İlaç Tedavisi

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

İlaç Tedavisi

Mesaj gönderen yok »

SOSYAL FOBİ VE ÖZGÜL FOBİNİN İLAÇ TEDAVİSİ

Fobiler en yaygın psikiyatrik hastalık grubudur. Hayat boyu fobi yaygınlığı % 33.4 olarak bulunmuştur. Bu oran sosyal fobi için % 111.5'dir. Özellikle sosyal fobinin te­davisi son yıllarda tartışılan önemli bir konu haline gelmiştir ve bunun sonucu olarak farmakoterapötik dikkat bu hastalık üzerinde yoğunlaşmıştır.

Sosyal fobinin tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır:

-Benzodiazepinler

-Antidepresanlar

-Buspiron

-Beta Blokerler

Benzodiazepinler: Özellikle yüksek potensli benzodiazepinler, örneğin klonaze-pam, alprazolam gibi, yüksek dozda ve uzun süreli kullanımda etkin bulunmuştur (20). Ancak bu ilaçların bağımlılık yapıcı etkisi ve sosyal fobide alkol ve madde kötü­ye kullanımının yüksek oranlarda olduğu unutulmamalıdır.

Antidepresanlar: Sosyal fobi tedavisinde trisiklik, SSRI ve RIMA türü antidepresan ilaçlar kullanılmaktadır (21,22,23). Bu ilaçların hepsinde plaseboya üstünlük gösteril­miştir. Ancak yüksek doz kullanımın da etkisiyle ve trisikliklerin rahatsız edici yan et­kilerinin fazla olması nedeniyle ilaç bırakmanın fazla olduğu gözlenmektedir. Bir MA-Ol olan fenelzin ile RIMA olan moklobemid karşılaştırıldığında eşit düzeyde etkin bu­lunmuştur (24). Moklobemidin düşük yan etkileri ve kullanım kolaylığı dolayısıyla bu hastalıkta başarılı bir şekilde kullanılabileceği gösterilmiştir (25). Aynı şekilde SSRI'la-rm yüksek doz ve uzun süreli kullanımının da sosyal fobi tedavisinde etkinliği göste­rilmiştir (21,22,23).

Buspiron: Anksiyolitik bir ilaç olan buspironun antifobik etkisi olmadığını öne sü­ren araştırmacılar olduğu gibi, yüksek dozlarda kullanımının sosyal fobide etkin ola­cağını belirtenler de vardır.

Beta Blokerler: Sosyal fobide kullanımlarının özellikle performans anksiyetesin-de etkili olabileceği bildirilmiştir (21,22,23). Bazı hallerde anksiyetenin fizyolojik be­lirtilerinin giderilmesinin sosyal fobi tedavisinde dolaylı katkı sağlayacağı düşünüle­rek kullanılabilir.

Ancak bütün Beta Blokerlerin aynı etkileri göstermeyebileceği unutulmamalıdır. Örneğin Atenolol'ün plasebo ile karşılaştırıldığı bir çalışmada plaseboya üstünlüğü gösterilememiştir (26).

Özgül fobilerin tedavisinde benzer ilaçlar kullanılmakla beraber tedavi ağırlığı başta davranış tedavileri olmak üzere ilaç dışı tedavilerdir. Aynı şekilde sosyal fobi te­davisinde de ilaca ilaveten davranışçı ve diğer tedaviler kullanılabileceği gibi (27), sadece dinamik tedavileri kullanan (28) veya sadece kognitif davranışçı tedavilerle ba­şarılı sonuçlara varanlar da vardır.

Klinik Psikofarmakoloji Bülteni 1998; 8(3):135-138
Kaynaklar: 20. Sutherland S.M., Tüpler L.A., Colket J.T., Davidson J.R.: A 2 year Follow up of Social Phobia. Status Af­ter a Brief Medication Trial. |. Nerv. Ment. Dis. 1996 Dec: 184 (12), 731-738.

21. Jefferson J.W.: Social Phobia: A Pharmacological Treatment Overview, J. Clin. Psychiatry, 1995: 56, Suppl. 5: 18-24.

22. Rosenbaum J.F., Pollock R.A.: The Psychopharmacology of Social Phobia and Comorbid Disorders. Bull. Meninger Clin. 1 994 Spring; 58 (2 Suppl A): A 67-83.

23. Lieboitz M.R.: Pharmacotherapy of Social Phobia. ) Clin, Psychiatry, 1993 Dec: 54 Suppl.: 31-35.

24. Versiani M., Nardi A.E., Mundim F.D., Alves A.B., Liebowitz M.R., Amrein R.: Pharmacotherapy of So­cial Phobia, A Controlled Study with Moclobemide and Phenelzine. Brith. J. Psychiatry 1992, Sep. 161: 353-360.

