Kendinden nefret eden bir insanı sevemezsin.OSHO

Kullanıcı avatarı
dreams

Re: Kendinden nefret eden bir insanı sevemezsin.OSHO

Mesaj gönderen dreams »

yaa ve juanpr kaygılanmayın arkdaşlar ikiniz de en çok benim kadar zekisiniz :D
İnsan neden aldanıyor herşeye ?
Kullanıcı avatarı
garel

Mesaj gönderen garel »

''Kendinden nefret eden bir adamı sevemezsin''.Bu durumun bir kanıtıyım.
Onurunu ve tüm saygınlığını kaybetmiş bir adam...
fobikisosyal

Mesaj gönderen fobikisosyal »

Cahilliğime verin bu Osho kim? Ve niye bu kadar seviliyor? :)
Kullanıcı avatarı
juanpr

Mesaj gönderen juanpr »

fobikisosyal yazdı:Cahilliğime verin bu Osho kim? Ve niye bu kadar seviliyor? :)
ünlü bir hint bilge..
sevmemek mümkün mü,
cok degerli bilgileri,öğretileri paylaşmış bizimle..
kitaplarını okumanı tavsiye ederim;)
Tahterevallinin diğer ucuna oturarak sayemde yükselen insanlara;
canımın sıkıldığında kalkabileceğimi söyleyin..
[ Neyzen Teyfik ]
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

juanpr yazdı:son üç cümleye dikkat!

Kendinden nefret eden bir insanı sevemezsin. Ve bu talihsiz dünyada nerdeyse herkes kendinden nefret ediyor, kendini suçluyor. Kendini suçlayan bir insanı nasıl sevebilirsin? Sana inanmayacaktır. Kendini o bile sevemiyor, sen buna nasıl cesaret edersin ki? Sen onu nasıl sevebilirsin? Bir oyun oynadığından, numara çevirdiğinden şüphelenir.

Sevgi kılıfı altında onu aldatmaya çalıştığından kuşkulanır. Tetikte durur, dikkatle izler ve onun şüphesi senin varlığını da zehirlemeye başlar. Kendinden nefret eden bir adamı seviyorsan, onun kendisi hakkındaki görüşünü parçalamaya çalışıyorsun demektir. Ve hiç kimse kendi hakkındaki görüşünü kolay kolay bırakmaz; onun kimliğidir bu. Seninle savaşacaktır; senin haksız, onun haklı olduğunu sana ispatlayacaktır.

İşte her sevgi ilişkisinde bu oluyor; her "sözde" sevgi ilişkisinde diyelim. Her karı-koca arasında, tüm sevgililer arasında, her kadın-erkek arasında oluyor bu. Karşındaki insanın kendi hakkındaki görüşüne nasıl karşı çıkarsın? Bu onun kimliği, onun egosu; o kendini öyle tanıyor.

Onu elinden alırsan kim olduğunu bilemez. Çok riskli bir şey bu, fikrini o kadar kolay terk edemez. Sana ispatlayacaktır; sevilmeye layık değildir o, ancak nefret edilmeye layıktır. Ve aynı şey senin için de geçerli. Sen de kendinden nefret ediyorsun, kimsenin seni sevmesine izin veremiyorsun. Ne zaman biri sana sevgi enerjisiyle gelse büzüşüyorsun, kaçmak istiyorsun, korkuyorsun.

Çok iyi biliyorsun ki sen sevilmeye layık değilsin, sadece yüzeyde bu kadar iyi, bu kadar güzel görünüyorsun; derine inince çirkinsin. Ve bu insanın seni sevmesine izin verirsen, er ya da geç, senin aslında kim olduğunu anlayacak.

Sevgiyle birlikte yaşadığın bir insandan kendini gizlemeyi ne kadar zaman başarabilirsin? Piyasada gezerken rol yapabilirsin, o kulüpte, bu toplulukta rol yapabilirsin; sürekli gülümseyerek. Çok güzel oyun oynayabilir, rol yapabilirsin. Ama bir erkekle ya da kadınla günde yirmi dört saat yaşıyorsan, sürekli gülümsemek, gülümsemek, gülümsemek çok yorucu olur.

