Kapital'i Okumaya "Korkanlara" Çizgi Roman: Manga Kapital

Beğendiğiniz ya da okumayı düşündüğünüz kitaplar hakkındaki düşünceleriniz..
Kullanıcı avatarı
ikarus

Kapital'i Okumaya "Korkanlara" Çizgi Roman: Manga Kapital

Mesaj gönderen ikarus »

Resim

"Karl Marx'ın temel eseri Kapital'in manga versiyonu Yordam Kitap tarafından Türkçe olarak yayınlanıyor.

Japon yayınevi East Press'in Aralık 2008'de piyasaya çıkardığı ve dünya çapında büyük ses getiren eserin Türkçesi 16 Ekim'de kitap raflarında olacak.

Bilimsel sosyalizmin kurucusu Marx'ın başyapıtını manga tartında öyküleştiren kitapta Kapital'in özü ve temel kavramları, bir peynir fabrikasındaki üretim süreçleri etrafında gelişen bir öyküyle iç içe anlatılıyor.

Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Kapital Manga'nın özgün basımı 15 Aralık 2008'de Japon yayınevi East Press tarafından gerçekleştirildi ve satış rakamı kısa sürede 100 bini geçti.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Japon Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyesi H. Can Erkin tarafından Japonca aslından Türkçeye çevrilen kitapla Kapital'in teorik özü ve kavramları rahat okunur bir tarzda okurların dikkatine sunuluyor.
Robin'in hikayesi herkesin hikayesi

Eserin baş kahramanı Robin, babasıyla birlikte peynir üretip pazarda satmakta iken, zengin olmak hayaliyle kapitalist girişimci Daniel'le iş ortaklığına girerek bir peynir fabrikası kurar. Ne var ki, çok geçmeden babasının paylaşımcı değerlerine isyan ederek giriştiği bu işte, başkalarına zarar vermeden, işçileri acımasızca sömürmeden başarılı olmanın imkânsız olduğunu anlar. Robin, kapıldığı çarkın içinde yol almaya devam ederken, bir yandan da derin bir iç huzursuzluğu yaşamaya başlar...

Kitap, Marx'ın "Kapital"ini okumaktan "korkanlar" için özellikle tavsiye ediliyor.

Yordam Kitap, birinci cildi 1867'de yayınlanan Kapital'in Almanca aslından çevirisini, iktisat alanındaki iki yetkin çevirmenin, Nail Satlıgan ve Mehmet Selik'in imzasıyla, önümüzdeki aylarda okurlarla buluşturmayı planlıyor. Kapital Manga'nın ikinci cildini ise 4 Ocak 2010'da yayınlayacak.

Yayınevi ayrıca, sosyalizmin en yaygın eseri sayılan Komünist Manifesto'yu da İtalyan grafik sanatçısı Rodolfo Mercenaro'nun çizgileriyle önümüzdeki haftalarda okurlara sunacak.
Manga Nedir?

Manga, kökleri Japon kültür tarihinin derinliklerine inen bir çizgi-roman türüdür. 18. yüzyıl başlarından itibaren geniş okuyucu kitlesine hitap eden bir tür olarak yaygınlaşmaya başladı. Günümüz Japonya'sında ise yılda 10 binin üzerinde manga kitap ve üç yüzün üzerinde de süreli manga dergi yayınlanmakta. Son yıllarda Japon mangaları her yıl daha çok dünya diline çevrilmeye başlamıştır."

http://bianet.org/bianet/siyaset/117612 ... ga-kapital
Kullanıcı avatarı
caferali

Re: Kapital'i Okumaya "Korkanlara" Çizgi Roman: Manga Kapital

Mesaj gönderen caferali »

Aynı iddialarla türkçede "Laz Kapital" diye bi kitap yazılmıştı. Okuyucuya 3 doğruyla beraber 1 yanlışı aktarıyordu. Kapital o kadar da karışık bir kitap değil aslında. Ama ille de özetini okumak isteyen varsa Otto Rühle'nin yazdığı "Marx'ın Kapitali"ni önerebilirim.
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
cerulean

Mesaj gönderen cerulean »

Bunu mutlaka almalıyım, kapağından bile feci eğlenceli bir konsept olacağa benziyor XD
) O (
ogalican

Mesaj gönderen ogalican »

Bu konu bana başka bir kitabı hatırlattı.

David Smith tarafından yazılmış, Kapital : Yeni Başlayanlar İçin kitabı... Yaklaşık 200 sayfaydı ve sohbet havasında aktarılan bilgiler eğlenceli çizimlerle destekleniyordu.
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

Mesaj gönderen antonio_montana »

kominizm kapitalism aynı aslında.
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

antonio_montana yazdı:kominizm kapitalism aynı aslında.
Diyosun..

Peki önce Komünizm'i yazmayı öğrenmek daha iyi olmaz mı güzel arkadaşım. Komünizm ile kapitalizm aynı demek için oldukça yüksek bir teorik birikimin olmalı.
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

yeterince biligim olduğunu düşünüyorum. tavrın sanki bu konuda youm yapamazsın der gibi. yinede anlatıyım ekonomiden anlayan biri olarak; kominizmde belli bi zümre mesela stalin ve arkadaşları refah içinde yaşar, diğer halk sömürülür. kapitalizmde ise yine belli bi kesim rahat yaşar, siyasetçiler, sanatçılar vs..halk yine sömürülür. ortak yanları halkın ezilmesi ve sömürülmesidir.
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

antonio_montana yazdı:yeterince biligim olduğunu düşünüyorum. tavrın sanki bu konuda youm yapamazsın der gibi. yinede anlatıyım ekonomiden anlayan biri olarak; kominizmde belli bi zümre mesela stalin ve arkadaşları refah içinde yaşar, diğer halk sömürülür. kapitalizmde ise yine belli bi kesim rahat yaşar, siyasetçiler, sanatçılar vs..halk yine sömürülür. ortak yanları halkın ezilmesi ve sömürülmesidir.
Ekonomiden anlamış halin bu mu ?