25. Katscwig H. Stein M.B., Buller R. (editorlar) Moclobemide in Social Phobia. A Double Blind, Placebo Controlled Clinical Study, Eur. Arch Psychiatry Clin Neuroscience 1997, 247: 71-80.

26. Liebowitz M.R., Gorman J.M., Fyer A.J., Campeas R., Levin A.P., Sandberg D. ve ark.: Pharmacotherapy of Social Phobia: An INterim Report of a Placebo Controlled Comparison of Phenelzine and Atenolol, J. Clin. Psychiatry, 1988 Jul: 49 (7), 252-257.

27. Gelernter C.S., Uhde T.W., Cimbolic P., Arnkoff D.B., Vittone B.J., Tancer M.E. ve ark.: Cognitive-Behavioral and Pharmacological Treatments of Social Phobia. A Controlled Study, Arch. Gen. Psychiatry 1991 Oct: 48 (10) 938-945.

28. Zerbe K.J.: Uncharted Waters: Psychodinamic Considerations in the Diagnosis and Treatment of Social Phobia: Bull Meninger Clin. 1994, Spring; 58 (2 Suppl A) A3-20.
Kullanıcı avatarı
murat112

İLAÇ TEDAVİSİ

Mesaj gönderen murat112 »

Bencede ilaç tedavisini onemsememezlik etmeyiniz
Tey Tey !!!
Kullanıcı avatarı
PETUNYA

Re: İlaç Tedavisi

Mesaj gönderen PETUNYA »

antidepresan kullanmaya başlasammı artık bende,tabi doktor gözetiminde :think: önce bir araştırayım bakalım forumu
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

4 'te 4.. dördünüde kullanıyorum..özellikle benzodiazepinler.(klonozepam, diazepam, medazepam...) ve betabloker dideral (propranolol) baya bi iyi geliyo bana..ama şunuda ifade etmeliyim ki (10 küsür senelik deneyimlerim neticesinde) klonazepam heyecanın ve çekingenliğin giderilmesi için kulanılabilecek en iyi ilaçtır..
..............Resim.................~~Resim
olunutkazan

Mesaj gönderen olunutkazan »

benzolar adamı ölü gibi yapıyor.herşeyi film gibi izliyosun ama ağzını açasın yok.müdahale şansın da yok sadece öylece bakınıyorsun.

yine de çabuk geçip gitmesini istediğiniz günlerde alın bi tane..yoksa zaman geçmez daha beter bi ruh haline girersiniz.
PaSSiVe AgGReSSiVe

Mesaj gönderen PaSSiVe AgGReSSiVe »

bilgi edindiğim çok iyi oldu.ne kullandığımı ne istediğimi bana neyin iyi gelebileceğini iyice araştırdım.
artık doktora öneride bulunurken veya o bana anlatırkan daha iyi anlaşıcaz..çok iyi oldu bu...
Kullanıcı avatarı
delidomuz

Mesaj gönderen delidomuz »

sosyal fobi,panik atak,depresyon ve takıntı problemlerim vardı .ilaçlar kullandığınız müddetçe işe yarıyor ,işe yararken başka sorunlar ortaya çıkıyor mesela ben şu an insanların isimlerini hatırlama da sorun yaşıyorum ,kalabalık ortamlarda takip edildiğimi düşünüyorum ...sosyal fobim nadir zamanlarda ortaya çıkıyor,panik atağım geçti,depresyonum geçti
bu problerden ilaçsız kurtulabilineceğini sanmıyorum istediğiniz kadar kendinizi motive edin,geçmişinizi değiştiremeyeceğinize göre psikolojinizi de düzeltemezsiniz.. [smilie=no.gif]
''insanlarla beraberken kendimi rahatsız hissediyorum.benden uzak şeylerden bahsedip, benim duymayacağım heyecanlar duyuyorlar.'' c. bukowski
Kullanıcı avatarı
ecsam

