COZUM: Yogun bir is ...

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
Romanyadan
İletişim:

COZUM: Yogun bir is ...

Mesaj gönderen Romanyadan »

Merhaba,
Ben de eski bir SF hastasiyim. Universiteyi bu yuzden birakmak zorunda kaldim. Ama zamanla bu hastaligi yendim. Su an 30 yasimdayim ve Romanya da kendime ait bir firmam var. Hastaligimdan cok az bir iz kaldi (yok gibi). Fakat buna ragmen is ortami disinda sakin, kendi halimde bir yasamin var. Sf donemi boyunca yasadigim yalnizligin karakterimde bu sekilde bir degisime yol actigini su anda farkediyorum. Yalniz kalmak ihtiyacini cogu zaman hissediyorum, kalabaliktan, gurultulu ortamlardan (dugun, club, disco etc.) asla hoslanmiyorum. Gercek huzuru yalnizlikta buluyorum yine. Herseye ragmen yeniden hayata tutundum. Cektigim 10 aci ve sorunlu yildan sonra oldukca basarili bir hayat cizgim var su anda.
Sizlere onerim asla kendinizi birakmayin, bu hastalik omur boyu filan surmuyor. Tamamen size bagli. Hic ilaca, doktora para baglamayin, hic bir faydasi yok.
COZUM: Yogun bir is ortaminda bir kac yil calisin, o yogunlukta hastaligin bittigini dahi farketmiyeceksiniz, bir gun baktiginizda hersey geride kalmis olacak. Hayat Cok Guzel!
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Mesaj gönderen azimli »

evet çözüm yoğunluk;
biraz uçukça belki ama benim aklıma lübnana gitmek bile gelmişti.
o telaş içinde sf li olduğunu hatırlamaz bile insan.
Amiel

Mesaj gönderen Amiel »

ben de romanyadan yazan arkadaşa katılıyorum, sf ye dair ne çekiyorsam hep boş oturmaktan aylak durmaktan çekiyorum, ama bir insan bir işte elini ayağını unutacak bir yoğunlukta çalışıyorsa inanın aklına sf si bile gelmiyor, odamın duvarında Anton Çehov 'un üç kızkardeşteki oyun kahramanlarından İrimaya söylettiği bir söz asılı " BİZİ ANCAK ÇALIŞMA KURTARIR " bunu sf ye rahatlıkla uyarlayabiliriz
ben kendi hesabıma yeniden bir sınava giriyorum işimle ilgili... kaydı, başka bir kentte sınavı, sözlüsü, ataması, yine başka bir kentte 6 aylık eğitimi, 3 aylık tez süresi tezin kabulu, nereden baksanız aklıma 1 sene SF uğramayacak daha doğrusu onu düşünmeye ben fırsat bile bulamayacağım, artısı da maaşımın 400-500 tl kadar artacağı kariyerimin bir parça daha yukarı çekileceği,

UNUTMAYIN ARKADAŞLAR HİÇ BİR ÖLÜMLÜ SF LİLER KADAR KEYİF ALARAK YALNIZLIĞINI DOLDURARAK DERS ÇALIŞAMAZ, BU ŞANSINIZI İYİ DEĞERLENDİRİN VE HAYATA ASILIN, BAŞARI ŞÜPHESİZ GELİP SİZİ BULACAKTIR.
Evet benim iradem, sende bütün mezarların yıkıcısını görüyorum ve selamlıyorum seni ! Mezarlar nerdeyse, dirilişler de yalnız ordadır.
F.Nietzsche
aurelia

Re: COZUM: Yogun bir is ...

Mesaj gönderen aurelia »

Romanyadan yazdı:Cektigim 10 aci ve sorunlu yildan sonra oldukca basarili bir hayat cizgim var su anda.
Çok sevindim. Demek ki dezavantajları avantajlara çevirmek de mümkün.

