başkaları mı siz mi?

Çözüm önerileriniz..
Kullanıcı avatarı
mavi ay

başkaları mı siz mi?

Mesaj gönderen mavi ay »

günlük yaşam içinde kendinizi izlemeyi sürdürün........ herhangi bir eylemi kendiniz için,,,,, gerçekten zevk aldığınız için mi yoksa çevrenizin beğenisini kazanmak için mi yaptığınızı anlayamaya çalışın........

cevabınız başkalarının beğenisi takdiri içinse,,,,,,, durup düşünmek gerek....... annenizin sevgisi için mi patronunuzun takdiri için mi kız ya da erkek arkadaşınızın sevgisi ve beğenisi için mi ya da hiç tanımadığınız sokaktaki insanların beğenisi ve takdiri için mi babanızın beğenisi için mi?

yaptığımız herşeyi sadece sevdiğiniz,, hoşunuza gittiği,, zevk aldığınız için yapmaya çalışırsak kasmamaya başlarız. kendimiz için yaşamayı öğreniriz. belki zaman alır ama kendimizi bu anlamda izlediğimiz de kendi kendimize yakalanırız. sorgularız... sonra da iyileşme başlar......
eski nick : triyandafilis
ağaç85

Re: başkaları mı siz mi?

Mesaj gönderen ağaç85 »

Güzel yazı olmuş. Sevdiğim şeyleri başkaları garip karşıladığı için çoğu zaman yapamıyorum.

Takdir için bütün yaptıklarımız aslında. Ama bu sadece sosyal fobililerde değil sanırım. Diğer insanlar da bu nedenle yapıyor pek çok şeyi, değil mi? Ama onlar bizim kadar sıkıntı çekmiyorlardır.

Sırf ailem istediği için onlarla sosyal ortamlara girdiğim çok oldu. Sosyal ortam dediğim de ev gezmeleri falan. Öyle sıkıldım, öyle bunaldım ki oralarda. Sadece vaktim boşa geçmiş. Ne katkısı oldu bana, ne de başka bir şey. Evimde oturup bir şeyler okumak, insanlarla sohbet etmekten daha güzel geliyor. Ki bu sohbetlerin çoğunun zaman anlamsız olduğunu gördüm. Zevkler ve düşünce yapıları da tutmayınca, nasıl hoş bir sohbet olsun ki zaten? Sırf sosyal olmak için, eziyet çekmenin anlamı ne?

Umarım, kendimiz için yaşamayı öğreniriz kısa zamanda. Yaş ilerledikçe otomatik olarak oluyordur belki de bu. Sonuçta beğenilme isteği kayboluyor. Anca kendin için sürdürebiliyorsun çekilmez hayatı.
var

Mesaj gönderen var »

Genellikle ağır depresyon hastalarının yaşamaya devam edip etmemesinde "başkalarının" duyguları önemlidir. Kendileri zevk almadıkları için bitirme eğilimindedirler. Fakat ailesi, eşi, sevgilisi veya başka bir yakınının üzülmesi, hasta olmasına neden olmaktan çekindikleri için bunu hep ertelerler. Diyorsun ki "başkası için değil kendin için yaşa", o zaman bu insanların yaşama devam etmek için tek bir sebebi bile kalmamış olur. Hepimiz beğenilmeyi, takdir edilmeyi isteriz. Bu beşeri bir ihtiyaçtır. Tek sorun duyguları yönetmeyi bilmememiz. Bunları öğrenmek için de yine başkalarının duygularına ve düşüncelerine ihtiyacımız var.
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

Lit yazdı:Güzel yazı olmuş. Sevdiğim şeyleri başkaları garip karşıladığı için çoğu zaman yapamıyorum.

Takdir için bütün yaptıklarımız aslında. Ama bu sadece sosyal fobililerde değil sanırım. Diğer insanlar da bu nedenle yapıyor pek çok şeyi, değil mi? Ama onlar bizim kadar sıkıntı çekmiyorlardır.

Sırf ailem istediği için onlarla sosyal ortamlara girdiğim çok oldu. Sosyal ortam dediğim de ev gezmeleri falan. Öyle sıkıldım, öyle bunaldım ki oralarda. Sadece vaktim boşa geçmiş. Ne katkısı oldu bana, ne de başka bir şey. Evimde oturup bir şeyler okumak, insanlarla sohbet etmekten daha güzel geliyor. Ki bu sohbetlerin çoğunun zaman anlamsız olduğunu gördüm. Zevkler ve düşünce yapıları da tutmayınca, nasıl hoş bir sohbet olsun ki zaten? Sırf sosyal olmak için, eziyet çekmenin anlamı ne?

