*_Alkolün zararları_*

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

*_Alkolün zararları_*

Mesaj gönderen mahsunkul »

alkolü ilaç niyetine içenleri duyunca konuyu bu bölüme açmaya karar verdim...

Resim

...alkolün zararları...
..............Resim.................~~Resim
morlavanta

Re: Alkolün zararları

Mesaj gönderen morlavanta »

hiç içmedim ama:
yuva yıkar.
şiddetin başlangıcıdır.
kocaman bir göbeğin, bembeyaz saçların, meymenetsiz bir suratın olur.
kötü kötü öksürürsün.
ağzın leş gibi kokar.
sabah başın ağrır, ayılmak için kahve içersin.
öğlen 12 de kalkarsın.
ve ilkokulda öğretildiği bi "içki her kötülüğün anasıdır."
ve maddi açıdan çökersin, çocukların senden nefret eder...
kişiliğin değişir.
maneviyatın kalmaz.
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

Mesaj gönderen sıkıfobik »

alkol kültür meselesidir. içmesini bilmessen zararlıdır.
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

ben alkol kullanmıyorum (bira hariç) ama düşünmeye başladım. işte ortam müsait değil. şu evden bi kurtulsam...
sigarayı da iyice artırdım. her gün en az 3 tane captain black, 5-6 tane de normal bi sigara içiyorum :(
de te fabula narratur
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

sarhoş olmak istiyom bu aralar.. mide bulantısı dışında zararını görmedim:D
alkole alışırsan bırakma aşamasında zarar görürsün..
Marx

Mesaj gönderen Marx »

kendi açımdan birtek göbek yapması diyebilirim
Kullanıcı avatarı
otto_rino

Mesaj gönderen otto_rino »

çirkin bi kız gözüne hoş görünebilir...artık yarar mı oluyo zarar mı oluyo duruma göre değişir tabi...
Kullanıcı avatarı
NoShyness

Mesaj gönderen NoShyness »

LİNKI VERILEN YAZI ...

ALKOL....
KACINILMASI GEREKEN SEYLERIN BASINDA GELEN BIR SEY....

Aşırı alkol kullanımı önemli bir sosyal ve tıbbi sorundur. Bir çok toplumda orta düzeyde alkol kullanımı kabul edilebilir. Ancak aşırı alkol kullanımı karaciğer,pankreas,beyin ve dolaşım sistemine büyük hasarlar verir.

Beyin ve Sinir Sistemi

Aşırı alkol kullanımının beyin ve sinir sistemi üzerine önemli etkileri vardır. Alkol geçici bir bellek kaybına da neden olabilir. Gerek yeni içmeye başlayanlarda gerekse aşırı kullananlarda içtikleri dönemin tümünü ya da bir bölümünü unutmak sık görülen bir durumdur. Aşırı alkol kullananlarda,içki bırakıldıktan sonra birkaç hafta süren geçici bellek kayıpları da görülebilir. Ancak alkolden uzak durulduğunda bellek sorunları ortadan kalkabilir.

Aşırı alkol kullanımı uyku bozukluklarına ve bütün gece uyuduktan sonra bile sabah bit-km kalkmaya neden olabilir. Beynimizin etkinliğiyle hafif veya orta uyku derinliği dönemlerinden,rüya gördüğümüz uyku dönemine geçeriz. Bu döneme hızlı göz hareketleri (REM) dönemi denir ki fiziksel ve ruhsal sağlığımız bu döneme bağlıdır. Ne yazık ki alkolün anestezik (narkoz benzeri) etkisi beynin yeterince REM uyku dönemi oluşturma yeteneğini etkiler ve bu durum aşırı alkol kullananlarda görülen sabah yorgunluğunun sebebidir.

Bazı kronik alkoliklerde Wernicke-Korsakoff Sendromu denen bir nörolojik bozukluk bulunabilir. Bu bozukluk özellikle kötü beslenen (özellikle yetersiz tiamin[B1 vitamini] )alkoliklerde görülür.

Hastalığın ilk belirtisi göz kaslarında ani güçsüzlük ve felce bağlı çift görmedir. Zamanla hasta yardımsız ayakta duramaz veya yürüyemez. Wernicke-Korsakoff Sendromu nda hasta özellikle yakın geçmişe ait olayları unutur,ayrıca çok ileri derecede bellek kayıpları da ortaya çıkabilir; dönem dönem kim olduğunu bile unutur. Ayrıca bu kişilerde kendi kendine konuşma, bulunduğu yerin ve zamanın farkında olmama ve halüsinasyonlar (gerçek olduğu düşünülen hayaller) görülebilir.

