sf yi yendim

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Re: :

Mesaj gönderen azimli »

onat yazdı:bu illetten kurtulanlar neden bizede anlatma gereği duymuyolar acep :( bizde bilsekte bizde kurtulsak herkese anlatırım valla sevincimden ama bidaha buraya girme gereği bile duymamış sanırım arkadaş aahhh ahhh :( :( :(
malesef sf yi yok edecek sihirli bir çubuk yok veya bir ilaç var kullanıyosun ve şıp diye iyileşiyosun dedirtecek bir ilaç veya yöntemde yok. başlangıç olarak şunları söyleyebilrim,
1)ilk önce iyileşebileceğimize kesinlikle inanmamız gerekiyor.(gerçi hangi başarı veye güzel sonuç olacağına inanmadan elde edilmiştirki insanlık tarihinde böyle bir başarı duyulmamıştır)

2)doktora kesinlikle gitmemiz gerekiyor verdiği ilaçların hiç bir faydası olmasa bile gidiyor olmanın verdiği moral yeterde artar bile( bir hastalık duymuştum çocuklarda çok görülüyormuş ve ilaç tedavisi yokmuş ama doktorlar gelen hastaya şekerli bolibon veriyormuş ve bu ilaçları iç bir kaç haftaya iyileşirsin diyormuş ismini şu an hatırlamıyorum ama çok önemli bir hastalık değil ve doktorların böyle yaptıklarını kendi ağızlarından duymuştum)

3)kendimizle yüzleşmemiz gerekiyor neden böyle davranıyorum, hangi yönlerimi beğenmiyorum başkalarından ne gibi bir eksiğim var vb. soruları kendimizle oturp tartışmamız gerekiyor. yani korkularımızla yüzzleşmemiz şart. ayrıca her düştüğümüzde yeniden kalkmasını bilmeliyiz

4)vücüdümüzün duruşuna daha doğrusu dik durmaya çalışmalıyız sonra bakışlarımız dünyadan göçmeye hazrlanan birinin bakışları gibi olmamalı bir şeye odaklanıp bakmalıyız boşluğa bakar gibi bakmamak gerekiyor evde yürüme ve bakma provaları yapabilirsiniz vucüdümüz nasıl duruyorsa beynimizde ona göre hormon salgılıyor, yastığa başımızı koyduğumuzda beyin hemen bu uyuyacak diye düşünüp ona göre hormon salgılıyor veya gülümsüyorsak beyin bizimkisi mutlu galiba diye düşünüp ona göre hormon üretiyor. tabii yürüyüşümüzü bakışımızı ve hareketlerimizi birden değiştirmemiz zor ama pes etmemeli sonunda kazanan siz olursunuz emin olun.

5)tek olduğunuzu önemli biri olduğunuzu herkes kadar sizinde yaşama hakkınız olduğunu unutayın ve arkadaşlarınızla ailenizle komşularınızla bu ölçüleri göz önünde bulundurarak konuşun ve ona göre hareket edin unutmayın sizinde kızma, bağırma çağırma, sinirlenme, beğenmememe hakkınız var ve vazgeçmediğiniz kurallarınız olmalı çünkü arkadaşlarınızın ve ailenizin gözünde ancak bu şekilde değer kazanırsınız. herkes bizi sevmek zorunda değil herkesle iyi geçinmek zorundada değiliz.burda geçenlerde başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. bir arkadaşım var biraz ukala kendini beğenmiş her şeyi ben bilirim tarzında biri, yer yer bana akıl vermeye kalkar ve be sinir olurum tabii bu duruma. her yanlışına itiraz etsem hiç konuşamayız heralde çünkü aşayı yukarı her cümlesi ofsayt.
neyse konya geleyim geçenlerde yolda yürürken bir konu hakkında konuşuyoruz bir ara çok güzel bir fikir söyledi, çok beğenmiştim sonra çok güzel düşünmüşsün ya sen bayaa zekisin, benim IQ um 139 seninkide 130 falandır heralde dedim :P bizimkisi bendeki kendimden eminliği görünce birşey söyleyemedi 130 dan sonra deha oluyor falan dedi, hayır 140 tan sonrakilerine dahi diyorlar öncesinede süper zeki diyorlar dedim. yani onun ukalalığına karşı bende aynıyla mukabelede bulundum ve geri adıma atmak zorunda kaldı şimdi benimle daha dikkatli konuşuyor.

