kitapların yararına inanır mısınız

Beğendiğiniz ya da okumayı düşündüğünüz kitaplar hakkındaki düşünceleriniz..
Kullanıcı avatarı
birsenhoca

Mesaj gönderen birsenhoca »

ben de çok kitap okudum
hiç bir yararini görmedim
sadece
uygun bir ortam olursa bazen bilmiş bilmiş bir seyler konusuyorum
yada birisi bir seyden bahsederse
yabanci kalmiyorum:)
kuser
İletişim:

Mesaj gönderen kuser »

başkasını çok dinleyen kendisini biraz daha degersiz kılar.yapacaklarımız bize özgü olsun.başkasının yolundan yürümeyelim.
Kullanıcı avatarı
andem

Mesaj gönderen andem »

ben kitapların faydalı olduğunu düşünmüyorum çok kitap okurum ve okuduğum kitaptan çok etkilenirim ama en fazla 3 gün sürer bu etki sonra eski halime dönerim biz ilaçla ve inançlarımızla ancak düzeliriz
katre

Mesaj gönderen katre »

kitaplara bi kaç kitap okuyayımda yararı dokunsun, kendimi geliştireyim ,sözcük bilgim gelişsin gözüyle bakarak okumak kitaplara haksızlık olur bence. tüm bunlar kitapla bi çıkar ilişkisi içine girmeden okudugunuzda süreç içinde olur zaten .kişisel gelişim kitaplarına gelince çok fazlalar .gerçekten konuyla alakası olan olmayan herkes kişisel eğitim uzmanı sıfatıyla sürekli bu tür kitaplar yazıyorlar."dışarıda gürül gürül akan bir dünya" varken bu tür kitapları okuyup mucize beklemek fazla ütopik olur.
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

katre yazdı:kitaplara bi kaç kitap okuyayımda yararı dokunsun, kendimi geliştireyim ,sözcük bilgim gelişsin gözüyle bakarak okumak kitaplara haksızlık olur bence. tüm bunlar kitapla bi çıkar ilişkisi içine girmeden okudugunuzda süreç içinde olur zaten .kişisel gelişim kitaplarına gelince çok fazlalar .gerçekten konuyla alakası olan olmayan herkes kişisel eğitim uzmanı sıfatıyla sürekli bu tür kitaplar yazıyorlar."dışarıda gürül gürül akan bir dünya" varken bu tür kitapları okuyup mucize beklemek fazla ütopik olur.
+1
karachay

Mesaj gönderen karachay »

ben kitapların faydasına inanırım.özelikle biyografileri okumayı çok severim.kişisel gelişim kitapları da eğer seçici olunursa faydalı olabiliyor.

iyi bir kitap yazarının hayat tecrübesini bize aktarır.ufkumuzu genişletir.Daha cesur olup farklı şeyler deneyebilmemize olanak verir.
ırmak

ben

Mesaj gönderen ırmak »

ben daha çok yaşanmışlıklardan ders çıkartıyorum kitaplar kelime dağarcığı değişik yorumlar için ii :roll:
independent

Mesaj gönderen independent »

var olan durumu ilerletmekten başka hiçbir işe yaramaz. çünkü sürekli olarak şunu yapmalısın şöyle davranmalısın diye insanlara öğüt verip durur bu tip kitaplar. sonuçta hayatın gerçekleri var bazı şeylere ulaşabilmek sadece insanın kendi elinde değildir. çevresel şartlardır genelde belirleyici olan. ve her yenilgide biraz daha yara alır insan ne yazık ki. biraz daha içine kapanır.
Kabullen ve kurtul
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

independent yazdı:var olan durumu ilerletmekten başka hiçbir işe yaramaz. çünkü sürekli olarak şunu yapmalısın şöyle davranmalısın diye insanlara öğüt verip durur bu tip kitaplar. sonuçta hayatın gerçekleri var bazı şeylere ulaşabilmek sadece insanın kendi elinde değildir. çevresel şartlardır genelde belirleyici olan. ve her yenilgide biraz daha yara alır insan ne yazık ki. biraz daha içine kapanır.
"Ümit kötüdür işkenceyi uzatır" diyorsun yani
sosyalfobi : geçici çekingen zar
paint it black