Wernicke-Korsakoff Sendromunun tedavisi bellidir:alkolden uzak durmak ve vitamin yetersizliği belirtilerini geriletmek için tiamin (B1 vitamini) kullanmak. Ancak bu bozukluğun yol açtığı şikayetler genellikle tam olarak ortadan kalkmaz.

Sindirim Sistemi

Alkol midenizin iç yüzeyini örten tabakayı tahriş ederek gastrite, kusmaya yol açarak midenin üst bölümü ve yemek borusunun alt bölümünde küçük yırtıklara neden olabilir; Mallory-Weiss Yırtıkları denen bu küçük yırtıklardan kanama olabilir. Uzun süre alkol kullanımı özellikle B vitaminlerinin (özellikle folik asit ve tiamin) ve diğer besinlerin emilimini engelleyebilir. Alkol kullanımını kestiğinizde bu sorunların çoğu ortadan kalkacaktır. Bununla birlikte, yağlanmış veya büyümüş karaciğer, alkol hepatiti veya yemek borusu varisleri gibi sorunlar acil tıbbi müdahale gerektirir.

Dolaşıma katılan alkol karaciğere gelir ve orada enzimler tarafından parçalanır. Sağlıklı bir karaciğer alkolü saatte 50 kalori oluşturacak bir hızla parçalar. Bu 30ml. viskiye eşittir. Eğer karaciğere gelen alkol bu miktardan fazla olursa, parçalanana kadar kanda kalacaktır.

Alkol kullanımından sonraki gün ortaya çıkan baş ağrısı ve ağız kuruluğunun nedeni pek belli değildir. Olası bir neden, alkolün idrar söktürücü etkisi nedeniyle oluşan su kaybıdır. Bu, dehidratasyona (vücuttaki sıvının azalması) neden olabilir. Bu şikayetlerin ortadan kalkması için dinlenmek, bol miktarda sıvı ve bir ağrı kesici almak gerekir (mide sorunu olanlar ağrı kesici kullanırken dikkatli olmalıdır).

Alkoliklerde akut veya kronik pankreas iltihabı da görülebilir.

Dolaşım Sistemi

Alkol geçici olarak kan basıncını düşürebilir. Ancak sürekli kullanıldığında kan basıncını yükseltebilir.

Sürekli ve aşırı alkol kullananlarda kardiyomiyopati denilen, kalp kasını harabeden ve aritmiden (kalp atışları ritminde düzensizlik) kalp yetmezliğine kadar çeşitli önemli sorunlara yol açan bir hastalık da sık olarak görülür. Az miktarda alkol kullanımı da kalp hastalığı olasılığını artırır.

Cinsel İşlevler

Alkol alışkanlığı erkeklerde empotansa (sertleşme kaybı) neden olabilir. Kadınlarda ise adet düzeni bozulabilir. Ayrıca anne karnındaki bebeğin sağlığını ve gelişimini bozacağı için, hamile kadınların kesinlikle alkol almamaları gerekir.

Kanser

Alkoliklerde kalp-damar hastalıklarından sonra en sık ölüm nedeni kanserdir. Alkol kullanmayanlara göre kansere yakalanma olasılıkları oldukça yüksektir (özellikle gırtlak, yemek borusu, mide ve pankreas kanserleri).

http://www.hekimce.com/index.php?kiid=36

Son Güncelleme: 08-11-2003
No Shyness!!! UTANGAÇLIĞA HAYIR!!!

UTANGAÇ Değil ATILGAN Olalım !!!

Zihin Neyle Dolarsa Onu Üretir

Zihnimizi ÖZGÜVEN ile Dolduralım

SORUNA Değil ÇÖZÜME Odaklanalım
the_strangest

Mesaj gönderen the_strangest »

cehennemde yanabiliteniz yükselir...
Kullanıcı avatarı
otto_rino

cehennemde alkol beleşmiş
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

otto_rino yazdı:cehennemde alkol beleşmiş
hurilerle takılırken açık büfe hesabı..
Kullanıcı avatarı
otto_rino

cehennem ateşi alkolün yakılmasıyla elde edilir
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

otto_rino yazdı:cehennem ateşi alkolün yakılmasıyla elde edilir

ben otomatik fırın var diye biliyordum.
Kullanıcı avatarı
primer

Mesaj gönderen primer »

bende herkes kendi yakacağını kendisi getiriyo diye biliyordum
Kullanıcı avatarı
0nur

Mesaj gönderen 0nur »

ex ramo yazdı:bende herkes kendi yakacağını kendisi getiriyo diye biliyordum
burdan goturmek masrafli oluyo :D ben zebaniden alicam.