Doktor çaresiz kalınca bizi suçluyor sanki

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
umutsuz1981

Doktor çaresiz kalınca bizi suçluyor sanki

Mesaj gönderen umutsuz1981 »

Arkadaşlar sosyal fobi depresyon vs. rahatsızlıklarda malesef kişinin kendisine de büyük eleştiriler yöneltiliyor. Bu kişinin bozuk ruh halini iyice bozuyor.

Neymiş efendim istekli olcakmışın, neymiş efendim iş sende bitiyomuş. Kardeşim madem iş bende bitiyo ben niye doktora gidiyim. Ona bakarsan başımın ağrımaması için de iş bende bitiyo. İyice uğraşırsam belki başım da ağrımaz.

Sosyal fobili bi çok kişi zaten depresyondadır. Depresyonun tipik halinde kişi zaten bişey yapmak canı istemez, hayata küsmüştür ama ruh hali sağlam doktorlar ve çevremizdeki bilmiş kişiler asla bi sf li ya da depresif bi kişiyi anlayamadıkları için hemen müthiş reçeteyi sunuyolar İŞ SENDE BİTİYO. Yani ne büyük tesbit değil mi.

Gittiğim psikolog da bana böyle dedi. Benim de tepem atmış madem iş bende bitiyo sen neye yarıyosun dedim ama nasıl dedim bilmiyorum. Ben zaten kendi kendimi yönlendirecek güçte olsam senin yanına niye geliyim dimi.

Haa kişinin de çabası muhakkak olmalıdır ama bi doktor ya da psikolog bunu hastaya dedi mi zaten depresyonda olan kişi iyice bunalıma giriyor. Çünkü kişinin kendisinde bi güç kalmamış bi umut kalmamış ama hala kendisine yüklenildiğini düşünüyor.

oohh be içimi boşalttım ya :lol:
misafir-

Mesaj gönderen misafir- »

Ben işini iyi yapamayan doktorların ancak o cümleyi kurabileceğini düşünüyorum.Tabii ki seni cesaretlendirmek için söyleyebilir.Her şey sende bitiyor.Güç sen de hadi göreyim seni gibisinden ama işin sonunda başaramadığını anlayıp da her şey sen de bitiyor.Başaramadın.Hadi bana eyvallah anlamındaysa!Mesleğinde en iyisi değildir.Bunu bilir bunu söylerim.
mustafa de

Mesaj gönderen mustafa de »

bugün izmir'in en iyisi diye tabir edilen doktorlardan birisine gittim. ben sf belirtilerini sıraladıktan sonra, çok şey denedim ama tam olarak çözüm bulamadım dedim.
onun bana vermiş olduğu cevap:
-aurorix denedin mi?
bende neye dayanarak hemen bu ilacı yazdın vb. gibi sorular sordum.
o hep kaçamak yanıtlar verdi. ve en sonunda ben sana başka birşey yapamam dedi.
evet onlar sadece ilaç yazar. onun bize vereceği telkinleri biz zaten biliyoruz.
sf fiziksel rahatsızlara kesinlikle benzemez. o yüzden doklara fazla güvenmemeli bence.
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

Arkadaşım içini boşaltıp rahatlamana sevindim. Yalnız yanlış anlama da acaba sen doktoru yanlış anlamış olabilir misin? Çaresiz kalınca bazen kendimize suçlama yöneltilmiş gibi hissedebiliriz. Evet, tıp her soruna çözüm bulmuş değil, sf konusunda doktorlar ancak biyokimyevi tedavi sağlayabilirler. Belki sana karşı yaklaşımı yanlış oldu ama senin iyiliğin için söylemiş olabilir. Kusura bakma ve yanlış anladıysam beni bağışla lütfen.
mustafa de

:!: :!: :!:
misafir-

mustafa de yazdı:bugün izmir'in en iyisi diye tabir edilen doktorlardan birisine gittim. ben sf belirtilerini sıraladıktan sonra, çok şey denedim ama tam olarak çözüm bulamadım dedim.
onun bana vermiş olduğu cevap:
-aurorix denedin mi?
bende neye dayanarak hemen bu ilacı yazdın vb. gibi sorular sordum.
o hep kaçamak yanıtlar verdi. ve en sonunda ben sana başka birşey yapamam dedi.
evet onlar sadece ilaç yazar. onun bize vereceği telkinleri biz zaten biliyoruz.
sf fiziksel rahatsızlara kesinlikle benzemez. o yüzden doklara fazla güvenmemeli bence.

