Sf'liler çok öfkeli

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
Tayfun

Sf'liler çok öfkeli

Mesaj gönderen Tayfun »

Psikoterapilerde en önemli süreçlerden birisi bireyin problemiyle ilgili sorumluluğu almasıdır. Yani psikolojik herhangi bir problemi olan birey bu sorunla ilgili olarak başkalarını suçlamaya eğilimlidir. Çünkü insan benliği olumsuzlukları kendisine yakıştıramaz. Problemin suçunu başkalarına yüklemek ise kişiyi geçici olarak rahatlatır. Ancak terapi sürecinde eğer danışan sorumluluğu kendi üzerine almazsa iyileşme pek mümkün olmayacaktır. Çünkü terapide sorunun ancak bireye bakan yönleri düzeltilebilir. Yani hasta diyorsa ki, babam suçlu, sınıf arkadaşım suçlu, abim suçlu vs. gidip o insanlara "bakın siz şöyle şöyle davranmakla Ahmet'i üzüyor, hasta ediyorsunuz, bir daha yapmayın" demek gibi bir seçeneğimiz yok. Psikolojide temel ilkelerden biri şudur: "İNSANLARIN BİZE NASIL DAVRANACAĞINI BİZ BELİRLERİZ". Tabii tüm bunları söylerken hırsızın hiç mi suçu yok? diye sorabilirsiniz. Elbette çok kötü insanlarda var ve bunlara karşı yapacak çok fazla bir şeyde olmayabiliyor.

Sf'li bireylerde öfke duygusu çok fazla maalesef. Öfke ise insanı tüketir, dermansız bırakır. Bunun temelinde sorunun kaynağı olarak başkalarını görme bulunuyor. Bir düşünmekte fayda var.

Bir anekdot:

Cin'in biri Kambura sormuş. Bir dilek hakkın var ne istersin? Kamburunu düzelteyim mi?

- Hayır demiş Kambur. Başkalarını da kambur yap ben de onlara güleyim.

"Sosyal fobi tedavi edilebilen bir hastalıktır."
Tayfun Doğan
Psikolojik Danş./Psikoterapist
Kullanıcı avatarı
hayal-et

Mesaj gönderen hayal-et »

Sf'li bireylerde öfke duygusu çok fazla maalesef.
ben de bazı zamanlarda öfkeli olduğumu düşünüyorum.sf olmasa belki bu öfkeden dolayı başıma bi çok iş açabilirdim.ama her zaman değil tabiki. :roll:
eeliff

Mesaj gönderen eeliff »

Ben de içten çe çok gereksiz şeyler için öfkeleniyorum ama genelde çevreme birşey hissettirmiyorum ama insanı çok yıpratıyor gerçekten
''Sana rahatsızlık veren hiçbirşey, sana ait değildir.''
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

Ama gerçekten suç onlarda, ben kendimde düzeltecek bişey bulamıyorum.
mrptkd

Mesaj gönderen mrptkd »

artık onları düzeltemeyiz,bu gelinen durumda yapılabilecek en iyi hamleyi düşünmek elimizde ancak.. ama suçlamak gerçekten rahatlatıcı :P
Kullanıcı avatarı
naribeyza

Mesaj gönderen naribeyza »

deagolbrandybuck yazdı:Ama gerçekten suç onlarda, ben kendimde düzeltecek bişey bulamıyorum.
İnsan kendini suçlamakdan yorulduğunda ve hiçbirşey değişmediğinde bunu düşünüyor ve tabiiki insanlara karşı öfke ve nefret doluyor.Bunu ben de yapıyorum sık sık.Bununla birlikde yukarda dendiği gibi öfke en çok insanın kendisini yıpratıyor.Onun için en iyisi ne kendimizi ne başkalarını suçlamamak.Herkes ve biz o an yaptıklarımızı en doğru bildiğimiz şey olduğu için yaptık.En iyisi herşeyi olduğu gibi kabul edip geleceğe bakabilmek.
Suya yazı yazmak gibi birşey zaman ve tutamazsın ömür bir nehir gibi akıp gider avuçlarından...
Naribeyza
katre

Mesaj gönderen katre »

Sf'li bireylerde öfke duygusu çok fazla maalesef. Öfke ise insanı tüketir, dermansız bırakır. Bunun temelinde sorunun kaynağı olarak başkalarını görme bulunuyor.
ben bu öfke yada kızgınlığın kaynağı olarak başkalarını suçlamanın yanında kişinin yaşadığı duyguları içinde tutmasınında payı olduğunu düşünüyorum.örneğin birine kızıyorsunuz ,bi davranışı hoşunuza gitmiyor yada tersi birini seviyorsunuz ,güzel şeyler hissediyorsunuz ama sf den dolayı yada onu kırmamak için yada çekindiğiniz için yada başka nedenlerden bunu karşınızdaki kişiye söyleyemiyorsunuz. bu duygular(öfkeniz,kızgınlığınız,sevginiz,olumlu yada olumsuz hisleriniz vs..) söylemediğiniz için dahada kabararak ,mayalanarak içinizde büyümeye devam ediyor ve sizi bi şekilde rahatsız etmeye başlıyor.işte bu rahatsızlık dışarıya öfke olarak yansıyor olabilir...

