Siklotimi'den Şüpheleniyorum

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
xact

Siklotimi'den Şüpheleniyorum

Mesaj gönderen xact »

Bu hastalıktan şüphelenmeye başladım kendimde. Zaten teşhis edilmesi çok zor bir hastalıkmış. Belki de sosyal fobiden kaynaklanıyor bilmiyorum ama sosyal fobi ile ilgili yaşadığım ufak durumlar beni küçük depresyonlara sokuyor ve aradan biraz zaman geçtikten sonra duygu durumum hipomaniye biraz yaklaşabiliyor ve o heyecan ile tuhaf davranışlar yapabiliyorum. Antipsikotik ve antiepileptik kullandığım dönemlerde dengelenmişti duygudurumum ancak kalıcı olmadı ilacı bırakınca ve bu hafif duygudurum değişikliği beni de aşırı derecede rahatsız etmiyor. Uzun süre yüksek doz antidepresanlar kullandım, şimdi de kullanıyorum onlar da yaparmış hipomani acaba onun bir semptomu mu onu da bilmiyorum. Profesöre gidince konuşacağım bu konuyu. Bende okb'de var. Umarım hastalık hastası olduğumu düşünmez.

Buyrun bilgi.

Siklotimik bozukluk; psikiyatri alanında tanımlanması ve ayrıntılandırılması en zor bozukluklardan biridir. Siklotimi genellikle erken yaşlarda sinsi bir şekilde başlayan DSM-IV-TR'ye göre subsendromal düzeyde depresyon ve hipomaninin sık ve kısa döngüleriyle karakterize bipolar bozukluğun bir formudur. Ancak siklotiminin tanısı için DSM-IV-TR'nin kriterlerinden ziyade duygulanım, aktivite ve kognisyondaki değişimlerin tanı için daha açıklayıcı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca hipomaninin tanımı ile ilgili kavramsal karışıklıklar nedeniyle tanı konulmasında bazı güçlüklerle karşılaşılabilmektedir. Siklotimik bozukluğun etiyolojisine yönelik çalışmalarda farklı modeller öne sürülmüştür. Son yıllarda özellikle genetik-ailesel çalışmaların ön planda olduğu göze çarpmaktadır. Etiyolojiye yönelik çalışmalardan elde edilen sonuçlar, siklotimik bozuklukla bipolar bozukluklar arasında biyolojik bağlar olduğunu düşündürmektedir. Özellikle siklotimik mizacın bipolar II bozukluğu açısından genetik-ailesel yatkınlık oluşturacağı öne sürülmüştür. Siklotimi; erken yaşlarda başlaması, tanısında karşılaşılan zorluklar, klinik görünümünün çeşitliliği, semptomlarının belirlenmesinin güçlüğü, sınırda bir bozukluk olarak kabul edilmesi ve tedaviye başvuruların azlığı gibi nedenlerle yeteri kadar araştırmaya konu olmamıştır. Ancak son yıllarda artan sayıda ve özellikle etiyolojisi ile tanı geçerliliği ve güvenirliliğine yönelik çalışmalar göze çarpmaktadır. Türkçe literatürde siklotiminin genel olarak tartışıldığı çok az sayıda makale bulunmaktadır. Bu derlemeyi yazmaktaki amacımız, siklotimik bozukluğun tarihçesi, epidemiyolojisi, etiyolojisi, klinik özellikleri, ayırıcı tanısı ve tedavisini bütüncül olarak değerlendirerek konuya ışık tutmaktır.

http://www.klinikpsikiyatri.org/node/366
xact

Re: Siklotimi'den Şüpheleniyorum

Mesaj gönderen xact »

-
xact

Mesaj gönderen xact »

Ailede bipolar olması gerekiyor diyor ama benim ailemde hiç yok. Umarım antidepresanlar yapıyordur bu küçük ve hızlı hipomani ve depresyon döngülerini. Gün içinde sürekli değişiyor duygudurumum ama olaylar etkiliyor ve aşırı derecede olmuyor bu, değişim ufak bir değişim yani. İniş ve çıkışlar. Aslında hiçbirşey yok da ben mi hastalık hastasıyım bilmiyorum... Umarım öyledir.
xact

Mesaj gönderen xact »

xact yazdı:...aradan biraz zaman geçtikten sonra duygu durumum hipomaniye biraz yaklaşabiliyor ve o heyecan ile tuhaf davranışlar yapabiliyorum.
Heyecan demişim ama bu sosyal fobide duyulan bir heyecan gibi değil. Çoşku daha doğru bir tanım olurdu ama o da aşırı bir çoşku değil. [smilie=dance4.gif]