Mesaj gönderen ecsam »

delidonuz yazdı:sosyal fobi,panik atak,depresyon ve takıntı problemlerim vardı .ilaçlar kullandığınız müddetçe işe yarıyor ,işe yararken başka sorunlar ortaya çıkıyor mesela ben şu an insanların isimlerini hatırlama da sorun yaşıyorum ,kalabalık ortamlarda takip edildiğimi düşünüyorum ...sosyal fobim nadir zamanlarda ortaya çıkıyor,panik atağım geçti,depresyonum geçti
bu problerden ilaçsız kurtulabilineceğini sanmıyorum istediğiniz kadar kendinizi motive edin,geçmişinizi değiştiremeyeceğinize göre psikolojinizi de düzeltemezsiniz.. [smilie=no.gif]
yanlış.
mesela ben ilaç kullanmadan iyileşiyorum.
kendimi örnek gösterebilirim.
başka tanıdığım örnekler de var .
Bu dünya, bir misafirhanedir. Ebedi hayatı isteyenler, misafirhanedeki vazifelerine dikkat gösterdikleri nisbette memnun edilirler.
Kullanıcı avatarı
delidomuz

Mesaj gönderen delidomuz »

ben 8 yaşımdan beri dönüşümlü birçok ruhsal sorun yaşadım evet bi çoğu kendiliğinden düzeliyor daha doğrusu ortam değiştirince,insanları daha iyi tanıyınca falan ama sosyal fobi düzelmiyor bilmiyorum belki çevremdeki insanlar hiç değişmediği için de düzelmiyor olabilir..örneğin beni tanımayan ,tamamen yabancı olduğum ortamlarda hiçbir sıkıntım yok ne zman insanlarla daha yakınlaşıyorum o zman sorunlarım başlıyor.
''insanlarla beraberken kendimi rahatsız hissediyorum.benden uzak şeylerden bahsedip, benim duymayacağım heyecanlar duyuyorlar.'' c. bukowski
Kullanıcı avatarı
ecsam

Mesaj gönderen ecsam »

Sen insanlarla yüzleşmiyorsun. Sadece onlardan kaçıp, yüzleşmeni erteliyorsun.

GERÇEKLERLER YÜZLEŞ.
Bu dünya, bir misafirhanedir. Ebedi hayatı isteyenler, misafirhanedeki vazifelerine dikkat gösterdikleri nisbette memnun edilirler.
nötr

Mesaj gönderen nötr »

ecsam yazdı:
delidonuz yazdı:sosyal fobi,panik atak,depresyon ve takıntı problemlerim vardı .ilaçlar kullandığınız müddetçe işe yarıyor ,işe yararken başka sorunlar ortaya çıkıyor mesela ben şu an insanların isimlerini hatırlama da sorun yaşıyorum ,kalabalık ortamlarda takip edildiğimi düşünüyorum ...sosyal fobim nadir zamanlarda ortaya çıkıyor,panik atağım geçti,depresyonum geçti
yanlış.
mesela ben ilaç kullanmadan iyileşiyorum.
kendimi örnek gösterebilirim.
başka tanıdığım örnekler de var .

katılıyorum bende sfliyken ya başkaları birşey derse diye sus pus otururdum ama geçenlerde masaya yumruğumu vurduğum bile oldu ve insanların beni dinledikçe fikirlerinin değiştiğini görünce açılıyorum ilk gün ikiknci gün derken zamanla heyecanlanmam bile geçti ilaç kullanımına gelince kaş yapayım derken göz çıkarmak anti depresan kulluandıgım zamanlarda alerji oldum dudaklarım morardı ve bunlar içinde tedavi gördüm ayrıca hafızam çok güçlüydü ve sorun yaşıyorum şu aralar elinizden geldiğince ilaç kullanmamaya çalışın ...
Kullanıcı avatarı
2PacHastası

Mesaj gönderen 2PacHastası »

Bana göre hiçbir ruh hastalıgı ilaçsız geçmez.Geçmese bile ilaç kadar büyük bir rahatlama saglayamaz.
Tupac umursar,eger baska kimse umursamazsa.
Ben bir eşkıyayım ve kafa tutan mazlumlar hakkında rap yapıyorum.(2Pac)
"Küçük çocuklara aşıladığınız nefret herkesin ağzına ..ıyor."(2Pac)
Kullanıcı avatarı
Bornfobik

Mesaj gönderen Bornfobik »

ilaçlar gerçekten işe yarıyor tabi dr gözetiminde
--SF yi yenmeyi bir SONUÇ olarak beklemeyin bu bir SÜREÇ!
neyzenilhan

Mesaj gönderen neyzenilhan »

psikiyatrik ilaçlara tapıyorum.
evrim teorisine takıl hayatını yaşa!! :)
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

neyzenilhan yazdı:psikiyatrik ilaçlara tapıyorum.
ben de geçen hafta başladım-tapmaya değil. Bir başlık daha hortladı bu arada :)
sosyalfobi : geçici çekingen zar
Kilitli