sf yi yenmek için

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
sha_anadolu

sf yi yenmek için

Mesaj gönderen sha_anadolu »

sf yi yenmek için tek yapmanız gereken şey sf yi yenmeyi istemek

ben 8 ay önce sf li olduğumu öğrendim. daha önce sf yi yaşıyordum ama sf yi öğrendikten sonra daha kötü oldum. işte o zaman gerçekten bir sf li gibi davranıyordum.
çünkü bütün insanlar sf lilerin yaşadığı olayları yaşarlar bu gayet doğal bir durumdur. hatta bu tedirginlikleri her insan yaşamalıdır. eğer bunları yaşamayan varsa zaten hayatın onun için bir anlamı yoktur.

ancak bizim durumumuz biraz aşırı onu da unutmamak gerekir. işte ben sf yi öğrendikten sonra hayatımda hiç yaşamadığım hatta hayalini bile aklıma gertiremeyeceğim ve çok basit şeylerde bile çok kötü olaylar yaşamışımdır. sf den önce benim intihar etmemin birden fazla nedeni olabilirken ve bu düşüncelerin sadece geçici durumlarda olabilirken, sf yi öğrendikten sonra intihar etmemin tek ama tek nedeni sf li olmamdır. çünkü sizde çok iyi biliyorsunuz sf nin nedemek olduğunu. artık benim için hayat sadece, bütün dertlerimi, yapmam gerekenleri, amaçlarımı bir kenara bırakıp sf illetiyle uğraşmaktan ibaretti. inanın hiç bu kadar kötü olduğumu hatırlamıyorum. benim için, herşeyin bittiğini bütün kapıların kapandığını çok basit işleri bile yapamama korkusu içinde olduğumu düşünmeye başladım. ama bi şekilde hayat devam etti ve bu günlere gelebildim. çok uzun bi zaman değil üstelik:8 ay .
bi şekilde bu illetten kurtulmam gerektiğini herzaman düşündüm. acaba kendim nasıl bu konuda aydınlatabilirim diye araştırmalar yaptım. bu arada ilaç ta kullanıyordum.
her şeyin küçük bir adımla başladığını duymuşsunuzdur. işte o cesaret edemediğimiz şeylere çok küçük bir adım atarak yaklaşsak arkası zaten çorap söküğü gibi gelir. (bu durum iyi konularda olabileceği gibi kötü konularda da olabilir.)

arkadaşlar burada şimdilik yazmayı bırakıyorum. çünkü derse gitmeliyim. size 8 aylık serüvenimin devamını da ilerki günlerde yazıcam.

Not: ilk 4 ay yaşadıklarımın tam tersini sonraki 4 ay boyunca bu güne kadar yaşadım diyebilirim.
selamsız

Re: sf yi yenmek için

Mesaj gönderen selamsız »

yazı dizisine kalın yazı tipi yerine ince yazı tipi ve bir numara büyük boyla devam edersen devamını beklerim :)
sha_anadolu

kusura bakmayın ben sadece bir cümleyi syah yazmak istedim ama olmadı. bir daha ki sefere hiçbir şekilde kalın yazı tipi kullanmam
Kullanıcı avatarı
cerulean

Mesaj gönderen cerulean »

sha_anadolu yazdı:kusura bakmayın ben sadece bir cümleyi syah yazmak istedim ama olmadı. bir daha ki sefere hiçbir şekilde kalın yazı tipi kullanmam
hallettim, istersen yazı tipiyle ilgili iletilerinizi kaldırabilirim :)
) O (
uykucu

Mesaj gönderen uykucu »

Teşekkür ederim. Devamını bekliyorum
secret-man

Mesaj gönderen secret-man »

ben 6 ayda kurtulurum istesem :D
ERTÜRK

Mesaj gönderen ERTÜRK »

yaa sigaramı bu 6 ayda bırakacan :?: :!:
SFmiyimneyim?

