dopamin içeren ilaçlar sf ye iyi gelir mi

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..
agnostik

dopamin içeren ilaçlar sf ye iyi gelir mi

Mesaj gönderen agnostik »

internette araştırma yaptım dopamin ilaçlarının sf ye iy geleceğini söylüyor ayrıca dopamin'in fazlasıda şizofren yapıyor muş doğru mu acaba bu söylenenler bilgisi olan arkadaşlar paylaşsın lütfen bilgilerini

(DOPADREN .DOPAMINE .DOPMIN .GİLUDOP) bu ilaçlardan birini kullansam bi yararı olur mu arkadaşlar
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Re: dopamin içeren ilaçlar sf ye iyi gelir mi

Mesaj gönderen mahsunkul »

dopamin, 3 mutluluk hormonundan bi tanesidir ( seratonin, norepinefrin, dopamin). insan hayal gücünü bu hormondan alır. bir çok ressam ve bestecilerin bu hormonu tetikleyen maddeleri kullandığı biliniyor..

tek başına alınması ise pek bi işe yaramaz..depresyonada, anksiyeteyede, sf ye iyi gelmez aksine daha fobik bi insan yapabilir. aşırı derece salgılanması durumunda ise megoman, narsist, şizofrenik duygulara yol açar. mehdilerin bi kabahati yoktur aslında, tek sorumlusu bu hormonun haddinden fazla salgılanmasıdır...
..............Resim.................~~Resim
agnostik

peki biz bu dopamini nasıl tetikliycez o dediğin sanatçılar nasıl yapıyor bunu ama şunu belirteyim öyle çikolata ,muz falan yiyerek bu işin olacağına inanmıyorum

mahsun kul söylediklerinden şunu anladım beyin bu hormaonu kendisi üretecek dışarıdan takviyenin bir işe yaramıyacağını söylüyorsun diğil mi

ee bu ilaçlar dopaminin daha fazla üretmesini sağlamıyor mu

tabi dikkatli olmak şartıyla bu ilaçlar alınabilir diye düşünüyorum allah korusun fazlası şizofren yapıyor muş
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

mahsun kul söylediklerinden şunu anladım beyin bu hormaonu kendisi üretecek dışarıdan takviyenin bir işe yaramıyacağını söylüyorsun diğil mi
dopaminerjik ilaçlar ile dopamin arasındaki farkı bilelim. dopaminerjikler dopamin reseptörlerini tetikler. direk vücuda dopamin zerketmek; bu genelde farklı bi tedavi maksadıyla kullanılır. dopamin hormonu vücut tarafından fazla salgılanmıyorsa dopaminerjik ilaçlar kullanılır. az salgılanması parkinson ve hiperaktivite gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilirken, fazlasıda malum adamı delirtebilir...
tabi dikkatli olmak şartıyla bu ilaçlar alınabilir diye düşünüyorum allah korusun fazlası şizofren yapıyor muş
ne yapmak istediğini anlamadım. ben zamanında yeterince kobay oldum. bide senin olmana gerek yok, bana sor :)

(meşhur dopamin agonisti ilaç var ki duymayanımız yoktur. ....ton. normal bi adamı sosyalfobik, paranoyak yapmak için birebir..)

bkz. çokkullandımondanbiliyorum
..............Resim.................~~Resim
agnostik

mahsun kul yine bilgilerini döktürmüşsün
eyvallah beni düşündüğün için sonuç olarak kullanmamaya karar verdim :)
Kullanıcı avatarı
hece

Mesaj gönderen hece »

insanlar alanlarında uzmanlaşmak için 5 6 sene boşuna okuyorlar. ilaç kullanan daha iyi bilir. kitabını yazan ne bilsin.
düşünüyorum, o halde yokum
resimde yok
OverTheRainbow

Mesaj gönderen OverTheRainbow »

hakkaten ha.ayaklı eczane gibiyiz maşaallah. -ben de dahil-
agnostik

ama mahsunkul cidden bilgili kullanmadığı ilaç kalmamış e tabi sadece ilaç kullanmakta değil okuyup araştırdığı belli doktorlara saygı duyuyoruz ama kendin geliştiren arkadaşlarıda anlamalıyız yani
xact

Mesaj gönderen xact »

Sosyal fobi şizofreni ve parkinson hastalığı ile ilişki bulunmuş. Yani biri dopamin fazlalığından, diğeri dopamin azlığından meydana geliyor. Veya sizde dopamin ile ilgili hiçbir sorun da olmayabilir. Düşünsenize zaten dopamininiz normalden fazla ve bu tür dopamin reseptörlerini veya dopamini arttırıcı bir ilaç kullandığınızı. Ne hale gelirsiniz! Psikotik ataklar geçirirsiniz, sosyal fobiniz çok daha kötüye gider ve adınız deliye çıkar! Belki uyuyan bir şizofreniyi bu şekilde uyandırırsınız!
globall

Mesaj gönderen globall »

Hormonlar sadece beyinle ilgili değil. Bağırsaklar da beyin kadar hormonlarda etkili.... Bağırsak florasını dengeleyecek probiyotikler tüketmek gerekir. Bağırsakların önemi yeni yeni anlaşılıyor. Bağırsak deyip geçmeyelim.... İnternette araştırma yapın, Ahmet Rasim Küçükusta nın sitesinde çok bilgi var. D vitamini de direk depresyonla bağlantılı... Kıtlığında depresyona neden olabiliyor.
10 yararı olan birşeyin 1 tane de zararı varsa olur da, bir yararı olan birşey için 10 zararı olan birşey olmaz... Mantıklı değil... Psikolojim düzelecek diye fiziken rahatsızlığa neden olacak maddeler kullanmam. Ayrıca fiziki hastalıklar beraberinde psikolojiyi de olumsuz etkiliyor.
xact

Mesaj gönderen xact »

Benim görüşüm düşük doz antipsikotiklerin, antidepresanların yanında verilmesi yönünde ki zaten böyle yapıyor şu an doktorlar. Düşük doz bazı antipsikotikler dopamin üzerinde stimülan etki gösterebiliyor yani arttırabiliyor dopamini ve etkinliğini ama bazıları da azaltıyor düşük dozlarda bile. Bunun için doktorun verdiği ilacı ve dozu kullanmaya gayret gösterelim, derim.

Bu arada hormon değil nörotransmiter diye geçiyor psikoloji kitaplarında, dopamin, serotonin, norepinefrin.

Psikoloji dersleri de gördük oradan biliyorum. :)
cern87

Mesaj gönderen cern87 »

solian sfye iyi geliyor baya ama benim uyku süremi uzattığı için kullanamıyorum ya