SF DIYE BIRSEY YOK. Inanin bana.

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin

Re: SF DIYE BIRSEY YOK. Inanin bana.

Mesaj gönderen r_ozurlu »

sessizfırtına yazdı:yazılanlar güzel,umut verici, olumlu şeyler de bir de şöle bir şey var: sosyal fobide yapmak istiyorsun ama yapamıyorsun.. yani zevk almadığın bir şeyi yapmaya çalışmak değil sosyal fobi. en basit şeylerin bile aşırı korku sebebiyle yapılamaması. sosyal fobiyi de işkenceye çeviren bu. örneğin, öğretmen bir soru soruyor, cevabı biliyorsun fakat kokudan sf dolayısıyla parmak kaldırıp cevabı söyleyemiyor ya da tahtaya çıkıp soruyu çözemiyorsun.. bu örnekler çoğaltlabilri, iş hayatından, gündelik hayattan da örnekler verilebilir.
sosyal ortamları sevmemekle girmemeyi tercih etmekle girememek arasındaki farktır sosyal fobi.
Sana da deagol'e de hak veriyorum, yapmak istedigini yapamamak, bunun icin de düsünce tarzini degistireceksin bunun ilk adimi da belki arkadas cevreni degistirmekle baslar.
Neticede sana akil, gaz verecek olan arkadaslarindir. Ben de yapmak isteyip de yapamadigimi bazen arkadas gaziyla yaptim ve ondan sonrasi kolay geldi.

Bu ille atilgan biri olmak zorunda degil, en güzeli senin gibi SF'li olan biriyle kendini yok yapilmaz yapamayiz demeden yapariz yapacagiz diyerekten gaz vermek olacaktir.
akinci

Mesaj gönderen akinci »

Belki korkuyu bir nebze de olsa aşma konusunda antidepresanların etkisi olur. Ama sonuçta işi çözecek olan biziz. Bazen inanılmaz sıkıntılı oluyom ve içime kapanıp sessizce durmak istiyom. Ama insanların da arasına çıkmak zorundayım. Tabi bu iç çekişmeler yüzünden güvenimi yitiriyorum. Güven kazanmak için çevreyi iyice süzüyom. İnsanların benden üstün taraflarını deil, eksiklerini ve hatalarını buluyom. Sanırım çok iyi bir gözlemciyim. Bu şekilde insanlar arasında kendimi daha az sıkılgan hissediyorum. Galiba sıkılganlığı gidermek için herkesin kendisine özel yöntemler bulması gerekiyor.
İnsanın tüm evrende kesin olarak düzeltebileceği tek bir şey vardır: kendisi.
''Aldous Huxley''
sessizfırtına

Mesaj gönderen sessizfırtına »

sessizfırtına yazdı:
yazılanlar güzel,umut verici, olumlu şeyler de bir de şöle bir şey var: sosyal fobide yapmak istiyorsun ama yapamıyorsun.. yani zevk almadığın bir şeyi yapmaya çalışmak değil sosyal fobi. en basit şeylerin bile aşırı korku sebebiyle yapılamaması. sosyal fobiyi de işkenceye çeviren bu. örneğin, öğretmen bir soru soruyor, cevabı biliyorsun fakat kokudan sf dolayısıyla parmak kaldırıp cevabı söyleyemiyor ya da tahtaya çıkıp soruyu çözemiyorsun.. bu örnekler çoğaltlabilri, iş hayatından, gündelik hayattan da örnekler verilebilir.
sosyal ortamları sevmemekle girmemeyi tercih etmekle girememek arasındaki farktır sosyal fobi.

Sana da deagol'e de hak veriyorum, yapmak istedigini yapamamak, bunun icin de düsünce tarzini degistireceksin bunun ilk adimi da belki arkadas cevreni degistirmekle baslar.
Neticede sana akil, gaz verecek olan arkadaslarindir. Ben de yapmak isteyip de yapamadigimi bazen arkadas gaziyla yaptim ve ondan sonrasi kolay geldi.

Bu ille atilgan biri olmak zorunda degil, en güzeli senin gibi SF'li olan biriyle kendini yok yapilmaz yapamayiz demeden yapariz yapacagiz diyerekten gaz vermek olacaktir
kilit nokta düşünce yapını değiştirmek de ben beceremedim. buradakilerden daha sfli olduğumu düşünüyorum nedense.. motivasyon önemli fakat motive edecek kişi yok ki bir de değiştireyim :). bulmak da zor. sevgilin bile böle şeylerle uğraşmak istemiyor..

bu aralar bitkinim.. umut edecek gücü bile kendim de bulamıyorum. bu da geçer..
enes bilal

Mesaj gönderen enes bilal »

merhaba....galiba dogru söylüyosunuz.. bir süredir üniversitenin psikolojik danışmanlık servisinden yararlanıyorum..psikologa her gidişimde doktorla konuştkrtan sonra "ya ben niye burdayım neyim varki die soruyorum kendime" derdimi anlatrınca sanki içimdeki sorunu bir tabgın içine koyup sonrada ona bakıyomuşum gibig eliyo ve gözmde çok küçülüyo kafamın içinde kocaman sandıım şey dışarıya çıkartıldıgında ufacık kalıyo..sonra diorum "ee sorun ney?"...... "bilmem"..gerçekten bilmiyorum...
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

enes bilal yazdı:merhaba....galiba dogru söylüyosunuz.. bir süredir üniversitenin psikolojik danışmanlık servisinden yararlanıyorum..psikologa her gidişimde doktorla konuştkrtan sonra "ya ben niye burdayım neyim varki die soruyorum kendime" derdimi anlatrınca sanki içimdeki sorunu bir tabgın içine koyup sonrada ona bakıyomuşum gibig eliyo ve gözmde çok küçülüyo kafamın içinde kocaman sandıım şey dışarıya çıkartıldıgında ufacık kalıyo..sonra diorum "ee sorun ney?"...... "bilmem"..gerçekten bilmiyorum...
bu bende de çok oluyo... bu yüzden bıraktım psikiyatrı falan... şayet kendimi suçlu hissediyordum... öyle de iyi değilim, böyle de iyi değilim, bırak böyle kalsın o halde...
marvelgirl

Mesaj gönderen marvelgirl »

ßilqe88 yazdı:
enes bilal yazdı:merhaba....galiba dogru söylüyosunuz.. bir süredir üniversitenin psikolojik danışmanlık servisinden yararlanıyorum..psikologa her gidişimde doktorla konuştkrtan sonra "ya ben niye burdayım neyim varki die soruyorum kendime" derdimi anlatrınca sanki içimdeki sorunu bir tabgın içine koyup sonrada ona bakıyomuşum gibig eliyo ve gözmde çok küçülüyo kafamın içinde kocaman sandıım şey dışarıya çıkartıldıgında ufacık kalıyo..sonra diorum "ee sorun ney?"...... "bilmem"..gerçekten bilmiyorum...
bu bende de çok oluyo... bu yüzden bıraktım psikiyatrı falan... şayet kendimi suçlu hissediyordum... öyle de iyi değilim, böyle de iyi değilim, bırak böyle kalsın o halde...
ben de psikiatr ı 5 6 ay önce bıraktım,çok gereksiz.hem hastaları 1 saatten daha az bir süre dinleyebiliyor.hiç gitmem daha iyi