sosyal fobiyi bir günde yenebilir misiniz ?

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
nasılsın

sosyal fobiyi bir günde yenebilir misiniz ?

Mesaj gönderen nasılsın »

sosyal fobiyi bir günde yenebilir misiniz ? hayır. ama her gün yenebilirsiniz. uu çok etkileyici girdim :D

evet arkadaşlar ben kendimi bildim bileli sosyal fobik bi insanım. çok arkadaşım olmadı. hep sessiz uslu çocuktum ben. hiç sevgilim de olmadı. kızlarla konuşamazdım bile. lise yıllarımın sonuna doğru fobim iyice arttı. ve lise sonda artık okulu ve dershaneyi bıraktım. evde çalışacağımı bahane ettim. otobüste kaç kere yerimden kalkamadığım için son durağa gittim. aman bi tanıdık görür diye dışarı bile çıkmadım. yemek yiyemedim. kızardım. titredim. çarpıntım oldu.
daha sonra üniversiteyi kazandım. insan üniversiteyi kazandığına üzülür mü? ama düşünün tanımadığınız bir sürü insan. ve onlarla tanışıp arkadaş olmanız gerek. mahvolmuş durumdayım. evde kendi kendime ağlıyorum. ne yapıyım ne ediyim. keşke kazanmasaydım seneye giderdim. intihar etsem mi diye düşündüm. düşündüm. düşündüm. sonra çok sinirlendim bu hastalığa. ana avrat sövdüm. seni yenmeyen de şöyle olsun dedim. o gün kararımı verdim. ertesi gün sosyal fobiden eser yoktu diyeceğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. yine aynı bendim ama yeneceğime inanmıştım. üniversiteye gittim her gün sosyal fobiyi biraz daha yendim. hala her gün yenmeye devam ediyorum. sonuçta her insanın bi çekingenlik seviyesi var. yani dünya sosyal fobililer ve sosyal fobisizler diye ikiye ayrılmıyo. o yüzden bir şey denedim başaramadım yine sosyal fobiyi yenemedim demek saçmalık. sosyal fobiyi %100 yendim diyen adam sokakta çıplak dolaşsın da görelim. öyle bir şeye de gerek yok zaten. hayatı istediğimiz gibi yaşayalım yeter.

neyse başlayalım.

olumlu düşünün. bundan sonra asla olumsuz bir düşünceyi aklınızdan geçirmeyin. kendinizi olumsuz bir şey düşünürken yakalarsanız. gülün :) ve onu hemen olumlusuyla değiştirin. bu madde en önemlisi.

kendinizi sevin. aynanın karşısına geçin ve kendinizle konuşun sesli bi şekilde. ama birisi duyarsa? duyarsa duysun diyemiyorum tabi. :D tek başınızayken yapın. seni seviyorum. seni olduğun gibi kabul ediyorum. seni affediyorum gibi şeyler söyleyin. harikasın müthişsin en iyisi sensin bi öpücük verir misin ? :D

kendinizi geliştirin. spor yapın. müzik aleti çalın. resim yapın. edebiyatla ilgilenin. oyunculuk kursuna yazılın şaka şaka :D neyse yiyosa yazılın tabi. bunları yapın ki kendinizi daha iyi hissedebilesiniz. nasıl olsa zamanınız çok.

diğer insanları gözünüzde büyütmeyin. hepsi tuvalete gidiyor sonuçta :D hepsi iğrenç yani ıyy :P bunu aklınızda tutun. kendinizi o iğrenç insanlara kanıtlamak zorunda değilsiniz. :)

mesela yolda yürürken insanların sizin yürüyüşünüzü ayıpladığı mı aklınıza geldi. hemen birinci maddeye dönün sonra hafif dans ederek müzik dinlermiş gibi yürüyün. kontrol sizde olsun.

bilerk hta yağın. :) böylece hata yapmanın çok da kötü olmadığını anlayacaksınız. yolda giderken tökezleyin. bir şeyler düşürün.

tanımadığınız insanlarla konuşun. tamam yolda birine tanışalım mı diyemezsiniz belki ama mesela bakkala bir şeyler sorun hatta bir şeyler ararken aa para almayı unutmuşum deyip gülerek çıkın. insanlara saati sorun. otobüs durağında otobüsün geçip geçmediğini sorun. adres sorun. basit şeylerle başlayın. ama bunları çok yapın mesela dışarı çıkıp 10 kişiyle konuşun. eve ağzınız kulaklarınızda döneceksiniz. böyle :)

peki insanlarla nasıl konuşacağız ?

