Takip Ettiğiniz Tavsiye Edeceğiniz Yabancı Diziler.

Kullanıcı avatarı
domates

Re: Takip Ettiğiniz Tavsiye Edeceğiniz Yabancı Diziler.

Mesaj gönderen domates »

"Fringe" tavsiye ederim. İlk sezonlar iyiydi şimdi izlemiyorum. Bilim-kurgu temalı bir dizi.
sosyalfobi : geçici çekingen zar
Kullanıcı avatarı
joseraul

Mesaj gönderen joseraul »

Prison Break

Gene bir kaç yıl öncesinin dünya çapında meşhur dizilerinden Prison Break. 2006 başlayıp 2009 yılında bitti 4 sezon oynadı. Aksiyon drama gerilim türünde. Konusu Michael Scofield suçsuz here idam cezasına çarptırılan abisini kurtarmak için hapise girer. Aslında abisine komplo kurulmuş ve bu işin arkasında hükümete kadar dayanan ilşkiler vardır.

Michael Scofield Kendisi inşaat mühendisi olup hapisanenin bütün planlarınını vucuduna dövme olarak yaptırmıştır. Michael Scofield aynı zamanda çok zeki ve sakin bir karakterdir. Hapishane ve sonrasındaki olayları konu alır hapishane tarzı kaçış tarzı dizilerden hoşlananlar için biçilmiş kaftan bir dizi yanlız ilk iki sezonu çok iyi olmasına rağmen son 2 sezon biraz konu dışına çıkılıyor son sezonlarına bende pek bakmadım. Puan = 7.5

Resim
Kullanıcı avatarı
joseraul

Sartacus blood and sand

Son dönemi iyi dizilerinden hikaye bildiğimiz Spartacüs hikayesi yeni zelandalı starz televizyonu tarafından çekilen dizi 13 bölüm sürdü yapılmış özel efektleri kurgusu Andy Whitfield Lucy Lawless
John Hannah Peter Mensah gibi iyi oyuncuları ile kaliteli bir dizi. Ne yazıkki Andy Whitfield daha sonra kansere yakalanıp hayatını kaybetti.

Daha fazla şiddet ve açıklık içeren bir normal gösterim olmak üzere iki versiyonu bulunuyor sanırım. Dizinin daha sonra Gods Of The Arena ve Vengeance serileri başladı ama onları daha seyretmedim şimdilik bekleme listesindeler. Puan = 7

Resim
Kullanıcı avatarı
joseraul

The Sopranos,

Dram Suç Mafya David Chase’in yapımcılığını üstlendiği, 1999-2007 yılları arasında Amerikan HBO televizyonunda yayınlanmış dizidir. Dizinin konusu New Jersey’de bir American-İtalyan mafya ailesi patronu Tony Soprano’nun meslek, suç, şiddet, aile, adalet ve dostluk kavramları arasındaki denge kurma mücadelesi üzerine kurulmuştur. Dizi aynı zamanda Soprano ailesinin bireyleri ve Tony’nin yakınında bulunan insanların hayatından da kesitler sunar. Dizinin senaryosunda belki de en önemli yeri tutan Tony ve psikiyatristi Dr. Jennifer Melfi arasındaki diyaloglar, 6 sezon boyunca suç-ahlak dengesinin tartışılması açısından dizinin en çok hatırda kalan sahneleri olmuştur.

Dizinin ilk bölümü HBO kanalında 10 Ocak 1999’da gösterilmiş; 6 sezon ve toplam 86 bölüm sonunda 10 Haziran 2007’de final bölümü ile sona ermiştir.