O zaman gülümsemekten yorulursun çünkü sahtedir. Dudakların bir hareketi o ve dudaklar yorulur. Sürekli tatlı olmaya nasıl devam edebilirsin? Sıkıntın ortaya çıkacaktır. Böylece balayı bittiği zaman her şey bitmiştir. İki taraf da birbirinin gerçeğini tanımıştır, birbirinin sahteliğini anlamıştır, birbirinin düzenbazlığını anlamıştır.

İnsan yakınlaşmaktan korkar. Yakınlaşmak rol yapmayı kesmen gerektiği anlamına gelir. Ve sen de kim olduğunu biliyorsun: Değersiz bir pislik; en başından beri sana bu söylendi. Annen, baban, öğretmenlerin, din adamları, politikacılar, hepsi sana değersiz bir pislik olduğunu söylediler.

Seni hiç kimse kabul etmedi. Kimse sana sevildiğini ve saygı duyulduğunu söylemedi, ihtiyaç duyulduğunu söylemedi. Bu varoluşun seni özleyeceği sana hiç söylenmedi. Sen olmasan bu varoluşun aynı olmayacağı, sen olmasan bu varoluşta bir boşluk olacağı hiç söylenmedi. Sen olmasan, bu evrenin şiirinde, güzelliğinde bir şeyler eksik kalır. Bir şarkı, bir nota eksik kalır; bir boşluk olur; hiç kimse sana bunu söylemedi.

OSHO

osho çok haklısın..iyi ki görebiliyorum, bu da bişeydir..
eski nick : triyandafilis
omerer

Mesaj gönderen omerer »

bir başka hintli bilge ise maharishi mahesh yogi'dir.
maharishi oshoya 5 basar ama sürpriz bir şekilde maharishi 2008 de 94 yaşında öldü.
sürpriz çünkü ben maharishi hiç ölmiycek sanıyordum.
neden ölmiycek sanıyordum çünkü maharishinin dünyaya yaydığı transandantal meditasyon insanı gençleştiriyordu. yani transandantal meditasyonu 5 yıl düzenli uygulayınca 12 yıl gençleşiyordunuz.
ve ayurdevayı da dünyaya maharishi öğretti. ayurveda her türlü hastalığı bitkisel yoldan tedavi edebilen mucizevi hint tıbbı.
yani böyle bir durumda maharishinin en az bir milyon yıl yaşaması gerekmezmiydi. haksızmıyım ama? :)
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

haklısın tabi ki... madde kalıcı değildir. madde dönüşüme uğradığı için ölümsüzlük kavramı vardır..maharıshi de olsa olsa dönüşüm geçirmiş bir başka boyuta geçiş yapmayı uygun görmüştür dünya boyutundaki misyonunu tamamladığı için başka bir boyutta çalışmasını sürdürüyordur.
bizlerde ölmeyeceğiz merak etme...
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

triyandafilis yazdı:haklısın tabi ki... madde kalıcı değildir. madde dönüşüme uğradığı için ölümsüzlük kavramı vardır..maharıshi de olsa olsa dönüşüm geçirmiş bir başka boyuta geçiş yapmayı uygun görmüştür dünya boyutundaki misyonunu tamamladığı için başka bir boyutta çalışmasını sürdürüyordur.
bizlerde ölmeyeceğiz merak etme...
maraşihu dunyada yasadıklarını hatırlıyor mu.
BEN BENİM
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

tabi ki hatırlıyor hatta bazen senin yanına gelebiliyor ama sen onu göremiyorsun yaa :)
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

triyandafilis yazdı:tabi ki hatırlıyor hatta bazen senin yanına gelebiliyor ama sen onu göremiyorsun yaa :)
yok ben goruyorum. geçen yanıma geldi, git sonra gel dedim.
BEN BENİM