Psikanaliz? Bilinçaltı? yardım bekliyorum...

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
zerkalo

Psikanaliz? Bilinçaltı? yardım bekliyorum...

Mesaj gönderen zerkalo »

Arkadaşlar, bu başlığı sizlere bir şey danışmak için açtım. İnternette gezinirken bu hastalıktan haberim oldu, ve hakkında daha fazla şey öğrenince kendime sosyal fobi teşhisi koydum. Ardından da tedavi yöntemlerini öğrenmeye koyuldum. Bir uzmandan yardım almayı kafama koydum ama aklıma takılan bir şey daha var. Psikoloji öğrencisi bir arkadaşla konuştuktan sonra kafamda bazı soru işaretleri oluştu. Bahsettiklerini tam anlatamayabilirim, ve hatalarım varsa da lütfen düzeltin.
Arkadaşım bana psikolojik problemlerin tedavisiyle ilgili iki ana yaklaşımdan bahsetti. Freud'cu yöntem ve daha yeni olan bilişsel davranışçı yöntem. Anladığım kadarıyla freud'cu yöntem bu tarz sorunlara kaynak olarak çocuklukta veya yetişme döneminde yaşanmış spesifik bir olay ya da anıyı gösteriyor. Örneklemek gerekirse genelde biz sosyal fobiye sebep olarak yüksek beklentili ve baskıcı aileyi gösterebilirz ama freudcu yönteme göre sebep, bu şekilde genel değil de örneğin herhangi bir sınavdan (mesela 2.sınıftaki 2. matematik sınavı) düşük not aldığında ailenin gösterdiği aşırı tepkinin bilinç altına kazınması gibi spesifik bir olay olmalıymış.
Neyse konuyu dağıtmayayım. Freudcu tedavi yöntem bilinç altına kazınmış olan bu spesifik olayı (ki bu olayı biz bilinçli bir şekilde hatırlamıyor bile olabilirmişiz) bulup bilinç altından çıkarmaya yönelik. Bilişsel davranışçı tedavi ise daha faydacı bir yaklaşımla, problemin kaynağına inmeden bir şekilde üstünü örtüp etkisiz hale getirme prensibine dayanıyor. E tabi günümüz dünyasında daha hızlı daha pratik sonuçlar veren bilişsel davranışçı yöntem, görece fazla zaman ve emek isteyen freudcu yönteme göre bariz bir üstünlük sağlamış durumda ve çoğunlukla tercih ediliyor. Fakat benim aklım sorunun kaynağında kaldı.
Biliyorum sizi biraz sıktım ama sorum da burada geliyor. Aranızda doktor veya başka birinin yardımıyla bilinç altına kazınmış bu tarz bir anıyı keşfedip tedavi olan, veya en azından bu yolu kullanmış birileri var mı? Anladığım kadarıyla bu anılar psikanaliz adı altında hipnoz ve telkin yöntemleriyle yüze çıkabiliyor. Bu konuda daha fazla şey öğrenmek istiyorum. Eminim aranızda çok daha fazla bilenler vardır. Şimdiden teşekkür ederim.

not: tekrar etmeden geçmeyeyim dedim. bu konularda ne bir kitap okumuşluğum var ne de ders almışlığım. kaynaklarım sadece birkaç internet sitesi ve psikoloji öğrencisi bir arkadaşım. yanlış bilgileri düzeltmeme yardımcı olursanız memnun olurum.
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

öncelikle hoşgeldin...

ben hiç bu tür bir yöntemi denemedim....ama arkadaşının dedikleri çok doğru...

aslında bu yöntemi denesek sf den eser kalmıyacak ama önce hipnozu gerçekleştirecek doktora güvenmem gerekiyor....

