SOSYAL-FOBİ

Kullanıcı avatarı
otto_rino

Re: SOSYAL-FOBİ

Mesaj gönderen otto_rino »

kaşif yazdı:is. (liya:kat) 1. Layık olma, yaraşırlık, uygunluk, değim. 2. Yeterlilik, kifayet: �Her birimiz kendi liyakatimize göre, üzerimize bir vazife almalıyız.� -Y. K. Karaosmanoğlu

tdk ya "liyakat" kelimesi yazılarak elde edilen sonuçtur üstteki; birinci manaya bakıver, layık olma, yaraşırlık .. o halde tersi yani liyakatsiz ne olur? layık olmama, yaraşır olmama, netice itibariyle sevgiye layık olmama, sevgiye yaraşır olamama...layık değilmiyiz bir damla sevgiye

seni foruma yazım dersleri vermekten azlediyorum..cık cık... [smilie=buba.gif]
"liyakatsiz" diye arattığında ise benim gönderdiğim sonuca ulaşıyosun...layık olmama, yaraşır olmama gibi bir açıklama yok...başarısız var, yeteneksiz var...günlük hayatta da senin söylediğin türde bir kullanım yok zaten...

örnek cümle:
"sen bana liyakatsizsin"...(sana göre anlamı "bana layık değilsin" olmalı)
"ben sana liyakatli olamadım"...(sana göre anlamı "sana layık olamadım" olmalı)

gel gör ki bu tür bi kullanım yok...
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

sen "liyakatsiz" kelimesinin direkt manasına bakarak yok diyorsun, evet orada yok..bense; istediğim anlam "liyakatsiz" in manaları arasında olmadığından olumlu halinin (liyakat) anlamlarını ele alıyorum..ve onları ters çevirdiğimde istediğim sonuçları veriyor..

günlük hayatta belki kullanılmıyor olabilir..fakat aynı olumlu anlamların sırf olumsuzlaştıkları için yok sayılmaları ve kullanılamamalarının da pek mantığı yok
Kullanıcı avatarı
otto_rino

günlük hayatta ya da yazılarda söylediğin şekilde kullanılmıyor, tdk sözlüğünde karşılığı olarak söylediğin anlama yer verilmiyor...neyi tartışıyoruz?
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

ne günlük hayat ne de tdk, aşırı şekilde göze batmadıkça estetik gayreti sınırlandıramaz ! bir çok şekilde kullanım mümkündür, heleki şiirse...
Kullanıcı avatarı
otto_rino

kaşif yazdı:ne günlük hayat ne de tdk, aşırı şekilde göze batmadıkça estetik gayreti sınırlandıramaz ! bir çok şekilde kullanım mümkündür, heleki şiirse...
bunun estetikle alakası yok...kelimenin yanlış kullanımı sadece...kelimelerle oynayabilmek için önce dile hakim olmak gerekir...
Kullanıcı avatarı
BiR UMUT VAR

Mesaj gönderen BiR UMUT VAR »

otto_rino yazdı:
kaşif yazdı:ne günlük hayat ne de tdk, aşırı şekilde göze batmadıkça estetik gayreti sınırlandıramaz ! bir çok şekilde kullanım mümkündür, heleki şiirse...
bunun estetikle alakası yok...kelimenin yanlış kullanımı sadece...kelimelerle oynayabilmek için önce dile hakim olmak gerekir...
otto olayı çok abarttın ..sen hayatında kaç yane şiir kitabı okudun kaç tane edebiyat içeren dergi okudun kaç tene şiir kaseti dinledin.bak şimdi de cümle aralarına niye nokta koymadın diyeceksin demi....bazı şeyleri anlamak için illede kelimenin direk manasına bakılmaz.mecaz diye bişey vardır mesela:al:kırmızı 2.al:şunu alırmısın mansında...neyse..önemli olan orada anlatılmak istenendir .her insan söylenen sözü farklı anlayabilir ve yorum yapabilir.mesele her şeyde asıl anlatılmak istenendir.

otto sana sadece gülerim :p divanelerle konuşmakda divane olduğundan seninle konuşmuyorum... :(
BİR UMUTLA BAŞLAR HERŞEY...