öncelikle her zaman gülümseyin. siz gülümserseniz karşınızdaki de gülümser.

karşınızdakinin neler yaptığını sorun. ama cevabı iyi olanı demiyorum. gerçekten ne yaptığı.

konuşurken söyleyecek bi şey bulamıyorum konuşma tıkanıp kalıyo mu diyosunuz?

soru sorun. mesela birisi bir şey anlatıyo söyleyecek hiç bir şeyiniz yok. sorun. ama sorunuzun cevabı evet veya hayır olmasın. nasıl öyle oldu? neden öyle yaptın? gibi. her zaman soracak bir şey vardır. konuşmayı devam ettirir. ve insanlar kendilerinden konuşmayı çok severler yeterki soru sorun.

kendinizden bir şeyler paylaşın evet bende şöyle böyle.

daha sonra insanları her gördüğünüzde selam verin hal hatır sorun ne yaptığını sorun. sorun sorun.

peki yeni insanlarla nasıl tanışıcaz ?

bakar mısın? deyip önce yukarda söylediğim basit şeylerden sorun. okulla veya işle ilgili bir şey olabilir. mesela:

bakar mısın x hocayı gördün mü bugün?
evet gördüm bla bla.
tüh ya ders boş diye seviniyodum bende heheh
heheh maalesef.

sonra tanışmanız önemsiz bir detaymış gibi araya sıkıştırın.

ben x bu arada. :)

hepsini yaptım da ben birinden hoşlanıyorum hacı onu nasıl halledicez?

sakın gidip de seni seviyorum falan demeyin zaten diyemezsiniz de :D arkadaş aracılığıyla falan da yapmayın.

ee napıcaz ?

önce dediğim gibi basit, önemsiz bi şey sorun veya söyleyin sonra tanışın, arkadaş olun. iltifat edin.
eğer karşıdaki kişi sizle ilgileniyosa zaten belli edecektir kendini. ondan sonra istediğinizi yapabilirsiniz.

...

bütün bunları uygularsanız hayatınızın nasıl olacağını düşünün.

işe yaramaz ben şöyle kötüyüm böyle iğrencim diyen sümüklüler yazıyı tekrar okusun özellikle olumsuzlukla ilgili kısmı. :D

yeter ki siz sosyal fobiyi yenmek isteyin. bunlar size yeter de artar bile.

istiyor musunuz, istemiyor musunuz ? :)
Kullanıcı avatarı
Bornfobik

Re: sosyal fobiyi bir günde yenebilir misiniz ?

Mesaj gönderen Bornfobik »

Hacım çok güzel hareketler bunlar :) Bu yazıyı okuyup da hala bahane üreten olursa kınarım bak :D
--SF yi yenmeyi bir SONUÇ olarak beklemeyin bu bir SÜREÇ!
Kullanıcı avatarı
garel

Mesaj gönderen garel »

Samimi ve pozitif bir anlatım etkisiyle özetlemişsin.Uyandığım gibi bu yazıyı okumak :D böyle bir surat oluşturdu bende.
Onurunu ve tüm saygınlığını kaybetmiş bir adam...
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

sabahın köründe napaysınız bakalım:)
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

meraba nasılsın, nasılsın? yazını beğendim, öle kolay kolayda beğenen biri deilimdir emi tuttum seni, hoşgeldin aramıza;)
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
garel

Mesaj gönderen garel »

İyiyiz Mahsun Bey.Siz nasılsınız bu güzel yağmurlu bir Eylül sabahında :)
Onurunu ve tüm saygınlığını kaybetmiş bir adam...
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

fevkaladenin fevkınde bir yazı olmuş, hoşgelmiş @nasılsın
sosyalfobi : geçici çekingen zar
nasılsın

yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. hoş bulduk. iyiyim siz nasılsınız? :)

size bir şey itiraf ediyim mi ? zaten sizleri tanıyor gibiyim. ama yok hastalıktan falan değil. :D forumu bayadır takip ediyordum. ancak o kadar sosyal fobiktim ki kayıt bile olamıyordum. siz anlayın :) kaç kere aklıma gelmişti kayıt olayım da ne kadar sosyal fobik olduğumdan bahsediyim diye. siz zaten onu başarmış insanlarsınız. :)
unbreakable71

