sf yi yenmek için

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
sessizfırtına

Mesaj gönderen sessizfırtına »

haklısın bununla yaşamak gerekir, ben sunumu merak ettim, korkulu rüyamdır, nasıl geçti?
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

elbette bi yerden başlamak önemlidir. ama asıl önemli olan devamının gelmesi, şartların olumlu gidişat göstermesidir. nedense ben bunun biraz da şansa bağlı olduğunu düşünüyorum.

tamamen iyileşmesek de sfyi belli oranda alt etmek bize yeter mi? umarım yeter...

bu arada evet, sfyi farkedince insan daha çok kısıtlanıyor, sanki bunu kendi kendine yapıyor, sfye uymaya çalışıyor-başlıyor sanki...
sha_anadolu

Mesaj gönderen sha_anadolu »

arkadaşlar sunum çok iyi hazırlanmıştım. kendimden emindim. rahattım. ancak süre yeterli olmadığı için bizim sunum olmadı. fakat akşam diksiyon kursunda gayet rahat bir şekilde insanların karşısına geçip ve herbirinin gözlerinin içine bakıp onlara samimi bir şekilde konuşma yaptım.
bu arada cuma günü yine bir sunum yapma ihtimalim var ve hiç kaygı yaşamıyorum. düşünmüyorum bile sunumu nasıl yapacamdiye. ayrıca eğer bana sunum yaptırırlarsa rahat bir şekilde yapacağımdan da gayet eminim. inanın heyecanlansam bile bunun gayet doğal olduğunu çok iyi biliyorum.
sessizfırtına

Mesaj gönderen sessizfırtına »

aşmışsın artık, devamını dilerim.. bunun için de sürekli böle şeyler yapman ufak tefek şeyleri de takmaman gerekiyor..
sha_anadolu

Re: sf yi yenmek için

arkadaşlar,
hepimiz çok iyi biliyoruz sf ile başa çıkmayı.

ancak bunu bildiğimiz halde kendimizi aldatarak sf yi içinden çıkılmaz bir hastalık haline getiriyoruz. aslında bu yaptığımız genel anlamda doğal bir durumdur. çünkü sadece sf li olanlar değil aynı şekilde başka hastalıklara yakalanmış insanlarda bizim gibi kendilerini aldatıyorlar.

örneğin atalarımızın şöyle güzel bir sözü vardır: "Sakınan göze çöp batar." gerçekten biz başımıza kötü bir olay geldiğinde hemen onu gözümüzde büyütür hayatımızın en büyük kabuslarından birisi haline getiririz.
bununla birlikte tabiki kendimizi olumsuz şeylerden sakınarak korumamızda gerekiyor. fakat ölmemek için de bu türşeylerden korkmamızın sakınmamızın bir anlamıda yok. ne zaman öleceğimizi bilemiyoruz. tabiki çok tehlikeli hayata malolcak şeyleri de kastedmiyorum. biz insan olarak neyi hayatımız için tehlikeli neyin tehlikeli olmadığını ayırt edebilmemiz gerekir. bırakın onu kişisel olarak kendimizi tanıdığımız sürece kendimizi tehlikenin ortasına atmamam kendi irademizdedir.

son olarak bir çok insan aslında hiçbir anlamı olmayan ancak onun, olumsuz yada gözünde büyüttüğü bir şeyin her seferinde başına kötü bir olay geleceğini düşünmesiyle gerçekten başına olumsuz şeyler gelen insanlar vardır. bizim bunlardan ibret almamız gerekir.
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

sf yi yenmek için tek yapmanız gereken şey sf yi yenmeyi istemek
çok klasik..çoook klasik..çok fobik haraketler bunlar..bunu herkez diyo. istemek. o kadar kolaymı sadece istemek mi?. hasta etmeyin beni =)
..............Resim.................~~Resim
sha_anadolu

evet kardeşim o kadar kolay, o kadar fobik hareket bunlar.

zaten biz, her zaman kolay olan şeyleri zorlaştırdığımız için zoru başaramıyoruz.

biraz cesaret gerekiyor.

eğer düşmanının varlığını senden üstün olduğunu kabul ediyorsan, şüphesiz hiçbir zaman onu yenemezsin. (24.04.2009 SHA)
sha_anadolu

sadece cesaret gerekiyor. istemek gerekiyor.

ben varmısın yokmusun programına katılacak kadar cesaretliyim.

kabul etsinler koşa koşa gideceğim: başvurumu yaptım.

çıkayım televizyonda sf li olduğumu bile söyleyeceğim.
sha_anadolu

bu sitenin başka bir forumunda sf ile ilgili bir film çekelim demişlerdi.
hem de sf yi en iyi sf liler tanımlar demişlerdi. öyle bir imkan olursa seve sev oynarım.
akinci

Mesaj gönderen akinci »

Sen bu sorunu gerçekten aşmış gibisin. Ama sf'yi aşmanın biraz da şansa bağlı olduğunu düşünüyorum. Ne bileyim, aile, arkadaş cevresi gibi dış etkenler... Zaten sf de çoğu zaman dış etkenlerin kışkırtmasıyla oluşmuyo mu? Biraz da hassas ve alıngan bir insansak o zaman vay halimize. Maç sayısı filmini izlediyseniz şansın bazen hayatımızı ne kadar çok etkilediğini görmüşsünüzdür. Yani anlatmak istediğim sadece cesaret ve emek yetmez, biraz da şans gerekir.
İnsanın tüm evrende kesin olarak düzeltebileceği tek bir şey vardır: kendisi.
''Aldous Huxley''
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

sha_anadolu yazdı:sadece cesaret gerekiyor. istemek gerekiyor.

ben varmısın yokmusun programına katılacak kadar cesaretliyim.

kabul etsinler koşa koşa gideceğim: başvurumu yaptım.

çıkayım televizyonda sf li olduğumu bile söyleyeceğim.
ne ettin yeğen yaw . sen aşmışsın. tebrikler. :)

varmısın yokmusun programına katılmak mı.?

kalsın.. :)
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

Mesaj gönderen sıkıfobik »

sfyi yenmek için hiçbirşey yapmamaya karar verdim. İnsan daha çok kasılıyor olaylar karşısında. şartlı oluduğun için İstediğini yapamayınca yada söyleyemeyince daha çok moralim bozuluyor. Kafama takmıyorum artık.Rahatım..
sha_anadolu

arkadaşlar tekrar merhaba.
hepinizin bir an önce sf'den kurtulmanızı diliyorum

varmısın yokmusuna başvurumu yaptım ve değerlendirmeye alındığını söylediler. beni bu yarışmaya kabul edeceklerine inanıyorum.
eğer çıkarsam hepinize ordan cesaretli olmanız için sesleneceğim. ve sizinde böyle bir olaydan kendinize güven duyacağınıza inanıyorum
Kullanıcı avatarı
rainslovee

Mesaj gönderen rainslovee »

babacan sen asmissin olayi bence sen de sf den baska bisi var ya da nasil olmussa sihirli bi degnek degmis sana ama mutlu oldum kurtulduguna ...
hayatı oldugu gibi deil de hayal ettikleri gibi yaşamaya kalkanlar mutluluga ancak delirdikleri zaman ulaşırlar..
Kullanıcı avatarı
otto_rino

Mesaj gönderen otto_rino »

rainslovee yazdı:babacan sen asmissin olayi bence sen de sf den baska bisi var ya da nasil olmussa sihirli bi degnek degmis sana ama mutlu oldum kurtulduguna ...
hadi ordan bal gibi kıskandın işte...mutlu olmuşmuş...