Böyle mesajlar beni motive ediyor... Çok mutluyum.
Kullanıcı avatarı
öfkeli

Mesaj gönderen öfkeli »

azimli yazdı:evet çözüm yoğunluk;
biraz uçukça belki ama benim aklıma lübnana gitmek bile gelmişti.
o telaş içinde sf li olduğunu hatırlamaz bile insan.
evet temelde bu düşünce bana da en mantıklı geleni, tam konum olmadığı için bilmiyorum fakat sosyolojide "ihtiyaçlar piramiti" denen bir olgu vardır. insanın yaşam boyunca ihtiyacı olan şeyler, en temel en altta olmak üzere, bir piramite yerleştirilir, tabanda ve en geniş yer tutan insan ihtiyacı güvenlik ve diğer fiziksel (açlık,susuzluk,vs..) ihtiyaçlardır. sf ise daha çok saygınlık, kabul görme gibi ihtiyaçlar sınıfının tam olarak tatmin edilememesinden kaynaklanıyor ki bu tür ihtiyaçlar piramitin üstlerine doğru yer alıyor görece olarak daha önemsiz yani. azimli nin dediği gibi lübnan gibi bir ortamda önce güvenlik ihtiyacı hissederiz herhalde sf yi unuturuz.

iş ortamı da bir nevi savaş aslında, ekmek kavgası denmiyor boşuna, başta ortama alışıncaya dek sf çok zorlayabiliyor ama belli bir zorluk eşiğini aşınca artık sf nin olumlu yönleri ortaya çıkıyor. "sf nin olumlu yönü mü olurmuş allasen" demeyin var. dikkat, çalışkanlık,mükemmelliyetçilik,ayrıntıya önem verme,saygılı düşünceli olma-davranma...
bunların bi çoğu işyerlerinde artı ve aranan özellikler, strese dayanıksızlık bazen dezavantaj oluyor ama saydığım bi çok olumlu özellik bunu absorbe ediyor merak etmeyin.
şu an öğrenci olan arkadaşlara tavsiyem herhangi bir yerde, herhangi bir işte çalışmaya başlamaları, para almadan bile olabilir bu, sf yi yenmede ve iş hayatını tanıma açısından harika bi yöntem, öğrenci iken çalışanlar, mezuniyet sonrası daha kolay iş bulup, daha yüksek ücretler alıyorlar ya da yardım kuruluşlarında çalışmak, kendinden zayıf olan insanlara (ihtiyaçlar piramitinin alt basamağındaki ihtiyaçlarını bile karşılayamayan) yardım eden kuruluşlarda görev almakta bence aynı sonucu meydana getirir.

benim bu konudaki düşüncelerim bunlar..
Karar : Toplum sağlığını bozma ve insanları hayata karşı soğutma suçlarından tutuklu sanık "Sosyal Fobi" nin İDAMINA!........
Kullanıcı avatarı
gel-git

Mesaj gönderen gel-git »

ben katılmıyorum sosyal fobililer zaten çoğunlukla ben dahil tembel insanlar.böyle yoğun iş temposunda sf leri iyice ortaya çıkabilir
Kendi kayığını yaptığında onu sen yönlendireceksin...
Kullanıcı avatarı
Romanyadan
İletişim:

gel-git yazdı:ben katılmıyorum sosyal fobililer zaten çoğunlukla ben dahil tembel insanlar.böyle yoğun iş temposunda sf leri iyice ortaya çıkabilir
Cogumuz bu noktada yanlis dusunuyoruz. Konuyu bir soruyla netlestirelim:

SORU: SF li asagidaki ortamlarin hangisinde daha rahat eder?
a- 30 haneli koy ortaminda
b- Ankara'nin gobeginde

ilk bakista tabii ki koy ortaminda diyecegimiz geliyor ama gercekte oyle mi.

Koy ortami yakin iliskilerin oldugu ve herkesin birbirini tanidigi dar bir cercevedir. Koy meydanina ciktiginizda herkes sizi sizde herkesi tanirsiniz. Ekin donemi disinda da koy halki sakin bir tempoda hayatini gecirir. Bu sakinlik ve sessizlik digerleriyle yakin muhabbetler, komsu ziyaretleri, cay sohbetleri gibi sonuclara goturur. Ve bu ortamlarin hic biri SF'liye gore degildir.