The Sopranos HBO ve Chase Films tarafından hayata geçirilmiş, çekimleri New Jersey’de yapılmıştır. The Sopranos bir çok ödül kazanmasının yanında(21 Emmy Ödülü, 5 Altın Küre dahil), Amerikan dizi yazarlarının çoğu tarafından gelmiş geçmiş en iyi TV dizisi olarak gösterilmiştir. Dizi 6 sezon devam etmesi ve büyük beğeni toplaması ile Amerikan popüler kültüründe de önemli bir yer kazanmıştır. Dizideki pek çok sahne, diğer televizyon programlarına konu olmuş, Tony Soprano’nun yaşamı bu programlarda tartışılmış, dizi hakkında karakter analizi konulu kitaplar yazılmış, bir bilgisayar oyunu yapılmış ve başta dizi müziklerini içeren albümler olmak üzere pek çok ticari ürüne ilham vermiştir.

Tamamını seyretmeye fırsat bulmadım TV de denk geldikçe baktım özellikle türünün meraklıları için çok iyi bir yapım Puan: 7.5

Resim
Kullanıcı avatarı
joseraul

House MD dizisi kahramanı Gregory Housedan aforizmalar.

• Herkes yalan söyler.[Meşhur sözü Everybody Lies]
• Gerçekler yalanlarla başlar.
• Gerçekler genellikle yanlıştır.
• En başarılı evlilikler yalanlar üzerine kurulu olanlardır.
• İnsanlar hakettiklerini alamazlar, ellerine geleni alırlar...
• Hastalara neden yalan söylediklerini sormam, hepsinin yalancı olduğuna inanırım.
• Öldürmek, yanlış teşhis koymaktan iyidir...
• Ağrı; yanlış kararlar vermemize yol açar... Ama ağrı korkusu; büyük bir motivasyon kaynağıdır...
• Sen tanrıyla konuşursan dindarsındır, tanrı seninle konuşursa delisindir...
• Bu tedaviyi uygularsak tekrar yürümeye başlayacak, ama kendi cenazesine...
• Vuruldum, teşhis etmesi çok sıkıcı.
• Ya insanlardan özür beklersin ya da onları vurursun; ikisini birden değil... (kendisini vuran kişiye).
• Tanımadığın birinden nefret edemezsin.
• Şuanda sadece elimden hiçbir şey gelmeyen konular için endişeleniyorum...
• Samimi taklidi yapabiliyorsan diğer herşeyin taklidini yapabilirsin.
• Mutsuz insanlar daha fazla hayat kurtarır.
• Eğer yalan söylemeyi bilmiyorsan, sana yalan söylendiğini de bilemezsin...
• Hepimiz ölüyoruz... Hangi hızda ölüyor? (hasta ölüyor diyen doktora).
• Biri hakkında gerçeği öğrenmek istiyorsanız en son kendisine sormalısınız.
• İnsanı hayvandan ayıran şey; yalandır...
• Bu yaptığın çok soylu bir hareket, en sevdiğim türden; dramatik ve boşuna...
• Sevenlerin tarafından öldürülme ihtimalin yabancı tarafından öldürülme ihtimalinden iki kat yüksek.
• Bindiğin gemi batıyor bile olsa suda ne olduğunu bilmeden atlamazsın.
• Hepimiz soruları duymak istediğimiz cevaplara göre değiştiririz.
• Değiştirebilecek şansım olsaydı, yine aynı şeyi yapardım.
• Birden fazla neden söylemenin nedeni karşı tarafın duymak istediğini aramaktır...
• Eminim nefret etmiştir... Hediyeler; bize bir insan hakkında ne kadar az fikir sahibi olduğumuzu gösterirler... Ve hiçbir şey bir insanı yanlış bir değerlendirmeye itilmekten daha fazla sinirlendiremez... (Doğumgününde eşine kazak aldığını söyleyen Doktor Wilson'a...)
• Dünya dün olduğundan daha kötü bir yer değil.
• İnsanların kendilerini öldürmelerine karşı değilim, ama bu onları kahraman yapmaz.
• Üzerine düşünülmemiş yalanlar, hayra alamet değillerdir... Ya vicdan azabından ya da kişisel sebeplerden söylenirler...
• Hep bana güvenirsin... Büyük hata...
• İşi bilin, işe gelmeyin...
• Zaman,herşeyi değiştirir. İnsanlar böyle söylerler.Ama doğru değildir.Bir şeyler yapmak bir şeyleri değiştirir.Bir şey yapmamak herşeyi oldukları gibi bırakır.
