ferrarisini satan bilge

Beğendiğiniz ya da okumayı düşündüğünüz kitaplar hakkındaki düşünceleriniz..
Kullanıcı avatarı
gorunmezadam

Re: ferrarisini satan bilge

Mesaj gönderen gorunmezadam »

belkide ferrariyi satıp parasıyla kitap basmıştır, daha fazla kazanmıştır :)):):):):)
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

cerulean yazdı:
caferali yazdı:---
idealizm, insanın gerçeklerden kaçmasıdır. gerçek dünyayı değiştiremiyor, kendi küçük dünyasındaki hayallere sarılıyor. düşünce gücüyle maddi gerçekliği değiştirdim sanıyor. halbuki eski olumsuz düşüncelerin üretilmesi için gereken maddi gerçeklik ortada duruyor.
yoga, düşünce gücü, iyimserlik falan...
kısa bir süre için kişinin kendini oyalamasını sağlayabilir. ama gerçek-maddi sorunlar ortadayken ve değişmemişken eski olumsuz düşüncelerin yeniden üretilmesi zemini var demektir.
katılmıyorum ve kendi hayatımda da bu yazdığının aksine kanıtları bir çok defa gçrdüm. elbette gerçeklikten tamamen arınmış bir idealcilik dediğin gibi kısırdır ve insanı mutluluğa iletmez ama olayların ve nesnelerin arkasındaki sübtil enerjileri yakalarsan bir çok şeyi lehine çevirebilirsin ve dünyada bunu yapan birçok insan da mevcut. a, ideal, enerji dediğin şey maddeyle aynıdır aslında, madde sadece düşük titreşimli enerjidir bunu bilmek bazı şeylere bakış açımızı değiştirirken aslında öğrenmeden bildiğimiz bazı şeyleri hatırlamamıza yardımcı olabilir... benden bu kadar.
nesnelerin arkasındaki sübtil enerjiler... ne demektir?
"madde, düşük titreşimli enerjidir" ne anlama geliyor?

...

ferrarisini satan bilgeye gelirsek..
ne ferrarisi, insanlar yiyecek ekmeği zor buluyor. bu ve benzeri kitaplar/düşüncelerin insanlara verdiği mesaj ise şu:

"bakın koskoca bilge bile ferrarisini satmış, daha doğrusu ferrarisini satarak bilge olmuş. siz fakirsiniz, yoksulsunuz.. üzülmeyin bu kadar. sizde de bilge olacak potansiyel var. parayla saadet olmaz".

kısacası kapitalist düzenin sinsi bir propagandası.
de te fabula narratur
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

düşünce gücüyle maddi gerçekliği değiştirdim sanıyor. halbuki eski olumsuz düşüncelerin üretilmesi için gereken maddi gerçeklik ortada duruyor.
yoga, düşünce gücü, iyimserlik falan...

kısa bir süre için kişinin kendini oyalamasını sağlayabilir. ama gerçek-maddi sorunlar ortadayken ve değişmemişken eski olumsuz düşüncelerin yeniden üretilmesi zemini var demektir.
al benden de o kadar... faydası olsa içim yanmaz. feng sui, yok renklerin enerjisi... çocuk mu kandırıyolar. pazarda bilmem kaç kadın feng sui taşı mıdır nedir onlara yığılmış. hayır millete de akıl fikir lazım.
düşünce gücü ne ayrıca abi :p ben düşüncelerimi yöneticek kadar güçlü olsam zaten bu durumda olmazdım. ha bir de bu şartlarda olmazdım, tüm şartları zati iyileştirmiş olurdum. pıff
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

son zamanlarda çok türedi böyle hayatın sırrını veren kitaplar. yazarları da bi cesaret hayatın, mutluluğun sırrı para demiyorlar. bu yüzden kendimizin de inanmadığı şeyleri yazıp çiziyoruz diye bi itiraf etseler. onları ferrarilerini satmaya, mutlak mutluluğa ulaşmaya davet ediyorum [smilie=cool.gif]
morlavanta

Mesaj gönderen morlavanta »

ne önemi varki, ben onların dediklerine inanıyorsam bu benim gerçekliğimdir.

Hem ferrariyle neden kitabı yargılıyorsunuz ki,

tamam ticari mantıkla da yazılmış olabilir,

ama takılmayın buna,,

içinde yazanlar gerçek, benim gerçekliğim...

valla hem zengin olmak istiyorum hem de bilge...

ama zengin olurken kişiliğim bende kalsın istiyorum...

Düğnya nimetlerinden faydalanmak istiyorum

ve parayı mutluluğum için bir araç olarak kullanıyorum.

para sağılığı satın alıyor, beni mutlu eden şeyler yapmama neden oluyorsa iyi bir şey demektir.

Bu kitap yeni ufuklar açtıysa bende, gerisi hikaye...

Takılmayın ferrariye...