Online terapi ve sosyal fobi

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
Tayfun

Online terapi ve sosyal fobi

Mesaj gönderen Tayfun »

Terapide danışan ve psikoloğun yüzyüze görüşmeleri önemlidir. Çünkü psikolog için danışanın sözlü ve sözsüz mesajları (sesinin tonu, yüzünün ifadesi, duruşu vb.) çok önemlidir. İnternet yoluyla yapılan bir terapide bunların çoğuna ulaşmak mümkün değildir. Ayrıca sözel olarak daha kolay ifade edilebilecek bazı şeyler yazarak ifade etmek daha zordur.

Bununla birlikte yüzyüze terapiye ya da terapiste ulaşmak danışanlar için her zaman mümkün olmamaktadır. Büyük şehirlerde gerçekten işinin ehli psikoterapistler bulmak kolayken, küçük şehirlerde ya da kırsal kesimde değil kaliteli herhangi bir psikoterapist bulmak bile çok zordur. Bu bakımdan online terapi psikoterapiste ulaşma açısından teknolojinin bize sunduğu önemli bir avantajdır.

Sosyal-fobi, cinsel problemler ya da çeşitli fiziksel engellerden dolayı psikoterapiye gidemeyen hastalar içinse büyük bir fırsattır. Özellikle sf'li bir bireyin yabancılarla iletişime girme konusunda yaşadıkları sıkıntı düşünüldüğünde (ki sf'li bireylerin tedaviye başlama yaşı ortalama olarak 30'dur) yüzyüze bir terapiden önce online olarak tedaviye başlaması terapistle gerekli güven ve anlayış sağlandıktan sonra terapiye devam etmesi çok yerinde olacaktır.

Online terapi yüzyüze terapinin yerini alacak bir tedavi şekli değildir. Yalnızca farklı bir seçenektir.

Yurtdışında online terapi ile ilgili gerek etik gerek yasal kurallar belirlenmiş ve sıkı bir şekilde uygulanmaktadır. Bizde ise yüzyüze terapide dahi henüz belirlenmiş bir standart olmadığı için online terapide bir standarda ulaşmak için uzun zaman beklememiz gerekecek sanırım. Türkiye'de belli sitelerde online danışma yapılmaktadır. Bu noktada hizmetten yararlanacak kişilerin seçici olmaları psikoloji ya da psikoterapi eğitiminden emin olmadıkları kişilerden danışma almamalıdır. Takdir edersiniz ki suistimal edilmeye çok uygun bir alandır. Yani yasal kontrol olmadığı için denetimi bireylerin sağduyusuyla kendilrinin yapması gerekmektedir.

Daha önce kendime ait turkpsikoloji.com adlı sitede (şu anda aktif değil) üniversiteden bir kaç akademisyen meslektaşımızın desteğiyle online danışma hizmeti vermiştik. Ancak benim akademik çalışmalarımın ve derslerimin yoğunluğu nedeniyle geçici olarak ara verdik.

"Sosyal fobi tedavi edilebilen bir hastalıktır."
Tayfun Doğan
Psikolojik Danş./Psikoterapist
morlavanta

Mesaj gönderen morlavanta »

terapinin bana faydası olmadı,ilaç tedavisi düşünülebilir benim için...
sigmund

Re: Online terapi ve sosyal fobi

Mesaj gönderen sigmund »

Messengerde mikrofon kullanılırsa yazılı ifadeye gerek kalmaz. :=)))
Tayfun yazdı:Ayrıca sözel olarak daha kolay ifade edilebilecek bazı şeyler yazarak ifade etmek daha zordur.
Kullanıcı avatarı
NoShyness

Mesaj gönderen NoShyness »

morlavanta yazdı:terapinin bana faydası olmadı,ilaç tedavisi düşünülebilir benim için...
terapide neler yapılıyor
bırde ucretlerı nasıldır ?
cok yuksek mı?
İLAÇLAR DA ZARARLI VE UYUSTURUYOR DENIYOR
ayrıca herkes de ıse yaramyormus
ve bırakınca tekrar sf gerı donuyormus
No Shyness!!! UTANGAÇLIĞA HAYIR!!!

UTANGAÇ Değil ATILGAN Olalım !!!

Zihin Neyle Dolarsa Onu Üretir

Zihnimizi ÖZGÜVEN ile Dolduralım

SORUNA Değil ÇÖZÜME Odaklanalım