Deneyimlerim

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kirmizi-patika

Deneyimlerim

Mesaj gönderen Kirmizi-patika »

Merhaba. Yaklaşık 3-4 yıl önce bu siteye girip bir çözüm aradığım zamanları hatırlıyorum. Geceleri göz yaşlarıyla yatağa girdiğim zamanları. Bazen bir umutla dolardım, gücün kendimde olduğunu hissederdim nedense çok uzun sürmezdi. Konuşacak beni anlayacak, elimden tutacak yani beni kurtaracak birini arıyordum. O kişiye ihtiyacım olmadığını bilmiyordum. O zamanlar neler hissettiğimi biraz paylaşmak istiyorum. Çirkindim. Ağzımdan çıkan her kelime saçmalıktı. Sıkıcıydım. Bilgisizdim, diğer insanlar benden üstündü. Sonra bu dönem yerini herkesin beni izlediği, insanları önemsememem umursamam gerektiğini düşündüğüm günler aldı ki saçma bir ego ile kimseyle konuşmuyor insanları umursamıyor ve bunun çok büyük marifet olduğunu düşünüyordum ki aslında daha eski duygularımı taşıyordum bu sadece bir korunma mekanizmasıydı. Hayatımın en utanç verici anlarından biriydi. Kendinize bunu yapmayın. Bazı şeylerden kaçmak hep kolayıma gitmiştir. Yorganın altına girip hepsini boşvermek... Ama mutlaka bir gün onlarla yüzleşiyorsunuz.
Peki ben nasıl bundan kurtuldum? Bu kurtulma aşamasının keskin bir çizgi olarak hayatta yer edeceğine inanmıyorum. Bu bir aşamadır. Merdivenleri çıkmak gibi... Ben psikolog falan değilim ama size birkaç öneri:
Aynanın karşısına geçin, duruşunuzu hareketlerinizi düzeltin. Özgüvenli insanlar dik durur ama dik duran insanlara da özgüven gelir bunu unutmayın.
Konuşmanıza heyecan katın. Monoton anlatmayın olayları. Gerekirse videoya çekin kendinizi.
Ben insanlarla konuşacak konu bulamazdım. Günlük hayatınızda okuduğunuz her yazı, gördüğünüz olaylar, düşünceleriniz bunların hepsi konuşmak için fırsattır. Bir kitapta, insanın kişiliğini belirleyen unsurun, alışkanlıkları olduğunu yazıyordu. Ne kadar doğru... Benim, sürekli bilgisayar oynayan biri olarak insanlarla konuşma aşamasına gelince çuvallamam çok normaldi. Alışkanlıklarınızı değiştirin. Kitap okuyun. İnternetten makale okuyun. Hobi edinin kendinize. Resim çizin, yazı yazın ne olursa.
Kurslara gidin. Hayatımın düzene girmesinde en etki eden şeylerden biri diksiyon kursuydu. İnsanların önünde konuşabilmeyi burada öğrendim.Kendime güvenmeyi...
VE HATA YAPIN. En önemlisi bu.Çünkü hata yapmaktan korkarsanız, denemekten de korkarsınız. O kadar mükemmeliyetçiydim ki en ufak bir hatamda yerin dibine girerdim. İnsan hata yaparak öğrenir. Rezil olun hatta sonra gülüp geçersiniz.
Son olarak çok kısa bir deneyimi paylaşmak istiyorum. Geçen hafta bir şey denedim. 3 gün boyunca bana zevk veren şeyleri bir kenara bıraktım. Onu yerine kitap okudum, makale okudum, telefonu bir kenara bırakıp ailemle arkadaşlarımla sohbet ettim. Sadece 3 gün... Öyle dinlendim ki. Bunun 3 gün olmasının sebebi gözümü korkutmamaktı. Bunu hayatınıza empoze edin. Alışkanlıklarınızı değiştirin.
Son olarak bana yazabilirsiniz. Bazen hiç tanımadığınız birinin sizi dinlemesi çok rahatlatıcı olabiliyor. Küçücük bir katkım olur belki.
Kendinize iyi bakın.
xact

Re: Deneyimlerim

Mesaj gönderen xact »

Tebrik ederim. Sevindim sosyal fobinizi yenmenize.
sl_ays

Mesaj gönderen sl_ays »

Verdiğiniz mücadelenin ödülünü almışsınız tebrikler.
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin

Mesaj gönderen r_ozurlu »

Yazi icin tesekkür ederim. Benim de takip ettigim ilkeler. Ama dik durmak ve diksiyon dersi eksik. Farkini gördüm ama tam gaz verip o eksik yanimi tamamlamadim.

Ama biliyorum ki aşılamayacak birsey degil. Hepsi adim adim.