"Sosyal Fobi" içerikli FİLMLER

pinpin

Re: "Sosyal Fobi" içerikli FİLMLER

Mesaj gönderen pinpin »

BenX Filmini cok merak ettim mutlaka izlicem, tavsiyeler icin tskler hepinize :)
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

Mesaj gönderen antonio_montana »

MUTE yazdı:SF li bir insan genel olarak özgüven eksikliği, mantık dışı kompleksler ve benzeri olumsuz özellikleri taşır. Bu tür öğeleri konu alan filmler içinde benim sürekli aklımda olan 2 güzel film var. SF ögeleri bu 2 filmin içinde birkaç diyalog dan ibaret değil filmin tümünde mevcut ;

Adaptation / Tersyüz
---------------------------
(Filmin Türkçe ismi herzaman ki gibi orjinali ile alakasız)

Yönetmen : Spike Jonze
Senaryo : Charlie Kaufman
(Bu karışımın ürünleri hep mükemmel)

Filmin başrolünde Nicolas Cage ikiz kardeşleri canlandırıyor. Kardeşlerden biri diğer insanların düşüncelerini düşünerek hayatını çekilmez hale getiren biriyken (SF unsuru), öteki ise tam aksine hayattan olumsuzluklara rağmen zevk almasını bilen bir insan. Film konusu gereği ağır geçmesine rağmen çok başarılı. Ayrıca filmin sonunda bataklıkta geçen sahnede kardeşler arasındaki diyalog tüm SF liler için bir hayat dersi niteliğinde bence.

God Will Hunting / Can Dostum
--------------------------------------
(Türkçe ismi en azından mantıklı seçilmiş ama yine orjinalinden bihaber)

Yönetmen : Gus Van Sant
Senaryo : Matt Damon, Ben Affleck

Matt Damon bu filmde,üstün zekaya sahip fakat aile sevgisinden yoksun yetişmenin etkisiyle içideki cevheri ortaya çıkaramayan, insanlara yakınlaşma eğilimi göstermeyen bir karakteri canlandırıyor (SF unsuru). Robin Williams ise ona yardımcı olmak isteyen bir profesör. "Başkalarının hatası yüzünden kendimizi cezalandırmak niye?" filmin verdiği mesajlardan biri. Filmde Matt Damon ve Robin Williams arasında geçen diyaloglar gerçek birer terapi gibi geliyor insana. Özellikle de SF lilere.

Eğer sizde bunlar gibi SF ile alakası olan başka filmler biliyorsanız paylaşınız.
"bataklıkta geçen sahnede kardeşler arasındaki diyalog" bu kısmın repliklerini nerden bulabilirim. filmi şu sıralar syretmeme imkan yok, ama bu hayat dersini merak ettim.
ogalican

Mesaj gönderen ogalican »

Prozac Nation
Sürekli depresif bir ruh hali içerisinde olan baş karakter, ailevi ve derin sosyal sorunlara sahiptir. Bir gün gelir ve yataktan çıkamaz, karanlık dönem başlamıştır.

Baş karakterin iyileşmek için verdiği büyük mücadeleyi görmek eminim bir çok üyeye iyi gelecektir.
Ve tabi klinik psikolojinin ne denli yozlaştığını da gözler önüne seren bir film.
Kullanıcı avatarı
thereaper

Mesaj gönderen thereaper »

Defending Your Life (1991)
Resim

öldükten sonra bir şehirde toplanan insanlar hayatlarında neleri başarıp başaramadıklarını, zayıf ve iyi yönlerini tartışır, dünyaya tekrar dönüp zayıf yönlerini geliştirme konusunda bir karar vermeye çalışırlar.

klasik ölüm sonrası inanışlarının aksine filmde cennet, cehennem veya tanrı kavramları hiç işlenmemiştir. (Kaynak:ekşi sözlük)

hoş bir film, şu anda izliyorum. izleyip kendinize güleceğiniz ve yaptıklarınızdan ziyade yapmadıklarınızdan dolayı düşündürecek bir film.
HIM - Don't Fear The Reaper >>> http://www.youtube.com/watch?v=b7GaPl2Q7Vk
papatyam