Senin doktora sorduğun soru da çok acayip ama neye dayanarak bu ilacı yazdın!!!!Sonuçta o tıp fakültesini bitirmiş bir ilacı neye dayanarak verdiğini senden daha iyi bilir.Ben de doktora gittim derdimi anlattım.Bana ilaç yazdı işe yaramazsa başka bir ilaç deneyeceğiz dedi.Ben de tamam dedim.Doktora bu ilacı neye dayanarak yazdın diye bir soru yöneltmedim.Doktor benimle uzun uzadıya konuşmadı zaten ben kendi sorunumu biliyordum.Konuşsa ne işe yarardı ki.Konuşmak içinde terapiye başvurdum.Bence sen biraz yanlış anlamışsın durumu başımıza kuş konduramazlar ya ellerinden geleni yapıyorlar bence!Yardımı alırsın ama sorunun üstesinden gelecek kişi de sonuç da tabiki sensindir.
mustafa de

işte bazı insanlar böyledir. düşüncelerinden emin olmadığını anımsatırsan hemen kendini haklı cıkarmaya çalışır. hiç düşünmeden. dr sana neden bu iyi gelmesse başka yazarız dedi. neden yazdığı ilaçtan emin değil.dr sana fiziksel muayene yaptımı?
misafir-

mustafa de yazdı:işte bazı insanlar böyledir. düşüncelerinden emin olmadığını anımsatırsan hemen kendini haklı cıkarmaya çalışır. hiç düşünmeden. dr sana neden bu iyi gelmesse başka yazarız dedi. neden yazdığı ilaçtan emin değil.dr sana fiziksel muayene yaptımı?

ne demek istediğini anladım arkadaşım ama şöyle bir durum var.Bu ilaçlar anti deprasan niteliğinde ilaçlar.Ağrı kesici gibi değil yani.Sende yoğun etki gösteren bir ilaç bende hiç etki göstermeye biliyor.ilacı içtiğinde 3 madde öne çıkıyor.
1.işe yarayabilir.
2.işe yaramayabilir.
3.ağır bir yan etki oluşturabilir.

Bu durumlara göre de doktor bizler için en uygun düşen ilacı sonuçlara göre tayin etmeye çalışıyor.Aslında bütün bunları ilaçlar kısmında da bulabilirsin.Bu konuda bilgisi olan çok kişi var sitede galiba.öteki arkadaşlara da bir danış istersen.
deagolbrandybuck

Re: Doktor çaresiz kalınca bizi suçluyor sanki

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

umutsuz1981 yazdı:Arkadaşlar sosyal fobi depresyon vs. rahatsızlıklarda malesef kişinin kendisine de büyük eleştiriler yöneltiliyor. Bu kişinin bozuk ruh halini iyice bozuyor.

Neymiş efendim istekli olcakmışın, neymiş efendim iş sende bitiyomuş. Kardeşim madem iş bende bitiyo ben niye doktora gidiyim. Ona bakarsan başımın ağrımaması için de iş bende bitiyo. İyice uğraşırsam belki başım da ağrımaz.

Sosyal fobili bi çok kişi zaten depresyondadır. Depresyonun tipik halinde kişi zaten bişey yapmak canı istemez, hayata küsmüştür ama ruh hali sağlam doktorlar ve çevremizdeki bilmiş kişiler asla bi sf li ya da depresif bi kişiyi anlayamadıkları için hemen müthiş reçeteyi sunuyolar İŞ SENDE BİTİYO. Yani ne büyük tesbit değil mi.

Gittiğim psikolog da bana böyle dedi. Benim de tepem atmış madem iş bende bitiyo sen neye yarıyosun dedim ama nasıl dedim bilmiyorum. Ben zaten kendi kendimi yönlendirecek güçte olsam senin yanına niye geliyim dimi.

Haa kişinin de çabası muhakkak olmalıdır ama bi doktor ya da psikolog bunu hastaya dedi mi zaten depresyonda olan kişi iyice bunalıma giriyor. Çünkü kişinin kendisinde bi güç kalmamış bi umut kalmamış ama hala kendisine yüklenildiğini düşünüyor.

oohh be içimi boşalttım ya :lol:
Arkadasım icini dokmussun ne guzel yazdıklarını okudum.. simdi soyle yorumlayayım..

