Psikoterapi ne kadar yararli??

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
Kullanıcı avatarı
POLICE

Psikoterapi ne kadar yararli??

Mesaj gönderen POLICE »

Psikoterapi yararlı diyor herkes peki ben şunu merak ediyorum:Psikoterapi konuşma terapisi değil mi???Konuşarak hastalık iyileşebilir mi?Ben şahsen sanmıyorum. :roll:
I'm a Cop!! I'm a Police
Kullanıcı avatarı
POLICE

Mesaj gönderen POLICE »

cevap yazan olursa sevinirim...
I'm a Cop!! I'm a Police
global

Mesaj gönderen global »

POLİCE çözüm stratejilerini fazla eleştirme yönümüzü köreltelim.

Ona bakarsan bu psikoloji ilmi tamamen komiklik...

Bana da nefes egzersizleri vermişlerdi. Diyordum ki nefes alıp vermek beni iyileştirecek mi? Ama sonradan birçok yerde okudum ki nefesi düzenlemek hem fizyolojik hem psikolojik çok faydalıymış.

Eğer doktora için ısındıysa, güven verdiyse sana kendini ona teslim et... :)
sessiz gemi

Re: Psikoterapi ne kadar yararli??

Mesaj gönderen sessiz gemi »

POLICE yazdı:Psikoterapi konuşma terapisi değil mi???Konuşarak hastalık iyileşebilir mi?
Olaya sadece iki arkadaş arasındakine benzer bir konuşma olarak bakarsan evet senin dediğin sonuca ulaşabilirsin

Terapi odasında sen ve doktordan başka bir de normal birinin olduğunu düşün Senin anlattıklarını doktorla birlikte dinliyor İkisinin algıladıkları farklı olacaktır Çünkü birisi bu işin eğitimini almış insan Diğeri ise senin benim gibi birisi Ama senin anlattığın şey sabit yani ikisinin de işittiği cümleler aynı

Psikoterapi gerçekten işe yarar mı ? Kişiye göre değişen bir konu Kimileri kısa süreli 6 ay gibi terapilerle mucizevi sonuçlar alıyorken Bazıları da uzun yıllar devam ettiği halde beklediği iyileşmeyi göremeyebiliyor Zaten bugün varoluşçu,dinamik,bilişsel vs. hiçbir terapi %100 iyileşme garanti edemiyor

Ben sadece psikoterapi uzmanları ile normal kişiler arasındaki eğitim farkına vurgu yapmak istedim Çünkü bu işi yapabilmek te belli bir birikim gerektiriyor
.:AND_MAİYESİ:.

Mesaj gönderen .:AND_MAİYESİ:. »

ne olursa olsun bir doktorla sadece konuşmanın bile insana faydalı olacağını düşünüyorum...ben hiç doktora gidemedim malesef öyle bir şansım olmadı ama gitmeyi çok isterim..hiç olmazsa sorunlarımı bir bir anlatıp rahatlamayı...çünkü konuşacak hiç kimsesi olmayınca insanın çevresinde konuşup anlatmaya özellikle bir insan olarak büyük ihtiyaç duyuyor bilesiniz...sizi anlayacak konuşacak bir kişinin olmaması çok büyük bir eksiklik insan hayatında....ama bu konuşulan kişi sizi anlayabilen bir doktor olunca insana getirisi daha fazla olacaktır buna eminim.............
sessiz gemi

AND MAİYESİ benden daha güzel özetlemiş durumu Mesela şu an acayip gerginim ve birileriyle konuşmaya çok ihtiyacım var Aileme anlatamam çünkü onları endişelendirmek istemiyorum Onların psikolojisini de bozmak istemiyorum Ama doktorlar da çok pahalı be kardeşim Ücretsiz polikliniğe gidiyorsun 5 dak. konuşup gönderiyor Hay ben böyle işin diyesi geliyor bazen insanın
Kullanıcı avatarı
haotsum
İletişim:

Mesaj gönderen haotsum »

evet maalesef öyle 5 dakka dinliyor sorununu anladığı an hemen ilaç yazıp gönderiyor kapıda 30 hasta sıra bekliyor doktor ne yapsın?
Kullanıcı avatarı
BiR UMUT VAR

Mesaj gönderen BiR UMUT VAR »

bende özele gidemiyorum parasızlıktan .hem gitsem ne olacak ki bana teselli verici sözler falan filan ...belki terapi insan ilşkilerinde olumlu sonuç verir .fakat kızarmayı ve sf yi tamamen yok edeceğini sanmıyorum
BİR UMUTLA BAŞLAR HERŞEY...
sessiz gemi

haotsum yazdı:evet maalesef öyle 5 dakka dinliyor sorununu anladığı an hemen ilaç yazıp gönderiyor kapıda 30 hasta sıra bekliyor doktor ne yapsın?
Doğru diyorsun ama şöyle bir durum var Devlet hastanelerinin psikiyatri polikliniklerinde genelde asistan doktorlar var ve sevkli gelen bütün hasta yükü onların omuzlarında Doç. ve Prof. ünvanlı doktorlar ise ortalama 200 ytl ücret karşılığı hasta bakıyorlar Ee haliyle maddi durumu olmayanlar bu hizmetten faydalanamıyor ve 5 dak.lık kısa terapilerle yetinmek zorunda kalıyorlar

Doç. ve Prof.larda zaman daha bol Zaten randevuyu istediğin saate alabiliyorsun Sabahın köründe gitmek zorunda değilsin Mesela Çapa Tıp fakültesine ilk defa gelen bir hasta normal poliklinikte muayene olabilmek için sabah 5.30 da gelmek zorunda Ama bir Prof.tan randevunuz varsa öğleden sonra 2 de görüşebiliyorsunuz Diğer devlet hastanelerinde de buna benzerdir sanırım

Sözün özü hastanelerdeki bu yoğunluğu azaltmak için Prof. ve Doç.lara da ilave hasta gönderilebilir Böylece sevkli giden insanlar da yeterli süre terapiden yararlanabilr Fakat bu uygulama şu anki mevcut döner sermaye zihniyetinin hiç işine gelmez O yüzden yapmazlar
Kullanıcı avatarı
POLICE

Mesaj gönderen POLICE »

uzman psikoloğa gidiyorum kızılayda.Konuşarak ve söylediklerimi not alarak seans yapıyor.Bu psikoterapi mi şimdi??
I'm a Cop!! I'm a Police
Kullanıcı avatarı
tdurden

Mesaj gönderen tdurden »

psikoterapi tk başına sf de yetersiz kalır. sfden sadece psiko terapiyle kurtulmak zordur. psikiyatristlerin birleştiği nokta, sf de ilaç tedavisinin yanında uygulanan psikoterapinin tedavide daha iyi sonuç verdiğidir. ama fizyolojik etkenleri gidermeden yani ilaç kullanmadan sadece psikoterapiyle sfde başarıya ulaşmak çok zordur.
Kullanıcı avatarı
POLICE

Mesaj gönderen POLICE »

zaten ilaç kullanıyorum.
I'm a Cop!! I'm a Police