Mesaj gönderen papatyam »

Muhallebicinin Oğlu

basrol oyuncusu Fikret Kuskan tam bir sfliyi oynuyor bu filmde. kimsenin yüzüne bakamiyor konusurken kekeliyor hep ezik bir durusu var vs. izleyin kendiniz karar verin ama ben cok begenmistim :)
birkedigördümsanki

Re:

Mesaj gönderen birkedigördümsanki »

BiR UMUT VAR yazdı:en son ben kendi hayatımla ilgili senorya yazıp osman sınava verecem bu sf filmini çekmesi için...
ya sonra rezil oluruz.film izleyen herkes sflileri farkeder bundan sonra.
[smilie=blush.gif]
ben ıssız adamın sfli olduğunu düşünmüştüm.
vavien

Mesaj gönderen vavien »

Adam

Asperger hasataligi olan birini anlatiyor ama o da insanlarla iletisim zorlugu ceken biri. Guzel film.
papatyam

sybil adli film. cogul kisilikli bir kiz, icinde 17 farkli karakter. konusu gercek bir hikayeye dayaniyor, sonradan bende netten okudum ve aslinda hastasini o hale getirenin terapistin oldugu ortaya cikmis, hipnoz telkiniyle icine o kisilikleri benimsetmis.
Bobby

Mesaj gönderen Bobby »

There Will Be Blood

Filmde yalnız bir adam(Daniel Day-Lewis) var. Asosyal bir adam olduğu herhalinden belli ve bu yüzden kafasını işine verip oldukça yükseliyor. Filmin sosyal fobi ile olan alakası, adam işini yaparken insancıl duygulardan yoksun, ailesi yok, çocuğuna babalık yapamıyor hatta sonunda oğluyla ilişkisi kesiliyor. Adam zengin olur, yıllar sonra bir dolandırıcı çocukluğundan beri görmediği kardeşi kılığıına girip adamın şirketine ortak olmak ister. Adamımızın yalnızlık duygusu o kadar büyük ki nerdeyse sahte adamı kardeşi diye bağrına basacak, kimseye söyleyemediği sözleri o yabancıya söyleyecek vs. vs.

Sosyal Fobi olarak izlenebilecek bir karakterin hayatı işte tavsiye ederim.
papatyam

izlemis kadar olduk Bobby:)
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

arkadaş geçen bana "çok film adamsın" dedi.
nasıl yani "sosyalfobi içerikli bi film mi" dedim:P
..............Resim.................~~Resim
thealone

Mesaj gönderen thealone »

taxi driver'i örnek olarak veren arkadaşlara katılıyorum.

"are you talking to me?" ha
thealone

Mesaj gönderen thealone »

Eling'i tavsiyesini bu forumdan aldım izledim ve filmden zevk aldım gerçekten. tavsiye ederim. Ve tabi Norveç Hükümetine de hayran kaldım bizimkiyle karşılaştırınca bu gezegende insan, insanına böyle sahip çıkan bir devlet olabilir mi diye soruyor.
Kullanıcı avatarı
smurfs

Mesaj gönderen smurfs »

The Chumscrubber'da bütün psikopatlar toplanmıştı, sanırım başroldeki çocuk sosyal fobiliydi.
Polytechnique'de asosyal bir öğrencinin üniversite katliamı konu edinmiş.
Adaptation. filminde Nicolas Cage sosyal fobili bir yazardı. bunun dışında ben sosyal fobiyi konu edinen filmlerle ilgili bir araştırma yaptım. Fakat topladığım filmleri henüz izleyemedim. İzleyince fikirlerimi sizlerle paylaşırım.
"You got a fast car
I want a ticket to anywhere
Maybe we make a deal
Maybe together we can get somewhere"
Tracy Chapman
Kullanıcı avatarı
cewdetabi

Mesaj gönderen cewdetabi »

Ali nin 8 günü.
yerli bir film ana karakter (serdar orçin) ileri sf bir adam.
izleyin isyan edin.