Sosyal fobinin kardeşleri

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
sessizfırtına

Mesaj gönderen sessizfırtına »

çok ilginç bir yaşıma daha girdim derler ya aynen öyle. çekingen kişik bozukluğuyla sfnin ayrı şeyler olduğunu ilk defa duydum. sanki ikisi de aynı şeyler.benimkisi çekingen kişilik bozukluğu mu acaba, daha zor olanından. ya da ikisi de var. içiçe geçmiş iki hastalık.
Tayfun Beyin yazılarını bu aralar pek göremiyorum ama aktifse acaba cevaplayabilir mi çekingen kişilik bozukluğunu tedavi etmek için ne yapmalıdır?
Kullanıcı avatarı
beyaban85

Mesaj gönderen beyaban85 »

Çekingenlik kişilik özelliklerimizden kaynaklanan bir durum bildiğim kadarıyla.etrafımda birçok çekingen kişi var ama onlar bu durumlarından şikayetçi değil.kimi insanlar "girişken"dir kimi insanlar "çekingen".bizimkisiyse aşırı eleştiri ve aşağılanma korkusuyla insanlardan uzak durma durumu.dolayısıyla çekingenlik ve bu durum birleşince tam olarak sfli olunuyor.tabi üzerine birde depresyonipanik atak...gibi rahatsızlıklarda ekelenince girift bir hal çıkıyor ortaya...
Tayfun

Mesaj gönderen Tayfun »

(Sessiz fırtına'ya)

Çekingen kişilik bozukluğu adı üzerinde kişilik bozukluğudur. Tedavisi, tanısı daha zordur ve daha uzun sürer. Sf ise anksiyete (kaygı, bunaltı) bozuklukları grubundandır. Yani obsesif-kompulsif bozukluk, panik bozukluk, özgül fobilerle aynı gruptandır.

Daha önce de söyledim kişilik bozukluğu tanısını kendiniz koyamazsınız. Tedavi için kesinlikle ilaç tedavisi ve psikoterapi gerekir. Ancak tedavi için mutlaka psikiyatristten yardım alınmalıdır. Özellikle de bu konularda çalışan bir psikiyatristten. Sf nin tedavisi için ise psikologlar daha etkilidir. Ayrıca çok şiddetli sf yoksa ilaç kullanmaya gerek yoktur.

Umarım açıklayıcı olmuştur.
Tayfun Doğan
Psikolojik Danş./Psikoterapist
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

Bana göre,Çekingen kişilik bozukluğu,Panik atak,OKB,Borderline kişilik bozukluğu SF ile kardeş. ancak bu kardeşlerden diğerlerine nazaran daha iyi olanı SF bana göre. bu açıdan şanslıyız..
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
sessizfırtına

Tayfun yazdı:(Sessiz fırtına'ya)

Çekingen kişilik bozukluğu adı üzerinde kişilik bozukluğudur. Tedavisi, tanısı daha zordur ve daha uzun sürer. Sf ise anksiyete (kaygı, bunaltı) bozuklukları grubundandır. Yani obsesif-kompulsif bozukluk, panik bozukluk, özgül fobilerle aynı gruptandır.

Daha önce de söyledim kişilik bozukluğu tanısını kendiniz koyamazsınız. Tedavi için kesinlikle ilaç tedavisi ve psikoterapi gerekir. Ancak tedavi için mutlaka psikiyatristten yardım alınmalıdır. Özellikle de bu konularda çalışan bir psikiyatristten. Sf nin tedavisi için ise psikologlar daha etkilidir. Ayrıca çok şiddetli sf yoksa ilaç kullanmaya gerek yoktur.

Umarım açıklayıcı olmuştur.
teşekkür ederim Tayfun Bey,şimdiki korkum hastalığımın kişilik bozukluğu olması, hemen doktoruma soracağım.
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

Sosyal fobiyi ve tüm kardeşlerini evlatlıktan reddettim. Mirasımdan da pay alamayacaklar. kapıma gelip yalvarıyorlar ama artık çok geç. Son pişmanlık neye yarar ? herşeyin bedeli var. Olmadı yar !
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

tayfun hoca bi zahmet bizi de bilgilendirirsen sevinicezz :D
Tayfun

Mesaj gönderen Tayfun »

bilge88 mesajını görmedim ilk sayfada kalmış kusura bakma. Şizoid kişilik bozukluğu da kişilik bozuklukları grubu kapsamındaki hastalıklardandır. Çekingen kişilik bozukluğu için söylediğim tedavi yöntemleri aynen onun içinde geçerlidir. Şizoidin, çekingen kişilik bozukluğundan ve sf den farkı ise şudur: ÇKB'de ve Sf'de birey insanlarla ilişki ve iletişim kurmak istese de bunu gerçekleştiremez. Şizoid bozuklukta ise kişi herhangi bir iletişim ve ilişki isteği içinde değildir, kendi başınadır.

Özellikle tekrar bir uyarıda bulunmak istiyorum burada verilen bilgilerle -bu bende var diyerek - kendi kendinize tanı koymayın.

sevgiyle kalın...
Tayfun Doğan
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

Ancak tedavi için mutlaka psikiyatristten yardım alınmalıdır. Özellikle de bu konularda çalışan bir psikiyatristten.

bu alanda uzmanlaşmış bi psikiyatr bulmak mümkün mü? ya da özellikle bu alanda çalışan?
Tayfun

Mesaj gönderen Tayfun »

yani özgeçmişine bakın gideceğiniz psikiyatristin. makalelerine, bilimsel çalışmalarına bakın ona göre gidin.
Tayfun Doğan
sessizfırtına

Tayfun Bey,
Çekingen kişilik bozukluğu tamamen tedavi edilebilir mi? Hiç bu hastalıktan tamamen kurtulmuş birini gördünüz ya da okudunuz mu?
Tayfun

Mesaj gönderen Tayfun »

Benim kişilik bozuklukları ile ilgili çok fazla tecrübem olmadı, o yüzden sizi yanıltacak bir cevap vermeyeyim.
Tayfun Doğan
morlavanta

Mesaj gönderen morlavanta »

Tayfun bey, merhaba

Kişilik bozukluğu nedir?Bu doğuştan gelen bişi mi, sonradan mı olur?
secret-man

Mesaj gönderen secret-man »

Benim sorum,kişi belli derecede utangaçlığını yense bile,toplumda bir birey olarak hissedemiyor gene de kendini,doğal insan davranışları,insanlara sıcakkanlı davranmayı,yerine göre uygun davranmayı pek başaramıyor,daha önce utangaçlığının kendisini engellemesidir sebep,daha önce hiç yapmadığından.
Bu sorunlar nasıl aşılmalıdır,sf den bir nebze kurtulmakla normal bir insan olunmuyor gerçekten.
sessizfırtına

secret-man yazdı:Benim sorum,kişi belli derecede utangaçlığını yense bile,toplumda bir birey olarak hissedemiyor gene de kendini,doğal insan davranışları,insanlara sıcakkanlı davranmayı,yerine göre uygun davranmayı pek başaramıyor,daha önce utangaçlığının kendisini engellemesidir sebep,daha önce hiç yapmadığından.
Bu sorunlar nasıl aşılmalıdır,sf den bir nebze kurtulmakla normal bir insan olunmuyor gerçekten.
buna da çok katılıyorum, daha önce tecrübe etemediğmizden sudan çıkmış balık gibi oluyoruz. ellerim titremese bile bazen nasıl davranacağımı bilemiyorum, yeni doğmuş çocuk gibi 30 yaşından sonra öğrenicem herhlade :).