Binlerce doktor var!

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
Lonely heart

Binlerce doktor var!

Mesaj gönderen Lonely heart »

Sosyal fobi,tedavisi olan bir hastalık daha önce de belirttiğim gibi.İyileşmek için yapmanız gereken(ben yaptım ve de sonucunu aldım) belli başlı şeyler var.Bunları sıralayalım:İyileşeceğinize inanmak,bunun için yeterli çabayı göstermek,kararlı olmak,sabırlı olmak.En önemlisini son sıraya bıraktım.İyi bir doktor gözetiminde düzenli ve bilinçli ilaç kullanmak.Doktora gitmemeyi ve/ya da ilaç kullanmamayı/ezbere ilaç kullanmayı(ne yazık ki sayıları sanılandan çok fazla!) marifet sayanlara şunu sormak istiyorum:Bunların dışında somut bir çözüm öneriniz var mı?Yoksa salt muhalefet olsun diye mi doktor/ilaç ikilisine karşısınız?Doyurucu bir yanıt verirseniz sevinirim.
Arkadaşlar,pozitif bilimlerin dışında hiçbirşeyden medet ummayın ve doktorlara inanıp kendinizi onlara teslim edin ya da yaşamınızın sonuna kadar sosyal fobi belasıyla uğraşıp durun.Karar sizin!!!

Emrah
Kullanıcı avatarı
DeRDeM

Mesaj gönderen DeRDeM »

Valla ben SF denen olayın varlığından haberdar olduktan 2-3 gün sonra soluğu doktorda aldım ve şu an aurorix kullanıyorum..
ÖLÜMDEN NİYE KORKACAĞIM Kİ?
BEN VARKEN O YOKTUR, O GELİNCE DE BEN OLMAYACAĞIM..
(Montaigne)
Lonely heart

Derdem,sizi kutlarım.Yaptığınız en doğru olanı.Umarım sosyal fobisi ya da herhangi bir ruhsal yakınması olup da şu ya da bu nedenle doktora gitmemiş/gidememiş(maddi yetersizlikler nedeniyle psikolojik yardım alamayan arkadaşlarımı anlayışla karşılıyorum,sözüm elbette onlara değil) olan arkadaşlar da yapılması gereken en doğru hareketin bu olduğunun ayırdına varıp HER ANLAMDA İYİ bir doktorla işbirliği yaparak(bu arada doktor seçiminin çok önemli olduğunu anımsatmak isterim) çözüm yolundaki en önemli adımı atarlar.Onlar adına bunu çok istiyorum.Bu yazılarımdan sonra BİR TEK arkadaş bile doktora gitmeyi kabul ederse dünyanın en mutlu insanı ben olacağım.Bunu tüm içtenliğimle söylüyorum.Son kez yinelemek istiyorum.DOKTOR VE İLAÇ bu hastalığı yenmek için gereken en önemli etmenler.Ümitsiz olmayın.İnancınızı yitirmeyin.Pozitif bilimlere sadık kalın.Gereken sabır ve kararlılığı gösterin.Sonunda kazanan siz olacaksınız.Denemeye değmez mi?..

Emrah
temenujka

Mesaj gönderen temenujka »

Merhaba Emrah.
Ben 2 aydır ( haftada 1 gün) psikiyatriste gidiyorum. Fakat şöyle de bişey var. Gidip geliyorum ama bir türlü esas soruna gelemiyorum. Sosyal fobim var diye gittim doktora , fakat yaşadıklarımı anlatamıyorum, bu sefer doktor da senin sosyal fobin yok bence demeye başladı. Daha çok performans fobisi bu bence dedi. En fazla sunumlarda, topluluk önünde konuşmam gerektiğinde ortaya çıkıyor çünkü. Bundan başka daha bir sürü şeyler var: herkes bana bakıyor gibi, alışveriş yaparken rahat olamama, kalabalık ortamlarda yemek yiyemek gibi..ama bu gibi problemleri anlatamıyorum..ne kadar zorlasamda yapamıyorum bir türlü...hatta doktorun karşısında aşırı bir terleme oluyor bende, ağızım kuruyor. Yani doğal olamıyorum herzamanki gibi..Bu şekilde doktorun bana yardımcı olması daha zor sanırım. Daha rahat anlatabilmem için bir önerin varsa çok sevinirim. Diğer arkadaşların da önerilerini bekliyorum tabi. Özellikle sana sormamın nedeni, doktor ve ilaç tedavisi şart demenden dolayı..Bi de bişey daha, sen yenmişmiydin sf yi, yendiysen doktor tedavisi ile mi? Şimdiden teşekkürler
Lonely heart