Mesaj gönderen unbreakable71 »

zaten olumsuz düşünceleri kafamdan bi atabilsem herşey yoluna girecek
nasılsın

unbreakable71 bu cümlen bile olumsuz :) artık olumlu düşünüyorum de. olumsuz bi düşünce aklına geldiğinde dur napıyorum ben yine olumsuz düşünüyorum unutmuşum de. gül. :D sonra aynı düşüncenin olumlusunu düşünmeye başla. bu kadar basit :) ama alıştırma yapman gerekiyo.
ağaç85

Mesaj gönderen ağaç85 »

Harika bir yazı olmuş! Teşekkür ederiz! Güç, umut ve cesaret veriyor.. Forumda hiç girmediğim kısım bu "Sosyal fobiyi yenenler ve öyküleri" kısmı; çünkü bir şey yazan yok, yazılanlar da pek uygulanası değil.

Bütün insanların tuvalete gittiği düşüncesi hoşuma gitti. (İşleme alacağım. : D) Bir de şu soru sorma olayı. İnsanlara kendileri hakkında soru sorduğunuz zaman, pürdikkat dinlediklerini fark etmiştim ben de bir zamanlar.
remus

Mesaj gönderen remus »

nasılsın yazdı: olumlu düşünün. bundan sonra asla olumsuz bir düşünceyi aklınızdan geçirmeyin. kendinizi olumsuz bir şey düşünürken yakalarsanız. gülün :) ve onu hemen olumlusuyla değiştirin. bu madde en önemlisi.
tebrikler nasılsın.tavsiyen bilişsel davranışçı terapinin en önemli parçası zaten. "otomatik negatif düşünceler" diye adlandırılan olumsuz düşüncelerin ilk önce farkına varıyoruz kendi kendimize alıştırmalar yaparak. Bunları tekrarladıkça olumsuz düşünceleri yakalamak ve değiştirmek daha da kolaylaşıyor. Bir nevi beynimizi kandırmış oluyoruz.Beynimizin yıllardır edindiği bir alışkanlığı yavaş yavaş değiştiriyoruz ve yeni bir alışkanlık kazandırıyoruz. Kendimize zaman geçirecek bi kaç küçük hobi bulup düşüncelerimizi olumsuzluklardan uzak tutuyoruz. Şarkı söylemek ve ya sadece mırıldanmak da düşünceleri uzaklaştırıyor
tonyukuk

Mesaj gönderen tonyukuk »

nasılsın nikli arkadaştaki pozitivist kıvılcımları beğendim Böyle başkalarına yararlı olma isteği de güzel ki yazdıkları da tutarlı faydalı şeyler [smilie=cray.gif] Kardeşlerim hayat bizleri haketmediğimiz girdaplara savursa da yaşama hevesimizi yitirmeyelim Birbirimize kenetlenelim
SatasmaBana

Mesaj gönderen SatasmaBana »

şimdi bu uzun uzun sıkıcı öğütler yazmıztır diyerek girdim başlığa ama güzel yazmışsın.
bulantı
nasılsın

hepinize teşekkürler arkadaşlar. :)

lit bu soru sorma olayı gerçekten çok faydalı önceden uzun sinir bozucu sessizliklere alışmış ben şimdi herkesle istediğim kadar konuşabiliyorum. üstelik hiç bir konuda bilgi sahibi olman gerekmiyor :) hatta bazen bildiğim konularda bile bilmiyo numarası yapıyorum :D

remus kesinlikle. üstelik olumlu düşünce sadece sosyal fobi için değil. bütün hayatını değiştiriyor insanın. :) insan olumsuz düşündüğü için neler kaçırıyor bir bilse.

tonyukuk bu yazı bi kişiye yardımcı olsa bana yeter zaten. :) ama sen de üzülme. mutluluk içinde. ve başka bir şeye ihtiyacın yok mutlu olmak için.

satasmabana neden öyle düşündün yahu :D başlığı değitirsem mi ?