettikleri kişiler ünlü,işini bilen, kariyer yapmış ve belli problemleri aşmış kişiler oluyor ve bunlara sadece mesleki yönlendirmeler ve küçük tavsiyeler yetiyor.ancak bize hayat felsefesini şekillendirecek kalıcı çözümler üretecek hayata bağlanmak için üretici tavsiyeler sunacak bilgiler gerekiyor.pratik çözümler gerekiyor.işte bu yüzden bu insanlar çoğunlukla "bize" hitap eden kitaplar yazamıyor...
Haklısın, 11 yıl o kirtapları okudum, faydası yok, dediğin gibi geçici çözümler getiriyor...Ticarete konu olan mallar olarak bakıyorum ben o kitaplara,çünkü para kazanma gayesi ön planda.
morlavanta

ice_tea yazdı:ben elime kişisel gelişim kitabları aldğım zaman yazarlarının nasıl birilsi olduğunu düşünürüm o kadar şeyler anlatırlarki herşey yapıla bilir herşey normal sonra da eee diyorum o zaman bu kitapların yazarları hayatta herşeyi başarmış insanlar olması gerekir diyorum her yerde birinci gelen çok zerngin olmaları gibi her işde çok başarılı olmalı diyorum ama oyle olmadıklarını biliyorumm
"Ölmeden önce görülmesi gereken 500 yer" di galiba kitabın adı, adam o yerleri göremeden vefat etti...
Kullanıcı avatarı
ice_tea

Mesaj gönderen ice_tea »

morlavanta yazdı:
ice_tea yazdı:ben elime kişisel gelişim kitabları aldğım zaman yazarlarının nasıl birilsi olduğunu düşünürüm o kadar şeyler anlatırlarki herşey yapıla bilir herşey normal sonra da eee diyorum o zaman bu kitapların yazarları hayatta herşeyi başarmış insanlar olması gerekir diyorum her yerde birinci gelen çok zerngin olmaları gibi her işde çok başarılı olmalı diyorum ama oyle olmadıklarını biliyorumm
"Ölmeden önce görülmesi gereken 500 yer" di galiba kitabın adı, adam o yerleri göremeden vefat etti...
:):):)):):):):):
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

2-3 günde sorunumuzu çözebilecek çözümlerin hiçbirine inanmıyorum yıllardır.
Öyle bir çağdayız ki insanlar hızlılık, çabukluk pratikliğe takmış durumda. Emek vererek yıllar vererek birşeyler elde etmenin hiçbir değeri yok gibi. Kitap isimlerinden bunu anlarsınız :)
Sams Teach Yourself {öğrenilecek şey} in 24 Hours,
21 günde köpek eğitimi,
21 günde NLP,
10 günde kusursuz bellek
1 haftada NLP
30 günde Almanca
26 Saatte 10 Parmak Öğreniyorum
...

Böyle uzayıp gidiyor.
sosyalfobi : geçici çekingen zar
Kullanıcı avatarı
beyaban85

Mesaj gönderen beyaban85 »

domates yazdı:2-3 günde sorunumuzu çözebilecek çözümlerin hiçbirine inanmıyorum yıllardır.
Öyle bir çağdayız ki insanlar hızlılık, çabukluk pratikliğe takmış durumda. Emek vererek yıllar vererek birşeyler elde etmenin hiçbir değeri yok gibi. Kitap isimlerinden bunu anlarsınız :)
Sams Teach Yourself {öğrenilecek şey} in 24 Hours,
21 günde köpek eğitimi,
21 günde NLP,
10 günde kusursuz bellek
1 haftada NLP
30 günde Almanca
26 Saatte 10 Parmak Öğreniyorum
...

Böyle uzayıp gidiyor.
1 haftada nlp güzelmiş,boşu boşuna yıllarını harcıyorlar,bak adam çözümü bulmuş hemde bir haftada...geçtiğimiz seçimlerde ismi lazım değil ir parti başkanıda Türkiyeyi bir gecede değiştireceğim demişti,bu kadar pratiklik, şaştım doğrusu...ah hayat sana yetişemiyorum,biraz yavaş git.