SF lı TC Kanunlarımız

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..

SF lılerın hakları

kanunlar
1
10%
haklarımız
2
20%
frofosyenel yardım
7
70%

Toplam oy: 10

serdarsanali

SF lı TC Kanunlarımız

Mesaj gönderen serdarsanali »

Sevgılı Arkadaslarım

Forumu acmadan kısaca tecrubemı sızle baylasmak ısterım butun durustluhumle

Benım babam Sızofrenı hastasıydı Kronık ve bakırkoy akıl hastahanesınde yasamını yıtırdı ben egıtımsız olduhum ıcın bana bulasacahını Londraya otelcılık ehıtımı almaya gıdene kadar bılmıyordum malesef benı okulu bıtırmeme az kala yakaldı ve hafızamı yıtırmemı sahladı o kadar cılgınlık yaptım kı en sonunda benı hastahaneye kapattılar ılacla uyuttular 3 ay sonra kendıme geldıgımde ızınsız hastaheneden kactım cunkı daha cok hasta olucaktım kendı gucumle hastalıhı yenmeye calıstım ve yendım

2 sene surdu normal hayata donmem acılar ıcımde sızlere anlatmak ıstedıhım

BenımSf lılere anlatmak ıstedıhım UK hukumetı ve kralıyet aılesı Sf lılere cok yardım adıyor hıc karsılık beklemeden oyle bır sıstem kurmuslarkı saat gıbı calısıyor

neler yapıyorlar

A-Sf lı hastalar ıcın unıversıte hastahenerı ucretsız ve 5 yıldızlı otel kalıtesınde sız yıyecehınız yemegı bıle secıyorsunuz bır danısmanıız var ve sızın dosyanızı tutuyor ve butun maddı yardımlarınızı alıyorsunuz

B-Omur boyu ılaclarınız bedava (calısırsanız 1 kutu ZYPREZA 3 YTL )

C-Hastaheneden cıkınca hergun 1 yıl boyunca evınıze hemsıre gelıyor ve sızınle 10 dakıka sohbet edıyor ve ılacınızı sıze verıp ıctıhınızden emın oluyor

D-Bolge Mental Health team sıze randevu verıyor ve haftada bır 2 saat doktor la sohpet konusmaları yapıyorsunuz

E-Eher kronık ısenız sıze bır omur boyu maas bahlıyor Turkıyenın 20 katı (TC 150 YTL verıyor)

F-Hastalıhınızın tam olarak gectıkten sonra egıtım ıcın ve ıs ıcın sıze bır gorevlı gonderılıyor ve kaldıhınız yerden hayatız devam edıyor

E-Tekrar hasta olmamanız ıcın sıze bılgı verılıyor bu hastalıhın en buyuk caresı aıle ıle yasamak sakın yalnız kalmayın

D-Eher evınız yoksa sıze ev verıyorlar ve kıra almıyorlar

Amacım TC yı elestırmek veya ıngılteryı kesınlıkle ovmek dehıl kısaca soyle basıte ındıreyım bu devletımızın Avrupa Ekonomık Topluluhuna gırmesı ıcın kesınlıkle yapması gereken bır kanun Malesef BILIYORLAR ama yapmıyorlar neden bende anlamıs dehılem hıc polıtıkadan anlamam

Sevgılı Sf lı arkadaslarım eher sahlık bakanlıhını ehıtırsek belkı bıze faydası olmaz ama gelıcekte SF lı olanlar bır faydası olabılır

Guzel bır Turkıye ıcın butun guzellıkler SF lılerın olsun cunkı bız acı cekıyoruz artık bende hayattan zevk alıp kız arkadasıma kormadan Sf lı olduhumu senı sevıyorum demek ıstıyorm

Benım mutlu olmak hakkım dehılmı?

KENDINIZE LUTFEN IYI BAKIN VE ILACLARINIZI KULLANMAYI UNUTMAYIN

serdarsanalı
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

Çok güzel ya insanlarına böyle sahip çıkmaları. Keşke bizde de benzer uygulamalar olsaydı...
turuncu

Mesaj gönderen turuncu »

bana hiç inandrırıcı gelmedi bu yazı..dünyanın hiçbir yerinde sosyal fobisi olana bu şeklde bir hayat sunmazlar gibime geliyor, adamın eli ayağı tutuyor , al sana ev alsana aylık, kira verme, karını doyuyuruz srtını sıvazlarız gibi bir bolluk sanıyorum dünyanın hiç bir yerinde olmasa gerek..ha varsa bile dilerm türkiyeye gelmez, çünkü bu haklara sevnmekten çok üzülmemiz lazm, bu nedir ya sf si olan insan zihinsel engellemidir, hiçbi ihtyacını karşılamadan asalak gibi yaşasın? üstelik bu imkanların olduğu bir yerde bu zamanla kolayca süistimal edilir hele hele türkiye de..yok kardeşm ya aman uzak olsun yok ayrı okul yok ayrı bir yaşam ayrı bir eğitim..yapmayn ya bu kadar aciz değiliz abartmayın
turuncu

Mesaj gönderen turuncu »

ayrıca bu nasıl bir 'anket ' açmadr onu da anlamadm.. anket nedir ne değildir nasıl yapılır amaç nedir gibisinden açıklayıcı bir bilgi olsa biyerlerde sabit bir şeklde yazılı olan, iyi olur sanıyorum
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

turkiyede bu kanunları koysalar o maası almak icin herkes sflıyım dıye devlete basvurur
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

Hm, ben hafızasını kaybettiği için devlet O'na sahip çıkmış zannettim... Bir daha okudum şimdi... Kimseye yalancı demek istemem ama sf bir zihinsel engel değil doğru söyledin...
werther