6) zaman her şeyin ilacı bunuda untmayalım zamanla olacak bazı şeyler bu konuda benim vaz geçilmez bir örneğim var ilk bisiklete bindiğimde pedal çeviremiyordum ancak yüksek bir yerden aşağıya doğru pedal çevirmeden sürebiliyordum çogundada komşunun kapısında soluğu alıyordum. ama pes etmedim hayalim ellerimi direksiyondan bırakarak sürmekti, kaç kez düştüğümü ellerimi parçaladığımı bilmiyorum ama en sonunda ellerimi bırakarak ve freni bozukken bile sürmeyi başarmıştım.

yanlış birşey yazdıysam özür dilerim şimdilik aklıma gelenler bunlar. herkesin bir gün sf yi yenmesi dileğiyle.....
Kullanıcı avatarı
naribeyza

Mesaj gönderen naribeyza »

Azimli şu anda yazdığın yazı bana ne kadar moral verdi anlatamam..Dağılmış bir vaziyetteydim toparlandım sanki birden biraz da olsa.Çok teşekkürler..
Suya yazı yazmak gibi birşey zaman ve tutamazsın ömür bir nehir gibi akıp gider avuçlarından...
Naribeyza
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Mesaj gönderen azimli »

naribeyza yazdı:Azimli şu anda yazdığın yazı bana ne kadar moral verdi anlatamam..Dağılmış bir vaziyetteydim toparlandım sanki birden biraz da olsa.Çok teşekkürler..
rica ederim ben sadece doğruları yazdım ;)
onat

-

Mesaj gönderen onat »

çok saol azimli nasıl rahatladım anlatammam cok kötü durumda olmasam inan yardım beklemezdim tekrar saol anlattıklarını dikkate alıcam
onat

:

Mesaj gönderen onat »

5. şıkta çok hoşuma giden bi konu anlatmışsın cok beğendim işte bende böyle çata çat lafları insanlara söylemek istiyorum ins. bu sıkıntılarımdan dolayı pek fazla konuşmadığım için beni hiç bişi bilmiyorum kör cahil gibi görüyolar bazen bende biildiğim bişeyi lap diye söylüyorum mesela sana şaşırdıkları gibi banada şaşıranlar oluya nasıl oluyosa bazen sosyal fobiden cıkıyorum ve söylüyorum seviniyorum cocuk gibi ozaman ama her zaman böyle olmak istiyorum artık bıktım desem yeri yani ben kendimi bildim bileli böyleyim sıkılgan çekingen utangaç :( :( çevremde nasıl tanındıysam artık çok gülünç bi durum bi erkek arkadaşım olduğunu bile duyduklarında şaşırır duruma geliyolar şaşırıyolarda yani sanki ben kötürüm hiç bişeyden anlamayan biriymişim gibi görüyolar hep bunlar her konuda sıkılıp çekindiğim için oluyo işteee

kurtulmak istiyorum artık yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

Azimli çok güzel yazmışsın şu bisiklet örneği banada ehliyet konusunda cesaret verir gibi oldu en yakın zamanda inşallah bir adım atarım bu konuda :roll:
insanlar hayal ettiği müddetce yaşar...
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Mesaj gönderen azimli »

athena yazdı:Azimli çok güzel yazmışsın şu bisiklet örneği banada ehliyet konusunda cesaret verir gibi oldu en yakın zamanda inşallah bir adım atarım bu konuda :roll:
bence sen ehliyet falan alma zaten alamazsında boşa uğraşma derim, hem insanlar canını sokakta bulmadı:P (alınmak veya kızmak yok ona göre :P )
katre