Neyse yarın prof.uma gideceğim ve durumu anlatacağım. Anksiyeteden daha hafif ve iyi huylu bir hastalık olduğu kesin çıksa bile bana göre.
xact

Mesaj gönderen xact »

http://www.cty.com.tr/files/journals/4/87.pdf

Burada bir olaya bağlı değil kendiliğinden meydana gelir yazıyor hipomani ve depresyon. Benim olaylara bağlı oluyor. Aamaaan. Okb böyle kötü birşey işte. Kendi kendime hastalık uydurdum yin... Ama yine de anlatacağım bakalım neymiş ne değilmiş doktora... Muayene olmadan önceki son mesajım olacak bu. Kendi kendimi rezil ettim.
xact

Mesaj gönderen xact »

Son mesajım olacak dedim ama son mesajım olmadı. Derin düşündüğümde yaklaşık yarısının olaylara bağlı olmadan geliştiğini söyleyebilirim. Öfori duygusu işte ama aşırı yoğun bir duygu da değil. Yukarıda hastalık uydurmuşum dedim ama doktora söylememin faydası olabilir yine de, bir şey varsa ortaya çıkar. Erken tanı olur en azından... Hadi gittim ben doktora, gelince ne dedi yazarım.
xact

Mesaj gönderen xact »

İlaçlarımı değiştirdi. Bu ilaçlar iyi gelecek dedi ve iki ay sonra tekrar gelmemi söyledi.
xact

Mesaj gönderen xact »

Tanıyla ilgili birşey demedi. Zaten tanı ve isim hastalığın iyileşmesinin gerisinde. Ama DSM-IV'de hipomani için minimum dört gün sınırı koyulmuş, benim saatlerle sınırlı. Verdiği ilaç da işe yaradı ve şimdiden sakinleştim desem yalan söylemiş olmam. Tipik antipsikotikler çok güzel sakinleştiriyorlar beni.
Kullanıcı avatarı
pineapple

Mesaj gönderen pineapple »

ya hipomani gecirsen hipomani olup olmadigindan suphe etmene firsat birakmaz. ben hipomani vakasi gordum, kendisini sokaga paltosuz cikmamasi icin durdurmaya calisan annesine bir tokat atip kadini yere savurdu ve sonra kis kiyamet gunde sahilde ustunu basini cikarmaya basladi. ve o gun psikiyatri servisine polis zoruyla goturuldu. daha sonra bu olaylarin hicbriini net hatirlamiyordu. iste bu hipomani, yuksek dozda, supeye yer birakmaz ve sana baskalari soyler, cok tuhaf davrandigini tuhaf seyler yaptigini vs.

baska baska hastaliklara da isimlere de gerek yok, nur topu gibi bir hastaligin var zaten hali hazirda, ismi de belli, baska biseyler aramana gerek yok kendine :))
Laugh and all the world laughs with you, weep and you weep alone.
xact

Mesaj gönderen xact »

Anlattığınız durum hipomaniden çok maniye benziyor bence sanki... Ama doğru da söylüyorsunuz. Doktora bırakmak lazım gerisini.
xact

Mesaj gönderen xact »

Hipomaninin DSM-IV'deki en az dört günlük epizodunu tamamlaması gerekmiyormuş siklotimi teşhisi koymak için. Saatlik süren hafif ataklar için de koyulabilirmiş bu tanı. Bipoların hafif versiyonuymuş. Bugün D&R'da psikiyatri sözlüğü karıştırırken buldum bu tanının özelliklerini ve hipomaninin tanı ölçütlerini tam olarak karşılamadığını (4 gün gibi). Bu bazen sebepsiz öfori yaşamamı açıklıyor.
xact

Mesaj gönderen xact »

Şüphelenmekte haklıymışım çünkü daha önce bipolar bozukluk teşhisi de konmuştu bana devlet hastanesi doktorları tarafından. Birkaç gün önce tekrar profesörüme gittim ve daha önce anlatmadığım bu teşhisi koyduklarını ve on günlük ağır bir atak geçirdiğimi anlattım. O da benim hasta olduğumu bildiğini ama daha hafif olduğunu sandığını söyledi ve yeni ilaçlar ekleyip diğer ilaçlara da doz ayarlaması yaptı. Uzun lafın kısası, siklotimik bozukluk değil bildiğin bipolar varmış bende ama hızlı döngülü olanından.