• Gerçek diye birşey yok.
• Mutluysan birşey aramazsın.
• Hayatın yolunda gidiyorsa işinin yolunda gitmesi gerekmez...
• Daha az düşün, daha çok eğlen.
• Eğer gezegendeki acı çeken her insanı düşünseydik,hayat çekilmez olurdu.
• İnsanlar iyi şeyler yapabilirler.Ama içgüdüleri iyi değilse,ya Tanrı gerçekten yok ya da hayal bile edemeyeceğin kadar zalim.
• Onun kalbi de motorsikletim gibi... Tek başımayken berbat ama tamirciye götürdüğümde harika çalışıyor...
• İnanç,mantık ve tecrübeyle açıklanmaz
• Herkesin yalan olduğunu bildiği bir yalan hala yalan mıdır?
• Sabah uyandığında boyaların dökülmüş, perdelerin gitmiş ve su kaynıyor... Önce hangisiyle ilgilenirsin? (kendisiyle tartışan doktora)
• Birileri bazen mutsuz olacak, bunu kabullen... Ben bu sayede mutlu kalabiliyorum...
• Uçakta mutlu değilsen, aşağıya atla...
• Normalde komik bir şapka takıp Dünya'nın Güneş etrafında bir tur daha atmasını kutlardım. Bu sene turu tamamlayamayacağını düşünmüştüm ama küçük mavi gezegenimizin sağı solu pek belli olmuyor. (doğum gününü kutlayan Cameron'a )
• Size iki artı iki kaç eder diyorum, bana yirmibeş değil diyorsunuz... (Tüm gece çalıştıktan sonra "en azından hangi hastalığı olmadığını bulduk" diyen doktora)"
• Ölen insanlar da yalan söyler. Daha az çalışıp, daha nazik olmayı, küçük kediler için yetimhaneler açmayı dilerler. Eğer birşeyi gerçekten yapmak istersen yaparsın. Bunu kısa bir söze saklamazsın.
• Hastalar her zaman kanıt ister; biz burada araba üretmiyoruz, bir garanti vermiyoruz.
• Kendini beğenmişlik hakedilmelidir.
• Bir psişik bana psişik olduğumu söyledi.
• Hiç bir zaman matematikte iyi olmadım, ama neredeyse hiç, hiçten fazladır; değil mi?
• Hatalar sebep oldukları sonuçlar kadar mühimdir.
• Sevgiyle nefret arasında ince bir çizgi yoktur.Sevgiyle nefret arasında 5 metre arayla gözcüler yerleştirilmiş Çin Seddi vardır.
• Herkes yalan olduğunu bilse yalan yine yalan mıdır?
• Burayı terk etmen için seni yıpratıyorum,bunun seni yıprattığını inkâr ediyorsun, Seni yıpratmayı bırakmam için,sen beni yıpratmayı deniyorsun,eninde sonunda burayı terk edeceksin ve sebep olarak da yıpranmanla âlâkasız bahaneler göstereceksin.(ofisine yerleşen Cuddy ye)
• House:Kafasının içinde bir mermi var.
• Cameron:Vurulmuş mu? House:Hayır,birisi kafasına mermi fırlatmış.
• Korkma tedavi edilebilir; ama kaltak olman konusunda elimde birşey gelmez.("Bende vebamı var?" diyen hastaya)
• Başımız dik yaşayabiliriz ama ölemeyiz.
• Birbirimizi sevdiğimizi inkar ederek geçirdiğimiz her dakika başka bir yavru köpek gözyaşı döküyor.
• Hitler de dünyaya iyilik yaptığını sanıyordu.
• Evrimsel bir zorunluluk olarak ailelerimizi ve arkadaşlarımızı önemsemeliyiz. Geri kalanlara ne olduğunu önemsememek evrimsel bir zorunluluktur. Eğer ayırt etmeden tüm insanları seversek, işlevimizi yerine getiremeyiz. Yani, büyük iyilikseverlerin hepsi en az bizim kadar bencil.
• Tuhaf güzeldir! Sıradan şeylerin yüzlerce açıklaması olabilir. Tuhafınsa çok zorlasan bir tane.
• Mesele kasların boyutu değil, kası nereye yerleştirdiğindir.
• Hayat, bitiş çizgisini ilk kim geçti sorusundan çok daha karmaşıktır.
• Nelerle yaşayabileceğini bir bilseydin şaşırır kalırdın.
• Sana biraz antibiyotik vereceğim ve muhtemelen bir süre ... yapmamalısın. Evrimsel temelde düşünürsek, sonsuza dek yapmamanı öneririm.
• İnsanlar aşk olmadan yaşayamayacaklarını söylerler, onlara oksijenin daha önemli olduğunu söyleyin...
SatasmaBana

