sf'yi tamamen yendiysem nasıl yendim

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
fetret
İletişim:

sf'yi tamamen yendiysem nasıl yendim

Mesaj gönderen fetret »

bana en çok sorulan iki soru:
sf'yi tamamen yendin mi?
yendiysen nasıl yendin?

sf'yi tamamen yenmek ne demek? sosyal kaygılardan tümüyle arınmak, başkalarının benim hakkımda ne düşündüğünü hiç takmamak ise, bence bu ütopik bir beklenti ve bu yönden sf'yi tamamen yenmiş değilim. arada sırada eski kaygılarım geliyor. mesela bazen yüzüm kızarır ki eskiden nefret ederdim bundan. şimdi fazla dert etmiyorum. genel bir kabulleniş yaşıyorum.

psikiyatride bir vakayı hastalık saymak için işlevsellik temel bir kriter. yani kişi gündelik yaşantısını sürdürebiliyorsa biraz sıkıntı da çekse hasta sayılmayabilir. böyle bakınca, sf'yi tamamen yendiğimi söyleyebilirim. genel olarak kendimi güvende hissediyorum. insanlarla aram iyi. okulumla, işimle ilgilenirken rahatım.

sf'yi websitemde anlattıklarımı uygulayarak yendim. özetle kendimi tanıyarak, hatalı inançlarımı değiştirerek ve korkularımın üstüne giderek... ve ayrıca daha sonra gelişimime şükranla, hatalarıma şefkatle yaklaşarak... hissettiklerimin farkında olarak... hissettiklerimi kabullenerek...
Kullanıcı avatarı
fetret
İletişim:

Mesaj gönderen fetret »

tamam, görüşelim. özeline yazdım bununla ilgili. :)