Dünyanın yeni 7 harikası

the_musketeer

Dünyanın yeni 7 harikası

Mesaj gönderen the_musketeer »

Türkiye'den Ayasofya'nın da finalistler arasında yer aldığı, dünyanın yeni 7 harikası açıklandı.
Resim

Ürdün'deki Petra Antik Kenti, Çin Seddi, Brezilya'daki Kurtarıcı İsa Heykeli, Peru'daki Machu Picchu Antik Kenti, Meksika'daki Chichen Itza Piramidi, İtalya'nın Roma kentindeki Kolezyum ve Hindistan'daki Taç Mahal anıt mezarı olarak açıklandı. 21 yapıtın yer aldığı finalistler arasında bulunan Ayasofya, yeni 7 harika arasına giremedi.

Dünyanın 7 harikası, başkanlığını İsviçreli Bernard Weber'in yaptığı merkezi İsviçre'de bulunan New7Wonders Vakfı tarafından, 100 milyondan fazla kişinin internetten veya cep telefonu mesajlarıyla 6 yıl içinde http://www.new7wonders.com internet sitesine verdikleri oylarla belirlendi.

Merkezi Paris'te bulunan BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), dünyanın yeni 7 harikasını belirlemek amacıyla yapılan oylamayı, yalnızca oylamaya katılanların düşüncesini yansıttığı gerekçesiyle desteklemediğini açıklarken, New7Wonders Vakfı Başkanı Weber, oylama sonucu elde ettikleri gelirin yüzde 50'sinin tüm dünyadaki eserlerin restorasyonu amacıyla harcanacağını belirtti. Restorasyonu yapılacak eserler arasında, Afganistan'da 2000 yılında Taliban tarafından havaya uçurulan dev Bamiyan Buda heykeli de bulunuyor.
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

Tüh... :?

Neyse,kazananları tebrik edelim, n'apalım artık :)
.:AND_MAİYESİ:.

Mesaj gönderen .:AND_MAİYESİ:. »

Aslında girseymiş ne iyi olumuş ama neyse kısmet değilmiş.... :)
bunların oy ile seçildiğinden daha önce haberim olsaydı katkıda bulunurdum ama iş işten geçmiş ola......... :lol: bence 7 harikadan en güzelleri tabii benim hayran olduğum en sevdiğim yapılar... birisi batı şaheseri The Roman Colosseum Rome, Italy..ve diğeride doğu şaheseri Taj Mahal, India........ ;) wonderful...... :)
the_musketeer

..LaViNYa.. yazdı:Tüh... :?
.:AND_MAiYESi:. yazdı:bunların oy ile seçildiğinden daha önce haberim olsaydı katkıda bulunurdum
Çok geç haberim oldu,son 8 saat, ve site açılmıyordu o yüzden yazmadım. Kazandırabilirdik de... :D
fade to black

Mesaj gönderen fade to black »

Taç Mahal ve Machu Picchu'yu tuttum :)
Kullanıcı avatarı
haotsum
İletişim:

Mesaj gönderen haotsum »

Çin seddi her zaman kazanır. :D

Bir de anlamadığım birşey var. Biz oy kullandık- iyi güzel- bunlar nasıl para kazanıyor. Bunu öğrenmem lazım. Bilgisayar başından para kazanmayı öğrenmeliyim. Yoksa ekonomik bağımsızlığım tehlikeye girecek. :shock:
the_musketeer

haotsum yazdı:Bir de anlamadığım birşey var. Biz oy kullandık- iyi güzel- bunlar nasıl para kazanıyor.

Reklamlar--sponsorlar... reklam reklam reklam