Umarım, kendimiz için yaşamayı öğreniriz kısa zamanda. Yaş ilerledikçe otomatik olarak oluyordur belki de bu. Sonuçta beğenilme isteği kayboluyor. Anca kendin için sürdürebiliyorsun çekilmez hayatı.
İstemediğimiz halde yakınlarımızın hatırı için ya da bazı zorunluluklar nedeniyle bişeyleri yapmak durumunda kalmak herkesin zaman zaman başına geliyor mutlaka.

Benim söz ettiğim,,,,,, öğrenmekten zevk aldığımız için değil çevremizde kültürlü, entellektüel bir insan olarak kendimizi sunmak amaçlı okumak örneğin.......... ya da zevk aldığımız iyi hissettiğimiz için değil de vücudumuz başkalarına güzel görünsün diye spor yapmak...... ya da iş yerinde işimizi yaparken takdir edilmek için işi iyi yapmaya çalışmak, üretmekten zevk aldığımız için değil..... kızlar beğensin diye giyinmek erkekler beğensin diye makyaj yapmak vs...... örnekler çok.

evet çoğunluğun yaptığı bu, çoğunluk tatminsiz ve mutsuz bu yüzden.

İnsanın kendisi için yaşamayı öğrenmesi,,,, yaptıklarını kahraman olmak için değil zevk aldığı için yapmayı öğrenmesi, yetişkin olabildiği anlamına geliyor. Eğer hep başkaları içinse bir yerlere takılıp kalmış olduğumuzu gösteriyor........
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

var yazdı:Genellikle ağır depresyon hastalarının yaşamaya devam edip etmemesinde "başkalarının" duyguları önemlidir. Kendileri zevk almadıkları için bitirme eğilimindedirler. Fakat ailesi, eşi, sevgilisi veya başka bir yakınının üzülmesi, hasta olmasına neden olmaktan çekindikleri için bunu hep ertelerler. Diyorsun ki "başkası için değil kendin için yaşa", o zaman bu insanların yaşama devam etmek için tek bir sebebi bile kalmamış olur. Hepimiz beğenilmeyi, takdir edilmeyi isteriz. Bu beşeri bir ihtiyaçtır. Tek sorun duyguları yönetmeyi bilmememiz. Bunları öğrenmek için de yine başkalarının duygularına ve düşüncelerine ihtiyacımız var.
duyguları serbest bırakmak gerek var. duyguları özgür bırakmak ve özgürce ifade etmek ilişkilerde doğru kanalları kullanmak demektir. bastırmak farklı görüntülerde karşımaıza o duyguyu hayalet gibi günün birinde karşımıza çıkarıverir ki bu da psikolojik sorun demektir.saygınlık kazanmak temel ihtiyaçtır bunu biliyoruz.ben farklı bir olgudan sözediyorum. hayatımıza yön veren ve bizi mutsuzluğa götüren bir birşeyden... fakat yapıp ettiklerimizin toplamını başkalarına kahraman görünmek için mi yapıyoruz? bu soruyu her hangi bişiyi yaparken herkesin kendisine sormasını isterim???mesela şimdi ben bunları sen beni beğen diye mi yazıyorum eğer öyleyse yuh bana..

son öerneği daha iyi anlaşılmak için verdim...............
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

ama birilerinin begenisini kazanmak bizi mutlu ediyorsa ne olacak. ben istedigim şeyleri yapmaya calısıyorum. ama birilerinin begenisini kazanınca mutlu oluyorum. ve begeni kazanmak için çabalayabiliyorum.
BEN BENİM
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

erkekler annelerine kadınlar babalarına kendilerini beğendirmek ister. belli bir evreye kadar ödipius ve elektra komplexi sürer.bu süreç aşılıp ayrışma gerçekleşmezse sf ve başka psk sorunlar yaşanmaya başlar. başkalarının beğenisi çok önem taşıyorsa ve ilişkilerde belirleyici oluyorsa ayrışma olmamaış olabilir. komplex devam ediyordur. komplexin yarattığı suçluluk duygusu sorunlar yaratır.Freud böyle söylüyor. doğru olabilir de olmayabilir de...