Verdiğin örneğin ekonomiyle bir gram alakası olmadığı gibi,hiçbir gerçeklikte taşımıyor. Stalin nasıl refah içinde yaşamış,yaşadığında mal varlığı neymiş,öldüğünde mal varlığı neymiş Stalin'in ve yakınlarının, öncelikle bunları açıklaman gerekir. İkinci olarak;Teorik zemini ve altyapısı olan bir ideolojiyi hangi akla hizmet ederek pratikte yaşananla yargılarsın ? eğer komünizm'i eleştirecek ya da konuşacaksan bunu Stalin ya da diğer örnekler üzerinden değil,direkt olarak komünist teori ve yazınları üzerinden yapmalısın. Bir olguyu ya da fikri,kişilerle ve olaylarla açıklayamazsın.

Hadi diyelim Stalin ve arkadaşları refah içinde yaşadı ve halklar yine kapitalizmdeki gibi sömürüldü. Stalin kakaydı,pisti,cıstı. Peki teori ne diyor bu işe ? Marksist ve Leninist litaratürde var mı böyle bir realite ?

Son olarak,ekonomiden anlayan biri olarak Sovyetler Birliği ile kapitalist ülkelerin ekonomik verilerini bir karşılaştır bakalım,üretim,üretime katkıda bulunan öğeler,istihdam,arz-talep,tüketim,dağılım neymiş ne durumdaymış. Yaşanan ekonomik kriz ve bunalımlarda Sovyetlerin durumunu da belirtmeni rica ediyorum. Ayrıca,ekonomide sosyalist planlamayı ve sosyalist ekonomi modelinin kapitalizm ile benzer yanlarını daha ayrıntılı olarak rica ediyorum. Eğer ki ortaya bir iddia atıyorsan bu konu hakkında sağlam anti-tezlerin olmalı. idda sahibi iddiasını kanıtlamakla mükelleftir.

Yani arkadaşım,bu işler öyle kulaktan dolma 2-3 cümle ile açıklanacak meseleler değil. Bir yazar'ın dediği gibi; "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz".
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

cevap vermek isterdim ama saldırgan yaklaşımın cevap verme isteği bırakmadı. bi konuda konuşulacaksa karşılıklı saygı olmalı. :)
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

Yüzlerce sayfalık Kapital'de bir kez bile komünizm sözcüğünün gerçitiği hatırlamıyorum. Kapital bir ütopyayı anlatmıyor, şimdiki sosyo-ekonomik düzen olan kapitalizmi çözümlüyor. Kapital teşhis yapıyor, tedavi önermiyor. Öncelikle Kapital'in nasıl bir kitap olduğu ile ilgili bunun bilinmesi gerekli.
Kapital, isminden de anlaşılacağı gibi 'kapital'i yani sermayeyi anlatıyor. Sermayenin emek üzerindeki egemenliğini, emeği nasıl sömürdüğünü anlatıyor.
Kapital felsefi veya ideolojik bir kitap değil tamamen bilimsel bir kitaptır.

Mesela ben kapitalist olayım Devrim de benim amelem (amele = arapça işçi) olsun :) Ne üretelim...? Hadi ilginç bir örnek olsun "kitap" üretelim.

Devrimin sermayesi yok. Kalem ve kağıt alamıyor. Benim var ama; ben kalem ve kağıdı alıyorum. Devrimi işçi olarak işe alıyorum, kitap yazdırcam. Devrim günlerce gecelerce uğraşıyor ve kitabı yazıyor.
Ben başta 10 liraya kalem, mürekkep ve kağıt almıştım. Devrime de ücret olarak 20 lira verdim. Kitabı da 50 liradan sattım. Yani 20 lira kâr elde ettim.

Eğer herkes hakketiğini almış olsaydı, ben 30 lirayı üretime soktuğum için, üretimin sonunda yine 30 lira almam gerekirdi, ama bu sefer de 20 lira kâr elde edemezdim. Devrim ise emeği ile yarattığı 40 lirayı alması gerekirdi. Çünkü başta hammaddeler 10 liraydı, kitap 50 liraya satıldı. Mürekkep, kalem ve kağıdın değeri durduk yere değişmez, değeri emek üretir. Hammaddelerin üzerine konan değer tümüyle emeğin yarattığı değerdir.

Ama işte kapitalizmde emek sömürüsü böyle işliyor... Kapitalist (sermayedar) işçinin emeğinin bir kısmını sömürüyor. İşçiler sadece kendileri için değil patronları hesabına da çalışıyor.
de te fabula narratur
klorofino

Mesaj gönderen klorofino »

das kapital ich bin Heuse der shcpliennen gehrart und formalatuchlos..
Ahmett

Mesaj gönderen Ahmett »

herhangi bir kitap okumaktan neden korkulsunki..ilginç..
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

Tarzın gerçekten mükemmel sadece bunu yazmak istedim...
antonio_montana yazdı:cevap vermek isterdim ama saldırgan yaklaşımın cevap verme isteği bırakmadı. bi konuda konuşulacaksa karşılıklı saygı olmalı. :)
klorofino

Mesaj gönderen klorofino »

das Kapital Feurer heben gehrar und leben Lauessen.
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

klorofino yazdı:das Kapital Feurer heben gehrar und leben Lauessen.
beyler/hanfendiler bu kişi almanca biliyor.
BEN BENİM