klasik yunan mitolojisinin en güzel efsaneleri

Beğendiğiniz ya da okumayı düşündüğünüz kitaplar hakkındaki düşünceleriniz..
katmandu

klasik yunan mitolojisinin en güzel efsaneleri

Mesaj gönderen katmandu »

İsminden zannedilebileceği gibi zor bir kitap değil tam aksine bu form da pek çok kişinin duymuş olabileceğini düşündüğüm pek çok mitolojik hikayeyi
Örneğin oidupus, troya gibi. Çok basit bir dile masal gibi anlatmış. kitabı okuyanlar farkına varacaklardır , kitabı okurken hiçbir temel mitoloji bilgisi gerekmiyor. Gerçekten basit bir yazımı var. Hem kendinize hem de çevrenizdeki dünyaya dair çok şey bulabilirsiniz.

Kitapdan bir alıntı yapayım . tantalos denen adam zamanında tanrıların lütfuna erişmiş onlarla sofralarında yemek dahi yemiş ama bu olay onu kibre sürüklemiş ve çevresine çeşitli kötülükler yapmaya başlamış en sonunda da cehenneme atılmış. Aşağıda kitaptan yaptığım alıntıda tantalosun atıldığı cehennem anlatılıyor fakat tantalos cehennemde olduğunu bilmiyor

“… tantalos’un bu yaptığı bardağı taşıran son damlaydı. Ölümsüzler tarafından alınıp korkunç acılara maruz kalacağı cehenneme atıldı. Bir gölcüğün ortasında, boğazına kadar gelen suların içerisinde duruyordu; ama yinede dayanılmaz bir susuzluğunu geçirmek için bir yudum dahi su alamıyordu. Ne zaman, hasretle su içmek için eğilse, sular çekiliyor ve ayaklarının altında çıplak toprak kalıyordu. Aynı zamanda karnı işkence çekercesine acıkmıştı.. göletin arkasında ki bahçede en güzel meyvelerin yetiştiği ağaçlar dallarını başının üzerinden suya doğru sarkıtıyorlardı. Doğrulduğunda sulu armutlar, kırmızı yanaklı elmalar, kor gibi narlar, şeker gibi inciler ve yeşil zeytinler yüzüne değiyordu neredeyse. Ama ellerini onlara uzatıp birini almaya kalktığında, sert bir rüzgar dalları yukarıdaki bulutlara doğru savuruyordu. Bu cehennem acılarına bir de ölüm korkusu ekleniyordu. Tam başının üzerinde büyük bir kaya vardı ve her an düşüp onu altında ezmekle tehdit ediyordu…”

Bende çoğu zaman kendimi tantalosun cehenneminde buluyorum. Her şey elimin altında ama hiç birine ulaşamıyorum
Kitap ilya yayınevinden çıkma yazarıda Gustav SCHWAB
ne yersen ye asit yapar ağzında
rüzgar

Re: klasik yunan mitolojisinin en güzel efsaneleri

Mesaj gönderen rüzgar »

güzel tam da farklı bişiler arıyordum okumak için.

zaman zaman hatta bazan uzunca bir zaman böyle bir cehennemde bulabiliyoruz kendimizi. bir de günahlarımızı öğrenebilsek.