Oysa Ankara'nin merkezi bir yerinde bir apartman dairesinde oturuyor olsa idiniz buyuk ihtimalle kapici ve karisindan baska ne bir diger apartman sakinini taniyor olacaktiniz ne de onlardan biri sizi... Bulvara indiginizde ise goreceginiz bir sahsi belki de ikinci bir defa asla goremeyecektiniz. Insanlarin isi basindan askin oldugu icin herkes kendi sorunlariyla mesgul olacak ve yurudugunuz genis kaldirimlar boyunca kalabaliga ragmen ozgurce dolasacaktiniz. Cunku ne bir taniyan, ne de size bakan biri olacakti.

Sevgili arkadasim. Bizlerin gercekten yogun ortamlara ihtiyaci var. Kendimizi o yogunlukta dikkat cekmeden ortama alistirma sansimiz olabilecektir.
Kullanıcı avatarı
Psikomanyak
İletişim:

Mesaj gönderen Psikomanyak »

bi işyerinde bi yazı görmüştüm 1-2 ay önce (reklam olsun avcılarda kocaaa Alfemo mağazası) Çalışmak bizi 3 şeyden kurtarır Kötü alışkanlıklar , Can sıkıntısı ve Yoksulluk Bizim için bu 3 şeye bir şey daha ekleniyor ve Sosyal Fobiyle beraber maddeler 4 e yükseliyor demekki çalışmak güzel bi şeymiş ama ben hala hiç hoşlanmıorum :(
Ajdardaki özgüvenin yarısı bende olsaydı Dünyayı Sallardım
Poephila

Mesaj gönderen Poephila »

bende bu konuya katılıyorum,ben 3 sene hep evde oturdum okula bile gitmedim daha sonra birden iş hayatında buldum kendimi,ilk işimde robot gibi çalışıyordum,iletişimim fazla değildi bu işime girince ilk başta çok bocaladım çünkü yanımdaki kişi bana sürekli telefon et diyordu ilk başlarda daralıyordum ama şimdi alıştım insanlarla isteyerek konuşuyorum.
sorunlaırn üzerine gitmekten korkmayın..
Neden herkes gülüp eğlenirken, ben acılar çekiyorum??..
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

bence de yoğun iş temposu sf yi yenmek için ideal.

zaten sf insanın var olan potansiyelini kısıtlıyor,onu tembelliğe alıştırıyor..

eğer kafanızı dağıtacak bir işiniz olursa sf yi düşünmez oluveriyorsunuz..tabi bu benim kanaatim..

bende işe yarıyor mesela ;)
Kullanıcı avatarı
selviselvi

Mesaj gönderen selviselvi »

evet doğrudur çalışöak işe yarar belki ama ben çalışacak bir iş bile bulamadım ki :( :cry: bayram sonunda bilgisayarlı muhasebe kursunu başlayacağım kafam dağılsın diye,birde evden çış olacağım bu sayede,hem iş bulmamaa katkısı olur diye düşünüyorum ...
HAYATTA YA TOZU DUMANA KATARSIN yada TOZU DUMANI YUTARSIN
Poephila

imkaniniz varsa farkli dil kurslarini ve benzer aktiviteleri de tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
Romanyadan
İletişim:

handes yazdı:imkaniniz varsa farkli dil kurslarini ve benzer aktiviteleri de tavsiye ederim.
Handes, yazilarinda arkadaslara surekli destek oluyor ve umitlerini yitirmemeleri icin yurekten destek veriyorsun. Seni bu cabalarindan dolayi kutluyor ve sitenin "IYILIK MELEGI" ilan ediyorum.
Poephila

estagfurullah, :) tek dilegim bütün herkes bu berbat illetten kurtulur arkadaslar..
Kullanıcı avatarı
gc

Mesaj gönderen gc »

amiiiiiiiiin :D
sosyal fobi;

bir varmış,

bir yokmuş..