Mesaj gönderen werther »

eğitim ve sağlık, en temel ihtiyaçlarımız

insanların en temel ihtiyaçlarını cüzi bir ücretle karşılamak devletin görevleri arasındadır,

bizim ülkemizde de eğitim ve sağlık cüzi bir ücretle karşılanıyor, ya da karşılanması gerekiyor

devletin verdiği bu hizmetlerin kalitesi, ayrı bir yazı konusu
o yüzden bu konuya girmeyeceğim

diğer batı ülkelerinde de eğitimin ve sağlığın cüzi bir ücretle karşılanması ya da ücretsiz olması çok anormal bir durum değildir

eğitim ve sağlık sadece sosyal fobi hastalarının ihtiyacı olmadığı için,
bu ihtiyacın bütün insanlar tarafından eşit bir şekilde karşılanması, sosyal fobililer zihinsel engelli mi ki, aciz mi sorusunu da ortadan kaldıracaktır.
turuncu

Mesaj gönderen turuncu »

bu arada yanlş anlaşlma olmasın bana doğru gelmiyor bunlar derken, sadece sf için bu imkanları vermezler demek istedm.eğer başka şeklde bir rahatszlık,kısacası muhtaçlık sözkonusu ise ancak olabilir bu tür imkanlar bana göre. elbetteki devlet insanına bakmak zorunda, işsizlere iş, eğitim, muhtaçlara kalacak yer vs vermek zorunda, ve yurtdışnda bu imkanlar elbetteki daha fazla.. ama sadece ben de sf var diyen insana bukadar hizmet sunulmaz, sunulmaması gerekir. ama sadece eleştirmek yerine ne yaplması gerektği hakkında da kendi fikrimi belirtmek isterm. Bana göre (hani çok iyi bir eğitim sağlk vs düzeni olan bir ülkede yaşadğmızı varsayarsak) belki bu şeklde rahatsızlığı olan kişilere devlet daha az birebir insan ilişkilerinden uzak bir iş sağlayablir, daha sonrada kişinin tercihine ve iyilşme sürecine bağlı olarak, daha yoğun bir tempolu iş imkanı sunablir, kısacası bir insana sen otur çalşma madem tek sorunun özgüven biz senin her ihyiacını karşılayalm demek yerine, bu şekilde tercihe ve eğitime göre iş imkanı sağlanablir..ama daha fazla bir ayrıcalık olamaz sf li kişiye, olmamalıdırda..karanlık fobisi olana elektrk faturası kesilmemesi gibi saçma bişey olurdu çünkü bana göre..
kuşdili

Mesaj gönderen kuşdili »

yıllar evvel eroinin pençesine düşmüş bir bi teyze oglum var almanyada, ev, geçim,ilaç dr masarafları yıllardır devlet tarafından karsılanıyor. ben olabilir diye bakıyorum yukarıda yazılanlara.
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

Sanirim arkadasimiza da sadece sfli oldugu icin degil hafizasini kaybettigi icin bu imkanlar taninmis olabilir. Bir de zaten sf hastasini hastaneye alip 3 ay uyutmazlarmis gibi geliyor.Önce terapi uyguluyorlar eger basarili olmazsa ilac tedavisiyle birlikte terapi aliyorsunuz. Ilac yazilmadan önce bile 2 sene terapi görülüp basarisiz olunmasi gerekirken birden hastaneye alinip uyusturulmak bana sf den fazlasi olabilecegini düsündürüyor ki bu durumdada devletin bu imkanlari sunmasi tuhaf degil.
En son yok tarafından 17 Ağu 2006, 10:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
UnConscious
İletişim:

Mesaj gönderen UnConscious »

anladığım kadarıyla arkadaş sfli olduğu için değil şizofreni yüzünden hastaneye yatmış.

ayrıca bu kadar geniş olmasa da sflilere kalacak ev gibi imkanlar veren devletler var. mesela Elling isimli Norveç filmini izlediniz mi bilmiyorum, orada çocukluğundan beri annesiyle yaşayan 40+ yaşında sf'li bir adam var. annesi öldükten sonra Norveç hükümeti adamı hastahaneye yatırıyor, 2 yıl yine biraz sfli olan biriyle beraber kalıyor hastanede. 2 yıl sonra devlet ikisine beraber kalacakları bir ev veriyor hayata atılmaları için, ve iyi gidip gitmediklerini denetlemek ve onlara yardımcı olmak için birini görevlendiriyorlar. bu kişi hemen her gün onları ziyaret ediyor durumlarına bakıyor onları teşvik ediyor, her gün eve telefon açıyor (telefonla konuşabilecek hale gelip gelmediklerini kontrol etmek için)
fakat devlet onlara bu evi, hayata alışıp normal insanlar gibi yaşamayı öğrenmeleri şartıyla veriyor ve diyor ki eğer sizde bir gelişme göremezsek hastaneye geri dönersiniz. ayrıca yemek de vermiyorlar ki çıkıp kendileri alışveriş yapsınlar, gündelik hayatı öğrensinler.
gerçekten çok ilginç ve çok hoş bir film, mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.
It's not the evil from down below
Which creeps and lurks under the snow
It's not of satan's will we fall
It's due to the evil in us all
Kullanıcı avatarı
Psikomanyak
İletişim:

Mesaj gönderen Psikomanyak »

arkadaşım bence kolpa yapıosun ayrıca ben hayatımda böyle bi anket görmedim hee eğer doğruysa die soruyorum cariye de veriolarmı :)
Ajdardaki özgüvenin yarısı bende olsaydı Dünyayı Sallardım