ferrarisini satan bilge

Beğendiğiniz ya da okumayı düşündüğünüz kitaplar hakkındaki düşünceleriniz..
morlavanta

ferrarisini satan bilge

Mesaj gönderen morlavanta »

bu kitabı 3,5 sene önce almış, şehir dışına bir yolculuğum sırasında, o sıcak ve sıkıcı havada elimde kalem oflayarak okumuştum ve hiç beğenmemiştim.Hatta sonunu da bitirememiştim.

Eski kitaplarımı karıştırdım ve o kitabı buldum, kitabın altını çizdiğim yerleri okudum...Ve 3,5 sene sonra kitabı muhteşem buldum...Yalnız diyaloglar birz sıkıcı...

Sadelik ritüeli
gülün kalbi
yaratıcı hayal gücüyle ilgili olan bölüm.

opkumadıysanız hala okuyabilirsiniz.
selamsız

Re: ferrarisini satan bilge

Mesaj gönderen selamsız »

Bunu yazın okumuştum. Gerçekten de çok sıkıcı. Anlatım şekli amerikan reklamlarnı andırıyor. Tam bir ikna bombardımanı. Ama nasıl olduysa bu kitap çok beğenilmiş. Yazarı Robin Şarma köşeyi dönmüş.
Kullanıcı avatarı
cerulean

Mesaj gönderen cerulean »

ikonun güzel olmuş morlavanta. nostalji yaşattın.

kitabı okumadım çünkü anti-materyalist tutumların da bilgece olup olmadığından emin değilim artık. bilge olmak için elindeki imkanlardan kurtulmak neden gereksin? geçen sene filan bir belgeselde fransız bir modacıyı izlemiştim adam lama rahibi olmuş yılın yarısını tibet'te geçiriyormuş. ilk başta "öff bu da kesin özenti batılıların heveslerindendir" diye önyargıyla bakmıştım sonra izlemeye devam ettim. adam özenti değil resmen hayat stilini değiştirmiş. bıraktığı sakalla biraz uzakdoğulu bilge tipi olmuş ama kendisine moda imparatorluğunu elden çıkarmamasını, bu imkanları kullanarak daha çok kişiyi mutlu edebileceği söylenmiş. o yüzden adam şirketinin sistemini değiştirmiş: bu şirket kar ettkçe şöföründen çaycısına şirketteki herkes kardan pay alıyor. dolayısıyla herkes o şirket için çalışıyor (kendi için) maaş ödeme günü geldiğinde en alakasız elemanına bile maaşını nakit olarak elden ödüyor. yani adam kapitalist sistemdeki imkanlarından vazgeçmemiş, ama herkes için en insani şekilde değiştirmiş. kendisi de bu sayede yılın yarısında onu doğuya götürecek uçağın parasını ödeyebiliyor. yani "para kötüdür" diye bakmak yanlış bence para bir araçtır önemli olan nasıl kullandığın.
) O (
ırmak

Mesaj gönderen ırmak »

bilgelik bence nefsi terbiye olmuş insanların ulaşabileceği bi yer,eğer hala maddi tatmin arayışı varsa (şöhret,para...),kişi bilge olamaz,bilge değildir,olsa olsa böyle bir imajla kazanç elde etmeye çalışıyordur,bunları incelemek için bigün belki hindistana gitmek,ne güzel olurdu.
morlavanta

kitabı tekrar baştan sona okumuyorum, ama satur araları muhteşem...

yaNİ BİLGELER SABAHIN ERKEN SAATLERİNDE KALKARLAR.

Hiçkimse hiçkimseden üstün değildir.

disiplinli yaşamla ilgili kısım
morlavanta

Allah günah yazmasın ama ben de mistik bir yere mesela Tibet e gitmek istiyorum...O öğretileri yerinde görmek istiyorum...Bir kitap okumuştum, kadın herşeyi bırakıp Tibet e gidiyordu.Tibeti görmesem de hayallerimde o kitap sayesinde gördüm, soğuğunu hissettim.

