SF'yi %100 yenen var mı?

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
ecsam

Re: SF'yi %100 yenen var mı?

Mesaj gönderen ecsam »

mjojo yazdı:Mesaj Gönderilme zamanı: 15 Haz 2011, 11:10
m.k. yazdı:
mjojo yazdı:
öle bi ihtimal yok. 100 de 100 yenmek demek bir nevi kişiliği inkar gibi olur ! Neden ? çünkü sf sürdüğü sürece alışkanlıklar o yönde şekilleniyor ve o alışkanlıklarda kişiliğe dönüşüyor vs. Tamamen yenilemez.

katılmıyorum. hedefim %100 yenmek. çevremde yenen kişiler de tanıyorum(bizzat). benim hedefim %100 yenmek.

Bence çevrendekilerin içine ya sf işlememiş ya da hiç sf li olmadılar da kendilerini öyle hissettiler... Demek istediğim küçüklükten beri bu illetle boğuşuyorsanız ve içinize işlemişse, nasıl ki yemek yemek ya da su içmekten vazgeçemeyiz, onun gibi bazı sf'li davranışlarımızdan vazgeçmeyiz. Azaltabiliriz ama bitiremeyiz.. (bence).
çevremdeki bu kişi uzun süre-küçüklükten itibaren- sosyal fobi imiş. fakat sonra tamamen değişmş
Bu dünya, bir misafirhanedir. Ebedi hayatı isteyenler, misafirhanedeki vazifelerine dikkat gösterdikleri nisbette memnun edilirler.
Kullanıcı avatarı
(u)mutlu

Mesaj gönderen (u)mutlu »

Aslında tabi hepimizin SF'den anladığı farklı, dertlerimize göre değişik anlamlara sahip.
Toplumsal ilişkilerden tamamen kopukluk veya kaçınma davranışı ise derdiniz, bence bu yenilebilir ve belki de ilaçsız bile yenilebilir.

Ancak, bedeninizde fiziksel tepkilerden şikayetçiyseniz(çarpıntı, aşırı heyecan, titreme, sıkıntı, bıkkınlık-baygınlık-halsizlik vs.) SF'yi bitirmenin %100'lüğü konusunda biraz çekincem var gibi.
Yani düşünsenize 20-30 yılınız bu mekanizmayla çalışmış ve siz ilaçlarla bu mekanizmayı bloke ederek beyinde normalleşme umuyorsunuz. Belki kısa sürede değil ama %50'den fazlasını başardıktan sonra belki, uygulaya uygulaya zamanla %100'e varılabilir.

Zaten yaş 40-50'den sonra da SF kalmıyormuş, Doktorların dediğine göre :)
adriana

Mesaj gönderen adriana »

ben yendim evet.yenmek mümkündür bu hayatta mümkün olmayan hiçbir şey yok.
Kullanıcı avatarı
(u)mutlu

Mesaj gönderen (u)mutlu »

adriana yazdı:ben yendim evet.yenmek mümkündür bu hayatta mümkün olmayan hiçbir şey yok.
1-SF'den şikayetin neydi? (heyecan, kızarma, titreme, sokağa çıkamama vs)
2-Nasıl yendin?
adriana

Mesaj gönderen adriana »

(u)mutlu yazdı:
adriana yazdı:ben yendim evet.yenmek mümkündür bu hayatta mümkün olmayan hiçbir şey yok.
1-SF'den şikayetin neydi? (heyecan, kızarma, titreme, sokağa çıkamama vs)
2-Nasıl yendin?
heyecan konuşurken düşünememe sesimi çıkaramama insanlarla konuşurken bayılıcak gibi olma birilerinin yanından geçerken gerilme ama hala sf olmadığını düşünenler var.
ben çok ustune gittim.surekli mucadele içindeydim dedim rezil olsam ne kaybederim çok fazla yol izledim zaman zaman karamsarlıklara kapılıp ağladım ama 3 yıllık uğraştan sonra yendim.
sosyofobik_bir_kulum

Mesaj gönderen sosyofobik_bir_kulum »

Mümkünlü de yaşamıyoruz lakin :D
adriana

Mesaj gönderen adriana »

sosyofobik_bir_kulum yazdı:
o zaman hiçbir zaman yenemiycesin mutlu olabilirsin :D
sosyofobik_bir_kulum

adriana yazdı:
o zaman hiçbir zaman yenemiycesin mutlu olabilirsin :D
Olsun biz başkalarının mutluluklarıyla mutlu olmasınıda biliriz evelallah ;)
adriana

Mesaj gönderen adriana »

iyi o zaman başkalarının mutlulukları bir gün sana yaşayamadığın sahip olamadığın mutlulukarı aratmaz umarım.
sosyofobik_bir_kulum

adriana yazdı:iyi o zaman başkalarının mutlulukları bir gün sana yaşayamadığın sahip olamadığın mutlulukarı aratmaz umarım.
Birgün çok kötü konuşucam ama neyse. Şimdilik birşey demiyorum.
adriana

Mesaj gönderen adriana »

adriana yazdı:iyi o zaman başkalarının mutlulukları bir gün sana yaşayamadığın sahip olamadığın mutlulukarı aratmaz umarım.
Birgün çok kötü konuşucam ama neyse. Şimdilik birşey demiyorum.
kendi komplekslerin olabilir ama hıncına diğer insanlardan çıkarmak yerine hatayı kendinde aramalısın.eğer sen kötü konuşursan emin ol karşındakininde sana karşı sabrı tükenir.
revenge of the past

Mesaj gönderen revenge of the past »

kesinlikle %100 iyileşebilir bu hastalık.gerekli ilaç tedavisi , psikoterapi ve en önemlisi aile ile arkadaş desteğidir.en fazla 5 yıl veriyorum.5 yılda %100 geçer.terssini iddaa edenler zaten boşuna uğraşmayın siz kaybetmeye mahkum etmişsiniz kendinizi.kendinizi gaza getirmek için geçmişinizden faydalanın.geçmişten intikam almak için yaşayın.ozaman yapamadıklarınızı şimdi yada gelecekte yapabilmek için savaşın.
bemiks

Mesaj gönderen bemiks »

sf yi yüzde yüz yenmek diye bir şey yok zaman en büyük ilac ama tedaviye devam etmek şartıyla bu arada mücadeleye devam kiminle biliyormusnuz kişinin kendiyle yaptıgı mücadeleye bu toplumda sf nizi aşabildiniz ölcüde varsınız ve özgürsünüz. aşamadıgınız ölcüde yoksunuz.
var

Mesaj gönderen var »

SF'yi yenen burayı unutur zaten. Soru saçma olmuş eğer bize sorulmuşsa. Ama tanıdığım var mı diye sorulduysa evet var ve bizi unuttu. Zira uzun süredir de göremiyorum.
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

ben büyük aşama kaydettim. ama çok kötü bi durumdaydım. oralardan buraya gelebilmişsem buradan daha öteye de gidebilirim.
de te fabula narratur