2 temmuz sivas(unutanlara)

devrim_

2 temmuz sivas(unutanlara)

Mesaj gönderen devrim_ »

Sivas Madımak Olayı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin kuşatılıp yakılması ve dolayısıyla şehirde bulunan 35 yazar, ozan ve aydının ve iki otel çalışanının yakılarak hayatlarını kaybetmesi, oteli ateşe verenlerden de ikisinin de ölmesiyle sonuçlanan olaylar zinciridir.

Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında etkinliklerin bir bölümünün de Pir Sultan Abdal’ın sazının çalındığı Sivas şehir merkezinde yapılması öngörülmüştü. Bu kapsamda pek çok aydının yanı sıra Aziz Nesin bu etkinlik nedeniyle dönemin Sivas valisi Ahmet Karabilgin'in özel davetlisi olarak bu kente gelmişti.

2 Temmuz 1993 günü organize biçimde öğle saatlerinde Paşa ve Meydan camilerinde çıkan gruplar önce etkinliklerin yapıldığı Kültür Merkezi’ne ulaşarak, bir gün önce dikilen anıtı kısmen tahrip etti. Kültür Merkezi içindeki karşıt grupla çıkan taşlı sopalı çatışma, polis tarafından fazla büyümeden, zor kullanılarak önlendi.

Hızını alamayan ve sayısı yaklaşık 10.000'e ulaşan grup, Kültür Merkezi’nden yeniden Hükümet Meydanı’na geldi. Hükümet Konağı’nı taşlamaya ve slogan atmaya başlayan grup ardından Madımak Oteli civarına ulaşarak, slogan atmaya devam etti. Grubun sayısı akşam saatlerinde 20.000'e yaklaştı. Grup önce Madımak Oteli önündeki araçları ateşe verdi ve oteli taşladı bunun sonucunda taşlanarak camları kırılan Madımak oteli tutuşturulan perdeler ve alt katta bulunan eşyalarla birlikte yakıldı. Otele sığınmış olan aydınlardan, aralarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen,Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin'in de bulunduğu 35 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi. Aralarında Aziz Nesin'in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtuldu. İtfaiye merdiveniyle kurtarılmaya çalışılan Aziz Nesin,merdiven trabzasındaki görevli tarafından darp edilip,merdivenden itfaiye aracı etrafında toplanan azgın kalabalığa doğru itildiği dönemin özel televizyonları tarafından belgelendi.Başından yaralanan Aziz Nesin'i linç edilmekten araya giren polisler kurtardı. Yaralılar, polis arabalarıyla Tıp Fakültesi Hastanesi`ne götürüldü.

Olaylar sonucunda 33 konuk, 2 otel görevlisi ile 2 saldırgan yaşamını yitirdi. Yine olaylar sırasında Atatürk - Kongre ve Etnografya Müzesi önünde bulunan Atatürk büstü tahrip edildi. Akşam saatlerinde valilikçe ilan edilen ”2 günlük sokağa çıkma yasağı” ile birlikte, güvenlik güçleri şehirde tam bir hakimiyet sağlayabildi.

Hayatını kaybedenler;
* Muhlis Akarsu - 45 yaşında, sanatçı
* Muhibe Akarsu - 35 yaşında, Muhlis Akarsu'nun eşi
* Gülender Akça - 25 yaşında
* Metin Altıok - 52 yaşında, şair, yazar
* Ahmet Alan - 22 yaşında
* Mehmet Atay - 25 yaşında, gazeteci
* Sehergül Ateş - 30 yaşında
* Behçet Aysan - 44 yaşında, şair
* Erdal Ayrancı - 35 yaşında
* Asım Bezirci - 66 yaşında araştırmacı, yazar
* Belkıs Çakır - 18 yaşında
* Serpil Canik - 19 yaşında
* Muammer Çiçek - 26 yaşında, aktör
* Nesimi Çimen - 67 yaşında, şair, sanatçı, üç telli curanın son ustası
* Carina Cuanna - 23 yaşında, Hollandalı gazeteci
* Serkan Doğan - 19 yaşında
* Hasret Gültekin - 23 yaşında şair, sanatçı, şelpe tekniğinin önderi
* Murat Güneş,Murat Gündüz - 22 yaşında
* Gülsüm Karababa -22 yaşında
* Uğur Kaynar - 37 yaşında, şair
* Asaf Koçak - 35 yaşında, karikatürist
* Koray Kaya - 12 yaşında
* Menekşe Kaya - 17 yaşında
* Handan Metin - 20 yaşında
* Sait Metin - 23 yaşında
* Huriye Özkan - 22 yaşında
* Yeşim Özkan - 20 yaşında
* Ahmet Öztürk - 21 yaşında
* Ahmet Özyurt - 21 yaşında
* Nurcan Şahin - 18 yaşında
* Özlem Şahin - 17 yaşında
* Asuman Sivri - 16 yaşında
* Yasemin Sivri - 19 yaşında
* Edibe Sulari - 40 yaşında, sanatçı
* İnci Türk - 22 yaşında
* Kenan Yılmaz - 21 yaşında