Yoga da yapıyorum, bana iyi gel,yor ama o da bir ibadetmiş...O da günahmış...
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

Sen yogayı ibadet amaçlımı yapıyorsun, yoksa sağlık içinmi? Sağlık için yapıyorsan günah filan değildir kanımca...

"Ameller emellere göredir...."
morlavanta

kendim, ruhum için yoga yapıyorum.
deagolbrandybuck

morlavanta yazdı:kendim, ruhum için yoga yapıyorum.

o zaman niye günah olsun ki, fetva vermek gibi olmasın ama benim düşüncem bu yönde :))
Kullanıcı avatarı
cerulean

deagolbrandybuck yazdı:
morlavanta yazdı:kendim, ruhum için yoga yapıyorum.

o zaman niye günah olsun ki, fetva vermek gibi olmasın ama benim düşüncem bu yönde :))
ya yoga yapmak veya tibet'e gitmek niye günah olsun ki yani neyse. [smilie=alcoholic.gif]
) O (
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

http://www.youtube.com/watch?v=XC4AgT-RCvI

şunlar gayet ciddi:

orda reenkaryasyona inanıyolar. tekrar gelicem diyo neden? çünkü adam fakir, kast sistemi, dededen fakir... onu oyalamak için inanışı da ona göre sistematik.
hacı ne olucaz ya çok fakiriz.
yabi dahaki sefere kralsın be oğlum...

---
idealizm, insanın gerçeklerden kaçmasıdır. gerçek dünyayı değiştiremiyor, kendi küçük dünyasındaki hayallere sarılıyor. düşünce gücüyle maddi gerçekliği değiştirdim sanıyor. halbuki eski olumsuz düşüncelerin üretilmesi için gereken maddi gerçeklik ortada duruyor.
yoga, düşünce gücü, iyimserlik falan...

kısa bir süre için kişinin kendini oyalamasını sağlayabilir. ama gerçek-maddi sorunlar ortadayken ve değişmemişken eski olumsuz düşüncelerin yeniden üretilmesi zemini var demektir.
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

Mesaj gönderen sıkıfobik »

ben bu tür kitaplara inanmıyorum. askerdede kişisel gelişim kitapları geçmişti elime. açıp 2 sayfadan fazla okuyamadım. bence saçmalık..
Kullanıcı avatarı
cerulean

caferali yazdı:---
idealizm, insanın gerçeklerden kaçmasıdır. gerçek dünyayı değiştiremiyor, kendi küçük dünyasındaki hayallere sarılıyor. düşünce gücüyle maddi gerçekliği değiştirdim sanıyor. halbuki eski olumsuz düşüncelerin üretilmesi için gereken maddi gerçeklik ortada duruyor.
yoga, düşünce gücü, iyimserlik falan...
katılmıyorum ve kendi hayatımda da bu yazdığının aksine kanıtları bir çok defa gçrdüm. elbette gerçeklikten tamamen arınmış bir idealcilik dediğin gibi kısırdır ve insanı mutluluğa iletmez ama olayların ve nesnelerin arkasındaki sübtil enerjileri yakalarsan bir çok şeyi lehine çevirebilirsin ve dünyada bunu yapan birçok insan da mevcut. a, ideal, enerji dediğin şey maddeyle aynıdır aslında, madde sadece düşük titreşimli enerjidir bunu bilmek bazı şeylere bakış açımızı değiştirirken aslında öğrenmeden bildiğimiz bazı şeyleri hatırlamamıza yardımcı olabilir... benden bu kadar.
) O (
Kullanıcı avatarı
gorunmezadam

Mesaj gönderen gorunmezadam »

Bence O bilgeye rahat batıyormus [smilie=dance3.gif]
deagolbrandybuck

ferrariyi kaça satmış acaba.. bide kaç model ve km'si kaçmış acaba merak ettim... [smilie=crazy.gif]