Sosyal Fobi de Ne ?

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
katre

Mesaj gönderen katre »

Çok uzun zamandır bu forumda böyle güzel bir yazı okumamıştım.
Çok teşekür ederim.
Çok mantıklı,çok doğru şeyler yazmışsınız.
"Hiç kimse kendisi için gizlenen müjde ve mutluluğu bilemez."
gulfirosh

Mesaj gönderen gulfirosh »

benm de hep merak etiğtiğim bişey var,
bizim için geçerli olan bu korkular diğer insanlar için yokmu veya varda onlarmı çok cesur, yoksa bizmi çok korkağız.
Yiğit Konur

Mesaj gönderen Yiğit Konur »

Tekrardan merhaba arkadaşlar. Sosyal Fobili olmadığımı yazı içerisinde belirttim ama sosyal fobili arkadaşların durumları ile de yakından ilgileniyorum.

Yine asıl noktaya dönüyoruz aslında. Buradaki hiç kimse vücudunun bir uzvunu kaybetmiş değil veya başka bir nedenle dışarıya çıkamayacak durum değil,bunu hepimiz biliyoruz. Yine kafamızdaki sınırlara takılıyoruz.

Sosyal fobi'nin hafife alınmayacak birşey olduğu aşikar. Google'a yazdığımızda bile 466.000 adet sonuç çıkıyor :) Ancak bunu gözünüzde büyüterek asla yenemeyeceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Anlatmak istediğim şu ki,insanlar bazı insanlar üzerinde oyunlar oynuyor. Emin olun ki sosyal fobi kelimesinin ne anlama geldiği herkes tarafından biliniyor olsa bugün sosyal fobili olarak tanımlanabilecek insan grubunun sayısı çok daha fazla olurdu emin olun. Çünkü insan doğası gereği kendini bir kalıba bağlamak zorunda hissediyor,ya da birşeye ait olmak. Bu konu da böyle işte.

Biraz şu açında bakın arkadaşlar. Bir problemle karşı karşıya kaldığımızda bazen çözemeyiz ve ailemizden başkalarına danışırız. Çünkü içinde bulunduğumuz problemler bizim bakış açımızı sınırlıyor olabilir ve bu sebepten ötürü çıkar yol bulamayabiliriz. Ama içinde bulunduğunuz kapanın dışından bakan bir kimse çıkış yollarını çok daha rahat sezip,size yardımcı olabilir.

Yineliyorum,gerçekten korkulacak birşey yok. Ve biliyorum ki,başarmak isteyen herkes başarabilir. Okuyorsunuz işte başarı hikayelerini. Yazıları takdir etmenin kimseye faydası yok,siz neden takdir edilen bir hikayenin baş kahramanı olmayın ki ?
gulfirosh

Yiğit Konur yazdı:Tekrardan merhaba arkadaşlar. Sosyal Fobili olmadığımı yazı içerisinde belirttim ama sosyal fobili arkadaşların durumları ile de yakından ilgileniyorum.

Yine asıl noktaya dönüyoruz aslında. Buradaki hiç kimse vücudunun bir uzvunu kaybetmiş değil veya başka bir nedenle dışarıya çıkamayacak durum değil,bunu hepimiz biliyoruz. Yine kafamızdaki sınırlara takılıyoruz.

Sosyal fobi'nin hafife alınmayacak birşey olduğu aşikar. Google'a yazdığımızda bile 466.000 adet sonuç çıkıyor :) Ancak bunu gözünüzde büyüterek asla yenemeyeceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Anlatmak istediğim şu ki,insanlar bazı insanlar üzerinde oyunlar oynuyor. Emin olun ki sosyal fobi kelimesinin ne anlama geldiği herkes tarafından biliniyor olsa bugün sosyal fobili olarak tanımlanabilecek insan grubunun sayısı çok daha fazla olurdu emin olun. Çünkü insan doğası gereği kendini bir kalıba bağlamak zorunda hissediyor,ya da birşeye ait olmak. Bu konu da böyle işte.

Biraz şu açında bakın arkadaşlar. Bir problemle karşı karşıya kaldığımızda bazen çözemeyiz ve ailemizden başkalarına danışırız. Çünkü içinde bulunduğumuz problemler bizim bakış açımızı sınırlıyor olabilir ve bu sebepten ötürü çıkar yol bulamayabiliriz. Ama içinde bulunduğunuz kapanın dışından bakan bir kimse çıkış yollarını çok daha rahat sezip,size yardımcı olabilir.