Mesaj gönderen SFmiyimneyim? »

merak ettim nasıl yenmiş
n0 5iqnAtur€
erkan7

Mesaj gönderen erkan7 »

devamı gelmedi... :lol:
bekliyoruz...
Sonuçta, önemli olan, yaşamınızdaki yıllar değildir.
Yıllar içindeki yaşamınızdır.
Abraham Lincoln
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

Ben de merak ettim nasıl yendiğini ama içimden farklı bir şey duymayacağıma dair sesler yükseliyor. :!:
sosyalfobi : geçici çekingen zar
OverTheRainbow

Mesaj gönderen OverTheRainbow »

yılların birikimi,çocukluktan zihnimize kazınan onca davranış,onca duyum..kıcasık bir sürede nasıl uçup gidebiliyor? ben de bunu merak ediyorum..
erkan7

Mesaj gönderen erkan7 »

merak eden çok ama cevap yok...
Abraham Lincoln
sha_anadolu

arkadaşlar çok özür dilerim. sizi merak ettirdiim ancak gerçekten benim bu dönem çok yoğun geçiyor. ayrıca şubatta mezun oluyorum. okul bitmeden bir çok şeyden yararlanayım diye günlerim yoğun geçiyor.
aslında sf den kurtulmanın bir formülü yok.
çünkü siz benim sf den kurtulabilmek için bir yöntem bulduğumu zannediyorsunuz. inanın bu başlığı açtığım günden bu güne daha iyiyim. üstelik okulum bitmeden sınıf karşısında 2 gün sonra sunum bile yapacağım. ve hiç heyecanlanmıyorum. üstelik bir an önce sunum yapacğım gün gelsin diye sabırsızlıkla bekliyorum.

sizinle daha çoook, iletişimimiz olacak. size şöyle bir tavsiyede bulunayım.
eğer sizin için mümkünse iyi olduğunuz bir konuda ya alanda sf yi yaşayabaileceğiniz ortamlarda bu özelliklerinizi sergileyin.
örneğin "ben matematiğim çok iyidir. bu yüzden matematik derslerinde sürekli bir şeyler söylemeye çalışıyorum. tahtaya çıkıyorum. çünkü kendime bu alanda güveniyorum." bu sadece örnek ben şu anda böyle bir şey yapmıyorum. sadece size ne demek istdiğimi anlatabilmek için söyledim.

belki bu konudada yakınacağınız bir çok şey vardır. yani kendinizi yeterli gördüğünüz alanlardada koşullar elvermiyor olabilir. ama bu sadece sizin kendi kendinizi aldattığınızı gösterir. çünkü size engel olan koşulları aşabilmek sizin elinizdedir.

dediğim gibi daha sonra fazlasıyla yazışacağız. kendinize iyi bakın. unutmayın!!
ilk'ler rasyonel olmayan başlangıçlardır." kendinize güvendiğiniz bi alanda korksanız bile bir başlangıç yaparsanız bu size diğer tüm şeyler içinde daha büyük bir cesaret kaynağı olacaktır.
erkan7

Mesaj gönderen erkan7 »

daha da iyi olduğuna sevindim. okulu da hayırlısıyla bitirirsin inşallah. benimde buaralar pek okula gittiğim yok sf yüzünden. ve 2.dönem sunumum var hemde derslerimiz ing. olduğu için sunum da doğal olarak ing. oluyor. ben senin tam aksine sunum yapacağım gün gelmesin diye dua ediyorum. bak şimdi bile heyecenlandım, o zaman ne durumda olurum kimbilir?
Abraham Lincoln
sha_anadolu

merhaba arkadaşlar

size şunu söyleyeyim. sf yi kesinlikle yendim diye bir mutlak sonuca ulaşabilmenin hayalini kurmayın. çünkü bu bir hayaldir zaten.
nasıl ki kolu kesilmiş bir insan kolunu tekrar yerine getiremiyorsa sf yide yenip tam anlamıyla psikolojik açıdan sağlıklı olmanız mümkün değil. ayrıca kolu olmayan bir insan kolsuz yaşamayı öğrenecek ve ömrünün sonuna kadar da kolu olmaması üzerinde ciddi bir üzüntüye kapılmayacaktır
biraz uç bir örnek olsada herkesin bir kusuru vardır. ve bu kusurla yaşamayı kabul etmesi gerekir. bunu birçok arkadaşım da söylüyor.

bu yüzden siz sfli olmaktan yakındıkça sf niz daha da şiddetlenecek. ve sizden başka kimse de sizin sf li olduğunuzu anlayamayacak. bence kendinize kızmayı bir kenara bırakın ve normal bir insanda bulunan davranışlar sergilediğinizi düşünün ve herkesin sizin bu durumunuzu bilmediği halde biliyormuş gibi düşünmeyin