Psikoloji filmleri

Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

Re: Psikoloji filmleri

Mesaj gönderen sıkıfobik »

kyle35 yazdı:
sıkıfobik yazdı:http://www.youtube.com/watch?v=mdydM98OIAg

arkadaşlar bu filmi izleyen var mı?
bu sahnesi bana etkileyici geldi..
oldboy g.kore filmi.acayip rahatsız edici bir film.bence izleme. :character-oldtimer:
rahatsız edici derken ?
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

sıkıfobik yazdı:
kyle35 yazdı:

oldboy g.kore filmi.acayip rahatsız edici bir film.bence izleme. :character-oldtimer:
rahatsız edici derken ?
İzlemek istediğim filmlerden birisi old boy :idea:
insanlar hayal ettiği müddetce yaşar...
kyle35

Mesaj gönderen kyle35 »

sıkıfobik yazdı:
kyle35 yazdı:

rahatsız edici derken ?
sebebini söylersem filmi anlatmış olurum. :text-nocomment:
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

Mesaj gönderen sıkıfobik »

en iyisi izlemek o zaman. kurt düştü bir kere..
akinci

Mesaj gönderen akinci »

Gitme(stay) filmini izlediniz mi? Şahane, şaşırtıcı ve kafa karıştırıcı bir psikolojik gerilim filmi. Filmi anlmak için 2-3 defa filan izledim.
İnsanın tüm evrende kesin olarak düzeltebileceği tek bir şey vardır: kendisi.
''Aldous Huxley''
1lh4n

Mesaj gönderen 1lh4n »

evet stay çok karışık.
requiem for a dream izledim izlemez olaydım tribe sokmaktan başka bi işe yaramadı:D
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

oldboyu tavsiye ederim değişik bir film çok ahım şahım bulmasamda..

"the fountain"........türkçesi "kaynak" mutlaka seyredin mümkünse 3-5 kez (zaten anca anlaşılıyor) film daha çok felsefik.. eğer filmin frekansını yakalayabilirseniz toplistenize sokacaksınız filmi defalarca seyrettim..3 farklı zamanda aynı kişinin benzer mücadelelerini anlattığı için zamanlar arası geçiş yaparak kesitlerle sunuluyor bu biraz kafa karıştırcı..olmassa burda tartışırız
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

kaşif yazdı:oldboyu tavsiye ederim değişik bir film çok ahım şahım bulmasamda..

"the fountain"........türkçesi "kaynak" mutlaka seyredin mümkünse 3-5 kez (zaten anca anlaşılıyor) film daha çok felsefik.. eğer filmin frekansını yakalayabilirseniz toplistenize sokacaksınız filmi defalarca seyrettim..3 farklı zamanda aynı kişinin benzer mücadelelerini anlattığı için zamanlar arası geçiş yaparak kesitlerle sunuluyor bu biraz kafa karıştırcı..olmassa burda tartışırız
1 kere izledim gece biraz geç saatteydi ara ara uykumda geldi yinede zorlayarak bitirdim.İyimiydi kötümüydü,ne oldu ne bitti bir süre karar veremedim internette yorumları okudum insanlar bu film için ikiye ayrılmış durumda beğenen çok beğenmiş beğenmeyen hiç beğenmemiş.Benim fikrim nedir tam bende adlandıramıyorum,geçmiş,bugün ve gelecekte geçen 3 farklı zaman diliminde yaşanan 3 hikaye anlatılıyor iç içe,3 ü ndede başrol kahramanımız sonsuz yaşam kaynağı olduğu düşünülen bir ağaca ulaşmaya çalışmaktadır (filmin ismi muhtemelen kaynak diye burdan gelmekte) geçmişteki hikayede bir kaşiftir ve kraliçe ftarafından bu ağacı bulmakla görevlendirilimiştir bulduğu zaman kraliçeninde aşkını kazanacaktır.Günümüzdeki hikayede bir doktordur ve eşinin beyninde bir tümör vardır ölüm döşeğindedir eşi bir kitap yazmıştır ve kitabı tamamlamak üzere doktora verir kitapta yine kaynaktan bahsetmektedir fakat tamamlanmamıştır.Gelecekteki ise cidden anlaşılmaz görünüyor sevdiği kadın kaynakla bütünleşmiştir,kaynağın kökü olan ağacın içinde yaşamaktadır bu ağaçda kocaman bir balon içindedir ve uzayın bilmem hangi boşluğunda sadece bu ağaç ve başroldeki kahramanımız vardır.geçmiştekinde kaynağa ulaşılıyor bugündekinde kız ölüyor gelecekteki durumu ise gerçekten hatırlayamıyorum ama enteresan,değişik bir filmdi.Belki bir kere daha izlesem daha net yorumlanabilir.
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

