Üstüne gitmekle sf yenilebilir mi?

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
Tayfun

Mesaj gönderen Tayfun »

Birkaç yerde daha yazmışsınız. Psikologların saatlerine baktıklarını. Seans süreleri bireysel terapilerde 50 dk. civarındadır. Bunun nedeni de ortalama olarak insanların 50 dk. kadar dikkatlerini yoğunlaştırabilmeleridir. Dikkat ederseniz okullarda ders saatleri de buna göre ayarlanır. 50 dk. dan sonra hem psikolog hem danışan yorulur ve dikkatini yoğunlaştırmakta güçlük çeker. Belli ki sizi rahatsız etmiş bu durum ancak büyük ihtimalle sizden sonra başka bir randevusu vardır ve o danışanını da bekletmemesi gerekiyordur.

İkinci olarak her meslek grubunda yetersiz ve işinin ehli olmayan insanlar olduğu gibi psikologlar arasından da çıkacaktır. Bu durum psikologları kötülememizi gerektirmez. Dikkat edeceğimiz husus doğru psikologu seçmektir. Söz gelimi bir göz doktoruna da gidersiniz adam işini iyi bilmiyorsa kör edebilir sizi.

Gelelim üstüne gitme meselesine, sosyal fobinin tedavisinde üstüne gitme (alıştırma, exposure, yüzleştirme) olmadan iyileşmenin olması mümkün değildir. Sf hastalarının ilaç tedavisi ile ilgili en büyük yanılgılarıda buradan geliyor. İlaç tedavisi fizyololojik ve hormonal değişiklikler sağlar ancak sizi girişken yapmaz mesela.

umarım açıklayıcı olmuştur. sevgiyle kalın...
Tayfun Doğan
Psikolojik Danş./Psikoterapist
morlavanta

Mesaj gönderen morlavanta »

Tayfun yazdı:Birkaç yerde daha yazmışsınız. Psikologların saatlerine baktıklarını. Seans süreleri bireysel terapilerde 50 dk. civarındadır. Bunun nedeni de ortalama olarak insanların 50 dk. kadar dikkatlerini yoğunlaştırabilmeleridir. Dikkat ederseniz okullarda ders saatleri de buna göre ayarlanır. 50 dk. dan sonra hem psikolog hem danışan yorulur ve dikkatini yoğunlaştırmakta güçlük çeker. Belli ki sizi rahatsız etmiş bu durum ancak büyük ihtimalle sizden sonra başka bir randevusu vardır ve o danışanını da bekletmemesi gerekiyordur.

İkinci olarak her meslek grubunda yetersiz ve işinin ehli olmayan insanlar olduğu gibi psikologlar arasından da çıkacaktır. Bu durum psikologları kötülememizi gerektirmez. Dikkat edeceğimiz husus doğru psikologu seçmektir. Söz gelimi bir göz doktoruna da gidersiniz adam işini iyi bilmiyorsa kör edebilir sizi.

Gelelim üstüne gitme meselesine, sosyal fobinin tedavisinde üstüne gitme (alıştırma, exposure, yüzleştirme) olmadan iyileşmenin olması mümkün değildir. Sf hastalarının ilaç tedavisi ile ilgili en büyük yanılgılarıda buradan geliyor. İlaç tedavisi fizyololojik ve hormonal değişiklikler sağlar ancak sizi girişken yapmaz mesela.

umarım açıklayıcı olmuştur. sevgiyle kalın...
Hocam ben kimseyi, hiçbir meslek gurubunu kötülemiyorum, yaşadığım acı bir tecrübeden yola çıkarak ki burada birçok arkadaşımızın kötü bir tecrübesi var bu konuda, demek ki tek ben değilmişim, fikirlerimizi paylaşıyoruz...

Şöyle bir şey var ben ilaç tedavisi(psikiyatr gözetiminde)+terapiyi savunuyorum...