Pir Sultan kızıydım ben de Banaz’da
Kanlı yaş akıttım baharda yazda
Dedemi astılar KANLI SİVAS’TA
Darağacı ağlar Pir Sultan deyü

Sivas Katliamının televizyon görüntüleri; http://www.youtube.com/watch?v=TO5pWq99 ... re=related

16. yılında din adına adam yakan canileri ve onların diri diri yaktıkları aydınları ve insanları unutmayalım,unutanlara hatırlatalım.
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
sigmund

Re: 2 temmuz sivas(unutanlara)

Mesaj gönderen sigmund »

Zaten cehennemde yanacaklardı.
the_strangest

Mesaj gönderen the_strangest »

devletin bile bile seyirci kaldığı, sorumlularının çoğunun yargılanmadığı ve halen aramızda gezdiği, malum kesimler tarafından hala savunulmaya ya da unutturulmaya çalışılan, hakkında bazı insan(?)ların "zaten cehennemde yanacaklardı" gibi tuhaf yorumlar getirdiği bir katliamdır...

unutulmayacak, unutturulmayacaktır...
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

social_angry yazdı:Zaten cehennemde yanacaklardı.
ahahaasdfasdf bu ne yafs :D

bu konu kitlenir abi söyliyim. bu katliamı unutmamak lazım gerçi o ayrı konu ama bu tür başlıklarda tartışmalara neden oluyor, onuda biliyoruz. açmamak sanırım daha uygun...
En son mahsunkul tarafından 02 Tem 2009, 15:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
..............Resim.................~~Resim
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

...
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

İnsan olan okur ve kendine pay çıkaranlar biraz da olsa utanır umarım..!

Sivas’ta eli sopalı, taşlı, zincirli onbini aşkın saldırgan, insan avındaydı. Korkunç durum, Başbakana, İçişleri Bakanı’na defalarca bildirildiği halde herhangi bir yardım gelmedi ve önlem alınmadı. 35 insan yakılarak feci şekilde katledildi. Böyle bir ortamda Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ;“Halkla güvenlik güçlerini karşı karşıya getirmeyiniz” diyor, ilgilileri uyarıyordu. Cumhurbaşkanının “halk”tan kastettiği oteli kuşatan saldırgan kalabalıktı. Gerçi Süleyman Demirel, politik yaşama kazandırdığı, “Bana sağcılar suç işliyor dedirtemezsiniz” şeklindeki veciz sözü ile tarafını çoktan açıklamıştı. Başbakan Tansu Çiller ise, “Çok şükür, otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir” diyebiliyordu. Daha sonra TBMM’de yaptığı bir konuşmada da Van’da yakılan bir oteli, Sivas’takiyle karıştırmış ve “Bir vatandaş, sigortadan para almak için sigortalı oteli yakmıştır” demişti. Bir başbakan, ülke sorunlarına ve toplumsal gelişmelere bu denli duyarsız olabiliyordu.

Ulan yananlar arasında 12 yaşında bir çocuk bile vardı. sırf bunun için bile insan bu katliama lanet okur! o küçücük beden nasıl yanmıştır hayal edebiliyor musunuz ? fazla güneşte kalınca her yerinden ter damlayan küçücük çocuğun alevler arasında ne yapacağını hayal edebiliyor musunuz ? koşup oynaması gereken,haylazlık yapması gereken bir çocuğu diri diri yakıp cennete gidiyorsanız yerim sizin cennetinizi.

Daha önce maraş,çorum ve malatya katliamların da da aynısını gördük.. maraşta hamile bir kadını sırf alevi diye karnını deşmek suretiyle çıkardılar daha doğmasına aylar olan çocuğunu!. 2 yaşındaki çocuğun bacaklarını ayırıp öldürdüler,alevi olduğu için. daha bu senaryoları ne kadar göreceğiz ? ne zaman sorumlular ceza çekecek ? ne zaman hala bu katliamı savunan ve dalga geçen insan kılıklı canavarlar utanacaklar ? ne zaman ha ?! ne zaman..