Simdi doktorun soyledikleri yanlıs seyler degil. Senin tepki duymanın asıl nedeni doktorun soyledigi seyi senin zaten biliyor olman.. Yani sana zaten bildigin birseyi baska birinin soylemesi tepkini doguruyor. Hele bide bu kisi doktorsa tepki katlanıyor... Zira insanlar psikolojik problemlerini kendileri cozemedikleri zaman profesyonel yardım almaya karar verirler. Bu nedenle doktorun senin cozmen lazıma esdeger cumleler sarfetmesi hastanın kafasında celiski yaratır. Benim cozmem gerekiyorsa ben doktora niye geldim, sen ne ise yararsın soruları kafanda canlanır.

Bu baglamda doktorun empati yapması ve buna dikkat etmesi gerekirdi. Kafana takma, is sende bitiyor, ama seninde biraz gayret etmen lazım, hic gayret etmiyorsun gibi sorunu kucumseyici , sorunun musebbibini hasta olarak gosterici, cozumsuzlugu hastaya yuklemek gibi yaklasımlar farkındalık duzeyi yuksek hastalarda ters teper kanaatindeyim.
Kullanıcı avatarı
jack nicholson

Mesaj gönderen jack nicholson »

[quote="mustafa de"] dr sana neden bu iyi gelmesse başka yazarız dedi. neden yazdığı ilaçtan emin değil.[/quote]

S.F. nin tam olarak bir tedavisi yok şu an için. ve herkese göre farklılıklar gösteriyor. yani bazı arkadaşlarımız topluluk içinde yemek yerken zorlanır, bazıları karşı cinsle diyaloa giremez vs.. bazıları da bunların hiçbirini yapamadıı gibi dışarı bile çıkamaz..

ilaçların etkileride deişiyo. forumda yazılanlara göre söylüyorum örnein prozac bazı arkadaşlarımıza ii gelirken, bazılarında işe yaramamış, bazılarına aurorix denen ilaç ii gelirken bazılarına ii gelmemiş. Bu yüzden doktorlara hak veriyorum. tıp sf konusunda mükemmel sayılacak noktaya gelmedi.

dr.un bana yazdıı pozac ve tensinör dü.
tensinör çok işe yaramadı diderale döndüm(dr.un bilgisi dahilinde tabi)

banada söylemişti sf yatarak geçmez sosyal ortamlara gireceksin die. yani iş, ilaç + bizim girişkenliimizde bitiyo bencede. e bu arada sıkıntı çekeceiz artık.
ne demişler ,

gülü seven dikenine katlanır.
Kullanıcı avatarı
casablanca

Mesaj gönderen casablanca »

bir kaç ay evvel doktora gittiğimde bana aşağı yukarı aynı anlama gelebilecek tavsiyelerde bulunmuştu. rahatsızlıkları üç ayrı grupta inceliyorlar genelde. ilk kademede bulunan bunalım, sıkıntı vs. gibi haller için pek ilaç önermiyorlar ancak; fobi, depresyon vb. ikinci kademe rahatsızlıklarda muhakkak ilaç kullanıyorlar. (ki sosyal fobi ile depresyon aynı bünyede bulunmayı seven rahatsızlıklar) yalnız burada da tedavinin %50'lik kısmının ilaçların yardımıyla gerçekleşmesini beklerken, kalan %50'lik bölümünün de muhakkak hastanın iradesiyle ve iyileşme isteğiyle mümkün olabileceğini söylüyorlar. hasta ilaç kullanmasına rağmen iyileşme arzusu duymuyorsa, bu tedavinin ancak kısa süreli bir iyileşme hali sağlayacağından bahsetmişti doktorum. benim durumumdaki gibi, majör depresyon ve sosyal fobi bir arada bulunuyorsa zaten ilaç almamak gibi bir alternatifimin olmadığını, ama ilaçlardan da mucize beklememem gerektiğini söylemişti. zaten doktora giderek iyileşmeyi istediğimiz yönünde bir irade beyanında bulunmuş oluyoruz. belki böyle anlatmayıp "iş sende bitiyor" deseydi, ben de rahatsızlık duyabilirdim...