Üstüne gitme meselesinin işe yaramadığını da tek başına birşeylerin üstüne gitmeye çalıştığımda anladım, olmuyor, tek başınıza üstüne gidemiyorsunuz...Ama bir uzman gözetiminde olabilir...Bu da pratikte ne kadar uygulanabilir onu bilmiyorum...
sevim

Mesaj gönderen sevim »

insan ortamını değiştiremiyorsa ve herkesin tepkisini toplamışsa öyle bir ortamda kendini tedavi yöntemleriyle değiştirebilir yüzleşebilirmi
morlavanta

Mesaj gönderen morlavanta »

sevim yazdı:insan ortamını değiştiremiyorsa ve herkesin tepkisini toplamışsa öyle bir ortamda kendini tedavi yöntemleriyle değiştirebilir yüzleşebilirmi
sen değişince ortam da değişiyor zaten...İnsanlara daha olumlu bakıyorsun.
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

Dış dünyaya anlam veren insanın kendi algısıdır. Tek başına dış dünya anlamsızdır. Herzaman diyorum, gene diycem. Aşık veysel ne demiş
Güzelliğin on par' etmez
Bu bendeki aşk olmasa
nokta :D
sosyalfobi : geçici çekingen zar
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

ben bu yöntemin, söz konusu davranış üzerinde etkili olacağını, ama genel olarak hastalığın kendisine bi etkisinin olmayacağını düşünüyorum.

bir de kendi kendine bu hastalığı yenmek bana çok da mantıklı gelmiyor. psikolojik hastalıkların metanetle, telkinle ya da reddetmekle yenilebileceği örneğine rastlamadım.(depresyon ve çeşitleri, sosyal fobi..)

fiziksel rahatsızlıklar gibi uzman desteği gerektiriyor fakat, bu durumun başarılı olması da birçok şarta bağlı ve başarısız olma ihtimali de diğer tedavilere göre daha yüksek.
sessizfırtına

Mesaj gönderen sessizfırtına »

başlığın cevabı istikrara, sürekliliğe bağlı. hastalığın üstüne gittikten sonra kişinin kendini, tepkileri büyüterek geri çekilip çekilmemesiyle alakalıdır. yapmaktan kaçındığımız bir işi yapamamış( ytopuluk önünde konuşmak, bir şey yiyip içmek vb.), ya da gerçekleştirmiş fakat çok büyük heyecan duymuş, karşısındakiler bunu görmüş, nedenin sormuş bi şekilde binbir zorlamayla saklamaya çalıştığımız bu hastalık ifşa olmuş olabilir. Bundan sonraki düşünce yapısı önemlidir. Kişi "yine rezil oldum, başaramadım, battım, artık herkes benim ne olduğumu gördü, insan içine çıkamam" diye düşünüyorsa üstüne gitmekle çözülmez, zaten bu şekilde düşününce ikinci bir tekrar olmaz, geri çekilinir.
Belki de bu noktadaki düşünce yapısını değiştirmek gerekiyor. Buradaki telkinler de uzman doktor ve terapistlerle olur. Bu sebeple uzman birinin desteği şarrtır.
Sonuçta gözümüzde büyüttüğümüz bir şeyin ne kadar normal olduğunu yaparak, tecrübe ederek öğrenicez. Bunu yapabiliyorum, aslında ne kadar kolay ve normal bir şeymiş düüncesi de ancak onu yaptıkça, tekrar ettikçe beynimize yerleşecek, eski düşünce kalıpları yerini yeni ve sağlıklı düşüncelere bırakacak.
Bunu hiç çalıştırmadığımız bir kasın zayıflığına benzetiyorum. Ancak o kası egzersiz yaparak, çalıştırarak güçlendirebiliriz.
Biz de eyleme geçerek, bu noktada mutlaka düşünce yapımızı değiştirecek, bize tlkinde bulunacak uzman birinin yardımıyla, gelişebilir ve değişebiliriz.
Toparlamakta zorluk çektim, inşallah anlatabilmişimdir.
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

Üstüne gitmekle sos.fob yenilebilir. Ben böyle yaptım ve başardım. Geçmişteki travmalarımdan ötürü artık pişmanlık veya suçluluk yaşamıyorum. Yaşamayı seviyorum :P )))
Kullanıcı avatarı
juanpr

Re: Üstüne gitmekle sf yenilebilir mi?