Bugün hala daha ırk ve din için cinayet işleniyorsa bu işin dini,siyaseti falan yoktur artık. kuran da der ki; bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş sayılır. peki sivasta ağzından salya saçarak insanları diri diri yakan yobazlar müslüman değil miydi ? daha önce sırf 'farklı' diye insanları asan kesenler hindu muydu ? yeter artık beyler. bu ülkede namussuzlar kadar namuslularında sesi çıksın artık. her ses çıkaranın sonu ölüm olsa da ses çıkarmak gerek. ses çıkarmak gerekiyor ki!,dün sivas yakıcıları bugün demokrasi-adalet-özgürlük diye ortalarda dolanmasın geçmişlerindeki lekeyle.

Şaka yollu da olsa 35 insanın diri diri yakılarak öldürüldüğü bir katliamı savunana insan gözüyle bakmam. o tesadüfen bir beyin sahibi olmuş omurgadan başka birşey değildir.
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
Kullanıcı avatarı
ikarus

Mesaj gönderen ikarus »

mahsunkul yazdı:
social_angry yazdı:Zaten cehennemde yanacaklardı.
ahahaasdfasdf bu ne yafs :D

bu konu kitlenir abi söyliyim. bu katliamı unutmamak lazım gerçi o ayrı konu ama bu tür başlıklarda tartışmalara neden oluyor, onuda biliyoruz. açmamak sanırım daha uygun...
gönderme yapıyor olmalı. eğer öyleyse bi sorun yok ama yok değilse ..........
Kullanıcı avatarı
katre

Mesaj gönderen katre »

can dündar son belgesel filmi ile (bana göre) her ne kadar saçmalamış olsa da yine de bu ülkedeki aklı selim nadir insanlardan biri.olayla ilgili bilgi edinmek isteyen varsa bu belgeselden derli toplu bir şekilde edinebilir.

http://video.google.com/videoplay?docid ... 4297011810

olayların sorumlusu olan zihniyeti kınıyor,ölenleri saygıyla anıyorum.
"Hiç kimse kendisi için gizlenen müjde ve mutluluğu bilemez."
Kullanıcı avatarı
rainslovee

Mesaj gönderen rainslovee »

evet olen 1nsanlara ac1mamak insanlik adina ayip olur bu olay sadece aziz nesine yonel1k bi sald1r1ydi ama arada olen insanlar oldu yapilmamasi gereken bi olaydi

gecen gun kadikoye giremedim gunesin altinda arabada perisan oldum her sene abartili sekillerde bu olayi hatirlamak da bence yanlis ben baya bi kufur ettim yani araba da : )
hayatı oldugu gibi deil de hayal ettikleri gibi yaşamaya kalkanlar mutluluga ancak delirdikleri zaman ulaşırlar..
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

yanlış bi anlaşılmaya sebebiyet vermesin ama

"kurunun yanında yaşta yanıyor" işte

objektif bakalım birazda :)
the_strangest

mahsunkul yazdı:yanlış bi anlaşılmaya sebebiyet vermesin ama

"kuru" kim oluyo burada tam olarak?
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

ha yani Aziz Nesin yanmalıydı. peki Michael Jackson gibi ölmeden önce müslüman olsaydı ? [smilie=crazy.gif] komiksiniz harbi. objektivizm anlayışınız gözlerimi yaşarttı..

-lan bi konuşma dır dır, aziz nesin gibileri yansın işte bi odunda biz atalım anasını satiim
-ama abi o da insan en nihayetinde
-lan bırak ne insanı o zaten cehenneme gidecekti zındıhtı zındıhhh
-onu da allah yarattı ama diğer insanlar gibi ?
-o başka bu başka
-nası yani?!&;^+%+%&
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

the_strangest yazdı:

anlayana davul zurna saz dicem bide senin anladığın gibi değil dicem iyice kafan karışsın:)

alıngan olmayalım, herkes aynı fiker sahip olmak zorunda değl sonuçta artı bura sf forumunda böyle başlıklar neden açılır ne gerek var bu tartışma uzarda uzar, ama tartışmak hoşunuza gidiyosa buyrun arkadaşlar ben yokum bye;)
the_strangest

mahsunkul yazdı:
the_strangest yazdı:

anlayana davul zurna saz dicem bide senin anladığın gibi değil dicem iyice kafan karışsın:)

alıngan olmayalım, herkes aynı fiker sahip olmak zorunda değl sonuçta artı bura sf forumunda böyle başlıklar neden açılır ne gerek var bu tartışma uzarda uzar, ama tartışmak hoşunuza gidiyosa buyrun arkadaşlar ben yokum bye;)
demek istediğini anladım anlamasına da, bakalım nasıl açıklayacaksın diye merak etmiştim. zira bir insanın yakılmasını haklı bulmanın nasıl bi açıklaması olabileceğini merak etmiştim, hala da ediyorum...

ayrıca arkasında duramayacağın, provokatifliğin sınırlarını zorlayan cümleler yazıp, tepki görünce "tartışma varsa ben yokum bye" demek de bambaşkaymış...
Kilitli