kitapların yararına inanır mısınız

Beğendiğiniz ya da okumayı düşündüğünüz kitaplar hakkındaki düşünceleriniz..
umutsuz1981

kitapların yararına inanır mısınız

Mesaj gönderen umutsuz1981 »

Şimdi bir sf li bi adam kitabı okudu sonra dışarda her şey düzelecek mi. Bu konuyu bi psikoloğa sorduğumda kişisel gelişim kitapları sadece insanlara rol yapmayı öğretir ama bilinçaltındaki korkuları asla gidermez demişti. Yani şöyle davran böyle davran demeyi öğretir bu da insanı tiyatrocu ve basma kalıp yapabilir. Bu kitaplar bence profesyonel yardım alırken okunmalı diye düşünüyorum. Keşke her şey kitapçıdan bir kitap alıp okumakla çözülebilseydi :roll:
Kullanıcı avatarı
vangogh_

Mesaj gönderen vangogh_ »

Konu kisisel gelisim kitaplarıysa inandıgımı söyleyemem. Zamanında çok okudum. Baska kitapları tercih ediyorum. İşin icine ticari kaygılar da girmis gibi cünkü piyasada birbirinin aynı yüzlerce kisisel gelisim kitabı var. Rol yapmayı öğretmeyi basarabiliyorlarsa bile ki ne kadar basarıyor, dedigine katılıyorum asıl sorunu çözmede yararı olmuyor. Eger ertesi gün nasıl rol yapacagımı düsünerek gecireceksem ömrümü ne değisecek bilmiyorum. Kendimi istiyorum.
Bence de okunmalı en azından kendini anlamaya yardımcı olur, hic okumadım demekten iyidir. Önce kendimde baslıyor cözüm sonra yardım ve kitaplar diye düsünüyorum. neyse...
Kullanıcı avatarı
nehir

Mesaj gönderen nehir »

KİTAP OKUMAYI ÇOK SEVİYORUM OKURKEN KENDİMDEN GEÇİYORUM VE TAMAMEN ORADAKİ OLAYLARI YAŞIYORUM.AMA SADECE OKURKEN ....OKUDUKTAN SONRA ESKİ HAYATIMA GERİ DÖNÜYORUM.ZATEN ÇOĞU KİTAPLARDA YAZILANLARI GENELİKLE PSİKOLOJİ ÜZERİNE OLANLAR GÜNLÜK HAYATTA UYGULAMAMIZ PEKTE MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR...BU GÜNE KADAR OKUDUĞUM VE ÇOK FAZLA ETKİLENDİĞİM KİTAP ''BİR ÇİFT YÜREK'' OLDU ABORJİNLERİ KAFAMA ÇOK FAZLA TAKMIŞTIM VE GERÇEKTEN O ŞEKİLDE YAŞAMAK İSTERDİM.BAŞARABİLİRMİYDİM BİLMİYORUM TABİKİ...KISACASI KİTAPTALARDA YAZANLARI UYGULAYAMASAK BİLE KİTAP OKUMANIN İNSANI GELİŞTİRDİĞİNE VE RAHATLATTIĞINA EMİNİM...
haotsum

Mesaj gönderen haotsum »

evettt.Ben de çok kitap okudum faydasını gördüm mü ? HAYIR...
İş eyleme geçmekte...
n/a

Mesaj gönderen n/a »

kisisel gelisim kitaplarina hic mi hic inanmiyorum. bosuna zaman ve para kaybi. :evil:
Kullanıcı avatarı
fetret
İletişim:

Mesaj gönderen fetret »

sf'yi yenmede psikoloji ve kişisel gelişim kitapları okumanın yararını gördüm. kendimi ve insanları tanımama, bilişsel olarak gelişmeme, eyleme geçmek için cesaret ve yöntem bulmama katkıda bulundular.
Kullanıcı avatarı
zamzam

Mesaj gönderen zamzam »

Bu konuda ben de ticari amaçlı popüler kitaplara karşı dikkatli olmak gerektiğine inanıyorum ama bu demek değil ki tamamen içi boş kitaplar çıkıyor. İşinin ehli biri olmalı bence ve sırf bir kitap ile heşeyi hallederim gözüyle bakılmamalı
Hiçbir zaman duymayacağın duysanda anlamayacağın bir çığlıkta sana birikiyorum...
misafir-

Mesaj gönderen misafir- »