Mesaj gönderen juanpr »

ben de merak edıyodum bu üstüne gitme olayını,şimdi biraz anlar gibi oldum,tşkler..
evet sistematik olması lazım,üstüne gidin derken bodoslama degil:) öyle olursa sonucta risk almış oluruz ve hersey daha kötü olabilir bu da yenı travmaları getirir..
zaten korkularımız başımıza gelenlerle daha da pekişiyor,en azından benım öyle,kötü deneyimler yaşadıkca korku da artıyor..
oyüzden iyi ayarlanması lazım,hem zihnin hem de yaşanacak deneyimin.
Tahterevallinin diğer ucuna oturarak sayemde yükselen insanlara;
canımın sıkıldığında kalkabileceğimi söyleyin..
[ Neyzen Teyfik ]
ağaç85

Re:

Mesaj gönderen ağaç85 »

Tayfun yazdı:Hayır tabii ki her sosyal durum için böyle bir şey yapmanıza gerek yok. Belli başlı durumlarda uyguladığınızda ve başarılı olduğunuzda aslında eskiden sizde kaygı uyandıran durumların hiçte kaygılanmayı gerektiren haller olmadığını içselleştireceksiniz.

Peki ya, eskiden bizde kaygı uyandıran durumların aslında gerçekten de kaygılanmayı gerektiren haller olduğunu anlarsak? Bu çevredeki insanlara bağlı bir nevi. Toplum içinde fikrimizi söylediğimiz zaman, her defasında alaya alınıyorsak... Bir konuşma yapabilmek için cesaret topladığımız zaman, sürekli yanlış yapıyorsak... Nasıl olur da kaygılanmamamız gerektiğini içselleştirebiliriz? Bence öncelikle insanlar değişmeli. Eğitilmeli. Özellikle de bu tür hastalıklar konusunda. Başkalarına karşı daha duyarlı olmaları gerektiğini anlamalılar. Hata yapan insanlara gülmemeli, bu tür konumdaki insanlara destek olmalılar.
darsinki

Mesaj gönderen darsinki »

tayfun hocam sf toplum önünde mikrofonla konuşulduğunda oluyorsa ve zaman zaman da konuşmak zorundaysak ne yapmalı...
Kullanıcı avatarı
juanpr

Re: Re:

Mesaj gönderen juanpr »

Lit yazdı:
Tayfun yazdı:Hayır tabii ki her sosyal durum için böyle bir şey yapmanıza gerek yok. Belli başlı durumlarda uyguladığınızda ve başarılı olduğunuzda aslında eskiden sizde kaygı uyandıran durumların hiçte kaygılanmayı gerektiren haller olmadığını içselleştireceksiniz.

Peki ya, eskiden bizde kaygı uyandıran durumların aslında gerçekten de kaygılanmayı gerektiren haller olduğunu anlarsak? Bu çevredeki insanlara bağlı bir nevi. Toplum içinde fikrimizi söylediğimiz zaman, her defasında alaya alınıyorsak... Bir konuşma yapabilmek için cesaret topladığımız zaman, sürekli yanlış yapıyorsak... Nasıl olur da kaygılanmamamız gerektiğini içselleştirebiliriz? Bence öncelikle insanlar değişmeli. Eğitilmeli. Özellikle de bu tür hastalıklar konusunda. Başkalarına karşı daha duyarlı olmaları gerektiğini anlamalılar. Hata yapan insanlara gülmemeli, bu tür konumdaki insanlara destek olmalılar.
sf yi yenmenin amacı zaten o dedigin eğitilmesi gereken,alaycı,anlayışsız,patavatsız insanların karşısında durabilmek ve bazen ağızlarının payını verebilmek..
her insan bazen küçük düşebilir,alay konusu olabilir ama bu durumu sfliler kadar kimse takmaz,
öncelikle insanlar değişmeli dıyosun öyle bişey cok zor,dünyada her türlü insan var ve olacak da,önemli olan o insnların sana yaşattıklarını nasıl algıladgın?
dünya düzeni böyle güçlü güçsüzü ezer..
kötülüğü yok edemezsin,kötülerle(duyarsız,anlayışsız,alaycı insanlar) yaşamayı öğreniceksin..
iyiyle kötünün,güçlüyle güçsüzün birbirine baglı zıt kavramlar oldugunu bilip bu farkındalıkla yaşaman lazım kısacası ...
Tahterevallinin diğer ucuna oturarak sayemde yükselen insanlara;
canımın sıkıldığında kalkabileceğimi söyleyin..
[ Neyzen Teyfik ]
vakkavakka_ee_ee

