En Sevdiğim Türkçe Kelime Yarışması

FİRST

En Sevdiğim Türkçe Kelime Yarışması

Mesaj gönderen FİRST »

British Council’dan “En Sevdiğim Türkçe Kelime” Yarışması

Geçen yıl British Council’ın kuruluşunun 70'inci yılını kutlama programı çerçevesinde dünyanın 102 ülkesinde 40,000 kişinin katılımıyla gerçekleşen ‘’En Sevdiğim Kelime’’ yarışması şimdi de Türkiye'de...

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan bu yarışmada anne, tutku, gülümseme, aşk ve sonsuzluk kelimeleri ilk 5 sırayı alırken, baba kelimesinin ilk 70’e bile girememesi oldukça ilgi çekici.

Yarışmanın bir parçası olarak İngiltere’nin yaratıcı dünyasından 16 ünlünün fotoğrafları ve favori kelimeleri İstanbul British Council koridorlarında sergilenmektedir. Katılımcılar bu sergiyi gezebilir ve kendi favori kelimelerini seçerken sergiden referanslar kullanabilirler.

British Council İstanbul Konsolos Vekili Tim Hood Türkce’deki favori kelimesinin ‘’Cırcır Böceği’’ olduğunu söylüyor. Nedeni ise yıllar önce geldiği bir Türkiye tatilinde gün boyu duyduğu sesin cırcır böceğine ait olduğunu öğrenmesi ve sonrasında bu sesi tatille özdeşleştirmiş olmasıymış. Onun için artık tatil cırcır böceğini, cırcır böceği ise tatili hatırlatıyormuş.

Yarışmaya katılım oldukça basit. Yapmanız gereken en favori Türkçe kelimenizi belirterek sebebini en fazla üç cümlede açıklamanız. Yarışmaya favori kelimeniz ve açıklamasını favouriteword@britishcouncil.org.tr göndererek katılabilirsiniz. Yarışma katılmak isteyen herkese açık ve son katılım tarihi 27 Ocak 2006. Yarışma 4 kişilik bir jüri tarafından değerlendirilecek, sonuçlar son teslim tarihinin ardından on gün içerisinde ilan edilecektir.

İlk 16 ya giren yarışmacıların favori sözcükleri ve posterleri British Council koridorlarında sergilenecek ayrıca ilk 8’e giren adaylara da birer İpod hediye edilecektir.

Yarışmayla ilgili daha fazla bilgi için 0212 327 2700 numaralı telefonu arayabilir veya Nuri Karakuş ile nuri.karakus@britishcouncil.org.tr elektronik posta adresinden temasa geçebilirsiniz.

bu da ingilizcesi

Favourite words

The British Council asked 16 famous figures from the creative world of the UK their favourite words. The results became a series of posters. Each poster features has a personal photograph and an explanation of why that person likes their word so much.

We would now like you to tell us your favourite word in Turkish and to write a short explanation of why you like the word so much.

Send us your explanation to
favouriteword@britishcouncil.org.tr

The competition is open to all British Council teaching centre students, library members and their relatives.

The closing date is January 27th and a panel of judges will decide on the 16 most original entries.

The judges will be looking for the most original explanation for why the word has special meaning to you personally. You should do this in no more than 3 sentences.
The explanation can be written in Turkish or English- the judges will look for originality and not level of English.
Hayat bir tiyatro dediler..
banada bir rol verdiler...
meğer en zoru benimkiymiş..
önce SEV sonra UNUT dediler...
tonyukuk

Mesaj gönderen tonyukuk »

Türkçe konusunda gösterdiğin bu duyarlılıktan ötürü seni kutlarım. Bazı arkadaşlar, imla yanlışı yaparak ve konuşma diliyle yazmayı marifet zannetse de bu bayrağa gönül vermiş her insan dilini doğru kullanmalıdır.

Bu sözlerim hocalık taslamak veya ukalalık olarak algılanıyorsa o zaman evet öyleyim. İnternetin dilimizde meydana getirdiği yozlaşmanın örneklerini çoğu ortamda görmek mümkün. Bu konuda duyarlı olmak ve bilinçli hareket etmek lazım. Konuşurken zorlanmanın SF ile alakasını anlarım ve yaşıyorum zaten ama yazarken bu kadar saçmalamak neden? Okurken bazen hayret ediyorum. Lise veya üniversite mezunu düzeyine gelmiş bir insan nasıl bu kadar bozuk bir Türkçe ile yazabilir? Adam geleceğim yerine gelceeeeeeeeeeemmmmmmmmmmmmm yazıyor. Bu nasıl bir saçmalıktır ya?

Yarası kaşınan bazı arkadaşlar şunu diyebilirler: ya kardeşim burası özgür bir ortam herkes dertleşmek ve sorunlarını paylaşmak için burada. Her yazdığına bu kadar dikkat ederse ne diyeceğini unutur insan. O kadar basit değil kardeşim bu işler. Hadi sıkıyorsa CV hazırlarken de aynı şekilde yazsana! İş başvurusu yaparken de aynı yazım rahatlığını devam ettirsene! O zaman kim işe alır seni? Ha ülke şartları malum,işsizlik patladı. Düzgün yazsan da birşey değişmez,diyenler olabilir.O ayrı bir konu.

Yaptığı iş ne olursa olsun herkes Türkçe'yi doğru kullanmalıdır.
tonyukuk

Mesaj gönderen tonyukuk »

Ukala ifadelerim için kusura bakmayın arkadaşlar ama lütfen bu konuda sizleri duyarlı olmaya davet ediyorum ya tamam beni ne ilgilendirir? isteyen istediği gibi yazar... Bana ne batıyor da kafayı elalemin ne yazdığına taktım? :) Böyle deseniz de gocunmam. Ama biraz daha estetik yazalım mümkünse yani tamam kimse mükemmel değildir ve tepkim abartılı..ama böyle konuşmak zorundayım...beni tanıyan arkadaşlar bunun sebebini gayet iyi bilir.. ulan gene konuyu kendime döndürdüm ya.. illa bi kendimden anlatacağım yoksa kötü hissediyorum ;) rahatsız olduysan girme kardeşim foruma,çok mu entelsin yani..roman yaz o zaman bu kadar güveniyosan kendine..bu forumdaki herkesi seviyorum

neyse asıl konuyu dağıtmayayım ve sevdiğim kelimelere örnek verdikten sonra bi zahmet susayım:

Uysal,sıradan,sadakat