Profesyonel Yardım Alınmalı Mı?

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
Pervane

Profesyonel Yardım Alınmalı Mı?

Mesaj gönderen Pervane »

Cevabım Evet. Şu an 31 yaşındayım ve sosyal fobi olduğumun farkına varmam, yani bu teşhisi koymam taa 2003 yılına dayanıyor. Yani aslında daha önceside var.

Bunca yıl sonra profesyonel tedavi almaya karar verdim ve çok şükür tedaviye başladım. Dün ikinci kez psikiyatıra gittim.

Peki tedavi bende etkili oldu mu? Kesinlikle evet. Tabii daha gidecek yolum var ama az yada çok ilerlediğimi görmek beni çok mutlu ediyor. Sonuçta daha bir ay oldu ve Rabbime çok şükür ilerleme kaydediyorum.

Diyeceğim o ki, arkadaşlar, profesyonel yardım alalım. Ancak önemli bir nokta var. Tedavi olabileceğimiz konusunda da ümitvar olmak lazım. Sonuçta kendi gayretimizde çok önemli. Dolayısıyla inaçlıda olursak Allah'ın izniyle bu rahatsızlığın üstesinden gelebiliriz...
neyzenilhan

Re: Profesyonel Yardım Alınmalı Mı?

Mesaj gönderen neyzenilhan »

profesyonel yardım dediğin ilaç. psikiyatriste gidince ne olacak ki? ilaç yazacak.
evrim teorisine takıl hayatını yaşa!! :)
Kullanıcı avatarı
neclaaa

Mesaj gönderen neclaaa »

pervane'ye [smilie=derisive.gif] katılıyorum...

ayrıca "ümitvar olmak" çok önemli...
yaş ilerleyince geçer diye düşünüyordum sizi görene kadar :( ancak yine de ümitvarım geçecek inşaallah... :)
Bir kapının kapalı olduğunu anlamak için o kapıyı itmek gerekir.
Montaigne
Pervane

Mesaj gönderen Pervane »

Tabii ki de ilaç yazıyor. Ancak yazımın sonunda da belirttiğim gibi bazı dirençleri kırmak için ilacın faydası oluyor kanımca. Yoksa doktorum elinde bir sihirli değnek yok. Zaten çoğu zamanda bildiğimiz şeyleri söylüyor. Aslında doktora gitmek bir irade telakkisi. Önemli bir adım.

Dolayısıyla bu adımı da olumlu anlamda kullanmak durumundayız. Gayret göstermeli ve bazı dirençlerimizi kırmalıyız.

Bu arada ilacında herşey demek olmadığını anlatmak için bir örnek vermek isterim. Tedaviye başlıyalı iki hafta olmuştu zannedersem. Dolaşmak için dışarıya çıktığım birgün ilaç almayı unuttum. Eve gelene kadar bunun farkında değildim yalnız. Yine diğer günlere nazaran biraz daha kaygılı olmama rağmen oldukça lüks bir mağazaya gidip bazı ürünleri denedim, kafede oturup çayımıda içtim vs.

Yani temel olarak iş bizde bitiyor ama bazı korkularımızı yenebilmek açısından gerçekten tedavi faydalı oluyor. En azından ben faydasını görüyorum...
Pervane

Mesaj gönderen Pervane »

Sevgili neclaaa,

Nasıl olsa geçer vakitle dememek lazım. Dediğin gibi bunun en güzel örneği benim. Aslında ne kadar erken tedavi olmaya çalışırsak o kadar iyi olur...