Mesaj gönderen vakkavakka_ee_ee »

benim gittiğim psikolog benim hayal kurarak o anları canlandırmamı istiyordu ama hayal edince korkmuyordum , hayal et korkuyor musun diyordu yok diyordum bir daha diyordu olmuyor diyordum en sonunda bana çok kötü bağırmıştı , böyle psikologlarla olunca bi daha da tedavi almadım şimdi tutup bir de doğru birini bulucaz daha doğru düzgün psikolog bilen bile yok .

ayrıca o yüzleştirmelere birlikte gidilmesi bence iyi fikir. aynı köpeklere fısıldayan adamın yağtığı gibi yanında nasıl yapmasını göstererek köpekleri rehabilite ediyor. doktor da bizimle gelip sorunumuz neyse onu nasıl yapmamız gerektiğini, telaşa kapıldığımızda nasıl yatışmamız gerektiğni göstermeli.başarısız olursak büsbütün sf üstümüze üztümüze gelir . ben denedim ordan biliyorum , bu yüzleşmeyi duymuştum daha çok ortama girip, girdikçe alışmaya çalışırım dedim ama birinde bile elim titrese bütün yaptıklarımı götürdü ve en başa döndüm hem de daha feci bi halde..

ama şu başardıklarını düşünme kısmı o kadar olumlu bi etkisi var ki , ben bu şekilde bir yılımı mutlu yaşadım . yaptığım iyi şeylere odaklandım , kötüleri düşünmedim , başarılı biriyim dedim bulaşık bile yıkasam anneme yardım ettim bulaşıkları yıkadım ben bugün iyi iş başardım diyip motive oldum ve karşımdaki insanlara odaklanıp öncesinden kurgulamadan , hayal kurmadan nefesimi ayarlamaya çalışarak bir yıl aştım . sonra eve kapandım işte o zaman olan oldu , yine geldi! karabasan gibi . bu psikolog da iki yazmış gitmiş bari bi adres verseydi hangi şehirde nerde? onunla olmasa bile tavsiyesi ile başka bi doktora giderdik !
rüzgar

Mesaj gönderen rüzgar »

sfli olduğum dönemlerde sosyal ortamlardan kaçmadım hatta sık sık kalabalık toplantılarda yemekler de bulunuyordum. hiç konuşmadan oturuyordum ama kimse benle alay etmezdi hatta hep çağrılırdım. kan ter içinde kalsam da giderdim. bunun meyvelerini sonradan topladım. mesleğim de sf yi yenmem de yardımcı oldu zor durumlar yaşadım ama fazla takmadım kafama çünkü işimi kaybetmek istemiyordum ve yaşamak zorundaydım. geniş düşünebilmek çok önemli herşey insana aittir diyebilmek. sf de dünyanın en insanca olayıdır. ve atlatılır sonunda.

Psikolog Tayfun un önerileri fikirleri oldukça mantıklı. ilacın bir başına fonksiyonu olmuyor mücadele tüm ruhsal sorunlarda çok çok önemli.