Üniversite İçin Rapor, Belge vs...

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
NamelessOne

Üniversite İçin Rapor, Belge vs...

Mesaj gönderen NamelessOne »

Arkadaşlar merhabalar. Ben 22 yaşındayım. Liseden beri, sosyal fobiyim. Hastalığımın başlangıcını özetlemem gerekirse: Benim annem ve babam çok yoğun tempoda çalışan insanlardı ve bu yüzden beni babaannem büyüttü. Kendisi ben liseyi kazandığımda, kansere yakalandı ve hastanede kalmaya, tedavi görmeye başladı. Lise 1'i zar zor okudum. Derslerden devamlı kaçıyor ve okula gitmiyordum. Daha sonra devamsızlıktan kaldım ve kendimi eve kapadım. Bu dönemde babaannemin vefatıyla birlikte, liseyi tamamen bırakıp Açıköğretim Lisesi'ne kaydoldum. 3 yıl boyunca evdeydim diyebilirim. Dışarı çok nadir çıkıyordum. Arkadaşlarım yoktu. Ancak zaman içerisinde oldu.

İnternet üzerinden birkaç yeni kişiyle tanıştım, aynı platform üzerinde görev aldığım bu insanlar beni biraz hayata döndürdüler. Liseyi dışarıdan bitirdim bu sürede. Ardından üniversite sınavına girip üniversiteyi kazandım. Ancak sorunlarım bitmedi. Yine okula gidemedim, kalabalığın içerisinde yer alamadım ve derslere kati suretle katılamadım. Orada da devamsızlıktan kaldıktan sonra sınavlara yeniden girip, başka bir üniversiteye geçiş yaptım. Burada, şu an hala okumaktayım. Bu kez daha akıllı davranıp, hocalarımla görüştüm. Her biriyle, tek tek, oturdum ve konuştum. Hemen hemen bölümümdeki tüm hocalar, durumumu anlayışla karşılayıp, yoklamadan muaf tutulacağımı teyit ettiler. Ve bu şekilde, sadece sınavlara evde çalışıp, notlarımı 80 ila 100 arasında tutturdum. Şu an hala okumaktayım. Ancak evde çalışıyor, sınavlar için okula gidip, yarım saat okulda durup, sınavlardan sonra koşar adımlarla okulu terk ediyorum.

Hiç tedavi görmedim. Bunu belirtmek isterim. Ben bu durumu kendi başıma halledebilirim dedim ancak bir süre sonra hayat tarzım gibi oldu. Şart olmadıkça evden dışarı çıkmamak, artık hayatımın bir anlamı gibi oldu. Yaşıtlarım üniversitede, sınıflarda ders dinlerken, ben evimde çalışıyorum, yalnız başıma; eskiden şikayet ederdim, artık kabullenir oldum.

Size başvurmamın nedeni var arkadaşlar.

Üniversitede şu anda tüm hocalarım beni tanır ve severler. Ancak içlerinde benim durumumu anlayışla karşılayamayan, benim kalabalık ortamlara girdiğimde stres altına da girdiğimi, burada nefesimin daraldığını, terlediğimi, bazen sık sık da panik ataklar geçirdiğimi kavrayamayan hocalarım var. Kendileri de beni çok sever sayarlar. Ben de onları... Ancak onlar, bu durumumu rapora dökmem gerektiğini, aksi takdirde gelecek senelerde tolerans göstermeyeceklerini söylüyorlar. Açıkça bunu diyen tek bir hocam var. Ancak onun dersinden de kalmak istemiyorum. Yani anlayacağınız durum şu: Ben, artık hem tedavi olmak istiyorum, hem de bu tedavi sürecinde, hocalarıma sosyal fobim olduğunu belgelemek.

Bunun için ne yapmalıyım? Devlet hastanesine gidip size bu anlattıklarımı doktorlara anlatsam, bana yardımcı olurlar mı? Lise yıllarında gittiğim bir psikologun bana hiçbir faydası olmadığı gibi, beni daha da fazla aşağılamış, moralimi daha da fazla alt üst etmişti. Ben açıkça artık beni tedavi edebileceklerine de inanmıyorum. Ancak işin ucunda okulum ve kariyerim oldugu icin de, en azından, hem bir tedaviye başlamak istiyorum artık (bir ihtimal işe yarar diye), hem de durumumu resmiyete dökmek.

Teşekkürler arkadaşlar şimdiden cevaplarınız için.
NamelessOne

Re: Üniversite İçin Rapor, Belge vs...