Merhaba arkadaşım,

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım size.Anlattıklarınızdan yola çıkarak sosyal fobiniz olduğunu söyleyebilirim ama performans anksiyetesi de olabilir doktorunuzun söylediği gibi,ikisi de benzerlikler gösteren rahatsızlıklar.Doktora açılamama konusunda ise rahat olmanızı,sanki ailenizden bir bireyle konuştuğunuzu düşünmenizi önereceğim.Bir de şöyle düşünün:O insan size yardımcı olmaya çalışan biri,amacı sorununuzu anlayıp,gidermenizi sağlamak.O yüzden lütfen doktor karşısında doğal ve içten olun,sizi her ne rahatsız ediyorsa çekinmeden anlatın.O bir tıp insanı ve başka inasanlar gibi sizi eleştirmesi,v.s sözkonusu değil,o yüzden doktor karşısında gergin olmanız için hiçbir neden yok.Dediklerimi yaparsanız sorununuzu yeneceğinizi düşünüyorum.
Benim sosyal fobim çocukluğumda başladı.Ortaokul'da doruk noktasına ulaştı.Lise'deyken de sürdü.Üniversite'deyken kısmen biraz hafifledi ama tümüyle geçmedi.Bu yüzden okuldan ayrılmak zorunda kaldım.Sizinle benzer yakınmalarım vardı.O yüzden sizi çok iyi anlıyorum.Tedaviye 27 yaşında başladım.Halen o tarihten bu yana düzenli ve doktor gözetiminde ilaç kullanıyorum.Son 2.5 -3 yıldır sosyal fobi'den kurtulduğumu söyleyebilirim.Evet,hala bazı korkularım ve sorunlarım var ama özellikle korkularım eskisinle kıyaslanamayacak kadar geriledi.Daha önce sosyal fobim nedeniyle yapamadığım pek çok şeyi artık rahatça yapabiliyorum.Bu da iyi doktor seçimi ve düzenli ilaç kullanımının doğal bir sonucu.Buna inanma,kararlılık ve sabır etmenlerini de ekleyebilirim.
Umarım doyurucu bir yanıt verebilmişimdir sorunuza.En kısa sürede sosyal fobi'den kurtulmanız dileğiyle...

Emrah
Kullanıcı avatarı
serkan33

Mesaj gönderen serkan33 »

Peki emrah ilacı ne zaman bırakacaksın veya bıraktınmı?
THATS ALL...
temenujka

Mesaj gönderen temenujka »

Teşekkür ederim Emrah, sf yüzünden okuldan ayrılmış olman üzücü tabi. Halen bazı korkuların olsa da sosyal fobiyi yenmiş olman çok sevindirici. Ben çok yeni anladım bunun bir hastalık olduğunu ve öğrenince birkaç gün içerisinde doktora başvurdum. Nedenini bilmiyorum fakat yaşadıklarımı, beni rahatsız eden şeyleri o kadar zor anlatıyorum ki..bi kısmını anlatamadım zaten. Doktora anlattıklarım çok saçma gelecek korkusu var içimde, bi de devlet hastanesine başvurdum ve orda psikiyatri asistanı tarafından görüşmeler gerçekleşiyor. Doktorun illa profesor olması şart mi sence? (biraz saçma bir soru oldu sanırım). Yaşı genç ve çok ta tecrübesi olduğunu sanmıyorum bu konuda , bi de çok genç olduğu için anlatmam daha da zorlaşıyor. Sanırım biraz çaba gerek. İlaç yazdı doktor ( cipralex) ve 2 aydır kullanıyorum. Sosyal ortamlarda daha önceki gibi aşırı bir kaygı duymuyorum sanki, acım biraz hafifledi gibi..Gerçi 2 ay kısa bir süre , psikolojik olarak da bu şekilde hissediyor olabilirim:) Üniversite öğrencisiyim ve sürekli sunumlarım var..Ben de sf yüzünden çok bırakmayı düşündüm okulu ama kıyamadım. Acı çekmeme rağmen dayanmaya çalıştım. İlk dönem sunumlarım bitti, 1 ay boyunca rahatım ama bu işin ikinci dönemi de var. Daha şimdiden kara kara düşündürüyor beni.. Elim ayağım kesiliyor, sesim öyle titriyor ki sanki bir yabancı konuşuyormuş gibi, kalbim güm güm atıyor...ağız kuruması sonucu sürekli pet şişe ile dolaşmak zorunda kalıyorum...Şiddetli baş ağırıları çekiyorum sunum günlerinde...İşkence yani..:( Her seferinde aynı şey oluyor ve bazen dayanacak gücüm kalmıyor).
Beni şuan için doktorum biraz endişelendiriyor, genç olması, daha önce böyle bir tedavi uygulamamış sanırım, yaşı da genç zaten yeni görevde tahminimce, ama çok iyi anlayışlı biri, her seferinde bir önceki görüşmeye göre daha rahhattım sanırım. Gerçi psikiyatrist ama ne bileyim hani daha yaşlı tecrübeli olsa şansım daha yüksekmiş gibi geliyor. Neyse deneyip görmek lazım, inşallah yanılırım da şu sf denilen tuhaf şeyi yerin dibine gömerim...