Öncelikle şöle sölim ben bu flmi defalarca izledim (anlamadığıma inat kare kare seyrederim valla bu yüzden benden ne uçan ne de kaçan [smilie=aikido.gif] :) ) onun için görüşlerime güvenebilirsin anlamadığın yeride zevkle izah ederim ..
insanlar bu film için ikiye ayrılmış durumda beğenen çok beğenmiş beğenmeyen hiç beğenmemiş
Güzel bir tespit, anlatim.. film gerçekten ağır bir film basit gibi gözüksede..bu yüzden filmi izleyip anladığını sanan halbuki anlamayanlar filmi yüzeysel görüp sadece fantastik görsel şölen diye niteleyip es geçebilirler (anlayamadığı filme kimse bir değer biçemez)..bunun için beğenmeyen hiç beğenmiyor çünkü zahmet edip zihnini yorup o derinliği ve sembollerin temsil ettiklerini anlamaya çalışmıyor..aksiyon filmi gibi izleyip geçiyor ve hemen notu veriyor (bu benim görüşüm, gerçekten anlayıp zevki farklı olanlar tabiiki olabilir, istisnadır)

Beğenen çok beğenmiş dedin, çünkü gerçekten "anlayan" seviyor filmi ve filmin gerçek değerini görüyor kaliteyi felsefeyi kurguyu görüyor..O derinliğe ulaşıyor.

Yani uzaktan denize bakarsınız ve dibindeki harikaları görmeden su işte dersiniz..Halbu ki dibine dalacak cesaretiniz varsa o harikalar sizindir..

Filme geçelim, filmi uykulu olarak ve birkez izlemene rağmen iyi izlemişsin..Anlattığının çoğu doğru (k.bakmassan bazılarını düzeltecem ve eklicem :) )

Evet üç farklı zaman var ve kesit kesit.. sanki hepsi aynı anda yaşanıyormuş gibi anlık kesitlerle anlatılıyor..Ve aslında da öyle..Yani geçmiş şimdi ve gelecek zaman olarak algılarsak aklımız karışabilir..Onun için ben sadece üç farklı zaman olarak görüyorum..Geçmiş şimdiki ve gelecek tabirlerini de hangisini kastettiğim belli olsun diye kullanıcam..

Üç farklı zamanda aynı kişinin canlandırdığı fakat birbirleriyle alakası olmayan üç karaktervar ve amaçlarıda farklı (aynı olan tek şey hayat ağacı)..Mesela şimdiki zaman da yaşayan doktorun eşinde beyin tümörü var.. doktor maymundaki deneylerinde hayat ağacının kimyasını kullanarak eşinin beyin tümörünü geçirmek istiyor..Yani kurtarmak istediği : eşi ve kurtarma aracı : hayat ağacı...(eşinin yazdığı ve dr dan bitirmesini istediği kitap sadece izleyicilere karışık senaryoyu anlamaları için bir ipuçu.. başka bir anlamı yok) ..Görünüşte eşini kurtaramıyor ama eşi ölürken kendisine öyle bir bakış açısı kazandırıyor ki o da arıtk eşinin ölmediğine ve kendisinirde daha sonra eşinin yanına gidip beraber sonsuzluğu yaşayacaklarına inanıyor .yani hayat ağacı-fikirleri oluyor.

Gelelim ilk zamana..burada (sen kaşif diyorsun ama bence komutan :) ..(burası alntı) İspanya zor durumdadır. İspanya kraliçesi İsabel'in bir günahkar olduğunu ilan eden Engizisyon Mahkemesi, onu öldürmek ve ispanyayı almak için fırsat kollamaktadır. Kraliçe ise sadık savaşçısını(kendisi ispanyaya ve kraliçeye aşık kahramanımız) Hayat Ağacı'nı bulmaya yollar. Bu öyle bir ağaçtır ki, özünü içen sonsuz hayata kavuşacaktır. Savaşçı ağaca giden tapınağı ve Maya kabilesini bulur..(bu paragraf alıntı) (dr un eşinin yazdığı kitap ta bu ilk zamanı anlatıyor)..