Evet, kesinlikle haklısın. Ancak tedavi sürecine bu yaz başlasam, geniş bir zaman ayırsam bu tedavi sürecine, yine de 1 sene içerisinde iyileşebileceğim düşüncesinde değilim. Bu süre zarfında bile sosyal fobim oldugunu kanıtlamam gerekiyor.
NamelessOne

Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi bize çok yakın. Sanırım oranın psikoloji departmanından finallerim biter bitmez, randevu alacağım. Sömestr tatilinde tedavime başlayacağım... Umarım doktorları iyidir.
tonyukuk

Mesaj gönderen tonyukuk »

Hocalarının senden rapor istemelerini tuhaf buldum SF kendini belli eder zaten niye resmi evrak ispatına gerek duydular. Senin halinden tavrından anlamıyorlar mı ? Tıp fak.ne gidersin Burada yazdığın şekilde anlatırsın. Sana heyet raporu lazım herhalde.
NamelessOne

Cevabın için teşekkür ederim.

Şu an 7 hocam var. 1 tanesi rapor istiyor. O da çok resmi biri. Çok ama. Prosedür neyse ben ona uyarım diyor. Yok yazılmak istemiyorsan ancak rapor alman gerekir diyor. Ben kendisinin dersine bir kere girdim. Sınıfta 150 kişi vardı... 150... Ve fenalaştım. Neredeyse rezil oluyordum. Griptim, ateşim çıktı gibi bir bahaneyle 150 kişiye rezil olmaktan kurtuldum. Ancak kendisi ısrarcı. Ben de bu yüzden hem tedavi olmak hem de bu rapor işini halletmek istiyorum. Heyet raporu için prosedür nedir emin değilim. Öncelikle bir doktora görüneceğim. Sanırım o beni yönlendirecektir.
tonyukuk

Hee devamsızlık desene O zaman iş değişir adam senden rapor istemekte haklı Devam zorunluluğu varsa prosedürün arkasına sığınabilir. Belki seni mücadeleye yönlendirmek için böyle ısrarcıdır Ya da sen içsel SFlilerdensindir Yani dışardan bakınca davranışlarında gözlenebilir çekingenlik vs. yoktur Adam da acaba numara mı yapıyor ? Dersten kaytarma bahanesi mi uyduruyor diye düşünebilir.
NamelessOne yazdı: Şu an 7 hocam var. 1 tanesi rapor istiyor. O da çok resmi biri. Çok ama. Prosedür neyse ben ona uyarım diyor. Yok yazılmak istemiyorsan ancak rapor alman gerekir diyor.
NamelessOne

Numara yapmadıgımı biliyor çünkü dersinde fenalaşıp kendimi dışarı atmıştım... Ayrıca ders notlarım oldukça iyi. Gidebilecek olsam okula da gideceğim. Olay gidemiyor olmam. Buna rağmen en düşük notum 100 üzerinden 70. Hocalarım bunun farkında. Açıkçası ben de üzerine gitmiyorum. Yani böyle gelmişse böyle gider hesabı. Ancak artık tedavi olup üzerine gitmek istiyorum. Bu şekilde belki aşabilirim bu sorunu...
fobikisosyal

Mesaj gönderen fobikisosyal »

İyiki hocan rapor istemiş senden, bence diğerleri de en baştan seni zorlamalıydı, hocalarınla konuşabiliyorsan da insanların içinde olmak için nasıl çaba gösteremiyorsun bu ilginç, hapis hayatı yaşıyor gibisin, hoca dediğin her şeyiyle insanı zorlar, zekanı zorlar, emeğini zorlar, sosyal yönlerini zorlar.
O dersten, hatta bütün derslerden kalmayı göze al, ama iyileşmeye çalış, okulu bitirsen ne olacakki bu kez iş bulduğunda kime ne diyeceksin? Bu kadar sene bunu sürdürebilmiş olman çok vahim, belki ters gelecek sana söylediklerim ama kolaylıklar insanı geliştirmez.
fobikisosyal

Mesaj gönderen fobikisosyal »

İyiki hocan rapor istemiş senden, bence diğerleri de en baştan seni zorlamalıydı, hocalarınla konuşabiliyorsan da insanların içinde olmak için nasıl çaba gösteremiyorsun bu ilginç, hapis hayatı yaşıyor gibisin, hoca dediğin her şeyiyle insanı zorlar, zekanı zorlar, emeğini zorlar, sosyal yönlerini zorlar.
O dersten, hatta bütün derslerden kalmayı göze al, ama iyileşmeye çalış, okulu bitirsen ne olacakki bu kez iş bulduğunda kime ne diyeceksin? Bu kadar sene bunu sürdürebilmiş olman çok vahim, belki ters gelecek sana söylediklerim ama kolaylıklar insanı geliştirmez.
NamelessOne

Evet, haklısınız. Ben de zaten fark ettiyseniz artık bir uzmandan yardım almak istiyorum. Bu eve kapanma, kendimi dinleme, kendimle kalma bende bir alışkanlık halini aldı. Ben insanlardan kaçıyor ve kendi içimde huzur buluyorum. Bir bakıma sosyal fobiyi kabullenme durumu yaşıyorum. Artık buna dur demek istiyorum.

İnanır mısınız, okurken aynı zamanda çalışıyor ve kendi harçlığımı çıkarıyorum ancak o işi bile evden yapıyorum. Yani home office denen işlerden. rahatsızlığımı patronum bilmiyor. Öğrenirse herhalde çok şaşıracaktır. Kendisiyle görüşmeye gittiğimde aldığım sakinleştiricinin haddi hesabı yoktu. Adama bile rahatsız oldugumu söylemiştim.

