Yaşam Programı (Zaman Çizelgesi)

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
var

Yaşam Programı (Zaman Çizelgesi)

Mesaj gönderen var »

Bence depresif durumumuzun sebeplerinden biri ve belik en sinsisi, düzensiz yaşamımız olabilir. Çoğumuz zamanımızın büyü bir kısmını bilgisayar başında geçirmekteyiz. Kısa ömrümüzü tüketen kocaman bir zaman kaybı. Bilgisayarın başına oturduğumda daima bir hedefim vardır. Bu ya yeni bir kaç satır kod yazmak ya da bir araştırma yapmak olur. Fakat kendimi facebook ve sosyal fobi forumundan, alışveriş sitelerinin vitrinlerinden alamıyorum. Asıl işimi unutuyor, belki azami iki saatlik bilgisayar işimi unutup, bir günümü tüketiyorum.

Günümü daha verimli geçirmek için, evvelce sayısız zaman çizelgesi hazırladım. Günü gününe saati saatine fakat hiç birisine uymadım. Uyamadım. Çünkü zaten satlere uyabilecek birisi olsam, zaman yönetememe gibi bir sıkıntım da olmazdı.

Aslında bu bir soru değil çözüm önerisi. Fakat çözüm önerisi olması için katılımlarınız gerekiyor. Bu yüzden "Sorunlarınız" kısmına bu konuyu açtım.

Önerim veya sorum şu; hep beraber bir zaman çizelgesi hazırlayalım. Buna zaman çizelgesi yerine "Yaşam Programı" demeyi tercih ediyorum, çünkü aslında zamana bağlı olmayacak, sürelere bağlı olacağız. Örneğin günlük bilgisayar kullanımımızı azami 2 saat olarak belirleyelim. 8 saatte uyku hakkımız var. Geriye kaldı 14 saat. Bilgisayar süresini ve uyku süresini tercihen günün içine yayabiliriz. Örneğin gündüz 1 saat bilgisayar, akaşam bir saat bilgisayar. İkindi 2 saat uyku, gece 6 saat uyku gibi. Yaşam Programı hepimizin katılımıyla tek bir program olacak fakat sürelerin değerlendirilme zamanlarını kendi ihtiyaçlarımıza göre düzenleyebileceğiz.

Benim önerim bilgisayar için 2 saatti. Elbette iki saatlik bilgisayar sadece kendimize ayırdığımız bilgisayar süresi. Bilgisayar başında geçen bir meseleğiniz olabilir. Fakat o 2 saat, sadece kendinize ayırdığınız, mesleki olmayan bir süre. Bu yüzden çalışırken, özel işlerinizi unutun.

Benim için geriye 14 saat kaldı. Peki sizin önerileriniz neler?
Kullanıcı avatarı
domates

Re: Yaşam Programı (Zaman Çizelgesi)

Mesaj gönderen domates »

İlgimizi çeken ya da iş dolayısıyla yapmak zorunda olduğumuz bir şey olmalı.
İngilizce öğrenimi de olabilir. Kitap okumak olabilir.

Ben bu aralar günde en az 2 sayfa çevirmek üzere yabancı bir matematik kitabını okuyorum. Ramazan sonuna kadar bitmiş olmasını planladım. Saat olarak kısıtlama koymadım en az 2 sayfa çeviri şeklinde bir hedef koydum günlük. Zaten 2 sayfa çok az zaman alınca fazlasını çeviriyorum.

Bir de 2 haftadır günlük saat saat yaptıklarımı da yazıyorum. Daha önce çok program yaptım ama bunu ilk defa deniyorum. 1 hafta gün içinde ne yaptığınızı yazın çok şaşıracaksınız. Benim günümün en az 12 saati PC, boş boş oturma, TV izleme gibi aktivitelerle geçiyor, buna mukabil şimdiye kadar günlük en fazla 3,5 saat matematik çalışabildim.

