OYUNDAN ÇIK

Kullanıcı avatarı
juanpr

OYUNDAN ÇIK

Mesaj gönderen juanpr »

gel de paylaşma..
süper bi yazı..

OYUNDAN ÇIK

Sadece meditasyon başlamışsa olgunlaşırsın; yoksa çocuk gibi kalırsın. Oyuncakların değişmeye devam edebilir —küçük çocuklar küçük oyuncaklarla oynuyor ve büyük çocuklar, yaşlanmış çocuklar, yaşça büyük çocuklar büyük oyuncaklarla oynuyorlar— ama niteli...ksel olarak bir fark yok.
Görebilirsin... bazen çocuğun bunu yapacak. Sen sandalyeyle yan tarafında otururken masanın üzerinde durup sana, "Bak baba ben senden daha büyüğüm" diyecek.

O masanın üzerinde senden yüksekte duruyor ve, "Bak ben senden daha büyüğüm" diyor ve sen de ona gülüp geçiyorsun. Ama sen ne yapıyorsun? Daha çok paran olduğunda nasıl yürüdüğüne bir bak. Tüm komşularına, "Bak! Senden daha büyüğüm" diyorsun. Yahut bir ülkenin başkanı ya da başbakanı olduğunda —ne tür bir kibirle, ne tür bir egoyla— nasıl yürüdüğüne bir bak.

Herkese, "Hepinizi yenilgiye uğrattım. En büyük sandalyede oturuyorum" diyorsun. Bunlar aynı oyunlar! Çocukluğundan yaşlılığına kadar aynı oyunu oynamaya devam edip duruyorsun. Monopoli oyununu oynayabilirsin ya da gerçek monopoli oyununu gidip borsada oynayabilirsin; hiç fark etmez, aynı oyun, sadece daha büyük ölçekte oynanıyor.

Çocukluklarının, dışarıya gidip duran zihninin kaynağının bu olduğunu, bunu anlarsın... Küçük çocuklar Ay'a ulaşmaya çalışırlar ve en büyük bilim adamları da Ay'a ulaşmaya çalışıyor; ulaştılar. Pek bir fark yok.

Dışarıya ulaşmak; başka yıldızlara ulaşabilirsin ama çocuk gibi kalacaksın. Ay'a bile ulaşsan orada ne yapacaksın? Aynı kişi olacaksın! Kafandaki aynı çöplükle, yüreğinde taşıdığın aynı kutsal inek gübresiyle Ay'ın üzerinde duruyor olacaksın. Pek bir farklılık olmayacak! Yoksul bir adam olabilirsin, çok zengin olabilirsin; kesinlikle adı sanı bilinmeyen birisi olabilirsin, çok ünlü olabilirsin; hiçbir farkı yoktur. Zihin bir dönüş yaşayıp içeri doğru ilerlemeye başlamadığı sürece, zihin tamamen yeni bir boyuta geçmez ve meditasyona dönüşmezse....

Meditasyon kendi kaynağına dönen zihindir.
Meditasyon seni olgunlaştırır; meditasyon seni gerçek bir yetişkin yapar. Yaşta ilerlemek gerçekten bir yetişkin haline gelmek değildir çünkü seksen yaşında insanlar görüyorum hâlâ oyunlar, çirkin politik güç oyunları oynuyorlar; hatta seksen iki, seksen üç, seksen dört yaşında! Görünen o ki uyku çok derindir. Ne zaman uyanacaklar? Ne zaman içsel dünya hakkında kafa yoracaklar?
Ve ölüm biriktirdiğin her şeyi alacak; iktidarını, paranı, prestijini. Hiçbir şey, bir iz bile kalmayacak.

Tüm hayatın iptal edilecek. Ölüm gelecek ve yarattığın her şeyi yok edecek; ölüm gelecek ve senin tüm saraylarının iskambil kağıtlarından yapılma saraylardan başka bir şey olmadığını kanıtlayacak.
Olgunluk, içinde ölümsüz olan bir şey olduğunu bilmektir; içindeki bir şeyin ölümü aşacağını bilmektir; meditasyon budur.

Zihin dünyayı bilir; meditasyon Tanrıyı bilir. Zihin nesneyi bilmek için bir yoldur; meditasyonsa özneyi bilmek için bir yoldur. Zihin taşınanla uğraşır ve meditasyon da taşıyanla, bilinçlilikle uğraşır. Zihin bulutlara takıntılıdır ve meditasyonsa gökyüzünü arar. Bulutlar gelir ve gider; gökyüzü kalır, hep var olur.

İçsel gökyüzünü ara. Ve şayet onu bulduysan, o zaman hiç ölmeyeceksin. Beden ölecek, zihin ölecek ama sen ölmeyeceksin. Ve bunu bilmek hayatı bilmektir. Senin hayat dediğin şey gerçek hayat değil çünkü o ölecek. Yalnızca bir meditasyoncu hayatın ne olduğunu bilir çünkü sonsuzluğun kaynağına ulaşmıştır.
Tahterevallinin diğer ucuna oturarak sayemde yükselen insanlara;
canımın sıkıldığında kalkabileceğimi söyleyin..
[ Neyzen Teyfik ]