Artık tedavi olmak istiyorum.
Derdim bu değil artık. Kesinlikle bir uzmana gideceğim. Ben de bir sosyal çevreye adapte olmak istiyorum artık. Ancak, tedavimin kolay olmayacağını biliyorum. Ve zaman alacağını. Bu süre zarfında, acaba, hocamın beni yok yazmaması için bir rapor alabilir miyim bunu merak ediyordum. Yani, sosyal fobinin raporu olur mu. Burada böyle bir rapor olan var mı? Merak ettiğim bu...
Kullanıcı avatarı
cinali

Mesaj gönderen cinali »

Gün geçmiyor ki sf. ile ilgili garip bir vaka görmeyelim.

"İnsan içine çıkamaz" diye bir rapor ol(a)mayabilir belki ama belki doktorun durumunu anlatan kısa bir yazı yazar, imzalar ve iletişim bilgilerini yazar. İşe yarar bir belge olabilir bu hocan için. Bir sorun çıkmaz ama eğer çıkarsa suçu doktora atabilir böylece.
Sf den uzaklaşmaya çalışıyorum.
beter

Mesaj gönderen beter »

tonyukuk yazdı:Hee devamsızlık desene O zaman iş değişir adam senden rapor istemekte haklı Devam zorunluluğu varsa prosedürün arkasına sığınabilir. Belki seni mücadeleye yönlendirmek için böyle ısrarcıdır Ya da sen içsel SFlilerdensindir Yani dışardan bakınca davranışlarında gözlenebilir çekingenlik vs. yoktur Adam da acaba numara mı yapıyor ? Dersten kaytarma bahanesi mi uyduruyor diye düşünebilir.
NamelessOne yazdı: Şu an 7 hocam var. 1 tanesi rapor istiyor. O da çok resmi biri. Çok ama. Prosedür neyse ben ona uyarım diyor. Yok yazılmak istemiyorsan ancak rapor alman gerekir diyor.

Bu devam zorunluluğu vesaire hikaye.Adam uyuzluk yapıyor belli.Rapor istiyorsa şu yapılabilir.Ahmet Koyuncu ile arası iyi olan arkadaşlar var burada.Senin için fedakarlık yapıp kendisiyle sorunu çözebilmene yardımcı olabilirler.Tabi karşılığında para istenebilir.İstendiğinde her şey kılıfına uydurulur.Kısa sürede çözüm üretilebilir durumuna.
tonyukuk

NamelessOne yazdı:Numara yapmadıgımı biliyor çünkü dersinde fenalaşıp kendimi dışarı atmıştım... Ayrıca ders notlarım oldukça iyi. Gidebilecek olsam okula da gideceğim. Olay gidemiyor olmam. Buna rağmen en düşük notum 100 üzerinden 70. Hocalarım bunun farkında. Açıkçası ben de üzerine gitmiyorum. Yani böyle gelmişse böyle gider hesabı. Ancak artık tedavi olup üzerine gitmek istiyorum. Bu şekilde belki aşabilirim bu sorunu...
Doğrudur ben de şizofreni belasıyla birlikte üniv. bitirmeye uğraştım ama fenalaşınca derse girmeme veya okulu uzatma lüksüm olmadı. Haşlanmış tavuk gibi sürekli piştim kavruldum Alaya alınmalar yok farzedilmek vs kafama balyozlar indi Adeta insanlıktan çıktım Daha neler yazarım da konuyu daha fazla saptırmayım.
beter yazdı:Bu devam zorunluluğu vesaire hikaye.Adam uyuzluk yapıyor belli.Rapor istiyorsa şu yapılabilir.Ahmet Koyuncu ile arası iyi olan arkadaşlar var burada.Senin için fedakarlık yapıp kendisiyle sorunu çözebilmene yardımcı olabilirler.Tabi karşılığında para istenebilir.İstendiğinde her şey kılıfına uydurulur.Kısa sürede çözüm üretilebilir durumuna.
Adama rapor lazımsa tıp fak.de heyete çıkması lazım Bunu tek doktor ayarlayamaz da belki reçete gibi göstermelik bir belge verilebilir Kağıdın teşhis(eksp..) kısmına sos.ank.boz. yazılır Ama hoca böyle kabul eder mi ?
NamelessOne

Arkadaşlar haftaya doktora gideceğim ilk defa. Derdimi ona da anlatacağım. Gelişmeleri ve rapor durumunu da size buradan aktarırım. Yorumlarınız için çok teşekkür ederim...
NamelessOne

Bu arada bahsettiğim hoca çok soğuk bir şekilde bana bugün dersten kaldıgımı, hiçbir şekilde beni geçirmeyeceğini söyledi. Ancak rapor alırsam ve bunu okul senatosu onaylarsa dersi verebileceğimi söyledi.