Yineliyorum,gerçekten korkulacak birşey yok. Ve biliyorum ki,başarmak isteyen herkes başarabilir. Okuyorsunuz işte başarı hikayelerini. Yazıları takdir etmenin kimseye faydası yok,siz neden takdir edilen bir hikayenin baş kahramanı olmayın ki ?
kalın harflerle yazılan yerde ne demek istiyorsun bi yanlışlıkm mı oldu acaba
gulfirosh

Yiğit Konur yazdı:Tekrardan merhaba arkadaşlar. Sosyal Fobili olmadığımı yazı içerisinde belirttim ama sosyal fobili arkadaşların durumları ile de yakından ilgileniyorum.

kalın harflerle yazılan yerde ne demek istiyorsun bi yanlışlıkm mı oldu acaba
ua_anil

Mesaj gönderen ua_anil »

Hayır yanlışlık yok, gözünüzde büyütürseniz yenemessiniz anlamında o cümle.
paint it black

Mesaj gönderen paint it black »

hayat dışarda demiş yazar lakin beni beğenmeyen insan yerine koymayanların arasında hangi hayatı paylaşmalıyım ailem dışında herkesten korkuyorum bu korkumun nedenide insanlar çabalamak desen onu da denedim ama bir yere kadar bende insanım
Kullanıcı avatarı
birderdimvar

Mesaj gönderen birderdimvar »

Aslinda bu hastaligin gecmistede bir ismi var benim bildigim, melankoli. Hatta bir yazar bu melankolik durumu hakkinda, övünerek bir yazi yazmisti okumustum. Yazarin ismi aklima gelmiyor. Hic kimseye ihtiyacinin olmadigi bir dünyada yasiyorum diye vs övünüyordu.

Bu hastalik yeni degil yani, gecmistede var.

Benim düsüncem, bu hastalik sadece gecmiste yasadiklarimiz nedeniyle olusmuyor. Ayni zamanda kimyasal bir hastalikta olabilir. Kendimi bir kaliba sokmuyorum. Lisedeyken bütün sinif arkadasimdi, sinifta konuskan birisiydim. Ögle tatillerim hic bos gecmezdi. Espriler yapardim, bana insanlar sen talkshowcu olacak adamsin derdi. Yani bu kadar olumlu bir ortamim vardi. Yinede o durumda bile icimde bir korku vardi. Insanlarla teketek kalinca, hep korkular olusuyordu icimde.

Yani disari cik diyorsun, ben hep disaridaydim. Peki neden bu hastalik hala var?
Böyle bir hastalik var, ama cogu kimse bunu kabul etmek istemiyor. Bizim durumumuza düsmeyen bilmez anlayacagin.
Daha yapacagimiz cok sey var...
Yiğit Konur

@gulforish
Olaya çok basit yaklaştığımı düşünebilirsin ama emin ol sosyal fobili arkadaşlar da olaya çok kompleks yaklaşıyorlar. Yani gözünde büyütüyorlar biraz da durumlarını.

Forumda acık sekilde msn ve mail adresi paylasmak yasaktır. Msn adreslerinizi profilinize yazınız. Canı sıkılan,bişeye üzülen bir kimse olursa gelsin konuşalım arkadaşlar. Biz bu forumda sosyalleşebiliyorsak,bence bu forumdaki kimsede bir sorun yok demektir.

@paint it black
Kesinlikle katılıyorum dostum ancak insanlar neden seni beğenmesinler ? Olaya neden böyle yaklaşıyorsun ki. Dışardaki her insanın kafasında yüzlerce iş varken emin ol hiçbirisi senin o an ne yaptığını,ne yanlışın olduğuna bakmıyorlar. Bu yüzden rahat olabilirsin dostum. Bence kafandaki hiçbir düşünceyi belli kalıplara sığdırma. Ben sosyal fobiliyim,kimse beni sevmiyor-dışarı çıkmamalıyım diye düşünürsen gerçekten çok zor kurtulursun ama kendini rahat hissedip,kimse beni umursamıyor,ben de insanları umursamıyorum dersen bu engeli çok kolay aşabilisriniz.

@birderdimvar
Sizin durumunuza düşmeden tabii ki anlayabilmem mümkün değil,kesinlikle haklısın ancak konuya dışarıdan bakan ve konu hakkında bilgisi olan bir kimse de çok daha rahat çözüm yolları üretebilir dostum,bunu da unutma. Sen zaten insanların içindeysen ve onlarla kaynaşabiliyorsan emin ol daha ötesini de başarabilirsin. Sadece inanman gerektiğini unutma. Bu dünyada tüm insanlar eşit yaratılmıştır,senin de onlardan farkın yok. Karşındaki seni umursamadı mı,bu onun basitliği de ve geç. İnan bana dostum ilkokuldan beri hakkımda söylenenleri umursamış olsam sosyal fobinin çok ötesinde şeylerle karşılaşabilirdim,böyle dönemler yaşadım. Ancak olay biraz da "large" olmakta yatıyor. Hiçkimseyi hiç bir şekilde ciddiye almayacaksın. Bir kaç tane sevdiğin insan oluşana dek.. O gruptakiler de zaten senin dostlarındır ve her zaman senin yanında olurlar düşüncesindeyim.
Kullanıcı avatarı
birderdimvar