Ve uzayda geçen bölümdeyse keşişin amacı ağacı kurtarmak ..böylece kendini ve geçmişte kurtaramadığı eşini kurtarabileceğini düşünüyor (dediğin gibi ağaçla kız özdeşleşmiş gibi..fakat ağacın içinda yaşamıyor ve aslnda keşişin yani kahramanızın vicdanıdır kurtaramadığı geçimiş zamandaki eşinin hayalidir)..zaman zaman eşi ortaya çıkıp onu geçmişe (orta zamana dr luğa) dönmeye ve tekrar eşini kurtarmaya ikna ediyor (kendisine verilmiş başka bir şans gibi)..keşiş içinde bulunduğu saydam küreyle birlikte ölmek üzere olan ve öldüğünde patlayıp tüm ruhlara (ağaçta dahil )can verecek olan xbalba yıldızına seyahat ediyor.. sonunda yıldıza ulaşıyor ve ağaç canlanıyor

Bu arada filmin müzikleri bi harika..
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

müslüm babadan yaranamadım..bunu izleyince 1 hafta kendime gelemedim. psikolojim alt üst olmuştu..
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

kaşif yazdı: Filme geçelim, filmi uykulu olarak ve birkez izlemene rağmen iyi izlemişsin..Anlattığının çoğu doğru (k.bakmassan bazılarını düzeltecem ve eklicem :) )
Bir kaç kere izleyen birisi olarak hakkındır ne dmeek estağfurullah. [smilie=derisive.gif]

Özellikle fountain filminde gelecekle ilgili anlatılan bölümü anlamak gerçekten bir kere izlemede anlaşılacak bir şey değildi o yüzden gelecekle ilgili bölüm bende daha flu kaldı.Fakat bu filmde anlatılan 3 hikaye aslında 3 ayrı film olabilecek türden yinede darren aranofsky bu durumu başarıyla kotarmış.Film etkileyici olmasının yanısıra özellikle günümüzde geçen bölümde hastanedeki çaresizlik anlarında boğucu bir hal alıyor sonuna doğru bir rahatlama oluyor hayat ağacı mantığını kavrayan hugh jackman sevgilisinin ölümünü kabullenip,biraz olsun huzura kavuşunca bizde ne kadar üzülsekde bir soluk alıyoruz.
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

athena yazdı:
kaşif yazdı: Filme geçelim, filmi uykulu olarak ve birkez izlemene rağmen iyi izlemişsin..Anlattığının çoğu doğru (k.bakmassan bazılarını düzeltecem ve eklicem :) )
Bir kaç kere izleyen birisi olarak hakkındır ne dmeek estağfurullah. [smilie=derisive.gif]

Özellikle fountain filminde gelecekle ilgili anlatılan bölümü anlamak gerçekten bir kere izlemede anlaşılacak bir şey değildi o yüzden gelecekle ilgili bölüm bende daha flu kaldı.Fakat bu filmde anlatılan 3 hikaye aslında 3 ayrı film olabilecek türden yinede darren aranofsky bu durumu başarıyla kotarmış.Film etkileyici olmasının yanısıra özellikle günümüzde geçen bölümde hastanedeki çaresizlik anlarında boğucu bir hal alıyor sonuna doğru bir rahatlama oluyor hayat ağacı mantığını kavrayan hugh jackman sevgilisinin ölümünü kabullenip,biraz olsun huzura kavuşunca bizde ne kadar üzülsekde bir soluk alıyoruz.
tam film eleştirmeni olcak insanmışsın :D başaıyla kotarmış, ....yanısıra, ..boğucu bir hal aliyor,... rahatlama oluyor, vee can alıcı cümle ...bizde ne kadar üzülsekde bir soluk alıyoruz bian tv de film özetidinliyorum sandım :D
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

21 Grams (21 gram).. felaket dehşet bi film.. bu filmi izleyipte etkisinde kalmamak mümkün değil..
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Fight Club ( dövüş kulübü )..harika süper. ben x ve benzeri filimler ilhamlarını bu filimden aldı..izlemeyin derim..yada izleyin. şiddet dehşet nefret, kan..her türlü moral bozucu antraksion var bu filimde