Dostluğa ve deliliğe dair

tonyukuk

Dostluğa ve deliliğe dair

Mesaj gönderen tonyukuk »

"Elling", alçakgönüllü ve dikkate değer bir yapım. Film, akıl hastalığını etkileyici bir sıcaklıkla ele alıyor.

Bir Norveç filmi olan "Elling", Ingvar Abjorsen’in İskandinavya’da bestseller olan kitabı "Brodre I Blodetöten sinemaya uyarlandı.
Annesini kayberen Elling (Ellefsen), ruhsal çöküntüye girer ve bir psikiyatri kliniğine yatırılır. Burada, ... bağımlısı bir hasta olan Kjell Bjarne (Nordin) ile tanışır. Elling, Kjell Barne’yi ‘orangutan’a benzetse de iki adam iki yıllık oda arkadaşlıkları sonunda sıkı bir dostluk kurar. Film, asıl ikisinin klinikten ayrılıp, bir sosyal görevlinin gözetimi altında Oslo’da bir daireye yerleşmeleriyle başlar. Elling, 40 yıl boyunca bir ana kuzusu hayatı sürmüştür ve gerçek yaşama dair hiç tecrübesi yoktur. İki arkadaş, dışarıdaki yaşamın büyük zorluklarıyla karşılaşır: Karşıdan karşıya geçmek, alışveriş yapmak, telefona yanıt vermek, sinemaya, hatta lokantaya gitmek!
Elling, şiire duyduğu ilgiyle şair olmaya karar verir. Kjell Bjarne ise, sigara tiryakisi, alkolik ve üstüne üstlük hamile komşularına aşık olur.
"Elling", alçakgönüllü ve dikkate değer bir yapım. Film, akıl hastalığıyla dalga geçer gibi başlamakla birlikte, olayları etkileyici bir sıcaklıkla ele almayı başarıyor. İkilinin maceralarını ve yaşamla kurdukları ilişkiyi izlemek, eğlence ve kahkaha dolu bir deneyim. Oyunculara olduğu kadar yönetmen Naess ve senarist Hellstenius’a da şapka çıkarmak gerek...

(filmfour.com’dan kısaltılarak çevrildi.)

"Elling"
• Yönetmen: Petter Naess
• Senaryo: Axel Hellstenius
• Görüntü: Svein Kroel
• Müzik: Lars Lillo - Stenberg
• Oyuncular: Per Christensen, Per Christian Ellefsen, Marit Pia Jacobsen, Jorgen Langhelle, Sven Nordin, Hilde Olausson.
Kullanıcı avatarı
genki

Mesaj gönderen genki »

izlemiştim gerçekten guzel filmdi,
klinikten çıktıklarında bayağı zorlanmıslardı
olgunluğun gercek olcutu kişinin yası değil, sehrin gobeğinde iç çamasırlarıyla uyandığında nasıl davrandığıdır / vudi elın
Kullanıcı avatarı
bahanemyok

Mesaj gönderen bahanemyok »

film izlenmeye değer görünüyor...hiç izlemedim...tekrar yayınlanır mı acaba?
hayatı sevebilmek için çabalıyorum ama o beni sevmiyor,hissediyorum...
hezarfen

Mesaj gönderen hezarfen »

Bu filmde gerçekten de Sf yi işlemişler. İmkanı olan mutlaka izlesin.
kyle35

Mesaj gönderen kyle35 »

türkçe ismi neki :?
hezarfen

Mesaj gönderen hezarfen »

Elling diye aratırsan bulursun ya.
tonyukuk

Re: Dostluğa ve deliliğe dair

Mesaj gönderen tonyukuk »

Başlığı açalı 5(beş) seneden fazla olmuş ama bu filmi tekrar hatırlatayım sosyal fobiyi anımsatan sahneleri de var