Psikologlar İçin En Yoğun Mevsim: Bahar

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
citizen

Mesaj gönderen citizen »

Resim

Hava değişimi bazen ruh hallerine iyi gelmiyor. Bazı insanlarda depresyon ve çeşitli nörolojik hastalıklar alevlenir. Bu yüzden baharın ilk ayları psikologlar için en yoğun bir zamandır.

Bahar başlayınca Rusya�da havaların ısınmasıyla birlikte türlü kronik hastalıkların alevlenmesi de ortaya çıkar. Hava değişimi bazen ruh hallerine iyi gelmiyor. Bazı insanlarda depresyon ve çeşitli nörolojik hastalıklar alevlenir. Bu yüzden baharın ilk ayları psikologlar için en yoğun bir zamandır.

Günlük hayatın kişide oluşturduğu stres hali, kış ayları boyunca alınan kilolar, vitamin eksikliği ve benzeri sıkıntılar kimi zaman depresyon sebebi olabiliyor. İnsanlar kendilerini bitkin, yorgun hissediyorlar. Mevsimsel depresyondan tek başına kurtulamadığını anlayınca yardım için uzmanlara başvuruyorlar.

Son yıllarda psikolog mesleği Rusya�da özellikle büyük şehirlerde çok talep gören ve yaygın hale gelmiştir. Çeşitli kamu ve özel psikolojik danışma ve psikoterapi merkezleri, klinikleri hizmet vermektedir. Ayrıca sıcak ve yardım hatları faaliyette bulunmaktadır. En önemli yanlış yapıp şarlatanların eline düşmemek. Uzmana başvurduğunda onun müşteri ile uyguladığı iletişim kurma yöntemine, konuşmasının şekli ve tonuna dikkat vermek lazım. Eğer ilk görüşmeden sonra psikolojik danışman ile müşteri arasında güven ilişkisi kurulmadıysa, psikolog otoriter iletişim ya da �annebabalık� etme yöntemini kullandıysa onunla devam etmektense başka uzmana başvurmak daha iyi olur.

Tabii arkadaşların tavsiyesi iyi bir psikolog bulmaya yardımcı olabilir. Ama hiç bir uzmanın müşteri için �sihirli değnek� olamıyacağını anlamak lazım. Psikolog sadece dikkatli muhatap olarak sorunların tanımlanmasına, krizin çözüm yönünün bulunmasına yardımcı olabilir. Müşteri ise bu yolunda kendi sorununun çözümünü bulmak için kendisi çabalarda bulunmalı.

Bugün Rusya�da çeşitli psikolojik danışmanlık hizmetleri çok yaygın. Eğer psikolog ile bireysel görüşme fazla pahalıysa insan grup şeklinde yapılan psikolojik danışmalara katılabilir. Gerçi kimi insanlar için bu şekil pek uygun değil, çünkü yabancılar arasında sorunlarını konuşamazlar. Yetişkin ve çocuklar için ücretsiz psikolojik merkezler de hizmet sunmaktadır. Çoğu zaman annebabaları psikologlara çocuklarının yaşadıkları ergenliğe geçiş sorunlarının çözülmesine yardım etmeleri için başvuruyorlar. Annebabaları kendilerinin de arasıra sadece uzmanın verebildiği tavsiye ya da yardıma ihtiyacı var.

Rusya'nın Sesi
PaSSiVe AgGReSSiVe

Re: Psikologlar İçin En Yoğun Mevsim: Bahar

Mesaj gönderen PaSSiVe AgGReSSiVe »

beni bu güzel havalar mahvetti
SatasmaBana

Mesaj gönderen SatasmaBana »

Başkasını bilmem bahar bana iyi geldi soğuğu hiç sevmiyorum
bulantı
Kullanıcı avatarı
yolcu

Mesaj gönderen yolcu »

SatasmaBana yazdı:Başkasını bilmem bahar bana iyi geldi soğuğu hiç sevmiyorum
Bahar bana hiç iyi gelmedi, sultanahmet civarında çalışıyorum. Bıcır bıcır turistler, yalnızlık ve mutsuzluk... [smilie=cray.gif]
Ben yaşamaya gelmedim, öyle bi bakıyordum hayata...
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

rusya halkını düşünüyor ve saatlari ileri geri almıyor.... çünkü saatin 1 saat geri alınması ani değişim olduğu ve ruh sağlığını kötü
etkilediği için rus hükümeti bu uygulamayı ülkesinde gerçekleştirmiyor.

ama bu ülkede insana verilen değer sıfır...insanlardaki değersizlik duygusunun hat safhada olmasının en büyük nedeni devletin tutumu.
eski nick : triyandafilis