profesyonel yardım neye göre seçilir?

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
Kullanıcı avatarı
fetret
İletişim:

profesyonel yardım neye göre seçilir?

Mesaj gönderen fetret »

profesyonel yardım almak isteyenlerin neye göre karar verecekleri hem kendileri ve beklentileri hakkında hem de farklı terapi yaklaşımları ve yöntemleri hakkında biraz bilgi gerektiriyor.

önce bazı kavramlar hakkında kısaca bilgi vermekte yarar var. profesyonel yardım birçok kaynaktan edinilebilir.
(bkz. profesyonel ne demek & alternatifler neler? http://www.sosyal-fobi.net/forum/viewtopic.php?t=2075)

orada adı geçen alternatif yolları ilgilenen araştırabilir. ben burada sf'lilerin en çok başvurduğu yollara değinmek istiyorum.

psikoterapi konuşma tedavisidir çünkü iki taraftan en az biri konuşur (grup psikoterapisinde bu sayının artabileceğini bilmem hatırlatmama gerek var mı...)

psikolojik danışmanlık da temelde aynı şeydir, yani konuşma tedavisi... bununla birlikte, gelen kişinin probleminin ağırlığı, sürecin derinliği, odak noktası, terapi süresi, uygulayıcının niteliği gibi yönlerden psikolojik danışmanlığı psikoterapiden ayrı tutanlar da vardır.

bazıları yöntemden çok danışanla danışman arasındaki ilişkiyi önemsese de terapinin nasıl işleyeceğini belirleyen birçok yaklaşım vardır. birçok ekolde tavsiyede bulunmak yokken bazilari daha yonlendiricidir. sf için en sık izlenilen yol bilişsel davranışçı terapidir. işin bilişsel yönüyle sf'li mükemmeliyetçilik gibi hatalı inançlarından kurtulmaya ve işin davranışsal yönüyle de sf'nin üstüne gitmeye yönlendirilir.

psikolojik danışmanlıkta parayı alan danışman, veren danışandır. bu bazen psikoterapide de böyledir ama bu defa hasta kavramı da devreye girebilir ki psikiyatriste gitmişseniz parayı ödediğiniz kişi tıp okuduğu için ünvanınız hasta olacaktır. psikolog ve psikolojik danışmanların ilaç yazma yetkileri yoktur, psikiyatrislerin vardır.

bazen gruplarda "ilaç mı terapi mi?" diye tartışırlar. terapi demek tedavi demektir zaten. burada kastedilen "ilaçla tedavi mi konuşma ile tedavi mi?" olsa gerek. kastedilen bu soruysa bile bu ikisi ayrı olmak zorunda değildir. bazen farklı kombinasyonları bir arada görmek mümkündür. örneğin, aynı kişiye aynı kişi tarafından hem farmakoterapi (ilaç tedavisi) hem psikoterapi hem de hipnoz uygulanabilir.

hipnoz bir tedavi yöntemi değildir. hipnoz diğer yöntemleri kullanmak için bir araçtır. yani mesela hipnoz ile bilişsel terapi de uygulayabilirsiniz, psikoanaliz de...

profesyonel yardım seçmenin temel yollarından biri başkalarının deneyimlerinden yararlanmaktır. onun için burada veya mail gruplarında birisi çıkıp 'ben bir doktora gittim, iyileştim' deyince insanlar oraya yönelebilir. oysa aynı profesyonel, bazılarının işine yararken bazıları için zaman, para ve umut israfıdır.
morlavanta

Mesaj gönderen morlavanta »

Psikolojik yardım:

Tedavi yapacak psikolog veya psikiyatra karşı güven,onun bizi iyileştireceğine inanma ile başlar ve ona güvendiğiniz anda tedaviye başlama kararı alırsınız...

Güven de şuna göre olur, bitirdiği okuldan ziyade, okul sonrası kendisini nasıl geliştirmiş, sertifikaları var mı, nerelerde görev almış ve referansları varmı?

En önemlisi insan olarak benim anlaşabileceğim ve benim duygularımı anlayabilecek bir kişi mi?

Daha da önemlisi, ona tanıdığım biri gidip iyileşmiş mi?

Bunlar benimiçin önemli...
ozdess

Re: profesyonel yardım neye göre seçilir?

Mesaj gönderen ozdess »

var mı istanbulda öyle bir dr?
aysee

Mesaj gönderen aysee »

Benim bu yıl gitmeye başladığım ve buluşmadan tanıdığım bi doktor var. Ahmet koyuncu. Bahat hospitalda ve sultançiftliğinde yeri.
Kaderin içindeki kadersizliğin göstergesi olarak sabrın mükafatı alınır...
revnaknuma

Mesaj gönderen revnaknuma »

valla ben bu psikiyatrist psikolog takımından hiç bir fayda görmedim. bir sürü param boşa gitti.
ozdess

Mesaj gönderen ozdess »

aysee yazdı:Benim bu yıl gitmeye başladığım ve buluşmadan tanıdığım bi doktor var. Ahmet koyuncu. Bahat hospitalda ve sultançiftliğinde yeri.
memnun musunuz peki bir gelişmeniz oldu mu?
aysee

Mesaj gönderen aysee »

Valla pek bişey anlayamadım bi yol katedemedim öyle kaydadeğer, bana bi ilaç yazdı onu kullanıyorum, ikinci gitmemde etkilerini konustuk ve yüzde 10 bile ilerleyememişim ama bana çivi çiviyi söker, olabildiğince çok ortamlara gir dedi. Birde ilacın dozunu artırdı ama yinede başarabiliyomuyum sorunumun üzerine gitmeyi, pek değil yani.
aysee

Mesaj gönderen aysee »

ama belki bazı yerlerde de söylendiği gibi eskiye göre biraz daha az takıyorum belki bişeyleri ve hassasiyetim azalmış olabilir, pekte dışarı çıktığım söylenemez ondan anlayamıyorum bi haftasonu çıkabiliyorum o da kurs olduğu için.
Helwaci amca

Mesaj gönderen Helwaci amca »

Fetret senin fıtratinda felsefik war