Mesaj gönderen birderdimvar »

Yiğit Konur yazdı: @birderdimvar
Sizin durumunuza düşmeden tabii ki anlayabilmem mümkün değil,kesinlikle haklısın ancak konuya dışarıdan bakan ve konu hakkında bilgisi olan bir kimse de çok daha rahat çözüm yolları üretebilir dostum,bunu da unutma. Sen zaten insanların içindeysen ve onlarla kaynaşabiliyorsan emin ol daha ötesini de başarabilirsin. Sadece inanman gerektiğini unutma. Bu dünyada tüm insanlar eşit yaratılmıştır,senin de onlardan farkın yok. Karşındaki seni umursamadı mı,bu onun basitliği de ve geç. İnan bana dostum ilkokuldan beri hakkımda söylenenleri umursamış olsam sosyal fobinin çok ötesinde şeylerle karşılaşabilirdim,böyle dönemler yaşadım. Ancak olay biraz da "large" olmakta yatıyor. Hiçkimseyi hiç bir şekilde ciddiye almayacaksın. Bir kaç tane sevdiğin insan oluşana dek.. O gruptakiler de zaten senin dostlarındır ve her zaman senin yanında olurlar düşüncesindeyim.
Tesekkür ederim.
Sosyal fobinin dedigin gibi en baslica sebebi alingan olmak. Bir diger sebebide tam bir karaktere sahip olamamak.
Artik kimseyi kafaya takmamaya calisiyorum. Ama cok zor oluyor. Iyi arkadaslarimda hep Türkiye de kaldi. O yüzdende baya bir zorlaniyorum.
Daha yapacagimiz cok sey var...
Yiğit Konur

Başlamak başarmanın yarısıdır. Başaracağına inanıyorum ;)
afd

Mesaj gönderen afd »

kardeş sf yi çok hafife almışın çekmeyen bilmez
OverTheRainbow

Mesaj gönderen OverTheRainbow »

gulfirosh yazdı:benm de hep merak etiğtiğim bişey var,
bizim için geçerli olan bu korkular diğer insanlar için yokmu veya varda onlarmı çok cesur, yoksa bizmi çok korkağız.
insanları çok dikkatli gözlemlersen,her insanın en az bir parçasının sf li olduğunu görebilirsin..her insanın zayıf bir noktası,korkuları,gizlemeye çalıştığı bazı eksiklikleri vardır..hiç kimse mükemmel değildir..
savasci-kiz

Mesaj gönderen savasci-kiz »

süper bir yazı hepimiz lambadan cinin çıkıp bize 3 dilek hakkınız nedir diye sormasını bekliyoruz çok bekleiz daha :lol:
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

Mesaj gönderen sıkıfobik »

Nedense bu arkadaşın yazdıkları beni sinirlendirdi.. Boşuna dememişler çekmeyen bilemez diye. dışarıdan herşeyin kolay gözüktüğünü biliyorum ama uygulama bir sfli için bu kadar kolay değil arkadaşım. bende biliyorum yapamadığımız veya çekindiğimiz davranışların çok saçma veya çok kolay şeyler olduğunu. Sf li değilim demişin. Umarım başına gelir gelirde anlarsın ne olduğunu.. o zaman bakalım bu kadar ukalaca konuşabilcek misin?

Demişsin ki;

Tek yapmanız gereken,bakkala gidip bir tane sakız alıp,ilk gördüğünüz otobüse atlamak. Sakızınızı çiğneyin işinize bakın Sandığınız kadar önemli bir insan değilsiniz Sizden başka onlarca insan var sokakta,diğer insanların arasında. Kimse sizin gözünüzün içine bakmıyor,kimse sizin davranışlarınızda birşeyler aramıyor.

Bende biliyorum kimsenin gözümün içine balmadığını. zaten burdaki çoğu sfli normal insanlarda daha zeki insanlar. diğerleri koyun gibi yaşarken biz bazı şeyleri yapamasakta daha bilinçli insanlarız. herkes herşeyin farkında bence. ama sf bir akıl oyunu çoğu şeyi bizim daha farklı algılamımızı sağlıyor..

Tekrar ediyorum senin gibi insanlar ve böyle yazılar beni acayip sinirlendiriyor. Herşeyin farkında olup yapamamak. Sf bu işte. biz sanki salağızda :

"Evin içinde 4 duvar arasında hayat yok arkadaşlar. Hayat dışarda. Herkes birbirine gülümsüyor,herkes birbiriyle konuşuyor,şakalaşıyor. İnanın bana onlardan hiçbir farkınız yok.Bence fazlanız dahi var."

bunu yazıyorsun...