başkasını suçlamak konusuna gelince bende bi çok konuda suçu kendimde görmüyorum .sonuçta diğerleriyle beraber yaşadık ve yaşıyoruz .etkileniyoruz ve etkiliyoruz.bu etkileşim bizim açımızdan çoğu zaman ne yazık ki olumsuz yönde oluor.:(((( (acele acele yazdım sanırım baya bi karışık oldu umarım ne demek istdiğimi anlatabilmişimdir))
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

naribeyza yazdı:
deagolbrandybuck yazdı:Ama gerçekten suç onlarda, ben kendimde düzeltecek bişey bulamıyorum.
İnsan kendini suçlamakdan yorulduğunda ve hiçbirşey değişmediğinde bunu düşünüyor ve tabiiki insanlara karşı öfke ve nefret doluyor.Bunu ben de yapıyorum sık sık.Bununla birlikde yukarda dendiği gibi öfke en çok insanın kendisini yıpratıyor.Onun için en iyisi ne kendimizi ne başkalarını suçlamamak.Herkes ve biz o an yaptıklarımızı en doğru bildiğimiz şey olduğu için yaptık.En iyisi herşeyi olduğu gibi kabul edip geleceğe bakabilmek.
bende kabullendim zaten. kabullenmekten başka ne yapabilirimki. ne yaparsam yapayım hiçbirşey değişmeyecek nasıl olsa...
MY_world

Mesaj gönderen MY_world »

benim aileme karşı çok büyük öfke ve nefretim var yaaaaa evdekilerin hiçbiriyle anlaşamıyorum.Onlara bağlı olduğum ve sevdiğim kadar nefret ve öfke de duyuyorum hiçbir konuşmamızı güzel sonuçlandıramıyoruz.Kısır bi döngüye dönüştü artık.Bu yüzden bu sf sadece beni değil ailemi de bitirdi :cry: :cry:
MY_world

ve bazen evde birden patlayıp çok kırıcı olabiliyorum
MY_world

ne kendim olabildim ne de onların istediği gibi birisi :shock: :cry:
Misanthrope

Re: Sf'liler çok öfkeli

Mesaj gönderen Misanthrope »

Tayfun yazdı:Psikoterapilerde en önemli süreçlerden birisi bireyin problemiyle ilgili sorumluluğu almasıdır. Yani psikolojik herhangi bir problemi olan birey bu sorunla ilgili olarak başkalarını suçlamaya eğilimlidir. Çünkü insan benliği olumsuzlukları kendisine yakıştıramaz.
=D> çok güzel ifade edilmiş.. ben eskiden (SFnin varlığından habersizken) kendi durumumun analizini yaptığımda kendime sadece iyi hasletleri yakıştırıyordum. son zamanlarda daha gerçekçi bir yaklaşımla "o kadar da iyi biri değilim belkide" demeye başladım. ha nedir bu diğer insanları yaptıkları hata, ahlaksızlık vs. yüzünden suçlamadığım anlamına gelmiyor.. (hatasız kul olmaz :-({|= ) ama çözüm yolunda önemli bir adım yine de

öfke konusuna gelince.. ya öfkelenmeyi engellemeyi bir yol bulmalı (yoga, terapi vs.) ya da öfke ortaya çıktığında onu dışarı yansıtmalıyız. birincide sorun yok ama ikinci yöntemde başkalarını kırma, üzme ihtimali var. o yüzden her durumda uygulanamayabilir

öff.. bir hiç uğruna kendi ömrümüzden yiyoruz
derya1906

Mesaj gönderen derya1906 »

evet ya bende çok sinirleniyorum herşeye özellikle aileme başta anneme
napıcağımı bilemiyorum sanki böyle olmamın nedeni onlarmış gibi
ama onlarda biraz anlayışlı olsalar ya ne iyi olur ben surat astıkça onlarda
aynısını davranıyolar bende çok şey istiyoum....
paint it black

Mesaj gönderen paint it black »

kesinlikle mesela başıma gelen son olayı anlatıcam.Telekoma gittim fatura ödemeye.Görevli şu kadar borcunuz var dedi ödüyormusunuz dedi bn hemen sesimi yükselttim hepsini nasıl ödeyeyim zaten kredi kartıyla ödicem diye bağırdım öfkeden dışardada sesim çıkar oldu:))
selamsız

Mesaj gönderen selamsız »

paint it black yazdı:kesinlikle mesela başıma gelen son olayı anlatıcam.Telekoma gittim fatura ödemeye.Görevli şu kadar borcunuz var dedi ödüyormusunuz dedi bn hemen sesimi yükselttim hepsini nasıl ödeyeyim zaten kredi kartıyla ödicem diye bağırdım öfkeden dışardada sesim çıkar oldu:))
se sfli olduğuna eminmisin? :shock:
bir sfli böyle davranırmıydı? bipolarmısın yoksa?