Mesaj gönderen SatasmaBana »

joseraul yazdı:House MD dizisi kahramanı Gregory Housedan aforizmalar.

Yalnız Türkçe'ye çevirince sözler etkisini kaybediyor : )
[/color]
bulantı
Kullanıcı avatarı
joseraul

SatasmaBana yazdı:
joseraul yazdı:House MD dizisi kahramanı Gregory Housedan aforizmalar.

Yalnız Türkçe'ye çevirince sözler etkisini kaybediyor : )
[/color]

Evet hatta House un afaorizmaları belli durumlarda belli jest mimiklerle söylemesi daha etkili böyle pek anlamı olmuyor ama fikir vermesi açısından güzel.
Kullanıcı avatarı
joseraul

joseraul yazdı:Six Feet Under

Six Feet Under HBO tarafından yapılmış sıradışı televizyon dizisidir.
Alan Ball’ın senaryosunu yazdığı dizi, bir cenaze evi işleten ve bu evde yaşayan Fisher ailesinin yaşantılarına dair bir kara mizahtır. 2003 yılında En İyi Drama Dizisi dalında Altın Küre ödülü alan yapım, 2005 yılında 5. sezonuyla ekranlara veda etmiştir.

Resim
Six Feet Under dizisinden gidelim bu dizi TV tarihinde her şeyin kararında yapılmasına en iyi örneklerindendir.

Mesele Türk yapımlarını ale alın her 2 - 3 bölümde costar vurulur dayak yer her bölüm bir dram olur. Süresi uzar sezon uzar aynı numaralar çekilir. Bazı yabancı dizilerdede böyledir. Am Six Fet Underda her şey tadındadır. Bu yüzden tadı damağınızda kalır.

5. Final sezonu son 4 bölüm (9 10 11 12 bölümler.) Özellikle 5*10 ve 5*12 final bölümü adamı şakır şakır ağlatır. Hele SF lileri dahada ağlatacağını düşünüyorum. Dizinin finali dizi tarihinde yapılmış en yi finallerden birisidir diyebiliriz.
Kullanıcı avatarı
kaale alinmayan adam

Mesaj gönderen kaale alinmayan adam »

the big bang theory

two man a half men

how i met your mother
Acı en üst sınırına ulaştığında alçakçasına zayıflamaya, yerini daha önce hiç tatmadığım cinsten başka bir duyguya bırakmaya başladı. Kendini olağanca şiddetiyle hissettiren, diş ağrısına benzeyen zevkli bir duygu. / YERALTI
PaSSiVe AgGReSSiVe

Mesaj gönderen PaSSiVe AgGReSSiVe »

Resim

8 sezondur en sevdiğim dizi..
Kullanıcı avatarı
gezgin89

Mesaj gönderen gezgin89 »

Resim

Bir insanın köpek kılığına girmesine bu kadar güleceğimi hiç sanmazdım. Özellikle ilk sezon çok eğlenceliydi. Başarılı bir komedi dizisi.

Ayrıca dizinin enteresan bir özelliği de her bölümün farklı bir duygu üzerine inşa edilmesi. Cesaret, dürüstlük, şüphe, suçluluk gibi.
Do you ever dream of escaping...
Don't you ever dream of escaping?