Sosyal fobinin kardeşleri

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
selamsız

Mesaj gönderen selamsız »

Evet, o bende de yoğun bir şekilde var. Böyle şeyler çocukken öğreniliyor. Henüz utangaçlığımı yenememiş olsam da, sosyal bir ortamdan kaçmamın, katılmak istememin ilk sebebi bu.
sessizfırtına

Mesaj gönderen sessizfırtına »

Tayfun Bey,
çekingen kişilk bozukluğu ve sosyal fobi arasındaki ayrımı yaparken biri kişilk bozukluğu biri kaygı bozukluğu demişsiniz. Burada belirti olarak fark nedir peki? Çekingen kişilik bozukluğu teşhisi hangi ayırıcı belirtiye göre konulur? Çünkü sosyal fobi de çkbnin belirtileri aynı şeyler gibi: sosyal ortamlardan kaçınma, heyecan duyma, küçük düşme korkusu vb.
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

secret-man yazdı:Benim sorum,kişi belli derecede utangaçlığını yense bile,toplumda bir birey olarak hissedemiyor gene de kendini,doğal insan davranışları,insanlara sıcakkanlı davranmayı,yerine göre uygun davranmayı pek başaramıyor,daha önce utangaçlığının kendisini engellemesidir sebep,daha önce hiç yapmadığından.
Bu sorunlar nasıl aşılmalıdır,sf den bir nebze kurtulmakla normal bir insan olunmuyor gerçekten.
evet, ben de kendimde bu belirtileri görüyorum, şizoid kişilik bozukluğu'nun belirtileri sanırım bunlar...

yoksa bu şizoid kişilik bozukluğunun şizofrenle bi ilgisi mi var :?
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

Şizoid kişilik bozukluğuyla ilgili birkaç şey eklemek istiyorum ben de:

Rahatsızlığın oluşma sebepleri:

Erken çocukluk döneminde soğuk, ihmalkar, tatmin edici olmayan ilişkiler yasayan çocuklarda ileri dönemlerde ilişki ve kişiler arası bağlantıların önemli ya da gerekli olmadığı seklinde bir düşünce tarzı gelişimi ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.
Eşlik edebilen psikiyatrik bozukluklar:

-Majör depresyon
-Distimi
-Sosyal fobi
-Agorafobi
-Kişilik bozuklukları (sizotipal, paranoid, çekingen k.b. ile)

Sanırım çocukluk döneminde fazla hassas olmak konusunda sfnin bir katkısı var bu hastalığa...
sessizfırtına

ya bir de başımıza bu hastalık çıkmasın ben almayayım :).
bizim nasıl davranıcağımızı bilememiz bunu daha önceden tecrübe etmediğimzden. ayrıca kişilerarasındaki bağlantıyı istiyoruz biz, gereksiz görmüyorum, belki bu sadece kendimizi kandırmak için düşündüğümüz bir sebep olabilir ortamda olmaktan ÇEKİNDİĞİMİZ ve yalnızlığa ALIŞTIĞIMIZ için. ama biz sosyal olmayı ve iletişim kurmayı istiyoruz.
sessizfırtına

şu da var, aynı anne baba yetiştirse de kardeşlerden biri sfli olurken diğeri olmuyor. bu kişinin doğuştan getirdiği mizaca da bağlı zannedersem. Hassas isen, bir de eleştirici anne baba varsa sfli olma riskin yüksek oluyor.
sessizfırtına

ben kendime çekingen kişilik bozukluğunu seçmiştim, şizoid de denilince aklım karıştı, yoksa hepsi miyim :). artık gülüyorum ağlanacak halime
sessizfırtına

tekrar okudum tayfun beyin yazdığını şükürler olsun değilim :).
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

