BAŞLIKSIZ HİKAYE / HİKAYE SEVERLERİ BÖYLE ALALIM

alicein_hell

BAŞLIKSIZ HİKAYE / HİKAYE SEVERLERİ BÖYLE ALALIM

Mesaj gönderen alicein_hell »

Başlıksız Hikaye .

Yağmur süzülüyordu şakaklarımdan yüzüme . gözlerimi araladım zorda olsa .bidon soğuktan koynuma kıvrılmış , bıyıkları burnumu gıdıklıyordu.yavaşça doğruldum onu uyandırmadan . Belli ki ikimizi de uyutmamıştı kızgın şimşekler. Bidon küçücük bi yavruyken sığınmıştı bana. Yine yağmurlu bi gecenin sabahı yanıma sokulmuştu ben uyurken . sabahın ayazında sıcacık nefesiyle uyanmıştım. bembeyaz tüylerinin üzerinde kahverengi lekeleri vardı . çok muhtaçtı bakışları köpoğlusunun kıyamadım yanımda huzuru bulmuşken kovalamaya . Evladım gibi oldu sonra . Can vardı bide . can yoldaşım . mahallenin en delikanlı toplayıcısıydı Can .Bidon ve Can ile beraber her sabah altıda sokak mesaimiz başlar bizim mıntıkamız olan dilek sokaktan başlar sanayinin etrafını da dolaştıktan sonra sahile varır , denizin sonsuzluğuna bakıp olamadıklarımızla ilgili konuşurduk umutsuzca . boşluğa küfür etmek gibi. Can şiirler okurdu sonra . çok severdi şiir okumayı . babası da annesine şiirler yazarmış , annesi onu beş kardeşiyle birlikte bırakıp zengin bi herife kaçmadan evvel . saçlarımıza kadar sarhoş olur sabahlara kadar şiir okurduk onunla .
Bilmem ki nasıl anlatsam;
Nasıl, nasıl,size derdimi!
Bir dert ki yürekler acısı,
bir dert ki düşman başına.
Gönül yarası desem…
Değil!
Ekmek parası desem…
Değil!
Bir dert ki…
Dayanılır şey değil
İçkiye benzer bir şey var bu havalarda
Kötü ediyor insanı, kötü
Hele birde hasretlik oldu mu serde
Sevdiğin başka yerde
Sen başka yerde
Dertli ediyor insanı, dertli
İçkiye benzer birşey var bu havalarda
Sarhoş ediyor insanı, sarhoş……

Orhan Veli’yi çok severdi .emekli öğretmen Leyle abladan şiir kitapları alır okuduktan sora gidip yenileri ile değiştirirdi .sofrasında baş köşede olurdu hayallerinin cana geldiği tüm kitapları .Leyla ablada bizimkini evladının yerine koymuştu . Kazada kaybetmiş yavrusuyla kocasını . bi dahada ne evlenmiş ne de çocuğu olmuştu . sokaktaki yetimlere ana olmuş elinin yettiğince.Can ile birlikte bazen bize yemek yollar , ateşin yanında karnımızı doyururken türkü söylerdik geceye . gökyüzü yorganımız olur yıldızlar ninni söylerdi kulağımıza . sabahları Halit abi İbrikçi Yokuşunun eteğinde tezgahını açmadan önce bize birer simit bırakır öyle geçer giderdi . Baba adamdı Halit Paşa . eski kıyafetlerini bize getirir içki paramızı koyardı bazen cebimize . karısıyla arası yoktu . mutlu adamı oynamayı en güzel o beceriyodu ama zamanla hüzün gezinmiş gözlerinin çevresinde çizgi çizgi yol olmuştu . dokunsan ahları dökülecek gibiydi dik tutmaya çalıştığı omuzlarından . Halit paşa babam olmuştu Can kardeşim . Bi gece sokağa ilk düştüğü vakitlerde sümbül sokağın toplayıcıları hırpalarken çekip almıştım ellerinden Can’ı . Suratındaki kimsesizle yüzüme bakarken .’’ saçını okşayıp göğsümde pışpışlayamam seni. ben sevmeyi bilmem , yürü ardımdan ama gölgemde kalma hiçbir zaman dik dur eğilme oğlum . eğilirsen ensene vuran çok olur. Allah ne verdiyse bölüşürüz rıskımızı . Ama bana doğru el açma …’’ cümlelerim bitince dönüp suratına baktım sessis sessiz ağlıyordu kafasını hiç kaldırmadan . ceketimin temiz tarafıyla sildim gözlerini . ‘’ önceden kimsen unut . sen benim canıma can yoluma yoldaşsın artık… ‘’ Ahu da çok severdi Can’ı . Ahu .... sarı saçları beline dökülür , incecik ayak bilekleri vücudunu taşırken ürkek hareket ederdi . Altın sırmalı aynalarda saçlarından yıldızlar dökerken onu saatlerce izlemek vardı ..boynuna sarılmak , kokusunda boğulmak vardı . insan olduğumu hatırlamak için baktığım mavi gözlerinde ölmek , son sözleri onun dudaklarından duymak …. . . …

……Büyük bi acıyla uyandım . üvey babam her gece olduğundan daha sarhoş ve daha öfkeli ardı ardına indiriyordu darbelerini .Her seferinde bir daha hiç uyanmak istemeyerek yattığım yataktan can havliyle doğrulmaya çalıştım . kapıya ilişti gözüm . annem çaresiz ve donuk gözlerle kapıya yığılmış bize bakıyordu . ağlamıyordu bile artık . yüzü kan içindeydi . baba diye bağırabildim sadece . dur nolur yaralarım geçmedi daha . ölüyordum . annemin beni uyuturken anlattığı masal kahramanalarını gördüm tek tek . gülümsüyolardı . acı hissetmiyordum artık . babamı gördüm sora . kanatları vardı kocaman ve bembeyaz . elinde bana yaptığı kağıttan gemiler .. Halit babayı gördüm sora …Can’ı … Bidon’u …Ahu’yu … Her gece rüyalarıma hapsettiğim gerçekliğe gidiyordum artık ..Sıcacık sarıldılar bana . Beraber yürüdük yine dilek sokağın kaldırımlarında ..Bu kez babamda vardı üstelik …