Mesaj gönderen paint it black »

en son depresyonla ilgili br kitap almıştım hatırlamıyorum yazarını hatta tedavi yöntemi yerine insanlar o kitabi okuyormuş.Okumaya başladım yararını göremedim sonra o kadar para verdim dedim olumsuz birşey olduğunda kitapta yazılanları hatırlamaya çalıştım sonra yine aynı.Zaten yazılanları bende biliyorum tek fark bir rehber olması ama ihtiyacım olanda bu değil.
Kullanıcı avatarı
beyaban85

Mesaj gönderen beyaban85 »

hani klasik bir tabir vardır "kitap dosttur".gerçekten öyledir...insan ürünü ama insanlar gibi değil.sizi yargılamıyor,sizi küçümsemiyor,olur-olmaz çıkışlar yapıp moralinzi bozmuyor.sadece söylüyor ve tavsiye veriyor,isteyen uyuyor isteyen uymuyor.ona insanlara yaklaştığınız gibi yaklaşmak zorunda da değilsiniz.okurken burun kıvırabilir,dudak büzebilirsiniz,hoşlanmayınca "eh..." deyip bir köşeye atabilirsiniz.ses çıkarmaz dışlanışına.üzerini karalayabilirsiniz,bir köşeye atıp unutabilirsiniz;yada çok sevip yatağınızda başucunuza koyabilirsiniz...onun için farketmez.onun amacı almak isteyene bir şeyler vermek.görmek isteyene bazı gerçekleri göstermek ve açık kulaklara birşeyler dokundurmaktır sadece.
bazıları çok esprilidir,bazıları çok ciddi...bazıları çok cimridir bazıları aşırı bonkör.bazıları yüz-100-leri bulur anlatırken,bazılarının ağzından kerpetenle alırsınız sözcükleri.bazıları ağlaktır,hem kendi ağlar hem sizi ağlatır,bazılarının duyguya yahammülü yoktur,bilim-kurgu peşindedir...ama değişmeyen bir şey varki "neden" diye sormaz.sahafların vitrininde masumca dururken kalabalıklara "neden bana bakmıyorsunuz?" diye hesap sormaz,soramaz.cazibesine herkes kapılmaz.boyunları büküktür kimseler anlamaz.lokantaların kalabalıklığını,kafelerin doluluğunu,eğlence merkezlerinin curcunasını kıskanır da ağzını açıp hesap sormaz,soramaz.
"dost"tur işte söylemez,dostum diyemez,utangaçtır.
dost kimdir,kime denir "dostum" ?
-zor zamanlarınızda sizin yanınızdadır.
-gel deyince itiraz etmez koşar iki eli kanda olsa
-siz sinirlenince susar,konuşmaz yatışmanızı bekler
-tavsiye verir, dayatmaz
-horlamaz,alay etmez.
-yerden yere vurursunuz,söylenip durursunuzda ses çıkarmaz.
-bazen omuzunda ağlar,bazen birlikte gülersiniz.
-kendisiyle sohbet etmek istediğinizde canı istemesede sizi kırmaz.
vesaire...

bunları ve daha fazlasını kitaplarda bulabilirsniz.o halde kitap dosttur...
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

sadece kitaplarla iş bitmiyor. Sosyal fobili birini düşünürsen ne adamlar var orta okuldan terk vs. kendini yetiştirmemiş ama bizim yapamadığımız pek çok şeyi başarıyor. Girişken,konuşkan ve mücadeleci. Adamın yanındaki kıza bakıyorsun. içinden asla benim böyle bir kız arkadaşım olmayacak diyorsun. Okumak gereksiz demiyorum ama mizacımızda değişiklik yapmadan ve bazı tutumlarımızı değiştirmeden bişey değişmez gibime geliyor.
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

kitap okuyup da hayatımın değişeceğine daha küçükken inanırdım ;)
artık birçok şeyin faydasına inanmıyorum.
10.000 kitap okudum hayatım değişmedi diye bir söz vardı, işte ondan :)
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

bir de okumak için dikkatimi toplayamıyorum ben, bikaç paragraf okuyorum, bakıyorum dalıp gitmişim başka yerlere, rahatsız edici düşüncelerle başbaşayım. kafayı yicek gibi olup hızla uzaklaşıyorum o ortamdan :)