İlgin ve yardımseverliğin beni mutu etti, takıldığım bi nokta olduğunda sorabilirim sanırım:) Hoşçakal
Lonely heart

Elbette,sosyal fobi konusunda herhangi bir sorunuz olursa elimden geleni yaparım.Sonuçta ben de bu illeti çok uzun yıllar yaşadım ve kurtulmam kolay olmadı.O yüzden siz ve diğer bu sorunları yaşayan arkadaşların ruh halini çok iyi anlıyorum.
Sorunuza gelince,ben de devlet hastanesine gidiyorum.Doktorum Profesör.Ama onun yardımcıları da arasıra seanslara katılıp bana sorular sorıyorlar,gerçi ben doktorumla birebir görüşmekten yanayım ama ne yazık ki devlet hastanelerinde bu biraz güç.
Neyse,ben doktorun deneyim açısından belirli bir yaşın üzerinde olmasından yanayım.Sizin de bu noktaya dikkat etmenizi öneririm.Hastane olarak da Çapa ve Cerrahpaşa'nın psikiyatri bölümlerinin iyi olduğunu düşünüyorum.Sorununuzun en kısa sürede çözümü dileğiyle...

Emrah
Kullanıcı avatarı
candy

Mesaj gönderen candy »

Ben de bu sitedekileri okuduktan sonra doktora gitmeye karar verdim. Aslında 4-5 senedir gitmeyi düşünüyodum ama burda yazılanları okumak gerçekten etkili oldu. 3 ay önce çapa'nın iyi olduğunu düşünerek oraya gittim, ilk gün muayene oldum ilaç falan yazılmadı, beni bir listeye almışlar sanırım 3 aydır bekliyorum ama hala sıra gelmedi. Ne zaman gelir acaba bu konuda fikri olan var mı? Bir de başka devlet hastanesine giden arkadaşlar varsa hangi hastaneleri tavsiye edersiniz?
Lonely heart

Merhaba Candy,

Doktora gitmeye karar vermeniz son derece isabetli.Kendiniz için en iyisi,en doğrusu bu,inanın bana.
Ben son birkaç yıldır Cerrahpaşa'ya gidiyorum ve doktorumdan da(Prof.Dr.Neşe Kocabaşoğlu) son derece memnunum.Benim doktorumun dışında da iyi uzmanlar var Cerrahpaşa'da.Ben Cerrahpaşa'da bir doktora görünmenizi öneriyorum ama tabii son karar sizin.En iyi dileklerimle.

Not:Gerekebileceği düşüncesiyle Cerrahpaşa'nın telefonunu veriyorum:02124143000-21523(Neşe Hn.'ın dahili no'su.)

Emrah
Kullanıcı avatarı
DeRDeM

Mesaj gönderen DeRDeM »

Ben de Vakıf Gureba'ya gidiyorum.. Dr.Nasuh bey..
ÖLÜMDEN NİYE KORKACAĞIM Kİ?
BEN VARKEN O YOKTUR, O GELİNCE DE BEN OLMAYACAĞIM..
(Montaigne)
yasemin3734

ben de

Mesaj gönderen yasemin3734 »

bende doktora gitmeyi arzuluyorum ama bir türlü gidemiyorum.en büyük sebebi tembellik diye düşünüyorum.
Lonely heart

Merhaba Yasemin,

Tembellik,benim de en çok yakındığım konulardan biri.Sanırım bu biraz da depresyondan kaynaklanan doğal bir durum.En azından bende öyle.Ancak bir şekilde de üstüne gidilerek altedilmesi gerekiyor.Aksi taktirde kişiyi tümüyle pasifize/bloke edebiliyor.Naçizane önerim,biraz kendinizi zorlayarak iyi bir uzmana gitmeniz ve onun gözetiminde düzenli ilaç tedavisine başlamanız.Bu şekilde sorununuz her neyse(sosyal fobi sanırım)ondan kurtulma yolunda en önemli adımı atacağınızı unutmayın.Bol şanslar şimdiden...

Emrah
yasemin3734

Mesaj gönderen yasemin3734 »

Emrah Bey teşekkür ederim,söylediklerinizi düşünmeye gayret edeceğim.
alev

Mesaj gönderen alev »

arkadaşlar memory center nasıl bende oray gitmei düşünüyorum iyimi dersiniz