sessizfırtına yazdı:ya bir de başımıza bu hastalık çıkmasın ben almayayım :).
bizim nasıl davranıcağımızı bilememiz bunu daha önceden tecrübe etmediğimzden. ayrıca kişilerarasındaki bağlantıyı istiyoruz biz, gereksiz görmüyorum, belki bu sadece kendimizi kandırmak için düşündüğümüz bir sebep olabilir ortamda olmaktan ÇEKİNDİĞİMİZ ve yalnızlığa ALIŞTIĞIMIZ için. ama biz sosyal olmayı ve iletişim kurmayı istiyoruz.
sf ile şizoid kişilik bozukluğunu ayıran noktalardan bir tanesi de bu zaten. sfliler kişilerle iletişime geçmek ve sosyalleşmek istiyor fakat şizoid kişilik bozukluğu gösterenlerde bu istek olmuyor.
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

sessizfırtına yazdı:şu da var, aynı anne baba yetiştirse de kardeşlerden biri sfli olurken diğeri olmuyor. bu kişinin doğuştan getirdiği mizaca da bağlı zannedersem. Hassas isen, bir de eleştirici anne baba varsa sfli olma riskin yüksek oluyor.
aslına bakarsan eleştirici anne-baba olmasa bile bazen hassas olmak bile bu hastalıkların temelini hazırlayabiliyor. çünkü aile dışında birçok sosyal ortama giriyoruz ve her yerde aynı hassasiyeti gösteriyoruz, insan davranışları üzerimizde çok söz sahibi oluyor maalesef.
Tayfun

Mesaj gönderen Tayfun »

Gerek kişilik bozuklarında gerekse diğer psikolojik hastalıklarda hem genetik etkenler hem de çevresel etkenler önemli rol oynar. Ancak kişilik bozukluklarında ve ileri derecede ruh sağlığı bozukluklarında biyolojik etkenler daha belirgindir. Dolayısıyla da ilaçla tedavi zorunludur bunlarda.
Tayfun Doğan
Psikolojik Danş./Psikoterapist
Rainbow

Re: Sosyal fobinin kardeşleri

Mesaj gönderen Rainbow »

şizoid kişilik ile sf li kişiliğin iç içe olduğuna inanmıyorum. çünkü aralarında önemli derecede farklılıklar var. mesela sınıfımızda bir arkadaş var. hakkaten de denildiği gibi pek sosyal ilişki içerisinde bulunmak istemiyor fakat iletişim yeteneği oldukça yüksek. karşısındaki insanla çok etkileyici ve güldürücü hatta hafiften tuhaf mimiklerle konuşabiliyor. fakat bunlardan fazla haz almıyor. sürekli kendi başına. üstelik topluluk içinde konuşmaktan çekinmiyor. aradan dereden lafı sokuşturuyor ortama ve bazı acayip tepkileri var. tuhaf gülüşleri mevcut ama çekingen değil. bu arada yukarıda şizoid kişiliğin tüm özelliklerini taşıyor.
We may have losed the battle, but not the war
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

agorafobi, klostrofobi, araknafobya :mrgreen:
..............Resim.................~~Resim
morlavanta

Mesaj gönderen morlavanta »

psikoloji bilimine baktığımızda, her şeyi ve herkesi sınırflandırma endişesinde olduğunu görüyorum, guruplamak, ortak özellikleri bulmak ve etiketlemek...

Maalesef bi işe yaramıyor bu sınıflandırmalar, eğer işe yarasaydı insanlar seneler boyu tedavi görmezlerdi...

Peki psikoloji bilimi mükemmel, kusursuz, eksiksiz diyelim...

Ya onu uygulayanlar?

Onlar ne kadar başarılılar, okuduklarını hayata geçirebşiliyorlar mı?

Hepimiz matematik gördük, ama kimimiz iyi kimimiz kötüydük değil mi?

Sonuçta psikoloji hep normali ve anormali belirler, zekayı bile ölçüyor...Karakteri de...Ya ölçülemeyecek değerler ne olacak?
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

[quote="morlavanta"]psikoloji bilimine baktığımızda, her şeyi ve herkesi sınırflandırma endişesinde olduğunu görüyorum, guruplamak, ortak özellikleri bulmak ve etiketlemek...
/quote]
sizi görmek güzel
..............Resim.................~~Resim