sosyalfobi ve otizm

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
harmen

sosyalfobi ve otizm

Mesaj gönderen harmen »

arkadaşlar benim kafama bir soru takıldı. bu sorunun kafa takılma sebebi aslında bir araştırmaydı.araştırdığım kuno ise otizm di ve bazı belirtileri içinde sosyalfobi nin belirtilerine benziyen belirtiler vardı

şimdi benim kafama takılan konu şu

otizm le soyalfobi bir birini tetikleyen hastalık türlerimi
bu konuda bir bilgisi olan varsa bana yardımcı olsun lütfen
Kullanıcı avatarı
usengec

Mesaj gönderen usengec »

sadece kendi bilgilerimle, ben sf yi sadece psikolojik boyutlu bir hastalık goruyorum, yani fiziksel bir eksikligin bir anormalligin sonucu degil, zihinde olup biten bi olay, fiziksel olarak hasta olmayandan bi farkı yok sanki sf linin. otizm ise bildigim kadarıyla dogustan gelen, beyindeki fiziksel bir anormalligin sonucu bir hastalık. bu yuzden tamamen tedavisi zor ya da belki imkansız emin degilim. sfnin ise bence tamamen tedavisi mumkun. bambaşka hastalıklar bence ikisi birbiriyle etikleşimi olmayan.

amma bence bence demişim. bu sf işte kendine fikirlerine guvensizlik :)
---
Büyümeye özenme çocuk
İnsanlar büyüdükçe küçülürler
Üstleri temizlendikçe içleri kirlenir
Büyümeye özenme çocuk
Bir büyürsen küçülemezsin
Büyüme çocuk..
Kullanıcı avatarı
lord@

Mesaj gönderen lord@ »

Otizm beyindeki bir işlev bozukluğu. Kaynağı psikolojik değil nörolojik. Sosyalfobi ise psikolojik bildiğimiz gibi.
Bana düşman bir ben yaratmışım ben, benliğimin derinliklerinde...
Kullanıcı avatarı
sawas

Mesaj gönderen sawas »

bence arkadaş şunu söylemek istemiş otizm rahatsızlığı olan bir kişi bu rahatsızlık yüzünden sosyal fobik davranışlar sergilemektedir.Çünkü bende bu konuyla ilgili bir program izlemiştim orda duyduğum kadarıyla böyle bir bilgi edindim.Kişi durumundan dolayı sosyal fobiye yakalanıyor.
Delilik Aynı Şeyleri Yaparak Farklı Sonuçlar Beklemektir
Kullanıcı avatarı
legolass

Mesaj gönderen legolass »

evet arkadaşların verdiği cevaplar doğru. çünkü otizmi az çok biliyorum(bir tanıdık yüzünden bayağ bi araştırmıştım)

sflilerde sonradan otistik olma ihtimali yoktur ama otistiklerde sf olabilir.
Ben parayla geç tanıştım, çok güzeldi aşık olamadım, yine de vardı kalbini çaldığı dostlarım. Ben onunla "merhaba" sohbetinde kaldım, yüz göz olamadım, aldattığı dostlarımda merabalaşırım.
harmen

Mesaj gönderen harmen »

legolass arkadaşım benim demek istediğimi çok iyi anlamış

benimde demek istediğim tam anlamıylşa buydu yani otizm olmuş olan birirnin sosyalfobi ile karşılaşma olasılığı daha mı fazladır diye sormuştum

bide sosyalfobi ile otizm ayrıan noktalar nelerdir
Kullanıcı avatarı
legolass

otistiklerde sf daha fazladır diyemem çünkü ikiside farklı hastalık. otistiklerde bi nevi özürlü ama beyinleri tam olarak utanmayı falan düşünürmü bilmiyorum.

sf ile otizm çok farklıdır. sf düşünce yapısıyla ilgili ve ilaç tedavisiyle düzeltiliyor fakat otistiklerin böyle bir imkanı yok. otistikler kendi ihtiyaçlarını dahi göremezler özel bir eğitim almadıkları yada ailece eğitilmedikleri sürece.
senin takıldığın nokta sanırım onların sosyal ilişkilerdeki bozuklukları. bunun sebebi ise beynin yeterince gelişmemiş olmasıdır ve bunun dzüelme imkanı yoktur. bir sflinin sosyal ilişkideki sorunu ise düşüncelerinden doğar ve bu düzeltilebilir.
Ben parayla geç tanıştım, çok güzeldi aşık olamadım, yine de vardı kalbini çaldığı dostlarım. Ben onunla "merhaba" sohbetinde kaldım, yüz göz olamadım, aldattığı dostlarımda merabalaşırım.
harmen

Mesaj gönderen harmen »

benim kafamı karıştıran bir olayda şu onuda açıklayım

bir yarışma programında TEYMUR bir yarışmacı vardı ve kendisinde dışa dönük otizm oldugunu söylemişti ve bu kişi yarışma dışında kendini ön plana çıkarmayı hiç sevmedi ve hiç kimse ile arkadaşlık kurmamıştı aslında otizm i o zaman araştırmaya başladım yani o yüzden arada bir bag kurdum diye bilirim ama verdiğiniz bilgiler sayesinde arasındaki farkları anladım ve bir birini etkiliycek bir yanının olmadığını kesin olmasada inanmaya başladım

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim arkadaşlar
fade to black

Mesaj gönderen fade to black »

Otizm çok farklı arkadaşların da dedikleri gibi, kendilerinden 3. tekil şahıs kullanarak bahsediyorlar ve evet içlerine kapanık oluyorlar ama farklı bir durum ve hastalık.
Kullanıcı avatarı
legolass

evet teymuru biliyorum. duymuştum bende. otizminde değişik türleri var oda öyle :)