Arkadaşlar yapmayın lütfen!!!Okuduğunuz kitapların size hiç bir faydası dokunmadı öylemi ;ama yazdığınız yazılar hiçte öyle olmadığını söylüyor.Hepiniz çok kültürlü insanlarsınız.Her konuda bir fikriniz var.Duygularınızı bir yazar gibi anlatmaya başlamışsınız.Buna rağmen size kitapların faydası olmadımı yani.Bence öyle değil işte. :drinkers:
sf_guy

Mesaj gönderen sf_guy »

kitap okumak en çok da bizim gibiler için faydalı bence.. çünkü bizi kısıtlayan şeylerden ötürü hayatı tam olarak yaşayamıyoruz. yaşayarak öğrenemediklerimizi kitaplardan ulaşabiliriz. her kitap ayrıbir dünya sunar bizlere. farklı insanların düşüncelerinden yine farklı farklı dunyalara dalar, farklı insanlar tanır olaylara şahit oluruz. bütün bunlar zihnimizi beslerken kendimizi hayatımızı hatalarımız doğrularımızı tekrar gözden geçiririz. herhangi bir kitap olabilir .. roman, kişisel gelişim hatta şiir. hepsi okunmaya onlara ayrılan zamana değer şeylerdir. ki bizler zamanımızı kafamızı nelere takarak heba eden insanlarız. kitap okumaktan iyi, yapabilecegimiz pek az şey var..tabi eğer siz de benim gibi dışarı çıkmaya mecbur olmadıkça .günün çoğunu evde geçiren insanlardansanız ....
xner

kisisel yerin dibine girisim

Mesaj gönderen xner »

kisisel gelisim kitaplari okurken tat verir eger bi de cok iyiyse belli bir sure etkisinde birakir hayatin degistigi artik iyiye dogru gidis oldugu hissi verir ama bu gecici bir motivasyondur..kisisel gelisim yerine baska kitap okumak daha faydalidir bence.
alev

Mesaj gönderen alev »

kitaplar yol göstericidir iyileşmek amaçlı okursanız pek faydasını göremezsinizi..ben okumayı istediğim için okuyorum faydasını gördüğümü düşünüyroum farkında olmadığım bazı şeyleri farketmemi sağlıyolar bence herkes okusun
Kullanıcı avatarı
umutmelih

Mesaj gönderen umutmelih »

bazen bır kıtap ınsanın hayatına cok sey katarken bazende cok seyler goturur bence en onemlısı kendımıze en uygun olan kıtapları secmek olucaktır
mutlu olmak için mutlu etmek gerekir
takmakafana

Mesaj gönderen takmakafana »

bende kişisel gelişim kitaplarını pek okumam sıkıcı gelir bana.daha çok roman okumayı,maceralı ,aşklı ,toplumsal,sosyal kitapları okumayı tercih ederim.kişisel gelişim kitaplarının yararınada pek inanmam.
global

Mesaj gönderen global »

O kitaplar tedavi etmiyor. Elbette öğrendiğim çok şey oldu. Fakat psikolog değil. Peki psikolog ne değil de beni tedavi edemedi? :)

Cevabını vereyim, kişinin şahsi azmi... Bunu yerini hiçbirşey tutamaz. Kitaplar ona araç olur, psikolog ona araç olur. Azim ve olabilirliğine inanmak....

Sadece kişisel gelişim kitaplarıyla sınırlı kalmayıp genel olarak kitapların yararı söz konusu olduğunda,
1 Konuşmanı düzeltir
2 Kelime hazinen artar.
3 Kelime hazinen arttığı için düşünce boyutun artar. Düşüncelerinin kapsama alanı genişler.
4 Arkadaş olur.
5 Bilgilendirir. Aman kuru bilgi birikmesin. Bilgelik önemli. Kimi yaşlı hiç kitap okumamıştır. Okumayı da bilmez. Ama olayları çok güzel yorumlar. Bilgelik işte...
Daha çok sayılabilir.
İnsan yerine koymadan okuyunca iyi de... kitaba arkadaşllığı fazla yüklememek gerek...Ben öyle yapıyordum. Arkadaş elma kitap armut....
Kullanıcı avatarı
crvena_zvezda

Mesaj gönderen crvena_zvezda »

Kitapların yararına kesinlikle inanırım...

Ben en çok romanlardan dersler almışımdır... Kişisel gelişim öykülerinden değil... O hayatlardaki hataları görürüm... Kendiminkiyle karşılaştırırım...
DCC