:|
Kullanıcı avatarı
catastrophic

Mesaj gönderen catastrophic »

ilginç...

aklıma takılan birtakım sorular var: freudçu tedavide bu olayı bulmak aşağı yukarı ne kadar zaman alıyor? herhalde uzun yıllar sürer... peki olayı tesbit ettikten sonra etkisi nasıl geçiriliyor? yoksa olayı bilinçaltından bulup çıkarmak iyileşmeye yetiyor mu? bi de bu yöntem, ülkemizde genel olarak kabul görmüş ve uygulanan bir yöntem midir? "hipnozla tedavi" denilen şey temelde bu mudur?

aydınlatırsanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
birsenhoca

Mesaj gönderen birsenhoca »

bu hipnozişine aslında dr ler sadece hocanın okuması gibidirdiyorlaryani bir hocaya gidip kendini okutursan aynı sonucu alırsın...:)diyorlar ben onların yalancısıyım:)
Kullanıcı avatarı
Kararsızım

Mesaj gönderen Kararsızım »

bildiğim kadarıyla freud psikolojik gelişimi 5 evreye ayırmış

insanda görülen psikolojik bozukluklar bu evrelerde yaşanan olumsuzluklardır ve freud a göre çocuk sorun yaşadığı dönemde takılı kalır ve diğer evrelere geçemez ama bazı psikologlar buna karşı çıkıyor

bence sadece freud un psikanaliziyle kalma diğer psikologların da görüşlerini oku ve hepsinin analizini yapıp bi sonuca varman daha yararlı olur
nevrotik

Mesaj gönderen nevrotik »

6 yil boyunca psikanaliz yonelimli psikoterapi gormus biri olarak soyluyorum bu yontem cok uzun ve garantisi yok yani hele birde benim gibi cok kati bir ustbenlige sahip biriyseniz direnmelerden dolayi analizan sizin bilincdisiniza ulasamaz bu boyle yillarca surup gider ayrica psikanaliz insanlari bir teoriye inandirarak basariya ulasmaya calisiyor hemde soyut bir teoriye yani her seyin nedenini cinsellikle cozumlenememis odipus kompleksi ile aciklamaya calisiyor bana kalirsa bilissel psikoterapi yontemi daha gercekci ve daha somut temellere dayaniyor yani yasanan olaylarin kendisi degilde onlarla ilgili olan dusunce ve inanclarimiz sorunu ve problemi yaratan.
nevrotik

Mesaj gönderen nevrotik »

freudcu yontemde yani psikanalizde analistle olan aktarim iliskisi cok onemlidir eger aktarim negatifse analistin sizin bilincaltinizla ilgili yaptigi yorum ve analizlerin hic birine inanmazsiniz ve direnme ile karsi koyarsiniz ama aktarim pozitif ise onun yorumlarina inanirsiniz ve boylelikle bilincdisiniz degismeye baslar.
Kullanıcı avatarı
asimge

Mesaj gönderen asimge »

benimde çok ilgimi çekmişti duyduğumda ,ama deneme fırsatım olmadı bir kaç doktor dinledim tvde bu konuda başarılı olunduğunu söylediler ama tabi kimse yoğurdum ekşi demez siteye bakmak istersen bu konuda sana yardımcı olabilir aynı zamanda dinlediğim doktorların ve kliniğin bilgileride var.........
http://www.psikoyorum.com/
oracle00

hipnoz

Mesaj gönderen oracle00 »

arkadaşlar hipnoz olayı bana pek inandırıcı gelmiyor acıkcası işin biraz kolayına kaçmak gibi geliyor bana türkiyede bu işi hakkıyla yapacak uzman doktor varmı acaba onuda araştırmak lazım
Kullanıcı avatarı
haotsum
İletişim:

Mesaj gönderen haotsum »

bu işi hakkıyla yapacak doktor varsa msne eklesin beni çok acil! :smt087
msnim:... :smt040

Şaka bir yana elle tutulur şeylerden(ilaç, bitkisel çay, polen...) başka çözümlere inanmıyorum ben(dua hariç). İyleşen arkadaşlar da zaten ya ilaçla ya bitkisel çayla vs düzeliyor. Acaba ilaçlar uzun sürede sonuç verdiği için daha hızlı çözümlere inanmak zorunda mı kalıyoruz?