Mesaj gönderen katre »

azimli yazdı:
naribeyza yazdı:Azimli şu anda yazdığın yazı bana ne kadar moral verdi anlatamam..Dağılmış bir vaziyetteydim toparlandım sanki birden biraz da olsa.Çok teşekkürler..
rica ederim ben sadece doğruları yazdım ;)
naribeyza nın moralini düzelttiğin için teşekürler azimli ;) .
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

azimli yazdı:
athena yazdı:Azimli çok güzel yazmışsın şu bisiklet örneği banada ehliyet konusunda cesaret verir gibi oldu en yakın zamanda inşallah bir adım atarım bu konuda :roll:
bence sen ehliyet falan alma zaten alamazsında boşa uğraşma derim, hem insanlar canını sokakta bulmadı:P (alınmak veya kızmak yok ona göre :P )
Birde pazarlık yapılıyor alınmak kızmak yok diye :roll: hem niye kızayım ki hiç üstüme alınmadım.Bayanlar dikkatli,kurallara uyan şoförlerdir.Trafik kazalarınada bakarsak çoğunluğunu erkekler yapmıştır şimdi kalkıp daha çok erkek şoför var demeyin bu bir mazeret değillllll :evil: :?
insanlar hayal ettiği müddetce yaşar...
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Mesaj gönderen azimli »

athena yazdı:
azimli yazdı:
athena yazdı:Birde pazarlık yapılıyor alınmak kızmak yok diye :roll: hem niye kızayım ki hiç üstüme alınmadım.Bayanlar dikkatli,kurallara uyan şoförlerdir.Trafik kazalarınada bakarsak çoğunluğunu erkekler yapmıştır şimdi kalkıp daha çok erkek şoför var demeyin bu bir mazeret değillllll :evil: :?
ama şu bir gerçekki genelde erkekler bayan şöförün kullandığı arabanın önünden geçmeye korkuyor şimdi frene basacam diye gaza falan basar yanlışlıkla, kazaya kurban gitmeyelim diye arabanın geçmesini bekliyor. :P buna ne diceksin

bu ara katre hiç önemli değil her zaman elimden geleni yapmaya hazırım.
Kullanıcı avatarı
korkak

Re: sf yi yendim

Mesaj gönderen korkak »

arkadaşlarr ben giremedim uzun zaman interneti kendime yasakaldım.sizleri bilgilendirrim tabiiki .Lütfen bana kızmayın özrü dilerim girmedgiim içni.
sizlere yaşadıklarımdan bir kaç şey analtacağım.HER İNSANIN HAYATTA BAŞARILI OLDUGU BİR SAANT DALI VARDIR.KENDİNİZE BİR HOBİ EDİNİN.MESELA BEN BESTE YAPMAYI ÖĞRENDİM.TİTREDİGİM ZAMANLAR O ANKİ RUH HALİMİ BESTEYLE DIŞAVURDUM.ROMAN OKUYUN ARKADAŞLAR.İNSANLARI RAHATLIKLA TANIYABİLRİİSNİZ.ONLARLA KONUSMADAN ONLARIN DÜŞÜNCELERİNİ ANLAYABİLİRSİNİZ.ÇOK ZOR BİLİYORUM AMA TİYATROYA TEK BAŞINIZA GTİMEYİ DENEYİN.SADECE DENESENİZDE OLUR.SONUNA KAADR KALAMSANIZDA
VE EN ÖNEMLİSİ KISA SÜRECEK AKTİVİTELERE KATILIN.MESELA BİR AYLIK BİR KARAKALEM KURSU.BURADA KENDİNİZİ İDLEDİGİNİZ GİBİ İFADE EDİN.ÇÜNKÜ 1 AY SONRA KİMSEYİ TANIMICAKSINIZ :) BÖYLE YAPRAK YENEBİLİRİZ.VE HER ZAMAN YETNEKLERİNİZİ AKLINIZA GETİRİN .HATTA DUVARINIZA ASIN .BU DÜNYA İÇİN N KADAR ÖNEMLİ OLDUGNUZU FARKEDECEKSİNİZ.SİZ ÇOK ÖNEMLİSİNİZ ARKADAŞLAR EN AZINDAN BENİM İÇİN.BİZ BU DÜNYANIN DAHA FARKINDAYIZ.OT GİBİ OLAN DİGERLERİ.ÇÜNKÜ ZORLUK ÇEKMEDEN YOLU YARILIYORLAR.BİZLER SİNDİREREK YAŞICAZ.AMA BUNUN BİR SONU OLCAK ELBETTE BÖYLE KALMICAKSINIZ.SİZLER İLERDE BU İLLETTEN KURUTLDUGUNUZDA LİDER BİLE OLABİLECEKSİNİZ.ÇÜNKÜ LİDER İNSANALRIN RUHUNU İYİ BİLN,EMPATİ KURABİLEN İYİ NİYETLİ,İLERİ GÖRÜŞLÜ KİMSELRDİR.DİGER İNSANLAR LİDER OLABİLİR Mİ? HAYIR.SİZLERİ ÇOK SEVİYORUM ARKADAŞLAR.RUHUNUZU GÖREBİLİYORUM. :)
ceyhansuyu