Tavsiyem bir haftanızı zamanınızın nasıl geçtiğini öğrenmeye ayırın. Sonra da boş geçen zamanı yavaş yavaş doldurun.
Bir de yapmayı planladığınız şeyi asgari zamanı alacak şekilde planlayın. "Biraz daha yapabilirim" diyorsunuz ve fazla yapınca daha motive oluyorsunuz.
sosyalfobi : geçici çekingen zar
Kullanıcı avatarı
neclaaa

Mesaj gönderen neclaaa »

öneri çok güzel...
katılımın sağlanmasıyla güzel bir çizelge oluşturulabilir...
herkesin yaptığı belli şeyler için belirli saatler verilir: uyku, internet... haftalık kitap sayfa sayısı oluşturulabilir..
kalan saat sınava hazırlananlar için veya çalışanlar için farklı düzenlenir...
Bir kapının kapalı olduğunu anlamak için o kapıyı itmek gerekir.
Montaigne
feraye

Mesaj gönderen feraye »

2 saat roman okuma
2 saat tarih çalışma
1 saat örgü
1 saat spor
1 saat yoga
2 saat düşünme
2 saat ev işleri
1 saat bilgisayar
1 saat keman
1 saat ud
1 saat ney
cinaslı

Mesaj gönderen cinaslı »

Erken kalkmak da çok yararlı olur. Atalarımız üstlerine güneş doğdurmazmış. Hiç güneşin doğuşuna her gün şahit olanla güneşin batışına şahit olan bir olur mi?
Kullanıcı avatarı
fanatiksfli

Mesaj gönderen fanatiksfli »

Bitki çaylarınıda unutmamak lazım papatya, anason, rezzene, ekinezya rahatlatır insanı. mesela ben sabah uyanınca aç karna rezeneli anasonlu poşet çayı tüketirim öglen yemekden önce ekinezyalı çayı tüketirim ve akşam yatmadan papatya tüketirim biraz ollsn işe yarıyor.
Diskoteğin önünde kahya durmuşum
Araba plakasından fallar tutmuşum
İçeri giren sarı kız bana baksaydı
Baksaydıda bana bana benim olsaydı
Olmaz olmaz bilirim ben kahya yahya
O kimbilir kimin nesi ben kahya yahya
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

insan her an farklı bir şey yapmak isteyebilir..o an ne istiyorsak onu yapmalıyız..
BEN BENİM
mey

Mesaj gönderen mey »

en doğrusunu yaptın. lütfen bunu sürdür. eskiye dönme.....
Kullanıcı avatarı
dreams

Mesaj gönderen dreams »

fanatiksfli yazdı:Bitki çaylarınıda unutmamak lazım papatya, anason, rezzene, ekinezya rahatlatır insanı. mesela ben sabah uyanınca aç karna rezeneli anasonlu poşet çayı tüketirim öglen yemekden önce ekinezyalı çayı tüketirim ve akşam yatmadan papatya tüketirim biraz ollsn işe yarıyor.
papatyayı bende herkese tavsiye ederim yatmadan içicen süper rahatlatıyor kasılan bünyeyi [smilie=buba.gif]
İnsan neden aldanıyor herşeye ?
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

mey yazdı:en doğrusunu yaptın. lütfen bunu sürdür. eskiye dönme.....
işte şimdi yaşam koçu gibi konuştun, ve doğru söyledin :)
..............Resim.................~~Resim
Anqel

Mesaj gönderen Anqel »

4 aylık plan yapmaktayım şu sıralar.Pazartesi başlıyorum.

8 saat ders
8 saat uyku
1-2 saat arası spor
1-2 saat arası yemek-abur cubur
2 saat tv veya belgesel veya film izleme

Daha 3 saat var

2 saat internet diyeyim
1 saatte yabancı dil olsun

Ders ve spor saatlerine kesinlikle uyarım.Diğerleri kendi aralarında gidip gelebilir.Ekstra aktivitelerlede yer değiştirebilir.
tonyukuk

Mesaj gönderen tonyukuk »

Resim