Mesaj gönderen ceyhansuyu »

Vala ben de beste yapıyorum ama hiç bişi olmuyo [smilie=derisive.gif]

inşallah kalıcı olur.

tebrik ederim.
Kullanıcı avatarı
NoShyness

Mesaj gönderen NoShyness »

hangısını secıyorsak
beynimiz ve vucudumuz bu sekılde bıze hızmet verıyor
NASIL DUSUNURSENIZ ÖYLE HISSEDERSINIZ
denır işte bu yuzde yuz dogru olan bır sey
kendımden bızzat örnek verıyim.
Ben utangaç bir insan olarak kendimi görduğum, yogun degersızlık duyguları vs yasadıgımm ve bu tur zıhınsel dusuncelere daldıgım zamn
beynım ve bedenım TAMMEN BIR UTANGACIN davranıslarına bedensel tepkılerıne (tıtreme, terleme, hareketlerde bozulma , ses tonunda degısıklık vs)
hızmet verıyor ...
YOK AMA KENDIMI GUVENDE VE DIGER INSANLARDAN DAHA ASAGIDA HISSETMEDIGIM,
KUCUK GORMEDIGIM ZAMN İSE gercekten cok sasırtıcı bır seklıde
kendıne guvevnen bır ınsanın bedensel tepkılerını gosterıyıor
ve utangaçlıgın zerresı kalmıyor ..YANI NE OLACAGINIZA NASIL DUSUNECEGINIZE
NE TUR BEDENSEL TEPKILER VERECEGINIZE SADECE SIZ KARAR VERIYORSUNUZ
ve verdıgınız karar dogrultusunda
zıhnınız ve bedenınız bu sekılde sıze hızmet etmeye baslıyor ....

UTANGACIM DERRSENIZ UTANGAC OLURSUNUZ
UTANGAC DEĞİL KENDIME GUVEN VE SAYGI DUYAN BIRISIYIM DERSENIZ YINE OYLE OLURSUNUZ
KISACA KENDINIZI DEGERLI VE YETERLI GORURUSENIZDE
YETERSIZ VE DEGERSIZ GORSENIZDE
NASIL GORURSENIZ OYLE OLURSUNUZ ...
No Shyness!!! UTANGAÇLIĞA HAYIR!!!

UTANGAÇ Değil ATILGAN Olalım !!!

Zihin Neyle Dolarsa Onu Üretir

Zihnimizi ÖZGÜVEN ile Dolduralım

SORUNA Değil ÇÖZÜME Odaklanalım